اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸

گفت وگوهاي سازنده تهران- پاريس در قلب اتحاديه
 
تهران- ايرنا- حضور «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه كشورمان در فرانسه و ديدار وي با مقامات عالي رتبه كشور ميزبان هر چند با ارائه جزييات زياد همراه نبود اما در مجموع سازنده ارزيابي شد؛ گفت وگوهايي كه اميدها را براي نجات برجام و كاهش اختلافات منطقه اي افزايش داده است.
گفت وگوهاي سازنده تهران- پاريس در قلب اتحاديه تهران- ايرنا- حضور «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه كشورمان در فرانسه و ديدار وي با مقامات عالي رتبه كشور ميزبان هر چند با ارائه جزييات زياد همراه نبود اما در مجموع سازنده ارزيابي شد؛ گفت وگوهايي كه اميدها را براي نجات برجام و كاهش اختلافات منطقه اي افزايش داده است.

به گزارش گروه تحليل، تفسير و پژوهش هاي خبري ايرنا، وزير امور خارجه كشورمان در جريان سفر به فرانسه با برخي مقامات عالي رتبه كشور ميزبان از جمله «امانوئل مكرون» رئيس جمهوري و «ژان ايو لودريان» همتاي فرانسوي ديدار و در زمينه مسائل مختلفي گفت وگو كرد؛ گفت وگوهايي كه گفته مي شود از روابط دوجانبه گرفته تا آخرين تحولات منطقه اي و اجراي برجام را شامل مي شد.

به جز چند مصاحبه و اظهارنظر شخصي، جزييات زيادي از گفت وگوهاي صورت گرفته در پاريس انتشار نيافته اما دو طرف آن را رضايتبخش ارزيابي مي كنند و ظريف نيز ديدار با مكرون را «خوب و سازنده» توصيف كرده است.

لازم به يادآوري است كه سفر ظريف به فرانسه بدون مقدمه انجام نگرفته و در ماه هاي اخير شاهد تماس هاي مكرر روساي جمهوري دو كشور بوده ايم، ضمن اين كه تهران در ماه هاي اخير دو بار (29 خرداد و 18 تير) ميزبان «امانوئل بن» مشاور ديپلماتيك نيز بوده است.

سفر ديروز ظريف به فرانسه اما در برهه اي انجام گرفت كه اين كشور ميزبان برگزاري اجلاس سران گروه هفت كشور صنعتي موسوم به « G7» است؛ اجلاسي كه از امروز شنبه در شهر «بياريتز» جنوب غربي فرانسه با حضور رهبران آمريكا، كانادا، فرانسه، آلمان ، انگليس، ايتاليا و ژاپن شده و انتظار مي رود در اجلاس مذكور در كنار مسائلي چون اوكراين، سوريه، برگزيت و غيره به برجام و ايران نيز توجه شود.

از نگاه تحليلگران، ديدار مقامات فرانسوي با ظريف در آستانه نشست كشورهاي صنعتي جهان «جي 7» مي تواند نشانه اي از هماهنگي تهران- پاريس در زمينه هايي چون توافق هسته اي و همچنين تنش هاي اخير در آب هاي خليج فارس باشد، زيرا كشورهايي چون فرانسه و آلمان از جمله بازيگران تاثيرگذار اتحاديه به شمار مي روند كه به خواسته «دونالد ترامپ» مبني بر پيوستن به ائتلاف دريايي آمريكا براي تقابل با ايران جواب رد داده و در مسير كاستن از تنش ها قدم برداشته اند.

اما تلاش فرانسه براي ميانجيگري و كاستن از حجم اختلافات اخير بين تهران و واشنگتن ظاهرا موضوعي نبوده كه به مذاق ترامپ خوش آيد؛ سويه اي كه در دو توئيت اخير ترامپ آشكارا به چشم مي خورد.

رئيس جمهوري آمريكا پنجشنبه هفدهم مردادماه ابتدا در توئيتي نوشت «ايران به طور جدي با مشكل مالي روبروست. آنها سخت در پي گفتگو با آمريكا هستند، اما به آنها علائمي درهم از سوي همه كساني داده مي شود كه به نظر مي رسد نماينده ما هستند، از جمله از سوي رئيس جمهور فرانسه مكرون.» در توئيت دوم ترامپ اما لحن وي نرم تر شد و نوشت: مي دانم كه امانوئل نيت خير دارد، همان طور كه بقيه هم همين طور هستند، اما هيچ كسي به جاي ايالات متحده صحبت نمي كند مگر خود ايالات متحده. هيچ كس اجازه ندارد به هيچ طريق و شكلي ما را نمايندگي كند.

اظهارت ترامپ از سوي كاخ اليزه بي پاسخ نماند و با واكنش وزارت امور خارجه فرانسه مواجه شد. يك روز بعد از انتشار توئيت هاي رئيس جمهوري آمريكا، وزير امور خارجه فرانسه به صراحت تاكيد كرد كه كشورش براي پرداختن به موضوعات مرتبط با ايران و اظهار نظر درباره اين كشور نياز به هيچ مجوزي ندارد. وي همچنين افزود: فرانسه با لحاظ حق حاكميت در باره ايران سخن مي گويد. فرانسه به شدت در جهت صلح و امنيت در منطقه متعهد است و تلاش مي كند. فرانسه همچنين تلاش دارد تا زمينه كاستن از تنش ها را فراهم كند و براي اين كار به هيچ مجوزي نياز ندارد.

پيشگامي فرانسه براي نجات برجام و حل دعواي ايران و آمريكا در توافق هسته اي و مسائل منطقه اي از زماني آغاز شد كه تهران در سالروز خروج كاخ سفيد از برجام گام هاي رو به عقب خود را برداشت. از هجدهم ارديبهشت ماه امسال بر پايه مصوبه شوراي عالي امنيت ملي، تهران با تاكيد بر بندهاي 26 و 36 برجام از ميزان تعهدات خود كاست.

تهران در گام نخست ذخاير غني سازي اورانيوم را از مرز 300 كيلوگرم اورانيوم عبورداد. در گام دوم كاهش پلكاني تعهدات كه حدود دو ماه بعد يعني اواسط تير برداشته شد غني سازي ايران از 3.67 درصد عبور كرد و به 4.5 درصد افزايش يافت.

اينك نيز ايران در آستانه سومين گام برجامي خود قرار دارد؛ ضرب الاجلي كه 16م شهريورماه به اتمام مي رسد و به گفته «بهروز كمالوندي» سخنگو و معاون سازمان انرژي اتمي، «افزايش تعداد سانتريفيوژها، نصب دوباره سانتريفيوژهاي IR-2 و IR-2M، افزايش تعداد سانتريفيوژهاي فعال در آبشارهاي غني سازي و غني سازي 20 درصدي از گزينه هاي مطرح در گام سوم است.»

كشورهاي اتحاديه اروپا به ويژه فرانسه كه همواره نگاه سياسي و امنيتي به برجام داشته اند، نابودي توافق را بسترساز تنش ها و بحران هايي مي دانند كه همانند مهاجران و تروريسم به درون مرزهاي جغرافيايي كشيده خواهند شد. در نتيجه به دنبال برداشته شدن گام هاي كاهنده تعهدات از سوي تهران و به موازات آن افزايش تنش ها در آب هاي خليج فارس، تكاپوي ديپلماتيك پاريس وارد فاز پوياتري شده است.
منبع خبر:
ايرنا
   تاریخ: ۱۵:۵۸ - ۰۲/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۳۲