اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

واكنش ها به ماجراي مازيار ابراهيمي و ترور دانشمندان هسته اي
 
به گزارش اميدنامه به نقل از فرارو، اين نماينده مجلس معتقد است: «اينكه تروري اتفاق افتاده و بعد مسوولان امنيتي و اطلاعاتي كشور براي اينكه به سرعت جوابي به مردم دهند و مسووليت را از سر خود بازكنند، اقدام به بازداشت افرادي كنند و بعد هم آنان را تحت فشار به اعترافاتي درباره ترور دانشمندان هسته اي ...
به گزارش اميدنامه به نقل از فرارو، اين نماينده مجلس معتقد است: «اينكه تروري اتفاق افتاده و بعد مسوولان امنيتي و اطلاعاتي كشور براي اينكه به سرعت جوابي به مردم دهند و مسووليت را از سر خود بازكنند، اقدام به بازداشت افرادي كنند و بعد هم آنان را تحت فشار به اعترافاتي درباره ترور دانشمندان هسته اي ايران كنند و در صدا و سيماي جمهوري اسلامي هم نمايش دهند، اصلا متناسب با اخلاق و روش هاي اسلامي ما نيست.»

او در گفتگو با روزنامه اعتماد افزود: «متاسفانه شاهد هستيم كه در جمهوري اسلامي از اين اتفاقات رخ مي دهد و افرادي به بهانه حفظ نظام، ممكن است فردي را كه جنايتي مرتكب نشده متهم كنند. آن هم فقط براي اينكه جوابي به مردم داده باشند. اين ظلم است؛ ما مجاز به اين اقدامات نيستيم.»

مطهري همچنين گفت كه در موضوع انفجار در حرم امام رضا (ع) در سال 73 نيز ابهاماتي مطرح است و لازم است درباره آن روشنگري صورت بگيرد.

اين نماينده مجلس اتفاق رخ داده در پرونده شهادت دانشمندان هسته اي را از منظر ""مساله حفظ نظام"" از قماش ماجراي قتل هاي زنجيره اي دانست. او گفت: «آنجا هم مي گفتند كه ما براي اينكه دگرانديشان و روشنفكران را بترسانيم، چند نفر از آن ها را از بين مي بريم. مساله قتل داريوش فروهر و همسرش نيز از همين جنس بود. مساله تصميم به قتل نويسندگان (شانزدهم مرداد سال 75) در ماجراي اتوبوس حامل نويسندگان در سفر به ارمنستان نيز به همين شكل بود.»

او ضمن ابراز خوشحالي از اينكه اين متهمان ""اعدام"" نشده اند، گفت: ""دولت و وزير اطلاعات سابق (حيدر مصلحي) حتما بايد پاسخگوي اين موارد باشند. آن ها بايد بگويند كه چرا و به چه دليل و با چه مجوزي اين اقدامات را انجام دادند. آقاي مصلحي بايد پاسخگوي اين سوالات و ابهامات ايجاد شده باشد.""

اين نماينده مجلس تاكيد كرد "" نمايندگان راهي جز طرح سوال از وزير اطلاعات فعلي ندارند.""

او از سكوت مسئولان در اين باره انتقاد كرد و گفت: «سكوت درست نيست؛ افرادي كه ثابت شده اشتباه كرده اند، بايد عذرخواهي كنند و همزمان خسارت هايي را كه به آن افراد (مازيار ابراهيمي و ساير متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته اي) وارد كرده اند، جبران كنند. حتي بايد از خانواده آنان نيز دلجويي شود. اين اقدامات است كه اعتماد جامعه را به نظام جمهوري اسلامي افزايش مي دهد.»

در همين رابطه محمود صادقي، نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي روز شنبه 26 مرداد در يك پيام توئيتري خبر داد كه در ارتباط با سخنان ابراهيمي از وزير اطلاعات پرسشي كرده كه به هيئت رئيسه مجلس ارائه شده است.

در سال هاي 1388 تا 90 پنج نفر از ""دانشمندان هسته اي""، در حملاتي مشابه ترور شدند. از اين بين چهار نفر به شهادت رسيدند و فريدون عباسي دواني مجروح شد. فريدون عباسي پس از آن به عنوان رييس سازمان انرژي اتمي منصوب گرديد.

در سال 91 مستندي تحت عنوان ""كلوپ ترور"" در تلويزيون پخش شد كه در يكي از آن ها مازيار ابراهيمي، يكي از متهمان اين پرونده ""اعتراف"" كرد مسئول تيم ترور مجيد شهرياري بوده و در ترور مسعود عليمحمدي نقش داشته است.

اعلام دستگيري عاملان ترور هاي هسته اي و ساخت مستند درباره آن ها اين انتظار را ايجاد كرد كه به زودي آن ها محاكمه و محكوم شوند. اتفاقي كه رخ نداد.

حالا مشخص شده است مازيار ابراهيمي چند ماه پس از پخش مستند مذكور آزاد شده و مدتي پيش به فرانكفورت آلمان مهاجرت كرده است. او در مصاحبه اي كه دو هفته پيش در بخش فارسي بي بي سي پخش شد گفت اعتراف هايش داستان هاي ساختگي ماموران امنيتي بوده كه او تحت فشار و شكنجه مجبور به تكرار آن ها شده است.

او مدعي شد،ماموران وزارت اطلاعات قصد داشتند انفجار كارخانه موشك سازي سپاه پاسداران در ملارد را هم به پاي او بنويسند، اما ماموران اطلاعات سپاه در جريان بازجويي ها به بيگناهي او پي برده اند و به همين دليل پس از 26 ماه از زندان آزاد شد. ابراهيمي گفته كه ديگر متهمان پرونده ""ترور دانشمندان هسته اي"" هم آزاد شده اند.

واكنش دولت و سكوت مصلحي
انتشار سخنان مازيار ابراهيمي در ايران هياهوي زيادي به پا كرده كه همچنان ادامه دارد.

دوشنبه هفته جاري علي ربيعي سخنگوي دولت ادعاي مازيار ابراهيمي را تائيد كرد. او گفت: «اين اتفاق در دولت ما رخ نداده است. من نيز اطلاعي از اين پرونده ندارم.»

سخنگوي دولت افزود: «اما در گفتگو هايي كه در اين باره داشته ام، اعترافاتي از سوي افرادي انجام شده كه درست هم بوده است، ولي اعترافاتي هم انجام شده كه كار كارشناسي درباره آن ها انجام نشده است.»

سخنگوي دولت بيگناهي بازداشت شدگان اين پرونده را تائيد كرد و گفت: «كارشناس اين پرونده ها، كارشناس ضدجاسوسي نبوده و كارشناسان حوزه ديگري بوده اند كه در اين پرونده كار كرده اند. همان موقع هم از اين افراد دلجويي و عذرخواهي شده است.»

با وجود اينكه تقاضا هاي زيادي براي واكنش مقامات وزارت اطلاعات وجود دارد، اما تاكنون واكنشي نشان نداده اند. پيشتر گفته شده بود كه وزير اطلاعات نشست خبري برگزار مي كند، اما اين اتفاق نيز رخ نداده است.

مسئولان سابق وزارت اطلاعات از جمله حيدر مصلي كه اين اتفاق در دوران وزارت او رخ داده است سكوت كرده اند. آخرين سخنان مصلحي به مراسم جشن عيد غدير خم در امامزاده فضل علي (ع) ناران باز مي گردد.

بيشتر رسانه هاي اصولگرا نيز در اين باره سكوت كرده اند، رسانه هاي اصلاح طلب هم با محافظه كاري اخباري اين ماجرا پوشش مي دهند.

با اين حال سايت الف، وابسته به احمد توكلي تنها رسانه اصولگرا بود كه به طور مشخص در اين باره موضع گيري كرد. اين سايت چند روز پيش نوشت: ""وظيفه قوه قضائيه، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه است كه به صورت شفاف درباره اين پرونده اظهارنظر كنند.""

الف همچنين تاكيد كرد: «سازمان اطلاعات سپاه بايد در زمينه انفجار ملارد به افكار عمومي توضيح دهد. وقتي انفجار ملارد رخ داد، سپاه اعلام كرد اين انفجار اتفاقي بوده است و شائبه خرابكاري دشمنان مطرح نيست. اما چندي پيش در سريال گاندو اين مسئله مطرح شد كه اين انفجار توسط سيستم هاي جاسوسي دشمنان اين كشور انجام گرفته بود.»

اين سايت همچنين از قوه قضائيه نيز خواست توضيح دهد "" چگونه تيمي كه پنج ترور را در كشور انجام دادند اكنون آزاد هستند؟ آيا واقعا بيگناه بودند؟ اگر بيگناه بودند پس تكليف اعترافاتشان چيست؟ ""

ادعاي عجيب
اما تازه ترين اظهار نظر در اين باره به يك يادداشت تلگرامي از سوي عبدالله شهبازي پژوهشگر تاريخ و نزديك به نهاد هاي امنيتي باز مي گردد. او در كانال تلگرام خود مدعي شده است ""مسئول پرونده دستگيرشدگان متهم به ترور دانشمندان هسته اي به اسراييل فرار كرده است."" اين ادعا بازتاب وسيعي در شبكه هاي اجتماعي داشته است. او همچنين خواستار اطلاع رساني مسئولان درباره اين پرونده شده است.
منبع خبر:
امید
   تاریخ: ۱۳:۳۶ - ۳۱/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۸۰
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
ادامه واكنش ها به ماجراي مازيار ابراهيمي و ترور دانشمندان هسته اي  پارسينه
ادامه واكنش ها به ماجراي مازيار ابراهيمي و ترور دانشمندان هسته اي  رویداد 24
واكنش ها به ماجراي مازيار ابراهيمي و ترور دانشمندان هسته اي  آخرین خبر