اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸

افزايش غني سازي از 300 به 370 كيلو
 
رئيس سازمان انرژي اتمي مي گويد: ميزان غني سازي ما از 300 كيلو به 370 كيلو رسيده و روي سانتريفيوژ هاي نسل هاي IR6 و IR7 كار كرده ايم و همچنين IR8 را نيز در دستور كار داريم
صبا ايران به نقل از پارسينه:

سيدحسين نقوي حسيني سخنگوي فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس با اشاره به نشست صبح امروز اين فراكسيون كه با حضور آقاي علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي برگزار شد، گفت: در اين جلسه نمايندگان سوالات خود را از رئيس سازمان انرژي اتمي مطرح كردند.

نماينده مردم ورامين در مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر ضرورت توجه و استفاده از ظرفيت و توان داخلي كشور و عدم اعتماد به آمريكا و اروپا، اظهار داشت: نمايندگان درخواست ارائه توضيحاتي در خصوص گام هاي اخير مربوط به كاهش تعهدات برجامي پس از خروج آمريكا، قابليت برگشت به شرايط قبل از برجام، ضرورت تقويت سايت اصفهان، استفاده از ظرفيت جوان و نخبگان كشور در بحث فناوري هسته اي داشتند.

وي افزود: همچنين سوالاتي پيرامون اقدامات اخير در زمينه كاهش تعهدات برجامي بلافاصله بعد از خروج آمريكا از برجام، برنامه سازمان روي نسل هاي جديد و پيشرفته سانتريفيوژها، اقدامات در حوزه پيشران هاي هسته اي، دستاورد ها در حوزه اكتشافات، تأكيد بر ضرورت استفاده از سانتريفيوژ هاي نسل جديد مطابق كشور هاي پيشرفته و رساندن غني سازي اورانيوم به 50 درصد مطرح كردند.

نقوي حسيني در ادامه به پاسخ هاي آقاي صالحي به سوالات نمايندگان اشاره و بيان كرد: آن قسمت از بيانيه 9 بندي مقام معظم رهبري كه مربوط به شروط قبل از امضاي برجام بود و جزو وظايف سازمان انرژي اتمي كشور بود، اجرايي شده كه از جمله آن بند هاي 3، 4 و 5 است.

اين نماينده مردم در مجلس دهم ادامه داد: آقاي صالحي عنوان كرد كه بعد از خروج آمريكا از برجام تمام دستورات مقام معظم رهبري را كه مربوط به حوزه فناوري هسته اي بود اجرايي كرده اند، ولي بند هاي غير فني در حوزه اختيارات آن ها نبوده و وزارت امور خارجه بايد پاسخگو باشد.

وي افزود: بحث مذاكره با آمريكا از دولت دهم شروع شد كه از طريق پادشاه عمان دنبال مي شد كه از همان ابتدا مقام معظم رهبري آن را قبول نداشته و مي فرمودند: آمريكايي ها قابل اعتماد نيستند. همچنين ايشان همواره تاكيد داشتند حق غني سازي ايران بايد به رسميت شناخته شود.

نقوي حسيني در ادامه با بيان اينكه آمريكا در دولت دهم از طريق پادشاه عمان اعتراف به حق غني سازي ايران كرد كه نامه آن موجود است، اظهار داشت: يكي از تاكيدات رهبري اين بود كه در فرايند مذاكره، گام به گام جلو برويد و امكان برگشت پذيري هم باشد.

سخنگوي كميسيون امنيت ملي مجلس ادامه داد: ترامپ مي گويد قرارداد برجام بدترين قرارداد بود و بايد فناوري هسته اي ايران متوقف يا كند مي شد همچنين عملكرد ايران بعد از خروج آمريكا از برجام خوب بود به طوري كه افكار عمومي جهان را به همراه خود داشتيم.

وي اضافه كرد: اگر همزمان با خروج آمريكا از برجام ايران از برجام خارج مي شد ممكن بود آمريكا به همراه اروپا اجماع جهاني عليه ايران تشكيل دهد و قطعنامه هاي قبلي را بازگرداند لذا اين اقدام صورت نگرفت و گام هاي بعد از خروج آمريكا از برجام در رابطه با نوع رفتار ايران و كاهش تعهدات توسط كميته اي به نام هيأت نظارت بر برجام تصميم گيري مي شود.

نقوي حسيني در ادامه با اشاره به توضيحات آقاي صالحي بيان داشت: تا امروز از لحاظ سياسي اجازه اجماع جهاني عليه ايران را نداده ايم و دشمنان ما در جهان غرب مجبور به اعتراف به اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران شده اند.

نماينده مردم ورامين در مجلس دهم در ادامه با بيان اينكه جلسه هيات نظارت بر برجام دو هفته پيش براي گام سوم تشكيل جلسه داده و پيشنهاد هايي هم به رئيس جمهور داده شده، اظهار داشت: سالن مونتاژ سانتريفيوژ هاي جديد و مدرن را ساخته ايم كه حدود 20 سانتريفيوژ IR 6 در اين سالن مونتاژ شده است همچنين قابليت برگشت پذيري به شرايط قبل از برجام را داريم و ظرف چند ماه آينده خبر هاي خوبي از اراك خواهيد شنيد.

سخنگوي فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس شوراي اسلامي در پايان با بيان اينكه صالحي اظهار داشت كه در حوزه پيشران ها كار كرده و دستاورد هاي خوبي داشته ايم، خاطرنشان كرد: وي اعلام كرد كه ميزان غني سازي ما از 300 كيلو به 370 كيلو رسيده و روي نسل هاي IR 6 و IR 7 كار كرده ايم و همچنين IR 8 را نيز در دستور كار داريم ضمن اينكه براي انجام امور خود به استفاده از ظرفيت جوانان و نخبگان اهتمام و اعتقاد داريم.
منبع خبر:
صبا ايران
   تاریخ: ۱۲:۰۳ - ۲۷/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۳۵