اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸

غني سازي اورانيوم را بايد به 50 درصد برسانيم
 
رئيس فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس با اشاره به اقدامات سازمان انرژي اتمي بعد از خروج آمريكا از برجام و دستاوردهاي جديد در حوزه پيشران ها گفت: روي سانتريفيوژهاي نسل هاي IR6 و IR7 كار شده و همچنين توليد سانتريفيوژ IR8 در دستور كار است.
غني سازي اورانيوم را بايد به 50 درصد برسانيم
حاجي بابايي در تشريح نشست فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس با حضور صالحي: غني سازي اورانيوم را بايد به 50 درصد برسانيم رئيس فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس با اشاره به اقدامات سازمان انرژي اتمي بعد از خروج آمريكا از برجام و دستاوردهاي جديد در حوزه پيشران ها گفت: روي سانتريفيوژهاي نسل هاي IR6 و IR7 كار شده و همچنين توليد سانتريفيوژ IR8 در دستور كار است.

به گزارش گروه خبر خبرگزاري برنا، به نقل از خانه ملت، «حاجي بابايي»، رئيس فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس، با اشاره به نشست صبح امروز فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس شوراي اسلامي كه با حضور علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي برگزار شد، گفت: در اين جلسه نمايندگان سوالات خود را از رئيس سازمان انرژي اتمي مطرح كردند.

نماينده مردم ورامين در مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر ضرورت توجه و استفاده از ظرفيت و توان داخلي كشور و عدم اعتماد به آمريكا و اروپا، اظهار داشت: نمايندگان درخواست ارائه توضيحاتي در خصوص گام هاي اخير مربوط به كاهش تعهدات برجامي پس از خروج آمريكا، قابليت برگشت به شرايط قبل از برجام، ضرورت تقويت سايت اصفهان، استفاده از ظرفيت جوان و نخبگان كشور در بخث فناوري هسته اي داشتند.

وي افزود: همچنين سوالاتي پيرامون اقدامات اخير در زمينه كاهش تعهدات برجامي بلافاصله بعد از خروج آمريكا از برجام، برنامه سازمان روي نسل هاي جديد و پيشرفته سانتريفيوژها، اقدامات در حوزه پيشران هاي هسته اي، دستاوردها در حوزه اكتشافات، تأكيد بر ضرورت استفاده از سانتريفيوژهاي نسل جديد مطابق كشورهاي پيشرفته و رساندن غني سازي اورانيوم به 50 درصد مطرح كردند.

حاجي بابايي در ادامه به پاسخ هاي صالحي به سوالات نمايندگان اشاره و بيان كرد: آن قسمت از بيانيه 9 بندي مقام عظم رهبري كه مربوط به شروط قبل از امضاي بود و جز وظايف سازمان انرژي اتمي كشور بود، اجرايي شده كه از جمله آن بند هاي 3، 4 و 5 است.

اين نماينده مردم در مجلس دهم ادامه داد: صالحي عنوان كرد كه بعد از خروج آمريكا از برجام تمام دستورات مقام معظم رهبري كه مربوط به حوزه فناوري هسته اي بود اجرايي كرده اند ولي بندهاي غير فني در حوزه اختيارات آنها نبوده و وزارت امور خارجه بايد پاسخگو باشد.

وي افزود: بحث مذاكره با آمريكا از دولت دهم شروع شد كه از طريق پادشاه عمان دنبال مي شد كه از همان ابتدا مقام معظم رهبري آن را قبول نداشته و مي فرمودند آمريكايي ها قابل اعتماد نيستند. همچنين ايشان همواره تاكيد داشتند حق غني سازي ايران بايد به رسميت شناخته شود.

حاجي بابايي در ادامه با بيان اينكه آمريكا در دولت دهم از طريق پادشاه عمان اعتراف به حق غني سازي ايران كرد كه نامه آن موجود است، اظهار داشت: يكي از تاكيدات رهبري اين بود كه در فرايند مذاكره، گام به گام جلو برويد و امكان برگشت پذيري هم باشد.

سخنگوي كميسيون امنيت ملي مجلس ادامه داد: ترامپ مي گويد قرارداد برجام بدترين قرارداد بود و بايد فناوري هسته اي ايران متوقف يا كند مي شد همچنين عملكرد ايران بعد از خروج آمريكا از برجام خوب بود به طوري كه افكار عمومي جهان را به همراه خود داشتيم.

وي اضافه كرد: اگر همزمان با خروج آمريكا از برجام ايران از برجام خارج مي شد ممكن بود آمريكا به همراه اروپا اجماع جهاني عليه ايران تشكيل دهد و قطعنامه هاي قبلي را بازگرداند لذا اين اقدام صورت نگرفت و گام هاي بعد از خروج آمريكا از برجام در رابطه با نوع رفتار ايران و كاهش تعهدات توسط كميته اي به نام هيأت نظارت بر برجام تصميم گيري مي شود.

حاجي بابايي در ادامه با اشاره به توضيحات صالحي بيان داشت: تا امروز از لحاظ سياسي اجازه اجماع جهاني عليه ايران را نداده ايم و دشمنان ما در جهان غرب مجبور به اعتراف به اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران شده اند.

نماينده مردم ورامين در مجلس دهم در ادامه با بيان اينكه جلسه هيات نظارت بر برجام دو هفته پيش براي گام سوم تشكيل جلسه داده و پيشنهاداتي هم به رئيس جمهور داده شده، اظهار داشت: سالن مونتاژ سانتريفيوژهاي جديد و مدرن را ساخته ايم كه حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در اين سالن مونتاژ شده است همچنين قابليت برگشت پذيري به شرايط قبل از برجام را داريم و ظرف چند ماه آينده خبرهاي خوبي از اراك خواهيد شنيد.

رئيس فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس شوراي اسلامي در پايان با بيان اينكه صالحي اظهار داشت كه در حوزه پيشران ها كار كرده و دستاوردهاي خوبي داشته ايم، خاطرنشان كرد: وي اعلام كرد كه ميزان غني سازي ما از 300 كيلو به 370 كيلو رسيده و روي نسل هاي IR6 و IR7 كار كرده ايم و همچنين IR8 را نيز در دستور كار داريم ضمن اينكه براي انجام امور خود به استفاده از ظرفيت جوانان و نخبگان اهتمام و اعتقاد داريم.
منبع خبر:
برنا نيوز
   تاریخ: ۱۲:۱۰ - ۲۷/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۴۶
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
غني سازي اورانيوم را بايد به 50درصد برسانيم   اقتصاد آنلاين
غني سازي اورانيوم را بايد به 50 درصد برسانيم  خبرگزاری دفاع مقدس
حاجي بابايي: غني سازي اورانيوم را بايد به 50 درصد برسانيم  العالم