اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

جوابيه وزارت نيرو به اظهارات رئيس سابق سازمان انرژي اتمي
 
به گزارش حوزه احزاب خبرگزاري فارس، وزارت نيرو در پي اظهارات فريدون عباسي رئيس سازمان انرژي اتمي مبني بر اينكه «در برجام كشور را تا ابد از توليد پلوتونيوم محروم كرده اند» واكنش نشان داده و جوابيه اي ارسال كرد. 

متن اين جوابيه بدين شرح است: 

در سال جاري به لطف بارش هاي ابتداي سال و افزايش 50درصدي ميزان توليد نيروگاه هاي برق آبي نسبت به سال گذشته و همچنين افزايش توليد 3300 مگاواتي نيروگاه هاي حرارتي جديد و با افزايش توان نيروگاه هاي حرارتي موجود و همچنين 300 مگاوات توسعه ظرفيت نيروگاه هاي مقياس كوچك و 400 مگاوات انرژي هاي تجديدپذير هيچ گونه خاموشي ناشي از كمبود توليد اعمال نگرديده است.

همچنين با توسعه طرح هاي شبكه هاي انتقال، فوق توزيع و توزيع بالغ بر 16 هزار كيلومتر و افزايش ظرفيت ترانسفورماتورهاي انتقال، فوق توزيع و توزيع حدود 10 هزار مگاوات آمپر از پيك سال 97 تا پيك سال 98 و علاوه بر آن اعمال طرح هاي مديريت مصرف كه به صورت تشويق محور بوده، نياز به هيچگونه خاموشي برنامه ريزي شده نبوده است.

به عبارت ديگر ميزان خاموشي در سال جاري نسبت به دوره مشابه سال گذشته بالغ بر 98 درصد كاهش داشته است. بنابراين هيچ خاموشي برنامه ريزي شده و يا ناشي از كمبود توليد اعمال نشده است كه به كم آبي سال جاري يا بيت كوين نسبت داده شود. ضمناً خاموشي هاي ناشي از كمبود توليد در تابستان سال 97، به دليل كاهش ميزان توليد نيروگاه هاي برقي آبي ناشي از كم آبي كه در طول 50 سال اخير بي سابقه بوده اعمال شده است.

ظرفيت نيروگاهي كشور در حال حاضر 82061 مگاوات است كه از اين ميزان 66292 مگاوات معادل 80 درصد به نيروگاه هاي حرارتي (شامل: گازي، بخاري و سيكل تركيبي) تعلق دارد.

در دولت هاي يازدهم و دوازدهم نزديك به 12 هزار مگاوات (معادل 17 درصد) به ظرفيت شبكه نيروگاهي كشور اضافه شده است كه از اين رقم 9496 مگاوات در حوزه نيروگاه هاي حرارتي بوده است و علاوه بر اين نيز 1524 مگاوات نيز با رفع محدوديت هاي توليد و افزايش توان عملي نيروگاه ها حاصل شده است.

 با توجه به رفتار مصرفي برق در تابستان، ساعات حداكثر ميزان مصرف برق در كشور حداكثر 400 ساعت است. اين به معني آن است حجم بسياري از سرمايه گذاري هنگفت صنعت برق و توسعه ظرفيت توليد صرفاً براي پاسخگويي به نياز مصرف حدوداً 5 درصد از كل مدت زمان در سال مي شود. لذا وزارت نيرو براي كاهش هزينه هاي سرمايه گذاري، راهبرد مديريت توامان عرضه و تقاضاي برق را در دستور كار خود قرار داده است. 

بدين منظور علاوه بر توسعه ظرفيت نيروگاه ها، اجراي طرح هاي مديريت مصرف را در دستور كار قرار داده است. طرح هاي مديريت مصرف در قالب ارائه مشوق براي مشاركت صنايع در طرح تعطيلات تابستاني و طرح ذخيره عملياتي و همچنين قطع چاه هاي كشاورزي در ساعات اوج مصرف و همچنين اصلاح ساعات كاري ادارات و ... تعريف شده اند. اين طرح ها با همكاري مشتركين و اطلاع قبلي آنها صورت مي گيرد و به گونه اي است كه سطح توليد ساليانه آنها دچار مشكل نشود. به طور مثال مي توان به صنايع فولاد اشاره كرد كه چنانچه مصرف برق خود را در محدوده زماني پيك كشور (ساعت 13 الي 16) مديريت نمايند، در باقي ساعات مي توانند بيش از ديماند قراردادي خود مصرف نمايند.

همچنين بايستي عنوان كرد در برنامه چشم انداز 20 ساله كشور (مصوب و ابلاغيه رهبر معظم انقلاب به دولت در سال 1382)، وزارت نيرو مؤظف به كاهش گازهاي گلخانه اي شد كه در اجراي اين برنامه، احداث بخش بخار نيروگاه هاي سيكل تركيبي و همچنين توسعه نيروگاه هاي تجديدپذير در دستور كار قرار گرفت.

بر همين اساس، توسعه بخش بخار با استفاده از ظرفيت هاي قانوني برنامه پنجم و ششم توسعه با همكاري بخش خصوصي در دولت يازدهم و دوازدهم پيگيري شد و تا به حال 2880 مگاوات از مجموع 9496 مگاوات نيروگاه حرارتي در اين مدت به بهره برداري رسيده است. همچنين 4120 مگاوات توسعه بخش بخار نيروگاه هاي سيكل تركيبي در دست اقدام است.

از اين رو به رغم تحريم هاي ظالمانه آمريكا و تنگناهاي اقتصادي كشور، روند توسعه نيروگاه هاي حرارتي براساس برنامه از پيش تعيين شده در دست پيگيري است و ان شاءالله تا پايان سال جاري 2 هزار مگاوات ديگر به ظرفيت نيروگاه هاي حرارتي افزوده خواهد شد و هيچ محدوديتي ناشي از توافق نامه پاريس منجر به كندي يا توقف اين برنامه ها نخواهد شد.

در عين حال خاطرنشان مي شود كه توافقنامه پاريس تاكنون توسط ايران مورد پذيرش قرار نگرفته و ابلاغ نشده است.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
خبرگزاري فارس
   تاریخ: ۱۹:۴۹ - ۲۷/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۴۰
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
جوابيه وزارت نيرو به اظهارات رئيس سابق سازمان انرژي اتمي | خبرگزاري فارس  مناظره
جوابيه وزارت نيرو به اظهارات رئيس سابق سازمان انرژي اتمي  صراط نيوز
جوابيه وزارت نيرو به اظهارات رئيس سابق سازمان انرژي اتمي  نامه نيوز