اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

ذخاير اورانيوم ايران به 370 كيلوگرم رسيد
 
سخنگوي سازمان انرژي اتمي از اضافه شدن 60 تا 70 كيلو به ذخاير اورانيوم غني شده خبر داده و گفته كه ميزان اورانيوم غني شده 5/ 4 درصد كشور به 370 كيلوگرم رسيده است.
سرويس بين الملل جوان آنلاين: بهروز كمالوندي، سخنگوي سازمان انرژي اتمي ديروز در خصوص آخرين وضعيت اورانيوم غني شده و آب سنگين گفت: «وقتي ما سطح غني سازي را به بيش از 67 /3 افزايش داديم نگاه كرديم ببينيم نيازمان چيست. با توجه به ضرورت مدنظر قرار دادن سوخت نيروگاهي اين سطح بايد 42 /4 درصد باشد، ولي ما 05/ 4 درصد بالا رفتيم چرا كه وقتي شما اورانيوم 5/ 4 درصد توليد مي كنيد اگر هم زماني محصول 4 درصد داشتيد و بنا به مقتضيات وقتي اين ها را به هم مخلوط مي كنيد به عدد مورد نظر مي رسيد.» به گفته كمالوندي، ما الان با ظرفيت خوبي توليد مي كنيم و موجودي مان هم حداقل 60 تا 70 كيلو بيش از 300 كيلوگرم است و ميزان آن هم به سرعت افزايش مي يابد. همانطور كه رئيس جمهور گفت ما تعهدي در قبال عرضه بيشتر از 130 تن آب سنگين نداريم از طرفي ما اجازه داريم بازار هاي متنوعي كه گرفته ايم را از دست ندهيم.

افزايش ذخاير اورانيوم ايران از سطح تعيين شده در برجام در حالي است كه محمدجواد ظريف، وزير خارجه قرار است هفته آينده به سه كشور اروپايي سفر كند. دستور كار اين سفر را سخنگوي وزارت خارجه اعلام نكرده، ولي احتمالاً او در اين سفر درباره آينده برجام با اين كشور ها رايزني خواهد كرد. روز دوشنبه اين هففته بوريس جانسون، نخست وزير انگليس در اولين موضع گيري خود درباره توافق هسته اي با ايران بعد از نخست وزير شدن گفت كه موضع اين كشور درباره برنامه جامع اقدام مشترك تغييري نكرده است. در مقابل جان بولتون، مشاور امنيت ملي امريكا از لندن خواسته با اعلام مرگ توافق هسته اي، مواضع شديدتري عليه ايران اتخاذ كند. جان بولتون همچنين از انگليس خواست مواضع خود را در قبال ايران تشديد كند، به طوري كه سياست هاي آن در قبال تهران با سياست هاي واشنگتن تناسب بيشتري داشته باشد.

زنگ هشدار پمپئو 15 ماه قبل!
مايك پمپئو، وزير خارجه امريكا ديروز با فاصله بيش از يك ساله زنگ هاي هشدار را درباره منقضي شدن تحريم هاي تسليحاتي شوراي امنيت به صدا در آورد و خواستار تمديد تحريم بين المللي تسليحاتي ايران شد. پمپئو در مطلبي در توئيتر وزارت خارجه امريكا نوشته است: «فرصت در حال تمام شدن است. زمان باقي مانده تا انقضاي مهلت تحريم تسليحاتي عليه ايران و پايان ممنوعيت سفر قاسم سليماني به پايان مي رسد. ما از تمامي متحدان و شركاي خود مي خواهيم فشار بر رژيم ايران را افزايش دهند تا اين رژيم رفتار بي ثبات ساز خود را كنار بگذارد: «در اين توئيت، تصوير يك گاه شمار نيز ترسيم شده كه كمي بيش از 15 ماه به پايان يافتن مهلت تحريم تسليحاتي ايران را نشان مي دهد. وب سايت وزارت خارجه امريكا نيز در همين زمينه مطلبي را منتشر كرده و در آن گفته است كه «رژيم ايران در حمايت از تروريسم دولتي پيشتاز است. براي 40 سال است كه رفتار مخرب آنان و حمايت نيابتي از تروريسم مهارنشده رو به گسترش بوده است.»
منبع خبر:
جوان آنلاين
   تاریخ: ۱۲:۲۲ - ۲۳/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۸۵