اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

پاسخ صريح صالحي به آيت الله يزدي درباره ي «كميسيون مشترك ايمني سوخت»
 
علي اكبر صالحي، رييس سازمان انرژي اتمي در واكنش به مطلبي كه در رابطه با لايحه كميسيون مشترك ايمني سوخت مصرف شده و پسماندهاي پرتو زا از سوي آيت الله يزدي از اعضاي شوراي نگهبان مطرح شده است تصريح كرد: ظاهرا  سوء تفاهمي پيش آمده است. من از سوي آيت الله يزدي شنيدم كه گويا در ... نوشته پاسخ صريح ...


علي اكبر صالحي، رييس سازمان انرژي اتمي در واكنش به مطلبي كه در رابطه با لايحه كميسيون مشترك ايمني سوخت مصرف شده و پسماندهاي پرتو زا از سوي آيت الله يزدي از اعضاي شوراي نگهبان مطرح شده است تصريح كرد: ظاهرا  سوء تفاهمي پيش آمده است. من از سوي آيت الله يزدي شنيدم كه گويا در اين لايحه اجازه داده شده است كه كشورهاي استكباري سوخت مصرف شده شان را در ايران دفع كنند. اين در حالي است كه در مواد 11 و 12 مقدمه اين لايحه به صراحت آمده است هيچ كشوري نمي تواند كشور ديگر را وادار كند كه پسماندش در آن كشور دفع شود. ما انتظار داريم عزيزان در شوراي نگهبان مطالعه اي دقيقتري انجام دهند ما دو سال و نيم در رابطه با اين لايجه با كارشناسان و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اعضاي كميسيون امنيت ملي، حقوقدانان و اعضاي دولت صحبت كرديم و اين لايحه به راحتي در مجلس تصويب شد اما نمي دانيم چه اتفاقي افتاده است كه در رابطه با ماده اي از اين لايحه كه به آن اشاره شده درست برعكس آن قلمداد شده است. به هر حال اين گونه مسائل با توجه به حساسيت مسئله كه مي تواند مردم را نگران كند ضروري است تا با دقت به آنها پرداخته شود. چطور مي شود ما اساسا لايحه به مجلس و دولت بدهيم كه اجازه دهد سوخت مصرف شده از كشورهاي ديگر آن هم كشورهاي استكباري در اينجا دفن شوند. تصور اين كه چنين كاري انجام شود حكم به ناداني ما است. من انتظار دارم آقاي يزدي كه استاد بنده در علوم قرآني هستند و از اعضاي برجسته شوراي نگبهان، اين مسئله را اصلاح كنند. از جايكه اين اظهارنظر از سوي شخص ايشان مطرح شده لازم است تا خودشان به تبيين اين موضوع بپزداند چرا كه در شبكه هاي اجتماعي بازتاب گسترده اي داشته است.

به گزارش ايسنا، دكتر علي اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي و معاون رئيس جمهور پيش از ظهر امروز (سه شنبه) با حضور در سايت فردو در مراسمي كلنگ احداث مركز تحقيقات ملي جداسازي و توسعه كاربرد ايزوتوپ هاي پايدار را به زمين زد.

اين مركز به گفته صالحي قرار است طي دو سال ساخته و تجهيز شود و در فاز اول ساختمان اين مركز براي 20 فروردين سال 99 آماده خواهد شد.

رئيس سازمان انرژي اتمي در حاشيه اين مراسم در جمع تعدادي از خبرنگاران داخلي اظهار كرد: توليد ايزوتوپ پايدار به روش هاي مختلف انجام مي شود و ايران امروز اين قابليت را دارد كه علاوه بر توليد ايزوتوپ پايدار به روش سانتريفيوژ، از طريق تبادل شيميايي، نفوذ حرارتي، تقطير غشايي و تقطير تدريجي نيز اين كار را انجام دهد. ما پيش از اين در سطح آزمايشگاهي توليد ايزوتوپ پايدار را به روش هاي فوق انجام داده ايم اما الان ضرورت است تا اين روند را توسعه دهيم.

وي گفت: بنايي كه به اين منظور در نظر گرفته شده شامل 5 هزار متر مربع و 8 كارگاه و 8 آزمايشگاه است و به عقيده بنده در غرب آسيا اين كار بي نظير خواهد بود و كشوري را سراغ ندارم كه با اين روش ها در غرب آسيا توانسته باشد وارد مرحله توليد ايزوتوپ هاي پايدار شود.

صالحي ادامه داد: سايت فردو در سه چهار سال گذشته بسيار فعال بوده است و حدود 16 هزار متر مربع به ساختمان هاي اين سايت اضافه شده است. فردو يكي از تاسيسات مهم براي امور زيرساختي در صنعت هسته اي محسوب مي شود.

وي گفت: مركز ملي مواد دو سال پيش تاسيس و تجهيز شد و امروز خدمات اين مركز در اختيار صنايع كشور قرار مي گيرند همچنين مركز ملي خلا 20 فروردين سال جاري افتتاح شد كه اين مركز هنوز البته تكميل نشده اما بخش هاي از آن فعاليتش شروع شده و طي زمان تكميل خواهد شد.

رئيس سازمان انرژي اتمي خاطر نشان كرد: اگر فعاليت فردو را با فعاليت اين سايت در سه چهار سال گذشته مقايسه كنيم بايد بگويم اين مركز بسيار پيشرفت داشته است هم به لحاظ تكنولوژي، ساختمان و فناوري و هم به لحاظ نيروي انساني. ما توانسته ايم محققان بسياري را در سطوح مختلف به ويژه سطح دكترا و كارشناسي ارشد به كار بگيريم و به جرئت مي توانم بگويم سايت فردو امروز بسيار فعال است.

معاون رئيس جمهور اظهار كرد: در سايت فردو 1044 سانتريفيوژ قرار دارد كه در خلا مي چرخند و اگر روزي اراده شود غني سازي هم مي كند و كافي است به آنها خوارك دهيم.

وي در ادامه با بيان اين كه صنعت هسته اي بايد بهترين استانداردها را در اختيار داشته باشد گفت: در رسانه ها ديديد و شنيديد كه اتفاقي كه در رابطه با يكي از نيروگاه هاي اتمي روسيه افتاد و من از همين جا به دولت فدرال روسيه و همتايانم اين واقعه را تسليت مي گويم.

وي ادامه داد: روس ها با اين همه تجربه و در نظر گرفتن تمام ملاحظات برايشان چنين اتفاقي مي افتد و دچار آسيب مي شوند از اين رو ما بايد حساسيت فناوري هسته اي را در نظر بگيريم و اين ايجاب مي كند بالاترين استانداردها را داشته باشيم.

رئيس سازمان انرژي اتمي ادامه داد: نه تنها از باب اقتدار، بلكه از جهت بالابردن صنعت كشور و نيز تربيت نيروي انساني، تامين و توليد تجهيزات اندازه گيري در سطح بسيار خوبي هستيم و پيشرفت هاي ما در صنعت هسته اي كمك مي كند صنعت كشور ارتقا يابد.

صالحي در واكنش به برخي اظهارات و اخبار مبني بر اين كه شنيده مي شود بعضي ها مي گويند فردو تعطيل شده است گفت: من نمي دانم اين صحبت ها را چه سند و مدركي تاييد مي كند در حالي كه همه چيز رو به ارتقا و پيشرفت است. الان در يكي از شركت هاي طراحي ما بيش از 700 مهندس در حال كار هستند و بايد بگويم سازمان انرژي اتمي بعد از برجام با قدرت و قوت پيش مي رود.

معاون رئيس جمهور در ادامه به پروژه هاي در حال فعاليت سازمان اشاره كرد و گفت: فعاليت ها در رابطه نيروگاه دو و سه بوشهر در حال انجام است در مرداد ماه قرار بود بتون ريزي انجام شود اما بنا شد يكي دو ماه اعلام اين مطلب به تعويق بيفتد در حالي كه كارها در حال انجام است و احتمالا به طور كامل بتن ريزي در اكتبر انجام شود. همچنين در نطنز و اصفهان در بحث سوخت كار به خوبي در حال انجام است. در حال حاضر 15 هزار پرسنل در صنعت هسته اي مشغول فعاليت هستند و هر زمان مسوولان كشور تصميم بگيرند و بنا به اقتضا و صلاحيد آنها دستوري داده شود، فعاليت در آن بخش را شتاب مي دهيم. كما اين كه تاكنون همين كار را انجام داده ايم. هر اراده اي طرف مسوولان در صنعت هسته اي متصور باشند مي توانيم آن را به فوريت كاملا محقق كنيم. ملت ايران مطمئن باشند صنعت هسته اي به خوبي فعاليتش در حال انجام است.

معاون رئيس جمهوري در رابطه با جزئيات گام سوم ايران در واكنش به تحريم هاي آمريكا اظهار كرد: در اين رابطه بنده تصميم گير نيستم و گام ها و سياست ها توسط هيئت نظارت بر برجام تصميم گرفته مي شود و با نظر رهبري اخذ مي شود. از اين رو بنده در شرايط و جايگاهي نيستم درباره جزئيات اين گام صحبت كنم اما به عنوان مجري دستورات مسوولان خاطر نشان مي كنم تمام امكانات ممكن را در اختيار داريم تا دستورات انجام شود اما تاكنون دستوري براي ما صادر نشده است. هر تصميمي مسوولان نظام اتخاذ كنند سازمان آمادگي اجراي آن را دارد اما نمي توانم وارد گمانه زني درباره جزئيات گام سوم شوم.

صالحي در ادامه در پاسخ به ايسنا در رابطه محدود شدن دوره تمديد معافيت هاي هسته اي از سوي آمريكا و آخرين وضعيت باز طراحي راكتور اراك گفت: فعاليت ها و همكاري هاي ما با اتحاديه اروپا، چين و روسيه در حال انجام است. ساخت نيروگاه هاي دو و سه بوشهر به خوبي پيش مي رود و حتي از برنامه جلوتر هستيم. همچنين پروژه اراك تا به امروز خوب پيش رفته است. بنده همانطور كه قبلا به صراحت گفتم در مقطعي كار از طرف چيني ها كند شد اما الان مي گويم كه اين روند اصلاح شده و كار به خوبي جلو مي رود.

صالحي اعلام كرد: برخي قدم هاي بلند در رابطه با اراك برداشته شده كه البته ضرورت اعلام جزئياتش نيست اما بايد بگويم كه به مرحله ساخت تجهيزات راكتور بازطراحي شده رسيده ايم يعني ما از مرحله طراحي ها عبور كرده ايم و وارد مرحله بعد شديم و كار به خوبي پيش مي رود.

وي ادامه داد: همچنين در رابطه با پروژه مركز نظام ايمني هسته اي اروپايي ها قرار است مركز آزمايشگاهي براي ما بسازند كه كارهاي استرستست را انجام مي دهد كمك اروپايي ها 20 ميليون يورو براي اين پروژه است كه بخشي از آن بالفعل شده است. و بخشي ديگر بالقوه هنوز باقي است و به طور كلي كار در جريان است.

رئيس سازمان انرژي اتمي تاكيد كرد: ما براي هر شرايطي در كشور آمادگي داريم و امكانات لازم را فراهم كرده ايم تا اگر كاري متوقف شود آن را خودمان پيش ببريم به جز برخي از موارد كه ممكن است كمي زمانبر باشد در ساير موضوعات مشكلي نداريم.

صالحي با بيان اين كه برجام در بحث فني اش به خوبي جلو مي رود و حركتي طبيعي حساب شده و با ابعاد تجاري و اقتصادي در حال انجام است گفت: در روند پيشرفت صنعت هسته اي بعد از برجام كارها متناسب با امكانات و الزامات ما در حال انجام است اما در بعد اقتصادي و حقوقي اين طرف مقابل است كه بدقولي كرده و مسوولان نظام هم واكنش هاي متناسب را داشته اند و همانطور كه ديديم اين واكنش ها در بعد فني بوده است. و اين قابليت صنعت هسته اي كشور را نشان مي دهد.

وي در پايان گفت: البته در پروژه ايتر كه بنا بود حضور ايران قطعي شود كارها به شكلي ديگر پيش رفت اما بنا شد اروپايي ها به گونه اي ديگر به اين همكاري ما كه در برجام ديده شده پاسخ دهند.

انتهاي پيام
منبع خبر:
انصاف نیوز
   تاریخ: ۱۴:۰۳ - ۲۲/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۱۰۰