دریافت اطلاعات ...
 
اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹

رونمايي از نقشه راه اروپا و آمريكا براي احياي برجام
 
كاترين اشتون، مسئول پيشين سياست خارجي اتحاديه اروپا در يادداشتي كه 3 آذرماه در نشريه تايم منتشر كرد توصيه هايي را به جو بايدن، رئيس جمهور منتخب آمريكا و تيم سياست خارجي وي براي احياي برجام ارائه داده است. The post رونمايي از نقشه راه اروپا و آمريكا براي احياي برجام appeared first on پايگاه خبري ...
پايگاه خبري تحليلي 8دي نيوز https://www.8deynews.com

- سياسي 1399/09/07 - 20:05
- كد خبر:540114
رونمايي از نقشه راه اروپا و آمريكا براي احياي برجام كاترين اشتون، مسئول پيشين سياست خارجي اتحاديه اروپا در يادداشتي كه 3 آذرماه در نشريه تايم منتشر كرد توصيه هايي را به جو بايدن، رئيس جمهور منتخب آمريكا و تيم سياست خارجي وي براي احياي برجام ارائه داده است. رونمايي از نقشه راه اروپا و آمريكا براي احياي برجام به گزارش 8دي، اشتون سه مرحله اساسي براي برگرداندن توافق هسته اي را اينگونه پيشنهاد داده است: 1- جمع آوري گروه مذاكره كننده، آغاز رايزني ها با اتحاديه اروپا و تصميم براي تعيين هدايت كننده مذاكرات 2- برجام به عنوان توافق اوليه و نه پاياني مبناي كار قرار گيرد(تاكيد بر انجام گفت و گوها درباره مسائل منطقه اي و موشكي)3- برجام بايد بر پايه هاي مستحكم تري(مانند همراه كردن كنگره و كشورهاي منطقه و رژيم صهيونيستي) بنا شود.

كليت موضع گيري كاترين اشتون بيانگر تجويز اين پيشنهاد است كه آمريكا و اروپا بايد ضمن درس آموزي از تجربه برجام، ضمن ايجاد اجماع، تلاش براي مهار مولفه هاي مختلف قدرت ايران را به صورت موازي پيش ببرند. همچنين براي پايداري و از بين بردن تكرار اتفاقاتي مانند خروج ترامپ از توافق ضرورت دارد رضايت كنگره و برخي كشورهاي منطقه نيز جلب شود.

اواخر هفته گذشته نيز آلمان، فرانسه و انگليس در بيانيه اي خطاب به شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي ضمن بيان تاسف از خروج آمريكا از توافق هسته اي و احياي تحريم ها بر عقب نشيني ايران از گام هاي برداشته شده و تعهد كامل به برجام تاكيد داشتند. تروئيكاي اروپايي در پي اين هستند تا در آستانه ورود جو بايدن به كاخ سفيد با ايجاد جنگ رسانه اي و فشار بر ايران، تهران را وادار كنند تا به توافق هسته اي به صورت كامل بازگردد تا زمينه براي گفت و گوهاي دو و چند جانبه بعدي در راستاي اصلاح آن و گنجاندن مسائل ديگر مهيا گردد.

نكته مهم اين است تيم جديدي كه از سوي جو بايدن نيز براي تصدي مناصب كليدي سياست خارجي آمريكا تعيين شده به چنين استراتژي باور دارند. در واقع آنتوني بلينكن، وزير خارجه، جيك ساليوان، مشاور امنيت ملي و جان كري اگر چه بارها انتقادات خود را به سياست دونالد ترامپ در خروج از برجام مطرح كرده اند اما از ديدگاه اين افراد برجام، تجربه اي موفق در راستاي كنترل برنامه هسته اي ايران بوده كه لازم است با حفظ آن توافق، محدوديت ها و برخي بندهاي قابل انقضاي آن را تغيير داد. نگاهي به گزارش جديد انديشكده مركز امنيت نوين آمريكا كه توسط ايلان گلدنبرگ(رئيس اسبق ميز ايران در پنتاگون) نوشته شده نيز نشان دهنده همين مسئله است كه آنها بر روي دستيابي به اهداف خود از طريق انجام مذاكرات منسجم و چند لايه براي «حل مشكل ايران» حساب باز كرده اند.

با اين توضيحات بايد گفت اصول و رئوس كلي توافق مدنظر اروپا و آمريكا يكسان است. اگر چه اين چارچوب كلي مختص به زمان كنوني نيست اما به نظر مي رسد تجربه برجام و سياست ترامپ نيل به دركي مشترك براي چگونگي «مهار و عقب راندن ايران» را براي متحدان دو سوي آتلانتيك تسهيل كرده است.

البته به اين امر بايد اذعان داشت سياست تهاجمي و سخت ترامپ و به طور كلي جمهوري خواهان مكمل سياست اجماع محور و نرم اوباما، جو بايدن و دموكرات هاست و از اين بابت در يك استراتژي كلي، گويي هر دو حزب در يك هماهنگي آگاهانه برنامه مشتركي براي تحقق اهداف آمريكا در جهان دارند. به عبارت ديگر بعد از دوران تهاجمي ترامپ در قالب فشار حداكثري و تحريم هاي گسترده، اينك زمان نقد كردن فرا رسيده است.

از سوي ديگر دولت آينده آمريكا تقريباً محال است ابزار تحريم را كنار بگذارد، اگر چه ممكن است به صورت محدود كاهش تحريم ها اتفاق بيفتد اما ساختار آن حفظ خواهد شد. در واقع تا زماني كه آمريكايي ها يقين داشته باشند ابزار تحريم در جعبه ابزار سياست خارجي آنها موثر و تعيين كننده است آن را كنار نخواهند گذاشت.

به همين دليل حضرت آيت الله خامنه اي، رهبر انقلاب در جلسه ويژه شوراي عالي هماهنگي سران قوا در تاريخ 4 آذرماه با تأكيد بر اينكه براي علاج تحريم ها دو مسير «خنثي سازي تحريم ها و غلبه بر آنها» و «رفع تحريم» وجود دارد، گفتند: البته ما مسير رفع تحريم را يك بار امتحان و چند سال مذاكره كرديم اما به نتيجه اي نرسيد.

حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان كردند:« اگر با تلاش و ابتكار و با سينه سپر كردن در مقابل مشكلات بتوانيم بر تحريم ها غلبه كنيم و طرف مقابل بي اثر شدن تحريم ها را ببيند، به تدريج دست از تحريم برخواهد داشت».

در نهايت بايد به اين نكته نيز اشاره داشت برنامه اي كه اروپايي ها و آمريكايي ها تدارك ديده اند(فارغ از ناديده گرفتن قدرت تعيين كننده ايران) آرمانگرايانه است؛ چرا كه همراه كردن كنگره و دولت هاي منطقه بسيار سخت است. فراموش نشود در زمان برجام نه تنها جمهوري خواهان بلكه بسياري از دموكرات ها مانند باب منندز و چاك شومر نيز با آن مخالف بودند.

- اشتون
- بايدن
- برجام
لينك در حافظه كپي شد!

-
-
-
-
- اخبار مرتبط نقشه جو بايدن براي اقتصاد شش ماه آينده ايران واكنش بايدن به چراغ سبز ترامپ پيام نتانياهو به جو بايدن درباره ايران شرط وزير بايدن براي بازگشت به برجام وندي شرمن: برجام به مويي بند است

نظرات
- ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تائيد توسط پايگاه خبري تحليلي 8دي در وبسايت منتشر خواهد شد.
- پيام هايي كه حاوي تهمت يا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر
منبع خبر:
۸ دی خبر
   تاریخ: ۲۰:۱۱ - ۰۷/۰۹/۱۳۹۹   بازدید: ۵۲