اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

موافقت ستاد ملي مقابله با كرونا با ترخيص مواد اوليه توليد لايه مياني ماسك استاندارد
 
براساس پيگيري تسنيم و مكاتبه برخي نهادها از جمله گمرك ايران، ستاد ملي مقابله با كرونا با ترخيص مواد اوليه توليد لايه مياني ماسك استاندارد و دستور العمل مربوط موافقت كرد.
موافقت ستاد ملي مقابله با كرونا با ترخيص مواد اوليه توليد لايه مياني ماسك استاندارد
براساس پيگيري تسنيم و مكاتبه برخي نهادها از جمله گمرك ايران، ستاد ملي مقابله با كرونا با ترخيص مواد اوليه توليد لايه مياني ماسك استاندارد و دستور العمل مربوط موافقت كرد. - اخبار اقتصادي -
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، در واكنش به درخواست نهادهاي مختلف از جمله معاونت امور سياسي نهاد رياست جمهوري، سازمان غذا و دارو و همچنين مكاتبات گمرك ايران مبني بر ترخيص ملت بلون هاي (ماده اوليه توليد لايه مياني ماسك استاندارد) موجود در گمركات كشور، مقرر شد با توجه به نياز ارزي و تأكيد سازمان مذكور براي واردات ملت بلون، اظهارنظر و تاييديه لازم در اين خصوص منوط به اخذ مصوبه از ستاد ملي مقابله با كرونا گردد كه پيشنهاد فرايند عملياتي آن مورد موافقت اعضاي ستاد قرار گرفت.

جديدترين خبرها و تحليل هاي ايران و جهان را در كانال تلگرامي تسنيم بخوانيد. (كليك كنيد)

جديدترين خبرها و تحليل هاي ايران و جهان را در كانال اينستاگرامي تسنيم بخوانيد. (كليك كنيد)

چندي پيش، معاون فني گمرك ايران نيز در مكاتبه اي با معاون وزير صنعت با اشاره به تعرفه كالاي مذكور و لزوم استفاده گسترده از ماسك در شرايط شيوع كوويد 19 گفته بود، با توجه به پيگيري مكرر صاحبان كالاي رسوب شده و لزوم توليد ماسكهاي استاندارد به لحاظ اينكه متولي امر توليد و صدور مجوز ورود كالا آن وزارت خانه ميباشد دستور فرماييد در خصوص امكان ورود اين كالا به كشور اعلام نظر صورت گيرد.

از مهمترين فرايندهاي عملياتي در نظر گرفته شده كه مورد تاييد اعضاي ستاد ملي مقابله با كرونا قرار گرفت، مي توان به تاييد كيفيت و ايمني محموله هاي موجود در گمرك توسط سازمان غذا و دارو و سازمان انرژي اتمي و اعلام كامل مشخصات وارد كننده و ميزان ملت بلون موجود در گمركات كشور به سازمان غذا و دارو و سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان اشاره كرد.

در اين مصوبه آمده است، ترخيص اين كالاها صرفاً در صورت تامين ارز از محل ارز متقاضي امكان پذير است.

دستورالعمل اعلامي توسط سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليد كنندگان، وارد كننده را مكلف مي كند تا ملت بلون را با قيمت مصوب در اختيار توليدكنندگان پارچه براي توليد ماسك قرار دهد و همچنين اطلاعات مربوط به ترخيص و نشاني انبار را در سامانه جامع انبارها و اطلاعات مربوط به فروش را در سامانه جامع تجارت ثبت نمايد.

همچنين سازمان غذا و دارو مكلف شده تا به گونه اي برنامه ريزي كند كه ملت بلونهاي وارداتي (ماده اوليه توليد لايه مياني ماسك استاندارد) در اختيار توليدكنندگان ماسك متقاضي واجد شرايط كه تعهد فروش ماسك توليدي خود به حداكثر نرخ مصوب ستاد و لجستيكي مقابله با كرونا دارند و در شبكه توزيع منتخب جهت عرضه در داروخانه ها و مراكز درماني هستند قرار گيرد.

مكاتبه معاون گمرك براي تعيين تكليف ترخيص اقلام مورد نياز توليد لايه مياني ماسك استاندارد+سند
گفتني است، تا پيش از اين ملت بلون كه به عنوان ماده اوليه در توليد پارچه ماسك استاندارد استفاده ميشود در گروه چهارم كالا (كالاهاي داراي مشابه داخل) قرار داشته و واردات آن به كشور ممنوع بوده است ولي با توجه به شرايط به وجود آمده در همه گيري بيماري كرونا و نياز توليد داخل به مواد اوليه بيشتر، ستاد ملي مقابله با كرونا با درخواست واردات آن موافقت كرده است.
منبع خبر:
تسنیم
   تاریخ: ۱۲:۴۷ - ۰۱/۰۹/۱۳۹۹   بازدید: ۱۵
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
موافقت ستاد ملي مقابله با كرونا با ترخيص مواد اوليه توليد لايه مياني ماسك استاندارد  فصل اقتصاد