اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

در يك شرايط واقعا سخت قرار داريم
 
گروه سياسي: معاون سياسي وزير خارجه دولت باراك اوباما، شرايط فعلي برجام را بسيار سخت توصيف كرد و گفت: شكي نيست كه برجام به سختي به مويي آويزان شده است.
وندي شرمن درباره وضعيت فعلي برجام افزود: فكر مي كنم بايد به اين واقعيت اميدوار باشيم كه حتي پس از خروج ترامپ از برجام، اين توافق براي مدتي و مطمئنا در تمام دوران ترامپ ادامه داشت زيرا ايران و كشورهاي اروپايي، روسيه و چين به دنبال حفظ تطابق تعهدات خود بودند. ناراحت كننده است كه به خاطر مجموعه اقدامات ايالات متحده و ايران اكنون ما در مكاني هستيم كه ايران قدم هايي را فراتر از برجام برداشته است كه به تازگي گزارشي را درباره سانتريفيوژهاي پيشرفته داشتيم كه البته نگران كننده است. وي اظهار كرد: ما در يك شرايط واقعا سخت قرار داريم، به نظر مي رسد رئيس جمهوري ترامپ در تلاش است تا شرايط را به نفع آمريكا و ايران هم به همان اندازه به دنبال تغيير شرايط به نفع خود، پيش از دولت جديد آمريكا است.وي با ابراز نگراني از گزارش هايي از بررسي حمله به تاسيسات هسته اي ايران، تاكيد كرد: اين امر مي تواند به سرعت به جنگي گسترده تر از تاسيسات هسته اي منجر شود. از اين رو، ما در موقعيت سخت واقعي قرار داريم.عضو ارشد مذاكره كننده آمريكا در توافق هسته اي، در پاسخ به اين سئوال كه تا اتفاق هاي بيشتري تا 20 ژانويه رخ نداده است، ايران و آمريكا چه مواردي براي احياي دوباره برجام امكان پذير است، گفت: فكر نمي كنم ما بتوانيم همه اين پاسخ ها را تا زماني كه كاري انجام دهيم بدانيم. شرمن با تاكيد بر رايزني با سه كشور اروپايي، اتحاديه اروپا و حتي روسيه و چين كه با دولت بعدي روابط پيچيده اي خواهند داشت، اظهار كرد: از طرف ما براي ديدن اينكه در كجا هستيم، چه تحريم هايي اضافه شده است، شركاي برجام كجا هستند، ايران كجا ايستاده است كه فكر مي كند به انتخابات رياست جمهوري در سال 1400 نزديك مي شوند. وي از احتمال روي كار آمدن يك دولت محافظه كار در ايران خبر داد و افزود: زيرا انتخابات پارلماني سال گذشته آنچه را كه من بيشتر تندرو مي نامم، بر كرسي نشستند. من گمان مي كنم اين راهي باشد كه انتخابات رياست جمهوري نيز پيش خواهد رفت.اين مقام دولت سابق آمريكا با يادآوري اينكه ايران همچون كشورهاي ديگر مجبور شده است با كوويد برخورد كند و اوضاع بسيار سختي را پشت سر گذاشته است، اظهار كرد: ايالات متحده نيز اوضاع بسيار سختي را پشت سر گذاشته است. شرمن خاطرنشان كرد: اما ايران همچنان به ايجاد روابط خود با كشورها مي پردازد تا بتواند خود را در بهترين وضعيت ممكن براي دولت بايدن-هريس قرار دهد. با اين حال، من فكر نمي كنم كه همه اين ها يك روزه حل شود.
درخواست امضا كنندگان غربي برجام از ايران
امضا كنندگان غربي برجام يعني بريتانيا، فرانسه و آلمان با انتشار يك بيانيه مشترك در شوراي حكام سازمان بين المللي انرژي اتمي، از ايران خواستند اقدامات خود را «معكوس» كند و به «انطباق كامل» با برجام بازگردد.تروئيكاي اروپايي در اين بيانيه ضمن تأكيد بر پايبندي به برجام، از فعاليت هاي هسته اي ايران پس از كاهش يكجانبه تعهداتش به تلافي خروج يكجانبه آمريكا از برجام، ابراز نگراني كردند.سه كشور در اين بيانيه ضمن تأكيد بر تعهد مداوم خود به برجام و اجراي مفاد آن و نيز اظهار تأسف از خروج آمريكا از توافق هسته اي نوشته اند: «ما تحريم ها را همان گونه كه در توافق مقرر شده بود لغو كرده و اقداماتي اضافي انجام داديم تا ايران بتواند تجارت قانوني را از طريق توسعه سازوكار مالي اينستكس دنبال كند.»آنها در اين بيانيه همچنين نوشته اند: «اگر چه بر خلاف اين اقدامات كه با حسن نيت انجام شد، ايران اكنون يك سال و نيم است كه تخطي هاي متعدد و جدي از تعهدات هسته اي اش انجام مي دهد، ما همچنان نگران عملكرد ايران هستيم كه منافع مربوط به عدم اشاعه در توافق را از ميان برمي دارد. پيشرفت و تحقيق و توسعه در اين راستا پيامدهاي جدي در بر خواهد داشت.» در ادامه اين بيانيه آمده است: «ما از اين نگران هستيم كه ايران اورانيوم را بيش از حد 3.67 درصد تعيين شده در برجام غني سازي مي كند و به افزايش ذخاير اورانيوم ادامه داده كه اكنون 2 هزار و 443 كيلوگرم است. اين 12 برابر بيش از حد تعيين شده در برجام است. برخلاف برجام، ايران در حال استفاده از سانتريفيوژهاي پيشرفته براي توليد اورانيوم با غناي پايين است. ايران همچنين برخلاف برجام، در حال غني سازي در تاسيسات فردو است كه اين محل هيچ كاربرد غيرنظامي معتبري ندارد.» اين بيانيه مي افزايد: «ايران به انجام دادن تحقيقات و توسعه در چندين نوع سانتريفيوژ پيشرفته كه در برجام و برنامه تحقيق و توسعه برجام مجاز نيست، پرداخته است. اين شامل فعاليت صدها سانتريفيوژ آي آ4، آي ار2ام و آي ار6 است. ايران همچنين نوع جديدي از سانتريفيوژهايي را كه در برجام مجاز نيستند معرفي كرده است. ايران بايد از انجام دادن هر تحقيق و توسعه سانتريفيوژهاي پيشرفته كه برخلاف مقررات برجام است، خودداري كند.»وزارت خارجه ايران در واكنش به بيانيه سه كشور اروپايي انگليس، آلمان و فرانسه در خصوص همكاري هاي جمهوري اسلامي با آژانس بين المللي انرژي هسته اي، ضمن محكوم كردن اين مواضع غيرمسئولانه اظهار داشت: از سه كشور اروپايي انتظار مي رود كه به جاي فرافكني سياسي، در جهت پايبندي كامل به تعهداتشان طبق برجام و مصوبات كميسيون مشترك اقدام نمايند و به اجراي كامل برجام برگردند.سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: فعاليت هاي صلح آميز هسته اي جمهوري اسلامي ايران كاملا در چارچوب قوانين بين الملل و كاملا قانوني و مشروع بوده و در راستاي حقوق ذاتي لاينفك كشورها دنبال مي شود.خطيب زاده در ادامه عنوان كرد: با خروج ايالات متحده از برجام و اعمال مجدد تحريم ها و تداوم بدعهدي اروپا در زمينه انتفاع اقتصادي ايران از رفع تحريم هاي تعهد شده در برجام، جمهوري اسلامي ايران طبق بندهاي 26 و 36 برجام گام هاي هسته اي را برداشته است كه كاملا منطبق با برجام است و همواره تاكيد داشته است كه در صورت اجراي كامل برجام از سوي طرف هاي مقابل، بازگشت پذير خواهند بود.
آژانس: اطلاعات ايران معتبر نيست
رافائل گروسي، مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي، گفت:ايران تاكنون اطلاعات معتبري درباره آثار ذرات اورانيوم كشف شده در دو سايت خود ارائه نداده است.
او در مورد اين دو سايت كه نام يكي از آنها «تورقوزآباد» ذكر شده، گفت: «اين مسئله مدت مديدي است كه ادامه دارد، حدود دو سال. آخرين اطلاعاتي كه از آنها گرفتيم از نظر فني باورپذير نبود.»مديركل آژانس تاكيد كرد: «آنچه از ديدگاه فني به ما گفته اند جور درنمي آيد و بايد توضيح دهند.»آژانس از مدت ها پيش خواهان بازرسي از دو محل در حومه شهرهاي تهران و اصفهان است و مي گويد احتمال دارد در اين دو سايت در اوايل دهه 2000 ميلادي، فعاليت هايي انجام شده باشد كه ايران پيشتر درباره آن گزارش نداده بود. از سوي ديگر كمي پس از اعلام آژانس بين المللي انرژي اتمي كه ايران تاكنون در مورد رد پاي اورانيوم در دو سايت مشكوك خود اطلاعات فني معتبري ارائه نداده و همزمان نسل دومي از سانتريفيوژها را هم راه اندازي كرده است، نماينده آمريكا در آژانس مدعي شد اين اقدامات ايران «تلاشي واضح براي اخاذي» است. جكي وُلكات، در جلسه شوراي حكام آژانس انرژي هسته اي آژانس گفت: ما به صراحت گفته ايم كه اين اقدام ها نه بن بست فعلي را حل مي كند و نه براي ايران تخفيفي در تحريم ها به همراه خواهد داشت.»ولكات در ادامه گفت: «پاداش دادن به چنين تاكتيك هايي از طريق مماشات اقتصادي اشتباه خواهد بود. دولت ترامپ به دنبال يك توافق جامع با ايران است كه به رفتارهاي بي ثبات كننده اش پايان دهد و ايران را به طور كامل در جامعه جهاني ادغام كند.»

زيبا كلام: آمريكا ستيزي عمود خيمه جمهوري اسلامي است
بايدن در همان ابتدا به برجام باز نمي گردد

گروه بين الملل:
اين روز ها گمانه زني هاي بسيار زيادي در مورد اولين اقداماتي كه جو بايدن در اولين روز هاي حضور خود در كاخ سفيد انجام خواهد داد، صورت مي گيرد، اما آن چيزي كه مسلم است، او سعي مي كند، تمام اقداماتي كه ترامپ طي اين چهار سال انجام داده را تغيير دهد و به زماني برگرداند، كه دولت اوباما در آمريكا مستقر بود.
به نظر مي رسد تدوين يك برنامه مدون براي مهار كرونا و بازگشت به پيمان آب و هوايي پاريس اقداماتي باشد كه بايدن در اولين روزكاري خود در كسوت رياست جمهوري آمريكا انجام دهد، از سوي ديگر بايد منتظر بود، نامزد پيروز دموكرات ها آمريكا را دوباره رهبري سنتي آمريكا برگرداند و همچنين اين كشور به تمامي سازمان و پيمان هايي كه ترامپ از آن ها خارج شد، بازگردد. استاد دانشگاه تهران با اشاره به اينكه اولين اقدام مهم جو بايدن بعد از ورود به كاخ سفيد، بازگشت به سازمان ها و معاهده هاي بين المللي است كه ترامپ از آن ها خارج شده بود، گفت: آنطور كه خود بايدن اعلام كرد، در اولين روز به پيمان آب و هوايي پاريس آمريكا را باز خواهد گرداند، به طور كلي همان طور كه ترامپ تمام ميراث اوباما را از بين برد، بايدن قصد دارد، دوباره ميراث اوباما را زنده كند. صادق زيباكلام با تاكيد بر اينكه ترامپ يك رئيس جمهور ضد ساختار است، افزود: رئيس جمهور فعلي آمريكا اصولا يك نگاه منفي نسبت به نهاد هاي بين المللي دارد، براي همين موضوع بود كه از سازمان بهداشت جهاني، يونسكو و... خارج شد، در مورد ناتو او نگاه منفي به اروپاييان داشت و كاري كرد كه آمريكا پولي كمتري خرج كند در اين نهاد و در طرف مقابل اروپا هزينه بيشتري متحمل شود، در مورد سازمان تجارت جهاني نيز ترامپ با وضع كردن عوارض بر كالا هاي چيني، اروپايي و حتي كانادايي اولين اصل اين سازمان جهاني را زير سئوال برد. زيباكلام اظهار داشت: حال بايدن اولين كاري كه خواهد كرد، به تمامي اين اقداماتي كه ترامپ در قبال جامعه جهاني انجام داده بود خاتمه خواهد داد و به نوعي ديگر به شعار آمريكاي اول پايان مي دهد، به بياني آمريكا به نقش سنتي خود در رهبري جهان كه براي دهه هاي متمادي آن را بر عهده خواهد داشت، بر مي گردد، اصولا براي دموكرات ها توجه به عهد و پيمان هايي كه در آن حضور دارند، بسيار مهم است.اين استاد دانشگاه با بيان اينكه در داخل آمريكا نيز بايدن، بايد فكري براي مهار كرونا انجام دهد، اضافه كرد: بنابراين اولين دستور كار او در داخل نيز مقابله با اين ويروس منحوس خواهد شد، از سوي ديگر بايدن كار بسيار سختي را پيش رو دارد، چراكه يك جامعه دوپاره را از ترامپ بايد تحويل بگيرد و با توجه به مشكلات اقتصادي و بيكاري و همچنين خشمي كه در جامعه آمريكا موج مي زند، او بايد يك برنامه منسجم براي مقابله با مشكلاتي كه پيش رو دارد، داشته باشد. وي ادامه داد: بايدن سعي خواهد كرد دوباره روابط ميان آمريكا و اروپا را به دوران اوباما بازگرداند و در اولين روز هاي كاري خود قطعا در اين راستا گام خواهد برداشت، از سوي ديگر روابط آمريكا با چين از حالت تنش فعلي خارج خواهد شد و به سوي تعادل حركت مي كند، اما نكته مهم در مورد سياست خاورميانه اي بايدن است، كه با ترامپ متفاوت است، رئيس جمهور فعلي آمريكا بي شك در بين تمام روساي جمهور آمريكا، بيشترين حمايت ها را از اسرائيل در دوران خود انجام داده و اين مسئله را به عينه نيز نشان داده است.
زيبا كلام بيان داشت: در دوره بايدن نيز روابط با اسرائيل نه به مانند زمان اوباما پر تنش خواهد بود نه اينكه به مانند الان، بلكه حالتي بينابين خواهد داشت، اما قطعا نتانياهو از اين وضعيت راضي نخواهد بود، اين موضوع در مورد عربستان و امارات كه در دوران ترامپ توانستند، با آمريكا روابط بسيار نزديكي را برقرار كنند، نيز صدق مي كنند، يعني بايدن به مانند اوباما با نرمش تمام با آن ها برخورد نخواهد كرد و سياست دوران اوباما را در قبال اعراب ادامه خواهد داد. اين استاد علوم سياسي دانشگاه تهران همچنين با اشاره به اينكه بايدن در همان ابتداي كار به برجام باز نخواهد گشت، گفت: اين مسئله پيچيده و سخت خواهد بود، يك ضرب المثل انگليسي با اين موضوع وجود دارد، زماني كه شما مي خواهيد رقص تانگو را اجرا كنيد، به دو طرف نياز داريد، بنابراين يك نفره نمي توان آن را انجام داد، در مورد مذاكرات ايران و آمريكا نيز دو طرف بايد با اين مذاكرات كنار بيايند و به قول معروف اوكي بدهند، به نظر بنده تا سال 1400 اتفاق ملموسي در حوزه برجام رخ نخواهد داد، به بيان ديگر تا زماني كه دولت آقاي روحاني بر سر كار است، مذاكرات آغاز نمي شود.وي يادآور شد: اما بنده معتقد هستم، در سال آينده و بعد از برگزاري انتخابات رياست جمهوري در ايران، اجازه مذاكرات صادر خواهد شد و در يك طرف بايدن و دولتش قرار خواهند گرفت و در آن طرف ميز نيز يك دولت تندرو اصول گرا قرار مي گيرد، كه مي تواند برجام 1400 را به نام خود بزند، آن ها براي توجيه كار خود خواهند گفت كه اين برجام آن ها با آن چيزي كه ظريف در سال 2015 آن را بسته توفير بسيار زيادي خواهد داشت و اين بار نيز اين مذاكرات ذيل موضوع نرمش قهرمانانه صورت مي گيرد و اصول گرايان تمامي مخالفت هايي كه با برجام دولت روحاني داشته اند، طي اين چندين سال را با انواع و اقسام حرف ها توجيه خواهند كرد. زيباكلام افزود: مذاكرات ايران و آمريكا در سال 1400 تنها بر سر مسائل هسته اي و آن چيزي كه در گذشته نيز بر سر آن تفاهم شده بود، انجام مي شود، اين كه در مورد خواسته بايدن كه گفته مي شود، قصد دارد، مسائل موشكي و منطقه اي را نيز ذيل مسائل هسته اي بياورد، به نظر مي رسد در كوتاه مدت عملي نخواهد بود و شايد در بلند مدت شاهد آن باشيم كه تغييري در اين زمنيه صورت بگيرد، بنابراين اگر اجازه مذاكره اي نيز صادر شود، تنها محدود به مسائل هسته اي خواهد بود.
همچنين اين فعال سياسي مي گويد: با روي كارآمدن جو بايدن در آمريكا، ممكن است مذاكرات در همين دولت آقاي روحاني آغاز شود؛ اما برجام 1400 در دولت بعدي اتفاق خواهد افتاد. زيباكلام، درباره تغيير سياست هاي ايران در قبال آمريكا در دوره رياست جمهوري بايدن گفت: من معتقدم اگر انتخاب آقاي بايدن قطعي شود و در نهايت او از دوماه ديگر رئيس جمهور آمريكا شود، مساله اي در رابطه ايران و آمريكا تغيير پيدا نمي كند. مقصودم رويكرد آمريكا ستيزي است كه ظرف 40 سال گذشته جاري بوده است. در اصل دشمني ايران و آمريكا تغييري ايجاد نمي كند. چون آمريكا ستيزي عمود خيمه جمهوري اسلامي است.وي افزود: با روي كارآمدن جو بايدن در آمريكا، ممكن است مذاكرات در همين دولت آقاي روحاني آغاز شود؛ اما برجام 1400 در دولت بعدي اتفاق خواهد افتاد. چون در انتخابات 1400 حاميان اصلاح طلبان پاي صندوق هاي راي نخواهند رفت. بنابراين اين اصول گرايان هستند كه پيروز انتخابات خواهند بود و مذاكرات توسط اصول گرايان پيش خواهد رفت.اين چهره اصلاح طلب پيش بيني كرد: از سوي ديگر چون اصول گرايان دولت و مجلس را در اختيار خواهند داشت، مشكلي كه در برجام قبلي شاهد آن بوديم را شاهد نخواهيم بود. چون در برجام قبلي مجلس اصول گرايان هر اقدامي را براي عدم موفقيت برجام انجام داد. اما برجام 1400 اصول گرايان مي تواند موفقيت بيشتري نسبت به برجام قبلي داشته باشد.
منبع خبر:
روزنامه کارون
   تاریخ: ۱۴:۱۹ - ۰۱/۰۹/۱۳۹۹   بازدید: ۱۶