دریافت اطلاعات ...
 
اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

وزراي خارجه چين و روسيه در گفت وگويي بر حفظ برجام تأكيد كردند
 
وزراي خارجه چين و روسيه در گفت وگويي بر حفظ برجام تأكيد كردند
وزراي خارجه چين و روسيه در گفت وگويي بر حفظ برجام تأكيد كردند

گروه سياسي/ با مشخص شدن نتيجه انتخابات رياست جمهوري امريكا و پيروزي جو بايدن، نامزد دموكرات اين كشور، گمانه زني ها پيرامون چشم انداز اجراي توافق هسته اي و امكان بازگشت امريكا به اين توافق افزايش يافته است. پيش تر «بايدن» وعده داده بود در صورت حضور در كاخ سفيد اجراي تعهدات برجامي امريكا را از سرخواهد گرفت. وعده اي كه به گفته مقام هاي ايراني بايد بدون اما و اگر و هيچ پيش شرطي صورت گيرد. اين موضع را فدريكا موگريني، مسئول پيشين سياست خارجي اتحاديه اروپا كه برجام در دوره مسئوليتش حاصل شد، تكرار كرده است. موگريني در گفت وگويي مجازي با انديشكده امريكايي «شوراي آتلانتيك» گفت كه مادامي كه برجام به طور كامل از سوي همه طرف ها اجرا نشود، ايران وارد مذاكره جديد نخواهد شد. وي برداشتن گام هاي جديد براي مذاكره را تنها پس از اجراي كامل برجام امكانپذير دانست.
همزمان با اين موضعگيري هم «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه و « وانگ يي»، وزير خارجه چين در گفت وگويي تلفني درخصوص مسائل مهم بين المللي ازجمله مسأله حفظ برجام گفت و گو كرده و بر لزوم حفظ اين توافق و حل و فصل وضعيت پيچيده جاري پيرامون آن تأكيد كردند. چين و روسيه از طرف هاي برجام هستند كه برخلاف كشورهاي غربي با تحريم هاي يكجانبه امريكا عليه ايران مخالفت مي كنند و خواهان اقدامات عملي براي حفظ اين توافق بين المللي و اجراي قطعنامه 2231 شوراي امنيت درباره برنامه هسته اي ايران هستند.
تأكيد دو عضو غير اروپايي برجام بر حفظ اين توافق در حالي است كه محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان اخيراً در گفت وگو با روزنامه ايران يادآور شد كه امريكا هنوز عضو سازمان ملل متحد است و اگر تعهدات خود را آنطور كه در قطعنامه 2231 شوراي امنيت آمده است، بدون هيچ پيش شرطي اجرا كند، ايران هم تعهدات خود را ذيل برجام اجرا مي كند. ظريف البته اين را هم اضافه كرد كه اگر امريكا بعد از اجراي تعهداتش در قالب اين قطعنامه مايل به برگشت به توافق هسته اي باشد، آن وقت بايد با ايران درباره نحوه انجام اين بازگشت مذاكره كند.
درخواست دوباره تروئيكاي اروپايي از ايران
اين در حالي است كه فرانسه، آلمان و انگليس با وجود ناكامي در تحقق منافع اقتصادي ايران بعد از خروج يكجانبه امريكا از برجام دو روز پيش با صدور بيانيه اي مدعي شدند كه ايران توافق هسته اي را نقض كرده است.
اين 3 كشور اروپايي در بيانيه خود كه خطاب به شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي صادر شده است، مدعي شده اند كه علي رغم تلاش هاي مبتني بر «حسن نيت» آنها، ايران اقدامات متعددي در نقض اين توافق انجام داده است. آنها همچنين از حسن نيت خود براي حفظ برجام سخن گفته اند و به تلاش هاي ناكام خود از جمله ايجاد ساز و كار مالي اينستكس و تلاش هايي اضافي جهت مجاز كردن تجارت مشروع با ايران اشاره كرده اند.
سه كشور اروپايي در ادامه مدعي شده اند: «با وجود اين، علي رغم اين تلاش هاي مبتني بر حسن نيت، ايران اكنون يك سال و نيم است كه مرتكب اقدامات متعددي در نقض جدي تعهدات هسته اي خود شده است. ما كماكان به شدت از اقدامات ايران كه در حال تهي كردن توافق از مزاياي اصلي آن در زمينه منع اشاعه است نگرانيم.» آنها در ادامه خواستار بازگشت ايران به اجراي تعهدات برجامي خود شده اند. همزمان با صدور اين بيانيه بود كه «بن والاس» وزير دفاع انگليس در گفت وگو با شبكه «اسكاي نيوز» هم از ايالات متحده درخواست كرد تا از برجام حمايت كند. ادعاي نقض برجام از سوي ايران به گام هاي كشورمان براي كاهش تعهدات برجامي خود اشاره دارد كه در واكنش به عدم انجام تعهدات اروپايي ها در تأمين منافع ايران و در پي خروج امريكا از برجام انجام شده است. با اين حال مقامات مسئول كشورمان بارها تأكيد كرده اند در صورت انجام تعهدات طرف مقابل و تأمين منافع ايران، تهران هم بلافاصله به انجام تعهدات خود برمي گردد.
كمي بعد از درخواست اروپا از ايران براي اجراي همه تعهدات برجامي اش، «اليوت آبرامز»، نماينده ويژه دولت امريكا در امور ايران در مصاحبه اي با «الشرق الاوسط» مدعي شده كه كشورهاي اروپايي خواستار تمديد «بندهاي زوال پذير برجام» هستند. منظور از «بندهاي زوال پذير» در برجام كه با نام «بندهاي غروب آفتاب» هم شناخته مي شود بندهايي در توافق هسته اي است كه محدوديت هاي تعريف شده ذيل آنها براي فعاليت هاي هسته اي ايران بعد از دوره هاي زماني مشخص منقضي مي شوند. اين مقام امريكايي در حالي چنين ادعايي را مطرح كرده است كه پيش تر اين درخواست از سوي دونالد ترامپ با هدف مذاكره مجدد درباره برجام مطرح شده بود.
وندي شرمن: مذاكره مجدد درباره برجام دشوار است
در پي اعلام مواضع ايران و تأكيد مقام هاي اروپايي مبني بر لغو بدون پيش شرط تحريم ها از سوي امريكا، «وندي شرمن» مسئول وقت تيم مذاكره كننده امريكا در مذاكرات هسته اي هم در گفت وگويي با يك شبكه راديويي بين المللي تصريح كرد كه در دوران رياست جمهوري «جو بايدن»، مذاكره مجدد درخصوص توافق هسته اي يك كار دشوار و سخت خواهد بود.
شرمن در ارتباط با واكنش مقام هاي ايراني به مذاكره مجدد درباره برجام و هزينه هايي كه ايالات متحده بايد براي اين مذاكرات بپردازد، گفت: «چيزي كه درباره مذاكره كنندگان ايراني مي دانم اين است كه آنها بسيار جدي و سخت هستند. آنها قبل از هرگونه مذاكره با دولت جديد، تاجاي ممكن خواسته هاي خود را روي ميز خواهند گذاشت.»
در همين حال روزنامه امريكايي نيويورك تايمز هم در گزارشي درباره بازگشت امريكا به برجام و مشكلات و موانع آن نوشت كه «دونالد ترامپ» در حال اعمال تحريم هاي بيشتر و سخت تري عليه ايران است كه معكوس كردن اين تحريم ها دشوار به نظر مي رسد. نيويورك تايمز در بخشي از اين يادداشت با اشاره به درخواست ايران براي بازگشت واشنگتن به توافق هسته اي افزود: ايران مي گويد كه واشنگتن بايد به طور كامل به برجام بازگردد و پس از آن ايران به تعهدات خود ذيل اين توافق باز خواهد گشت. اين روزنامه امريكايي با بيان اينكه بازگشت به برجام در حرف ساده اما در عمل به اين راحتي نيست به نقل از منابعي ديپلماتيك مدعي شد كه «عباس عراقچي» معاون وزير خارجه ايران پس از انتخابات امريكا تلاش كرده از طريق واسطه هايي اين پيام را به «جو بايدن» رئيس جمهوري منتخب منتقل كند كه امريكا قبل از شروع هرگونه مذاكره بايد بدون پيش شرط به برجام بازگردد.
نيويورك تايمز به نقل از همين منابع نوشته، ايران مايل به توقف موقت غني سازي اورانيوم يا كاهش سطح ذخاير اورانيوم خود نيست. اين ديپلمات ها مي گويند ايران زماني به تعهدات كامل خود بازخواهد گشت كه امريكا به تعهدات خود بازگردد. با اين وجود، اين روزنامه امريكايي در ادامه گزارش داده است كه تيم جو بايدن هيچ پيامي از طرف ايراني دريافت نكرده است. به گفته آنها رسيدگي به برجام بعد از مراسم تحليف بايدن انجام خواهد شد.

پاسخ ايران به بيانيه تروئيكاي اروپايي

سعيد خطيب زاده سخنگوي وزارت امور خارجه در واكنش به بيانيه سه كشور اروپايي انگليس، آلمان و فرانسه در خصوص همكاري هاي ايران با آژانس بين المللي انرژي هسته اي، ضمن محكوم كردن اين مواضع غيرمسئولانه گفت از سه كشور اروپايي انتظار مي رود كه به جاي فرافكني سياسي، در جهت پايبندي كامل به تعهداتشان طبق برجام و مصوبات كميسيون مشترك اقدام نمايند و به اجراي كامل برجام برگردند. سخنگوي وزارت امور خارجه در ادامه به خروج ايالات متحده از برجام و اعمال مجدد تحريم ها و تداوم بدعهدي اروپا در زمينه انتفاع اقتصادي ايران از رفع تحريم هاي تعهد شده در برجام اشاره كرد و افزود كه ايران طبق بندهاي 26 و 36 برجام گام هاي هسته اي را برداشته كه كاملاً منطبق با برجام است و همواره تأكيد داشته كه در صورت اجراي كامل برجام از سوي طرف هاي مقابل، بازگشت پذير خواهند بود.
منبع خبر:
روزنامه ايران
   تاریخ: ۲۲:۴۷ - ۳۰/۰۸/۱۳۹۹   بازدید: ۱۰۷