اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

الجعفري: جهان اسرائيل را تحت فشار بگذارد
 
نماينده دائم سوريه در سازمان ملل بار ديگر از كشورهاي عضو اين سازمان خواست، براي پاكسازي منطقه خاورميانه از سلاح هاي هسته اي و تمامي سلاح هاي كشتار جمعي تلاش كنند و رژيم صهيونيستي را با هدف پيوستن به پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي تحت فشار قرار دهند.
الجعفري: جهان اسرائيل را تحت فشار بگذارد نماينده دائم سوريه در سازمان ملل بار ديگر از كشورهاي عضو اين سازمان خواست، براي پاكسازي منطقه خاورميانه از سلاح هاي هسته اي و تمامي سلاح هاي كشتار جمعي تلاش كنند و رژيم صهيونيستي را با هدف پيوستن به پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي تحت فشار قرار دهند.

به نقل از خبرگزاري سانا، بشار الجعفري، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل در نشست كميته خلع سلاح و امنيت بين المللي در مجمع عمومي سازمان ملل گفت، زرادخانه سلاح هاي هسته اي، شيميايي و بيولوژيكي رژيم اشغالگر اسرائيل بزرگترين تهديد براي صلح و امنيت در منطقه خاورميانه است كه طي دهه ها شكل گرفته است و همچنان يك چالش جدي براي سيستم خلع سلاح و منع گسترش سلاح هاي هسته اي است.

وي افزود: اگرچه اكثر كشورهاي عضو سازمان ملل از رژيم اشغالگر خواسته اند به عنوان يك طرف غير هسته اي به پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي بپيوندد اما اين رژيم همچنان با بهره گيري از حمايت ايالات متحده، انگليس، فرانسه، كانادا، آلمان و ساير كشورهاي عضو و حمايت آنها از برنامه هسته اي و برنامه هاي نظامي، بيولوژيكي و شيميايي خود از پيوستن به اين معاهده سر باز مي زند. اين كشورها نه فقط به توسعه و ارتقا برنامه هاي مذكور رژيم صهيونيستي بلكه حتي به سرپوش نهادن به مخالفت اين رژيم با اجراي قطعنامه هاي ذيربط سازمان ملل درباره منع گسترش سلاح هاي هسته اي آن كمك مي كنند و اين امر هنگامي كه ايالات متحده، انگليس و كانادا كنفرانس بررسي معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي را در سال 2015 ناكام گذاشتند، براي همه مشهود بود؛ اقدامي كه نه تنها رژيم صهيونيستي را تشويق كرد سركشي خود را نسبت به اراده بين المللي افزايش داده و به پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي و ساير توافق نامه هاي مربوط به سلاح هاي كشتار جمعي نپيوندد بلكه زرادخانه سلاح هاي كشتار جمعي خود را تقويت كرده و از شركت در اولين جلسه كنفرانس ايجاد منطقه اي عاري از سلاح هسته اي و ساير سلاح هاي كشتار جمعي در خاورميانه كه در اكتبر گذشته در نيويورك برگزار شد، نيز خودداري كرد.

نماينده سوريه در سازمان ملل ادامه داد: در مقابل همه مي دانند كه سوريه از سال 1968 عضو پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي بوده و از سال 1972 معاهده سلاح هاي بيولوژيكي را امضا كرده است و از سال 2013 نيز عضو پيمان سلاح هاي شيميايي است. همچنين از كنفرانس ايجاد منطقه اي عاري از سلاح هسته اي و ساير سلاح هاي كشتار جمعي در خاورميانه استقبال كرد در حالي كه آمريكا به عنوان يك كشور هسته اي و بنيانگذار پيمان عدم گسترش سلاح هاي هسته اي و نيز رژيم صهيونيستي از حضور در اين كنفرانس سر باز زدند. مساله اي كه نشان دهنده تنها يك چيز يعني مخالفت آن دو با پاكسازي خاورميانه از سلاح هاي هسته اي و سلاح هاي كشتار جمعي ديگر و اثبات اين ادعاي سوريه است كه هميشه مي گويد اين طرز رفتار آمريكا و اسرائيل يك رياكاري هسته اي است.

الجعفري با بيان اينكه سوريه حرف را به عمل نزديك كرده و پايان سال 2003 در جريان عضويت در شوراي امنيت پيش نويس قطعنامه اي را با هدف پاكسازي خاورميانه از تمام سلاح هاي كشتار جمعي به ويژه سلاح هاي هسته اي ارائه داد اما هيئت ايالات متحده در آن زمان تهديد كرد كه در صورت ارائه پيش نويس قطعنامه براي رأي گيري، از حق وتو استفاده خواهد كرد و اين پيش نويس مسكوت باقي ماند، بار ديگر به نيابت از دولت سوريه از كشورهاي عضو سازمان ملل خواست براي پاكسازي خاورميانه از سلاح هاي هسته اي و تمامي سلاح هاي كشتار جمعي ديگر تلاش كنند و اسرائيل را تحت فشار قرار دهند تا به عنوان طرفي غير هسته اي به پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي بپيوندد و تمامي تاسيسات و فعاليت هاي هسته اي آن تحت نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي قرار گيرد.

الجعفري گفت، سوريه هرگونه استفاده از سلاح كشتار جمعي از جمله سلاح هاي شيميايي از سوي هر طرفي، تحت هر شرايطي و در هر مكاني را به شدت محكوم مي كند. سوريه هيچ گاه از سلاح شيميايي استفاده نكرده و نخواهد كرد زيرا ديگر چنين سلاحي اصلا در اختيار ندارد و در سال 2013 به پيمان تحريم سلاح هاي شيميايي پيوست و با وجود شرايط بسيار دشواري كه داشت به تعهدات خود در اين پيمان عمل كرد. سازمان منع سلاح هاي شيميايي هم در گزارش سال 2014 خود پايبندي كامل سوريه به تعهدات خود در اين زمينه را تاييد كرد.

وي افزود، سوريه به همكاري خود با سازمان منع سلاح هاي شيميايي به گونه اي كه حل و فصل مسائل مورد بحث را تضمين كند، ادامه مي دهد اما اين همكاري با ادامه هدف گيري سياسي سوريه توسط كشورهاي غربي از طريق ترويج ساز و كارهاي غير قانوني روبرو شد و دولت آمريكا پيش نويس قطعنامه اي را در شوراي امنيت با هدف تبليغ دروغ ها و اعمال اين دروغ ها با فشار و تهديد ارائه كرد؛ اقدامي كه بار ديگر دوگانگي برخورد دولت آمريكا با موضوع سلاح هاي شيميايي را روشن ساخت به ويژه كه آمريكا تنها كشور در توافقنامه سلاح هاي شيميايي است كه از زمان جنگ جهاني دوم هنوز انبارهاي گسترده اي از اين سلاح ها را در اختيار داشته و از انهدام آنها خودداري مي كند.

الجعفري گفت، سوريه بيش از 200 نامه به دبيركل سازمان ملل، رئيس شوراي امنيت، سازمان منع سلاح هاي شيميايي، كميته قطعنامه 1540 و كميته هاي مربوط به مبارزه با تروريسم ارسال و در آنها اطلاعات دقيقي درباره وجود مواد شيميايي در اختيار تشكيلات تروريستي و استفاده از آن عليه نظاميان و غير نظاميان با حمايت دولت هاي معروف و سازمان هاي اطلاعاتي اين دولت ها ارائه كرده است. اين دولت ها حتي به گروه هاي تروريستي مانند داعش و جبهه النصره مواد شيميايي داده اند تا با همكاري كلاه سفيدها از اين مواد به صورت واقعي و در عمل و يا به صورت نمايشي استفاده كرده و دولت سوريه را متهم و تجاوزات خصمانه كشورهاي غربي عليه سوريه را توجيه كنند.

وي در پايان بار ديگر درخواست كرد، نقش فني حساس سازمان منع سلاح هاي شيميايي سياسي نشود. / ايسنا
منبع خبر:
شبکه ايران
   تاریخ: ۱۲:۵۹ - ۲۶/۰۷/۱۳۹۹   بازدید: ۱۰