اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

تعويق شكست آمريكا
 
تعويق شكست آمريكا
"وطن امروز" گزارش مي دهد؛ تغييرات دولت ترامپ در متن قطعنامه پيشنهادي تمديد تحريم هاي تسليحاتي ايران به نتيجه مي رسد؟
تعويق شكست آمريكا
روحاني: اگر قطعنامه آمريكا تصويب شود به معناي نقض فاحش برجام است و عواقب آن بر عهده كساني است كه در اين زمينه تلاش مي كنند

گروه سياسي: در حالي كه طبق اعلام قبلي روز سه شنبه هفته جاري اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل بايد رأي خود را نسبت به قطعنامه تمديد تحريم تسليحاتي ايران اعلام مي كردند، آمريكا با تغيير در متن پيش نويس اين قطعنامه، درخواست مهلت يك هفته اي براي اعلام آرا از سوي دولت هاي حاضر در شوراي امنيت سازمان ملل كرد.
به گزارش «وطن امروز»، آمريكا پس از ناكامي در شكل دادن به يك اجماع ضدايراني در شوراي امنيت سازمان ملل و ترديد نسبت به امكان يا عدم امكان جمع آوري 9 رأي موافق، با يك گام عقب نشيني در متن پيش نويس قطعنامه ضدايراني خود، تاكتيك جديدي را با نيت همراه كردن اعضاي شوراي امنيت در پيش گرفت. در حالي كه از نخستين ساعات روز سه شنبه همه منتظر ارسال پيش نويس قطعنامه تمديد تحريم تسليحاتي ايران از سوي آمريكا بودند، تاخير اين كشور در ارسال پيش نويس فرضيه هاي مبتني بر ناكامي آمريكا در همراه كردن 9 كشور با خود را بيش از پيش تقويت كرد. با اين حال آخرين ساعات روز سه شنبه بود كه آمريكا اقدام به اصلاح قطعنامه پيشنهادي اش براي تمديد تحريم هاي تسليحاتي سازمان ملل عليه ايران به اميد ترغيب اعضاي شوراي امنيت به تمديد تحريم هاي ايران كرد.
در همين زمينه بر اساس گزارش رويترز كه مدعي شده متن پيش نويس قطعنامه جديد آمريكا را مشاهده كرده است، متن جديد تنها حاوي 4 پاراگراف بوده و تحريم هاي تسليحاتي عليه ايران را تا زمان تصميم گيري نهايي شوراي امنيت تمديد مي كند و در آن با ربط دادن تحريم هاي ايران به صلح و ثبات جهاني، عنوان شده است: «حفظ صلح و امنيت جهاني امري ضروري است». اين در حالي است كه پيش نويس قطعنامه قبلي آمريكا علاوه بر تلاش براي تمديد تحريم تسليحاتي ايران، به دنبال تحميل مجازات هايي مانند مصادره دارايي ها و منع سفر براي افراد و نهادهاي ايراني از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بود. كلي كرفت، نماينده آمريكا در سازمان ملل در گفت وگويي در شبكه خبري فاكس نيوز آمريكا در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه در صورت مخالفت روسيه و چين با قطعنامه آمريكا براي تمديد تحريم هاي تسليحاتي ايران چه اتفاقي مي افتد، گفت: آمريكا بسيار محكم ايستاده است. فقط يك راه وجود دارد و آن راه درست است. ما در اينجا با يك مسابقه محبوبيت طرف نيستيم و اين را مي دانيم. اين را هم مي دانيم كه روسيه و چين منتظرند تا بتوانند سلاح به ايران بفروشند. اگر ما صبح 18 اكتبر بيدار شويم و تحريم هاي تسليحاتي تمديد نشده باشد چين و روسيه قادر خواهند بود به ايران سلاح بفروشند و ايران پس از آن قادر خواهد بود اين سلاح هاي مدرن و كشنده را براي سازمان هاي تروريستي خود در سراسر جهان ارسال كند... ما چاره ديگري غير از تمديد تحريم هاي تسليحاتي و ترويج صلح و امنيت در سراسر جهان نداريم.
با اين حال، ديپلمات هاي غربي درباره پيش نويس جديد قطعنامه آمريكا عليه ايران تأكيد كرده اند كه اين پيش نويس جديد ساده به رغم آنكه ممكن است حمايت بيشتري را در شوراي امنيت جلب كند اما بعيد است بتواند روسيه و چين را متقاعد كند كه رأي ممتنع دهند. ريچارد گاون، مدير «گروه بحران بين المللي» در سازمان ملل با اشاره به قطعنامه جديد آمريكا در صفحه توئيتر خود نوشت: اجازه ندهيد مختصر بودن پيش نويس جديد آمريكا شما را گول بزند. نكته كليدي اين است كه اين (پيش نويس) مجوز تمديد نامحدود تحريم هاي تسليحاتي ايران را مي دهد و... چين و روسيه چنين چيزي را دوست ندارند. بنابراين به احتمال خيلي زياد، اين پيش نويس آمريكا تا روز جمعه شكست خواهد خورد. در همين زمينه «ميخائيل اوليانوف» نماينده روسيه در سازمان هاي بين المللي مستقر در وين روز گذشته با انتشار پيامي توئيتري به موضع گيري اخير آمريكا در قبال ايران واكنش نشان داد و نوشت: تلاش هاي آمريكا براي اصلاح قطعنامه 2231 شوراي امنيت درباره تحريم تسليحاتي ايران، توجيه ناپذير و غيرسازنده است. راه واقعي براي تقويت و تحكيم ثبات در خليج فارس آغاز گفت وگوي مستقيم در راستاي برقراري امنيت جمعي در منطقه است.
مجيد تخت روانچي، سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در مقر سازمان ملل در نيويورك نيز صبح ديروز در توئيتي درباره پيش نويس قطعنامه جديد آمريكا در راستاي تمديد تحريم تسليحاتي ايران نوشت: آمريكا پس از مخالفت اعضاي شوراي امنيت، مجبور به عقب نشيني از پيش نويس قطعنامه تحريم تسليحاتي ايران شد و امروز نسخه ديگري را ارائه داد كه آن هم نقض قطعنامه 2231 است. پيش نويس جديد- در ماهيت و هدف- مشابه پيش نويس قبلي است. به طور حتم شوراي امنيت اين پيش نويس را هم- دوباره- رد خواهد كرد.

كاهش هزينه حيثيتي
در اين شرايط اقدام آمريكا در زمينه اصلاح متن پيش نويس قطعنامه تمديد تحريم تسليحاتي ايران را مي توان اقدامي در جهت كاستن از بار حيثيتي اين تقابل دانست. در روزهاي گذشته رسانه هاي مختلف از جمله رويترز، خبرگزاري فرانسه و فارين پاليسي در گزارش هاي خود به احتمال ناكامي آمريكا در كسب 9 رأي موافق با اين قطعنامه اشاره كرده بودند كه در اين صورت طرح پمپئو پيش از آنكه حتي با وتوي روسيه و چين نيز مواجه شود، شكست مي خورد. در چنين فضايي تلاش نهايي آمريكا بر آن است با اين اصلاحيه و تمديد يك هفته اي زمان اعضا براي رأي دادن به آن، در عين خريد زمان براي گفت وگو و لابي با ديگر كشورها، رد شدن نهايي اين قطعنامه را حداقل نه با عدم رأي آوردن كه با وتوي 2 عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل پي بگيرد.
در شرايطي كه بالا گرفتن اختلافات و تخاصم ها ميان آمريكا و 2 رقيب شرقي اش يعني چين و روسيه به عرصه ادبيات رسمي مقامات آمريكايي رسيده است، وتوي اين پيش نويس مي تواند به عنوان بخشي از پازل تخاصم ها شناخته شود و هزينه حيثيتي كمتري را در مقايسه با عدم توانايي در كسب حداقل راي لازم براي تصويب اين قطعنامه داشته باشد. با اين حال ناكامي در تمديد تحريم تسليحاتي ايران چه با ناكامي در كسب 9 رأي همراه باشد و چه با وتوي روسيه و چين، مرحله بعدي سناريوي آمريكا يعني فعال كردن مكانيسم ماشه را نيز با چالش هايي مواجه مي كند كه رد آن را مي توان در نامه چندي پيش وزراي خارجه چين و روسيه مبني بر خروج آمريكا از برجام و عدم بهره مندي از اين حق پيدا كرد.

واكنش روحاني و ظريف به تصويب احتمالي قطعنامه آمريكا عليه ايران
سند بي وفايي

حسن روحاني در جلسه روز گذشته هيات دولت تصويب احتمالي پيش نويس قطعنامه جديد آمريكا عليه ايران را نقض فاحش برجام خواند و نسبت به عواقب اين اقدام هشدار داد.
وزير امور خارجه نيز به دور جديد تلاش آمريكا براي تمديد تحريم هاي تسليحاتي عليه ايران واكنش نشان داد. محمدجواد ظريف در حاشيه جلسه ديروز هيأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين پرسش كه واكنش جمهوري اسلامي به احتمال تمديد تحريم تسليحاتي ايران چيست، گفت: آمريكايي ها 3 ماه است روي يك قطعنامه بسيار طولاني و تند، با مفاد در برخي موارد بسيار غيرقابل باور، مشغول رايزني با همه دنيا بودند و از همه توان خود در دوران كرونا استفاده كردند و در بالاترين سطوح وزارت خارجه بويژه شخص وزير خارجه آمريكا، سفرهايي به كشورهاي مختلف داشتند و به اين نتيجه رسيدند كه اين قطعنامه كمتر از 5 راي مي آورد. وي افزود: حتي در برخي پيش بيني ها در نيويورك گفته شد كه اين قطعنامه يك يا 2 راي مي آورد. اين كار باعث مي شد كه انزواي آمريكا در دنيا به صورت كامل و مشخص نشان داده شود. وزير امور خارجه گفت: آمريكايي ها مي دانند كه قطعنامه شان رأي نمي آورد و براي همين اعلام كردند از روش «اسنپ بك» استفاده مي كنند. در اين روش از نظر حقوقي آمريكا هيچ جايگاهي براي استفاده از آن ندارد. 3 كشور اروپايي هم به آمريكا اعلام كردند كه آمريكا نمي تواند اسنپ بك كند. وزير امور خارجه يادآور شد: آقاي بولتون كه طراح و مهندس خروج آمريكا از برجام بود در همان زمان خروج صريحا در پاسخ به پرسشي كه گفته بود آيا از اسنپ بك استفاده مي كنيد يا نه، تاكيد كرد ما از برجام خارج شده ايم و اين حق را نخواهيم داشت. آنان اين كار را كردند، چون تصور مي كردند خروج از برجام و فشار حداكثري مي تواند جمهوري اسلامي را ظرف چندماه از پا درآورد اما امروز كه در اين سياست شكست خورده اند فكر مي كنند حقوق بين الملل هم با شكست خوردن و بالا و پايين شدن آمريكا تغيير مي كند.
وزير امور خارجه همچنين به اخبار منتشر شده درباره پيشنهاد آلمان مبني بر لغو تحريم هاي ايالات متحده آمريكا واكنش نشان داد. محمدجواد ظريف در گفت وگو با ايسنا درباره انتشار اظهار نظري درباره پيشنهاد آلمان مبني بر لغو تحريم هاي غيرهدفمند از سوي آمريكا با تاكيد بر اينكه اين موضوع شايعه است، اظهار كرد: كل اين شايعه غيرتخصصي و معلوم است كه براي اهداف غيرسياسي مطرح شده است، چراكه آدم سياسي چنين شايعه اي نمي سازد. وي تصريح كرد: معلوم است كه اين شايعه داراي هدفي اقتصادي يا اهدافي از اين دست است؛ من در اين باره نمي دانم اما تا جايي كه به من مرتبط است، اين موضوع كاملا غيرتخصصي و غيركارشناسي است. سه شنبه خبرگزاري ايلنا به نقل از فردي مطلع مدعي شد آلمان با همفكري و حمايت انگلستان پيشنهادي را ارائه كرده مبني بر اينكه در گام نخست آمريكا تحريم هاي غيرهدفمند كه بيشترين تاثير اقتصادي بر زندگي مردم ايران دارد را موقتا لغو كند. سيدعباس موسوي، سخنگوي وزارت امور خارجه در واكنش به اين ادعا، اين قبيل اظهارات را خبرسازي هاي غيرواقعي دانست كه مشخص نيست با چه اهدافي صورت مي گيرد. وي افزود: اينكه شكست سياست هاي تحريمي آمريكا موضوع مجادله اروپا و آمريكا باشد بعيد نيست اما آنچه به جمهوري اسلامي ايران مربوط مي شود آن است كه تحريم هاي يكجانبه آمريكا غيرقانوني و ظالمانه است و بر اساس برجام و قطعنامه 2231، آمريكا موظف است همه تحريم هايي را كه با خروج خود از برجام مجددا اعمال كرده است لغو و بلااثر كند. ظريف همچنين روز گذشته در يك گفت وگوي ديگر در پاسخ به اين پرسش كه گمانه زني هايي درباره تغيير محتواي برجام از سوي برخي كشورهاي اروپايي و ارائه اين طرح به آمريكا مطرح شده، تصريح كرد: اگر اين طرح را به آمريكا داده اند پس حتما به ما نداده اند. ما هيچ طرحي را كه در آن تغييري در برجام داده شود نمي پذيريم. گفتني است حسن روحاني نيز در جلسه روز گذشته هيأت دولت با اشاره به پيش نويس قطعنامه آمريكا براي تمديد تحريم هاي تسليحاتي ايران اظهار داشت: اگر چنين طرحي به تصويب برسد به معناي نقض فاحش و آشكار برجام است و عواقب آن بر عهده كساني است كه در اين زمينه تلاش مي كنند. رئيس جمهور همچنين خطاب به آمريكا گفت: اگر شما واقعا مي خواهيد با ملت ايران توافق كنيد و مشكلات را حل كنيد پس چرا امروز اين كار را نمي كنيد؟ چرا امروز دشمني مي كنيد؟ چرا توافق را به فرداي انتخابات موكول مي كنيد؟ اين نشان مي دهد شما راست نمي گوييد. نشان مي دهد كه شما به هيچ عهد و پيماني وفادار نيستيد و اين ماجراي ما با دولتي است كه در آمريكا مستقر است؛ از روزي كه آمده است مدام شكست خورده و مدام با ايران دشمني كرده است.

دكتر سيدمحمد مرندي در گفت وگو با «وطن امروز» به ارزيابي آينده سناريوي آمريكايي ها براي تمديد تحريم هاي تسليحاتي ايران پرداخت
استيصال ترامپ

روز گذشته آمريكا پيش نويس قطعنامه تمديد تحريم هاي تسليحاتي ايران را به اعضاي شوراي امنيت ارائه كرد ولي اين پيش نويس بسيار كوتاه تر از پيش نويسي بود كه بين اعضاي شورا توزيع شده بود. متن قبلي 35 پاراگراف و متن جديد فقط 4 پاراگراف دارد، اين تغيير در متن پيش نويس قطعنامه را چگونه ارزيابي مي كنيد؟
آمريكايي ها چون نتوانستند كسي را با متن پيش نويس قبلي خود همراه كنند، دست به اين «تغيير بزرگ» در متن پيش نويس زدند، به اين اميد كه بتوانند نظر مثبت اعضاي شوراي امنيت را جلب كنند. آمريكا به حداقل 9 رأي موافق نياز دارد و مي خواهد طوري زمينه سازي كند تا چين و روسيه مجبور شوند از حق وتو استفاده كنند. به هر ترتيب آمريكا به دنبال اين است كه هر طور شده آراي لازم را در شوراي امنيت به دست بياورد.

آينده اين سناريوي آمريكايي ها عليه ايران را چگونه پيش بيني مي كنيد؟
اين پيش نويس قطعا به تصويب اعضاي شوراي امنيت نخواهد رسيد و با شكست مواجه مي شود. احتمالا آمريكايي ها بعد از اين شكست تلاش كنند مكانيسم ماشه را عليه ايران فعال كنند اما چون خودشان از برجام خارج شده اند شوراي امنيت اين اقدام را از سوي ايالات متحده نخواهد پذيرفت. تنها راهي كه جلوي پاي آمريكايي ها مي ماند اين است كه به اروپايي ها و به طور خاص به انگليسي ها فشار بياورند تا مكانيسم ماشه از سوي آنان فعال شود. اگر اروپايي ها تحت فشار آمريكا دست به اين اقدام بزنند برجام از بين مي رود. اگر مكانيسم ماشه فعال شود، تحريم هاي سازمان ملل دوباره بازمي گردد و اين را بدانيد كه تحريم هاي سازمان ملل و شوراي امنيت هم كه همين الان در حال اجراست بسيار ضعيف تر از تحريم هايي است كه هم اكنون آمريكا به صورت يك جانبه و غيرقانوني عليه ايران اعمال كرده است. تحريم هاي آمريكا بسيار گسترده تر و سخت تر است و ايران توانسته است در برابر اين تحريم ها مقاومت كند. به همين دليل است كه بازگشت دوباره تحريم هاي سازمان ملل تاثيري در اوضاع ايران نخواهد گذاشت. به هر ترتيب اگر اين اتفاق بيفتد، ايران از برجام خارج خواهد شد و در روابط خود با آژانس بين المللي انرژي اتمي هم تجديد نظر خواهد كرد. به هر حال در نهايت اين غربي ها هستند كه از اين موضوع آسيب خواهند ديد.

به نظر شما مسأله تمديد تحريم هاي تسليحاتي ايران، علاوه بر مسأله سياست خارجي آمريكا، يك جنبه داخلي و انتخاباتي هم براي ترامپ دارد؟
قطعا! ترامپ به دنبال حل مشكلات نيست، دنبال كار انتخاباتي است. ترامپ ثابت كرده كه نه آدم قابل اعتمادي است، نه ثبات دارد و نه مي شود به حرف او اعتنا و اعتماد كرد. ترامپ تاكنون در هيچ كدام از زمينه هاي بين المللي هيچ دستاورد به خصوصي نداشته است، به همين خاطر است كه سعي مي كند در اين زمان باقيمانده تا انتخابات، كاري انجام دهد تا در تبليغاتش روي آن مانور دهد.
   تاریخ: ۲۳:۵۳ - ۲۲/۰۵/۱۳۹۹   بازدید: ۱۹
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
تعويق شكست آمريكا  روزنامه وطن امروز