اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

سوداي اتمي دولت بدسابقه
 
تهران- ايرنا- فشار واشنگتن بر كشورهاي مختلف جهان با هدف جلوگيري از دستيابي به تسليحات هسته اي در حالي است كه آمريكا تنها دولتي است كه در تاريخ از بمب اتم استفاده كرده و امروز نيز در دكترين اتمي خود هزينه هاي گزافي را به ساخت جنگ افزارهاي هسته اي اختصاص مي دهد.
سوداي اتمي دولت بدسابقه تهران- ايرنا- فشار واشنگتن بر كشورهاي مختلف جهان با هدف جلوگيري از دستيابي به تسليحات هسته اي در حالي است كه آمريكا تنها دولتي است كه در تاريخ از بمب اتم استفاده كرده و امروز نيز در دكترين اتمي خود هزينه هاي گزافي را به ساخت جنگ افزارهاي هسته اي اختصاص مي دهد.

هر زماني كه بحث بمب اتم و تسليحات هسته اي مطرح مي شود، بي درنگ نام آمريكا نيز از ذهن مي گذرد؛ كشوري كه به رغم تلاش هاي ظاهري براي محدود كردن ساخت و كاربرد اين نوع سلاح ها در جهان، خود اولين و آخرين بازيگري است كه از آن در جنگ جهاني دوم عليه ژاپن بهره گرفت.

در همين ارتباط چند روز پيش «محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه ايران در هفتاد و پنجمين سالگرد بمباران اتمي هيروشيما (ششم اوت) در پيامي توئيتري نوشت: 75 سال پيش در چنين روزي، ايالات متحده بدنامي تبديل شدن به اولين و تنها استفاده كننده از تسليحات هسته اي را براي خود رقم زد و اين كار عليه بي گناهان انجام شد. امروز تسليحات هسته اي ايالات متحده و رژيم اسرائيل، منطقه ما را تهديد مي كند. بايد مدت ها پيش از اين به كابوس هسته اي و دكترين ديوانه وار «نابودي حتمي متقابل» پايان داده مي شد.

همزمان سخنگوي وزارت امور خارجه نيز تاكيد كرد كه «عامل بمباران هيروشيما و ناكازاكي دولتي است كه به جاي پاسخگويي، مدعي يكه تاز مقابله با سلاح هاي كشتار جمعي است.»

اشاره و در عين حال نگراني مسئولان جمهوري اسلامي به سال پاياني جنگ جهاني دوم ارتباط مي يابد كه آمريكا فاجعه اي تاريخي و ماندگار را رقم زد.

يكي از وحشتناك ترين و مرگبارترين حوادث مرتبط با جنگ جهاني دوم حمله اتمي آمريكا به دو شهر هيروشيما و ناكازاكي در ژاپن است كه نخستين و تنها موارد استفاده از جنگ افزارهاي اتمي در جنگ به شمار مي رود. اين دو حمله به كشته شدن بيش از 200 هزار نفر منجر شدند و آثار تشعشعات آن تا سال ها بعد همچنان از مردم ژاپن قرباني گرفت.

پس از آن رخداد تكان دهنده، آمريكا هنوز نيز تمركز ويژه اي بر توليد بمب هاي هسته اي دارد؛ موضوعي كه آن را مي توان در دكترين اتمي اين كشور كه 13 بهمن ماه 1396 در دولت «دونالد ترامپ» منتشر شد، به وضوح دريافت. در متن دكترين اتمي آمده بود «زرادخانه اتمي آمريكا براي مقابله با روسيه تنوع بيشتري پيدا مي كند و بمب هاي هسته اي كوچك تر توليد خواهد شد»؛ راهبردي كه افزون بر روسيه، چين، كره شمالي و ايران را نيز نشانه رفته است.

رهبران جهان هر كدام به نوعي اين دكترين اتمي مخاطره آميز آمريكا را زير سوال بردند، دو روز بعد يعني15 بهمن همان سال، حجت الاسلام «حسن روحاني» رئيس جمهوري كشورمان به نقد استراتژي اتمي آمريكا پرداخت و اظهار كرد: در دنيايي كه معتقد است سلاح كشتار جمعي نبايد وجود داشته باشد و استفاده از آن عليه بشريت ممنوع بوده و بايد از بين برود، ببينيد آمريكايي ها با چه زبان وقيحانه اي روسيه را با سلاح اتمي جديد تهديد مي كند لذا هنوز بحث ساخت سلاح هاي جديد و مخرب براي تهديد و استفاده عليه رقيب مطرح است، آيا در اين شرايط مي شود كسي بگويد كه ديگر زمان صلح و همزيستي است و نيازي به قدرت دفاعي نداريم؟

برخي گزارش ها از رسيدن هزينه زرادخانه اتمي ايالات متحده در 30 سال آينده به بيش از 1.2 تريليون دلار خبر مي دهند و «استفن شوئارتز» تحليلگر مستقل اتمي كه كتابي نيز با عنوان «حسابرسي اتمي:هزينه هاي و پيامدهاي تسليحات اتمي آمريكا از 1940» به نگارش درآورده، معتقد است كه اين برنامه هاي چالش برانگيز هر چند مقرون به صرفه نيست اما بيشترين هزينه اتمي از زمان دولت ريگان به شمار مي رود.

همچنين توسعه تحقيقات روي موشك هاي ميان برد و مجوز توليد كلاهك هاي هسته اي جديد از جمله اقدامات دولت ترامپ در طي رياست وي بر آمريكا بوده و به نظر مي رسد اين برنامه در صورت پيروزي مجدد ترامپ در انتخابات پيش رو، طي چهار سال بعد نيز با سرعت بيشتري ادامه پيدا كند.

از نگاه ناظران، ترامپ با هدف افزايش توان موشكي و قدرت نمايي بيشتر در عرصه جهاني، سويه اي تهاجمي تر به استراتژي اتمي آمريكا داده است.

طبق گزارش «بولتن علوم اتمي» كه در ماه هاي شروع سال 1398 منتشر شد، وزارت دفاع آمريكا چيزي حدود 6 هزار 185 كلاهك هسته اي در زرادخانه هاي خود دارد كه 2 هزار 385 كلاهك قرار است امحاء شود و 2 هزار و 50 كلاهك نيز در انبارها نگهداري شود.

همچنين در اين گزارش آمده است تعداد بمب هاي اتمي تاكتيكي در پايگاه هاي عملياتي «پنتاگون» در كشورهاي اروپايي 150 عدد است كه در يك سال گذشته تغييري نداشته است. اين بمب هاي اتمي كه از نسخه هاي 3 و 4 بمب هاي تاكتيكي هستند، در 6 پايگاه واقع در 5 كشور اروپايي مستقر شده اند. از اين ميان دو پايگاه در ايتاليا و در هريك از كشورهاي آلمان، تركيه، بلژيك و هلند يك پايگاه وجود دارد.

از اين رو آمريكا بيشترين هزينه نظامي را در جهان به خود اختصاص داده و برآورد «موسسه بين المللي تحقيقات صلح استكهلم» موسوم به «سيپري» (SIPRI) مستقر در سوئد نشان مي دهد هزينه نظامي جهان در 2018 مجموعا يك تريليون و 800 ميليارد دلار آمريكا شد كه 2.6 درصد نسبت به 2017 افزايش داشته است.

براساس گزارش سيپري، اين هزينه معادل 239 دلار آمريكا به ازاي هر يك نفر مي شود. آمريكا با 649 ميليارد دلار همچنان بيشترين ميزان هزينه نظامي در جهان را داشته است كه نسبت به سال ماقبل آن چهار درصد افزايش نشان مي دهد.

در اين ميان رژيم صهيونيستي نيز زير چتر حمايتي آمريكا قرار دارد و سياست ابهام هسته اي را دنبال مي كند. اسرائيل با وجود فشارهاي بين المللي تا كنون از امضاي NPT (پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته اي) امتناع كرده و به بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز اجازه ورود و بازرسي از تاسيسات هسته اي خود را نمي دهد.

موسسه تحقيقاتي صلح بين المللي استكهلم خردادماه پارسال اعلام كرد كه از حدود 13 هزار و 865 سلاح هسته اي كه در اختيار 9 كشور قرار دارد، اسرائيل 100 بمب هسته اي را در اختيار دارد». اين حجم از تسليحات هسته اي در دست بازيگري متجاوز كه نزديك به 70 سال خاورميانه را به منطقه آشوب زده تبديل كرده، نگراني جهان را برانگيخته است.

به ويژه اينكه ترامپ با حمايت هاي نامتعارف و جنجالي از اسراييل همانند شناسايي حاكميت رژيم صهيونيستي بر بلندي هاي جولان ، انتقال سفارت از تل آويو به بيت المقدس و خروج از سازمان هاي اثرگذار بين المللي همچون يونسكو و بهداشت جهاني به دليل حمايت از اسراييل، بيش از پيش بر ناامني و آشوب در خاورميانه افزوده است.

برچسب ها
- ژاپن
- ايالات متحده آمريكا
- جنگ جهاني دوم
منبع خبر:
ايرنا
   تاریخ: ۰۹:۳۳ - ۲۳/۰۵/۱۳۹۹   بازدید: ۲۱
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
سوداي اتمي دولت بدسابقه  شعار سال
سوداي اتمي دولت بدسابقه  ناطقان