اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

بخش دوم پرونده طبري در راه دادگاه است
 
سخنگوي قوه قضاييه گفت: اخيرا 5 مورد دستگيري در وزارت امور خارجه، صنايع و شركت هاي قطعات و پشتيباني كننده حوزه انرژي، وزارت دفاع و سازمان انرژي اتمي داشته ايم و در همين ايام دو نفر از جاسوسان حكم محكوميت قطعي گرفتند. غلامحسين اسماعيلي در نشست خبري خود كه به صورت آنلاين برگزار شد ضمن تبريك اعياد ...
سخنگوي قوه قضاييه گفت: اخيرا 5 مورد دستگيري در وزارت امور خارجه، صنايع و شركت هاي قطعات و پشتيباني كننده حوزه انرژي، وزارت دفاع و سازمان انرژي اتمي داشته ايم و در همين ايام دو نفر از جاسوسان حكم محكوميت قطعي گرفتند.
غلامحسين اسماعيلي در نشست خبري خود كه به صورت آنلاين برگزار شد ضمن تبريك اعياد غدير و روز خبرنگار و تقدير از زحمات خبرنگاران به اهميت تلاش اصحاب رسانه در شرايط تحريم و تحريف اشاره كرد و با پرداختن به عملكرد قوه قضائيه در قبال رسانه ها گفت: جلب مشاركت گروه هاي  مختلف مردمي به ويژه گروه هاي نخبگاني تاثيرگذار از برنامه هاي اولويت دار قوه قضاييه به شمار مي رود و در اين برنامه تحولي خبرنگاران و جامعه رسانه اي كشور در حوزه ترويج گفتمان عدالت و مبارزه با مظاهر فساد نقش مهمي دارند. ما در ماه هاي اخير شاهد نمونه هاي خوبي از گزارشگري فساد توسط جامعه رسانه اي كشور بوده ايم. در اين حوزه خبرنگاران ما را همكاران خود بدانند و ما آنها را همكار خويش مي پنداريم و چشم و گوش بينا و شنواي دستگاه قضايي در يافتن مشكلات و آسيب ها به شمار مي آيند. وي با اشاره به رويكرد توام با مداراي قوه قضائيه درباره رسانه ها و اصحاب رسانه تصريح كرد: در يك سال اخير هيچ روزنامه و خبرگزاري از ناحيه قوه قضاييه توقيف نشده است و جمعي از خبرنگاران و اصحاب رسانه كه قبلا با محكوميت هايي مواجه شده بودند در دوره اخير از عفو مقام رهبري، آزادي مشروط و ساير ارفاق ها برخوردار شدند.
سخنگوي قوه قضاييه با اشاره به موضوع كرونا و اجراي پايلوت طرح دادگاه هاي الكترونيك در خراسان جنوبي با رضايت 90 درصدي شركت كنندگان ادامه داد: كرونا كماكان مسئله روز ايران و جهان است. از ويژه برنامه هاي ما در اين ايام برگزاري دادگاه هاي الكترونيك به صورت آنلاين با استفاده از فناوري هاي نوين بوده است و زيرساخت هاي لازم آماده شده براي جلوگيري از تردد اصحاب پرونده به مراجع قضايي و حفظ سلامت اصحاب پرونده و همكاران خوشبختانه نتايج خوبي به دست امده است.
وي در پاسخ به سوالي درباره اينكه قوه قضائيه درباره وصول بدهي از بدهكاران بانكي و مالي چه اقداماتي انجام داده است؟ گفت: در يك سال گذشته از اوايل سال 98 تا امروز در تهران با پيگيري سازمان مالياتي و اقدام نماينده دادستان بيش از 23 هزار ميليارد تومان ماليات از بدهكاران عمده – آنچه كه اعلام مي كنيم ناظر به بدهكاران خرد نيست – وصول شده است. با نيابت هايي كه به ساير استان ها داده شده بود حدود 6 هزار ميليارد تومان در ساير استان ها وصولي داشته ايم. جمعا بيش از 29 هزار ميليارد تومان از بدهكاران مالياتي وصول شده است. درمورد بدهكاران بانكي اشاره مي كنم كه اخيرا در هفته گذشته درمورد بدهكاران عمده بانكي در تهران از گروه فرزان راد 140 ميليارد تومان بدهي اين گروه به بانك مسكن  تسويه شد و 230 ميليارد تومان نيز اين گروه بدهي به بانك رفاه در حال تسويه است. ما آماده همكاري با سيستم بانكي كشور و سازمان امور مالياتي كشور براي وصول مطالبات در اين حوزه هستيم.
وي درباره پرونده سرمربي سابق تيم ملي گفت: قوه قضائيه به آن  ورود كرده و در ابتدا سازمان بازرسي كل كشور  اشكالات متعددي را بر اين قرارداد يافته است. چه از نظر شكلي كه بدون كميته فني بوده و جه از نظر مبلغ قرارداد. در حدود 63 روز حضور سرمربي سابق، فدرسيون فوتبال متحمل هزينه سنگين شده و موضوع بررسي و اشكالات احصا شده و در فرايند رسيدگي قرار دارد و در اين مورد تصميم مقتضي اتخاذ خواهد شد.
وي درباره آخرين وضعيت پرونده و دادگاه طبري گفت: روز سه شنبه آخرين جلسه دادگاه اين پرونده است و آخرين دفاع آقاي طبري هفته گذشته اخذ شده و از جمعي از متهمان روز يكشنبه آخرين دفاع اخذ شده و تعدادي از متهمان باقيمانده است كه  امروز شايد تا الان تمام شده باشد و امروز ختم رسيدگي ان شاءالله اعلام خواهد شد. برخي از وكلاي متهمان براي تنظيم لايحه دفاعيه براي آخرين دفاع مهلتي از دادگاه خواستند كه مهلت محدودي در نظر گرفته شده است و در اولين فرصت و حداقل زمان تا يكي دو هفته آينده راي صادر خواهد شد. البته معمولا ظرف يك هفته راي صادر مي شود و ان شاءالله  به زودي راي اين پرونده صادر خواهد شد. آنچه در دادگاه رسيدگي شد همه موارد اتهامي اين فرد نبود. علاوه بر آنچه در دادگاه رسيدگي شده و امروز روز پاياني رسيدگي به اين بخش از پرونده است كه به دادگاه آمده، بخش هاي ديگري از آن در دادسرا مفتوح است و به زودي بخش دوم به دادگاه جهت رسيدگي ارسال خواهد شد. وي درباره متهمان متواري اين پرونده گفت: آنچه كه در كيفرخواست آمده درموردش در اين پرونده راي صادر خواهد شد و عدم حضور آن ها مانع تصميم گيري دادگاه نخواهد بود.
وي همچنين گفت: روزهاي گذشته تعدادي جاسوس توسط سربازان گمنام امام زمان در وزارت امور خارجه و صنايع تامين كننده قطعات و حوزه انرژي و وزارت دفاع و انرژي هسته اي دستگير شدند. يكي از كساني كه دستگير شد شارمهد از گروه تندر بود كسي كه عزاداران امام حسين(ع) را در حسينيه شيراز به شهادت رسانده بود دستگير شد و عجيب اين است كه كشورهاي مدعي حقوق بشر مامن تروريست ها شده اند و حتي امكانات و رسانه به اين تروريست ها مي دهند و موجبات انحرافات عمومي را به وجود مي‫آورند. اسماعيلي تصريح كرد: اخيرا 5 مورد دستگيري در وزارت امور خارجه، صنايع و شركت هاي قطعات و پشتيباني كننده حوزه انرژي، وزارت دفاع و سازمان انرژي اتمي داشته ايم و در همين ايام دو نفر از جاسوسان حكم محكوميت قطعي گرفتند كه مسعود مصاحب در قالب دبيركل انجمن دوستي ايران و اتريش با سرويس موساد و آلمان مبادرت به جاسوسي مي كرد، ده سال حبس گرفته و حكمش قطعي است. نفر دوم فردي به نام شهرام شيرخاني بود كه جاسوس بود و براي انگليس در حوزه هاي مختلف اطلاعات مي فروخت و به دنبال آلوده‫سازي مديران داخلي بود كه اين فرد هم به 10 سال حبس محكوم شد.
وي درباره پرونده هفت تپه گفت: بخشي از پرونده به كارشناسي رفته است و  بخشي ديگر درباره اعتراضات خصوصي سازي است كه  در حال پيگيري آن  هستيم و  توصيه كرده ايم هرچه سريع‫تر بررسي شود و تعيين تكليف شود تا نحوه واگذاري شركت هفت تپه به بخش خصوصي پيگيري شود. ضمن آنكه با دستور رياست قوه قضائيه و در جلسه اي كه با حضور مقامات ذي ربط برگزار شد به دادستان كل كشور ماموريت داده شد تا موضوع را به صورت تخصصي بررسي كند و پيگيري آن انجام شود و دادستان كل كل كشور جلسات متعددي را برگزار كرده است. با جديت به اتهامات مديران هفت تپه رسيدگي مي كنيم و برابر ضوابط قانوني به اتهامات متهمان اين پرونده رسيدگي مي كنيم و حكم را صادر خواهيم كرد.  طي دو هفته جلسات متعددي با مسئولان استاني و كشوري برگزار شده است.
وي در پاسخ به سوالي درباره ادعاي 65 ميلياردي ميرسليم عليه قاليباف گفت: گزارشي به قوه واصل شده است و در حال بررسي هستيم و رسيدگي ها شروع شده است و يك نماينده سابق مجلس بازداشت شده است. هنوز ماهيت و جزئيات موضوع روشن نشده است و مطمئن باشيد ما در رسيدگي ها آنچه از تخلفات به دستمان برسد رسيدگي خواهيم كرد و حتما مورد رسيدگي قرار خواهد گرفت. رئيس قوه قضائيه گفته اند كه پرونده زيرميزي نداريم و همه پرونده ها روي ميز است اما نتيجه پرونده نيازمند رسيدگي هاي قضايي است و نتيجه آن به سمع مردم خواهد رسيد. موضوعي كه هنوز رسيدگي نشده به جاي پرداختن در رسانه با اعتماد به ما اجازه بدهند در دستگاه قضايي رسيدگي شود.
منبع خبر:
روزنامه ابتكار
   تاریخ: ۲۱:۵۳ - ۲۲/۰۵/۱۳۹۹   بازدید: ۱۹