اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

راستي آزمايي اظهارات ظريف در مجلس
 
راستي آزمايي اظهارات ظريف در مجلس
راستي آزمايي اظهارات ظريف در مجلس

كيهان/ متن پيش رو در كيهان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه روز گذشته به دعوت نمايندگان مهمان صحن علني مجلس شوراي اسلامي بود تا در اولين حضور خود در مجلس يازدهم گزارشي از وضعيت سياست خارجي كشور و همچنين مشكلات و چالش هاي به وجود آمده ناشي از مذاكرات هسته اي و توافق برجام در ساحت سياسي و اقتصادي كشور، به نمايندگان تازه راه يافته به خانه ملت ارائه دهد.

اما همان گونه كه قابل پيش بيني هم بود، اين بار نيز ظريف با دستان خالي در برابر نمايندگان ملت حاضر شد و توضيحات قانع كننده اي براي منتخبان مردم نداشت. او كه نتيجه 7 سال ديپلماسي اش در برابر غربي ها به رغم وعده هاي پُرطمطراق، نه تنها مشكل تحريم ها را حل نكرده بلكه ده ها تحريم ديگر به آنها اضافه و مشكلات متعدد ديگري را متوجه اقتصاد كشور و مردم كرده است، روز گذشته به جاي پاسخگويي، مسائلي را مطرح كرد كه با واكنش نمايندگان مواجه شده و براي دقايقي فضاي مجلس را هم متشنج كرد. هر چند كه با گذشت 7 سال اظهارات دولتمردان، به ويژه مسئول و اعضاي دستگاه سياست خارجي كشور در پيشگاه ملت نياز چنداني به «راستي آزمايي» ندارد و مردم ما در اين سال ها طمع صداقت و راستگويي آنها را به خوبي در زندگي و معيشت خود چشيده اند، اما صرفا به جهت ثبت در تاريخ، درباره چند مورد از مسائلي كه آقاي ظريف در جلسه ديروز مجلس مطرح كرده اند، نكاتي را به ايشان و همچنين مخاطبان ارجمند ياد آور مي شويم.

هيچگاه مسائل داخلي را به خارج نبردم!
وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به اينكه سياست خارجي، حوزه دعواي جناحي و گروهي نيست، خطاب به نمايندگان گفت: من هيچ گاه مسائل داخلي را به خارج نبردم.
چنين اظهاراتي از سوي ظريف در حالي است كه او بارها براي بدست آوردن منافع جناحي در مسئوليتي كه بايد براي منافع ملي ايران مي جنگيد سوءاستفاده كرد. او در سال93 در شوراي روابط خارجي آمريكا حضور پيدا كرد. فارغ از اينكه چرا بايد وزير خارجه كشورمان در چنين جلسه اي شركت كند اما صحبت هاي ظريف در جمع دشمنان تعجب برانگيز بود. در اين نشست وزيرخارجه كشورمان در پاسخ به سؤال هاله اسفندياري، همكار جورج سوروس و مسئول بخش خاورميانه وودرو ويلسون با گره زدن مسئله ديپلماسي به انتخابات گفته بود مذاكرات هسته اي تأثير مستقيم بر مسائل داخلي ايران خواهد داشت و در صورت شكست مذاكرات، دوستان او انتخابات مجلس آينده را به جريان غرب ستيز واگذار خواهند كرد.
همچنين پيشتر و هنگامي كه روحاني به عنوان دبيرشوراي عالي امنيت ملي در دولت اصلاحات مشغول مذاكره با طرف غربي بود نيز ظريف در سخناني كه فيلمش سال ها بعد منتشر شد خطاب به البرادعي دبيركل آژانس بين المللي انرژي اتمي گفته بود: «بسياري از كانديداهاي رياست جمهوري از شكست مذاكرات ما سود مي برند.آنها موفقيتي در اين گفت وگوها نمي بينند و از طرفي آنها آدم هاي پرنفوذي هستند. اعتبار اروپايي ها و مذاكره كنندگان ايراني هر دو در ايران از دست رفته است».

آينده نشان خواهد داد كه برجام سند افتخار ايران است!
وزير امور خارجه كشورمان در جلسه ديروز مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از اظهارات خود، توافق هسته اي موسوم به برجام را سند افتخار ايران دانست و گفت: برجام تحميلي بر آمريكا بود، تاريخ و آينده نشان خواهد داد كه برجام سند افتخار ايران است و خواهد بود و در تاريخ اين كشور ثبت خواهد شد.
چنين اظهاراتي در حالي است كه دولتمردان بارها مدعي بودند كه ميوه هاي برجام و به عبارتي سيب و گلابي برجام به زودي خواهد رسيد، اما ميوه هاي برجام چيزي جز افزايش تحريم ها و تشديد گراني و ركود و بيكاري نبود. سؤال از وزير محترم امور خارجه اين است كه آيا بتن ريزي در صنعت هسته اي سند افتخار است؟! آيا افزايش سرسام آور قيمت دلار تا آستانه 22 هزارتومان، سند افتخار است؟! آيا كوچك شدن سفره مردم سند افتخار است؟! آيا خروج 9700 كيلوگرم اورانيوم غني شده (از مجموع 10 هزار كيلوگرم) از كشور، سند افتخار است؟! خروج اين مقدار اورانيوم، معادل 97 درصد كل اورانيوم غني شده در 10 سال بود كه با تلاش دانشمندان ايراني صورت گرفته بود. اكنون 24 ماه از خروج آمريكا و همچنين قريب به 60 ماه از امضاي برجام سپري شده است. اين مدت زمان طولاني در حالي سپري شده است كه هيچ دستاوردي از برجام عايد كشورمان نشده است.
همچنين آقاي ظريف كه در نشست وزيران خارجه 1+5 و ايران در مهر 96، خطاب به غربي ها فهرستي از گلايه هاي ايران را طرح و گفته بود كه ايالات متحده آن طور كه در توافق هسته اي مقررشده، تحريم ها را رفع نكرده و «ما هنوز نمي توانيم در انگلستان يك حساب بانكي باز كنيم»، اما ديروز در مجلس اين توافق را سند افتخار ايران ناميد، پاسخ نمي دهد كه از آن روز تا ديروز چه اتفاق مثبتي از اين توافق عايد كشورمان شده كه تا اين حد نظر او را تغيير داده است.

سياست خارجي در حوزه اختيارات رهبري است!
يكي ديگر از مسائلي كه محمدجواد ظريف در پاسخ به انتقاد نمايندگان مجلس درباره برجام مطرح كرد، يادآوري حدود و اختيارات رهبري در قانون اساسي به ويژه در موضوع سياست خارجي بود. ظريف مسئوليت سياست خارجي ايران را برعهده رهبر انقلاب اسلامي دانست و افزود: «سياست خارجي در قانون اساسي در حوزه اختيارات مقام معظم رهبري است و سياست هاي كلي نظام در حوزه سياست خارجي را ايشان تعيين مي كنند».
در اينكه كليت چنين سخني از سوي وزير امور خارجه درست و صحيح است شكي نيست، اما نكته اينجاست كه هدف او از طرح چنين مسئله اي رسيدن به اين نتيجه است كه «چون سياست خارجي در حوزه اختيارات مقام معظم رهبري است، پس مسئوليت برجام هم با ايشان است».
اين درحالي است كه موضع رهبر معظم انقلاب از ابتداي مذاكرات تا به امروز كاملاً شفاف و روشن بوده است. اما صرفا به جهت يادآوري و نمونه، ايشان خرداد سال گذشته در جمع دانشجويان صراحتا فرمودند: «من به برجام به صورتي كه عمل و محقق شد اعتقادي نداشتم و اين را به رئيس جمهور و وزير خارجه هم گفتم».
ايشان تأكيد كردند: «شما چشم و گوش داريد. نامه اي كه من نوشتم را ببينيد. ببينيد تصويب برجام چه شكلي بوده و چه شرايطي داشته است. اگر آن شرايط اعمال نشد وظيفه رهبري اين نيست كه بگويد برجام نبايد باشد. عقيده من اين است كه رهبري در زمينه هاي اجرايي نبايد ورود كند مگر جايي كه به حركت كلي انقلاب مربوط است.»
رهبر معظم انقلاب همچنين در سال 94 و همان ماه ها ابتدايي توافق برجام در ديدار با رئيس و اعضاي مجلس خبرگان رهبري به روشني موضع خود درباره برجام را بيان كرده و فرمودند: «اينكه نشستيم مذاكره كرديم، در بعضي از موارد كوتاه آمديم، يك امتيازاتي داديم، عمدتاًً براي اين بود كه تحريم ها برداشته بشود؛ اگر بنا است تحريم ها برداشته نشود، پس معامله اي وجود ندارد، ديگر اصلاً اين معنا ندارد. مسئولين اين را بايد مشخّص كنند و نگويند كه مثلاً او براي قانع كردن رقباي داخلي خودش اين حرف را مي زند.»

هر هفته با سردار سليماني جلسه داشتم!
وزير امور خارجه همچنين روز گذشته و در صحن علني مجلس در توجيه برجام و ضربات ويران كننده اي كه به منافع ملي وارد كرده از هماهنگي اقدامات خود با سپهبد شهيد سليماني سخن گفت و افزود: شهيد حاج قاسم سليماني و بنده هر هفته با هم نشست داشتيم و هماهنگي مي كرديم، صحبت هاي منطقه اي با هماهنگي يكديگر بود و آنهايي كه ايشان، سيدحسن نصرالله و مقاومت عراق و لبنان و فلسطين را مي شناسند و با آنها دمخور هستند، مي دانند كه روابط ما چگونه بود.
آقاي ظريف چنان درباره رفاقت و هم افقي با سردار سليماني سخن گفت كه انگار كسي غير از او، چند هفته پس از ترور سبعانه حاج قاسم، براي مذاكره با قاتلان سردار چراغ سبز داد! كسي كه پا روي خون سردار مقاومت بگذارد، حق دارد ادعاي برادري كند؟
اسفندماه 97 پس از 7 سال جنگ با تروريست ها، بشار اسد به تهران آمد تا سفير پيروزي مقاومت باشد. با اين حال ظريف در رفتاري سطح پايين و غيرملي استعفا كرد و نگذاشت آن طور كه بايد و شايد اهميت اين سفر مهم و تأثيرگذار هم در داخل و هم در خارج از كشور مطرح شود، آن هم تنها به اين دليل كه در جريان اين سفر نبوده. ديروز اما وي براي سرشكن كردن هزينه هاي شكست برجام مدعي شد كه هر هفته با سردار سليماني جلسه داشته و مسائل منطقه اي را با وي هماهنگ مي كرده است.
ظريف همچنين در حالي از هماهنگي با سردار سليماني سخن گفت كه، سردار شهيد و سرافراز كشورمان، اسفند 97 طي سخناني در كرمان درباره برجام گفته بود «براي دشمن، برجام، سه ضلعي است نه يك ضلعي. اوباما فكر مي كرد به مرور زمان به دو ضلع ديگر مي رسد. اينكه اصرار مي كنند بر برجام 2، براي اين است كه مي خواهند اين تحركي را كه از ايران اسلامي به جهان اسلام روح و جان داده، بخشكانند. اگر العياذبالله ما رفتيم و در برجام 2 شركت كرديم، تمام مي شود؟ نه، برجام اصلي در داخل ايران است. آنها برجام سه هم خواهند داشت، چون معتقدند چشمه بايد در ايران خشكانده شود.»
وزير محترم امور خارجه پاسخ نمي دهند كه چه كساني دنبال برجام دو و سه بودند؟ چه كساني پنهاني چهل تعهد به FATF دادند؛ و سپس از بانك ها خواستند با افراد و نهادهايي كه در فهرست تحريم هاي خزانه داري و وزارت خارجه آمريكا قرار دارند، همكاري نكنند!؟ سپاه پاسداران و سپاه قدس (سردار سليماني) جزو همين تحريم شدگان دشمن بودند كه گرفتار خودتحريمي داخلي شدند.
دشمن وقتي جرأت كرد سپاه پاسداران را تحريم و سردار سليماني را هدف قرار دهد كه ديد كساني در داخل دولت، سلمان و ابوذر هاي سپاه را به نام دولت با تفنگ (!) از پشت مي زنند؛ و اين در حالي بود كه در مضيقه تحريم ها، همين سپاه پيشقدم شكستن حصار تحريم شد.

دوستان عزيز آمريكا را قدرقدرت ندانيم!
محمدجواد ظريف در بخش ديگري از سخنان خود در مجلس شوراي اسلامي، نمايندگان ملت را به ايستادگي در برابر سياست هاي آمريكا و نترسيدن از آن توصيه كرد و گفت: جمهوري اسلامي ايران بايد در برابر سياست هاي آمريكا بايستد... بايد كاري كنيم كه آمريكا نتواند از اقدامات ما براي اهداف خودش استفاده كند... دوستان عزيز آمريكا را قدرقدرت ندانيم!
اين اظهارات وزير امور خارجه نيز در حالي است كه شخص وي براي توجيه مذاكره و توافق با برجام، مردم را از قدرت نظامي آمريكا مي ترساند وي سال 92 و در يك جمع دانشگاهي و در پاسخ به سؤال يكي از دانشجويان چنين عنوان داشته بود: «آيا فكر كرديد آمريكا كه مي تواند با يك بمب تمام سيستم دفاعي ما را از كار بياندازد از سيستم دفاعي ما مي ترسد؟ آيا واقعاً به خاطر قدرت نظامي ما، آمريكا جلو نمي آيد؟ بر اساس كدام سند فكر مي كنيد آمريكا نمي تواند به اطلاعات نظامي ما دست پيدا كند؟»
گرچه بايد گفت كه جاي خوشحالي و اميدواري است كه وزير امور خارجه كشورمان پس از 7 سال مماشات و انفعال در برابر آمريكا از چنين باوري به اين نتيجه رسيده است كه نبايد از آمريكا ترسيد و آن را قدرقدرت دانست.

وزارت خارجه سياست هاي كاهش برجامي را اجرا كند
بخش ديگري از جلسه ديروز صحن علني مجلس به سخنان محمدباقر قاليباف رئيس مجلس شوراي اسلامي اختصاص داشت.
قاليباف در سخناني خطاب به ظريف گفت: آنچه امروز مردم و نمايندگان مجلس توقع دارند اين است كه هزينه اضافي بر آنها وارد نكنيم و در تصميم گيري ها چه در سياست هاي اقتصادي، داخلي و خارجي به گونه اي عمل كنيم كه هزينه بيش از اندازه به مردم وارد نشود.
وي تصريح كرد: ما امروز در حوزه سياست خارجي به اين موضوع باور داريم كه اگر بخواهيم دستگاه ديپلماسي مسائل سياست خارجي را پيگيري كرده و تحقق بخشد اولين چيزي كه بدان نياز دارد توليد قدرت است چرا كه وقتي قدرت داشته باشيم مي توانيم در مقابل دشمن بايستيم و موفق شويم و در چرخه چانه زني و فشار آنها قرار نگيريم و عقب نشيني و وادادگي پيدا نكنيم.
قاليباف تأكيد كرد: بخش عمده اي از توليد قدرت در كشور در حوزه توان و كار اقتصادي است و همان طور كه وزير امور خارجه نيز بدان اشاره كرد وزارت امور خارجه در اين مورد مي تواند نقش كليدي داشته باشد، كما اينكه در تغيير ساختار و رويكرد در اين دولت حوزه معاونت اقتصادي را تشكيل داده ايم.
وي يادآور شد: البته شايد توقع بنده اين بود كه وزارت امور خارجه به وزارت امور خارجه و تجارت بين الملل تبديل شود چراكه امروز جنگ ما اقتصادي است و در حوزه مسائل ارزي با وجود تمام سختي ها انتظار مي رود وزارت امور خارجه شرايطي را فراهم كند كه اگر نتوانستيم به دليل مشكلات ناشي از برجام سرمايه گذار خارجي وارد كشور كنيم، به گونه اي اقدام شود كه پول مردم كه نزد برخي كشورها باقي مانده كه ساليان سال در اين كشور معاملات اقتصادي را تجارت مي كردند در اين شرايط سخت ارزي انتقال ارز را به كشور با تلاش مضاعف انجام دهد.

در مقابل زياده خواهي آژانس به طور جدي خواهيم ايستاد
قاليباف افزود: آژانس بين المللي انرژي اتمي و شوراي حكام بايد اين را بدانند در حوزه سياست خارجي، جمهوري اسلامي و نمايندگان مجلس هرگز به آژانس اجازه نخواهند داد كه دستش باز باشد و بدون محدوديت هرچه مي خواهد انجام دهد و به دنبال اين باشد كه حلقه هاي اطلاعاتي و جاسوسي كشورهاي متخاصم را تكميل كند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي تأكيد كرد: ما در مقابل اين زياده خواهي آژانس به طور جدي خواهيم ايستاد و از وزارت خارجه مي خواهيم كه در اين شرايط سياست هاي كاهش دهنده تعهدات برجامي كه تصميم گيري شده را اجرا كند و هم زمان با آن همكاري با آژانس را در چارچوب تعهدات ادامه دهيم كه حق ملت است.
قاليباف با بيان اينكه ان شاءالله وزارت خارجه بتواند در حوزه اقتصادي كه مهم ترين عنصر در تقويت توليد قدرت ملي است، وظيفه خود را به درستي انجام دهد از وزير امور خارجه براي حضور در اين جلسه قدرداني كرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar
منبع خبر:
آخرین خبر
   تاریخ: ۱۱:۱۱ - ۱۶/۰۴/۱۳۹۹   بازدید: ۱۵
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
راستي آزمايي اظهارات ظريف در مجلس  صبح قزوین
راستي آزمايي اظهارات ظريف در مجلس  سپاهان نیوز
راستي آزمايي اظهارات ظريف در مجلس  ندای اصفهان