اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

برجام؛ آينه قانون مداري تهران، سند بي تعهدي غرب
 
جمهوري اسلامي ايران كه با هدف نجات برجام، در چارچوب مفاد اين توافق تاريخي به استفاده از سازوكارهاي حقوقي پيش بيني شده در آن براي حل و فصل اختلافات روي آورده، درحالي از جانب غرب به نقض تعهدات متهم مي شود كه خود اعضاي اروپايي برجام با سياسي كاري و طفره رفتن از ظرافت هاي حقوقي اين توافق، سعي بر ...
برجام؛ آينه قانون مداري تهران، سند بي تعهدي غرب

به گزارش سرمدنيوز، محمد جواد ظريف وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران شامگاه شنبه در توييتي اعلام كرد كه تهران در راستاي حفظ برجام و استفاده از ظرفيتهاي آن تاكنون شش بار از ساز و كار رفع اختلافات براي رسيدگي به نقض تعهدات اروپا و آمريكا استفاده كرده است.

برجام، به عنوان يك سند جامع و دقيق كه براي تنظيم آن، شش قدرت بزرگ جهان شامل آمريكا، چين، روسيه، انگليس، فرانسه و آلمان مدت طولاني پشت ميز مذاكره با ايران نشستند، بطور دقيق راهكارهايي را براي شرايطي كه هر يك از طرف هاي اين توافق به تعهدات خود عمل نكنند، مشخص كرده است.

اقدام هاي عملي و ديپلماتيك جمهوري اسلامي ايران در راستاي مفاد برجام، از يك سو نشانه آن است كه تهران با هدف حفظ اين توافق بين المللي، تلاش مي كند تا از تمامي ظرفيتهاي حقوقي موجود در بندهاي مختلف اين توافق و ابزارهاي پيش بيني شده و مورد توافق همه امضا كنندگان در برجام استفاده كند و از سوي ديگر با توجه موارد متعدد اين نامه نگاري ها، مشخص مي شود كه دولت دونالد ترامپ و كشورهاي اروپايي به تعهدات برجامي خود پايبند نبوده اند و براساس آنچه به روشني در بندهايي از برجام (36 و 37) قيد شده، اعتراض به بي تعهدي طرف هاي اروپايي در قبال برجام، حق قانوني جمهوري اسلامي است.

آخرين نامه وزير امور خارجه سه روز پيش و در شكايت از نقض برجام توسط سه كشور اروپايي ارسال شده است.

آنطور كه وزير امور خارجه ايران وعده داده، جزئيات اين شش نامه خود را كه خطاب به هماهنگ كننده سياست خارجي اتحاديه اروپا و ساير اعضاي برجام نوشته شده به زودي منتشر خواهد كرد و به اين ترتيب عهدشكني هاي اروپا و آمريكا عيان تر خواهد شد.

ظريف آبان پارسال نيز در توييتي با پيوست نامه چهارم خود از كشورهاي اروپايي خرده گرفت و نوشت: فقط يك تعهد را نشان دهيد كه در 18 ماه گذشته به آن عمل كرده ايد. وقتي كه شما مشغول دفع الوقت بوديد، ايران مكانيزم رفع اختلاف را به جريان انداخت و آنرا به اتمام رساند.

با اين حال تروئيكاي اروپايي مانند گذشته تلاش كرد خود را متعهد به برجام نشان دهد. وزارت امورخارجه آلمان شامگاه شنبه در بيانيه اي به توييت ظريف واكنش نشان داد و اعلام كرد: فرانسه، آلمان و انگليس متعهد به حفظ توافق هسته اي برجام هستند و در اين مورد مذاكرات خود را با ايران آغاز كرده اند. ما به عنوان سه كشور اروپايي (تروئيكا) تعهدات خود را در قبال برجام به ويژه رفع تحريم ها بدون استثناء انجام داده ايم. ما در تلاش براي حفظ توافق هسته اي و در جهت حفظ تجارت مشروع با ايران حتي فراتر از تعهدات خود عمل كرده ايم. در اين بيانيه هيچ اشاره اي به سرنوشت اينستكس و تجارت راكد ايران و اروپا نشده است.

وزارت امور خارجه انگليس نيز در بيانيه اي مدعي شد: انگليس به برجام متعهد باقي مانده، اما اين توافق به دليل عدم پايبندي اصولي ايران (به تعهداتش) در خطر قرار گرفته است.

به نظر مي رسد كه لندن عامدانه تلاش دارد با سياسي كردن موضوع، اقدامات حقوقي ايران را نامشروع جلوه دهد.

اشاره اين بيانيه به روند كاهش تعهدات برجامي ايران است. پس از خروج آمريكا از برجام و تجديد تحريم هاي اين كشور، تهران پس از دو سال صبر و دادن فرصت به كشورهاي اروپايي براي عمل به تعهدات برجامي خود، موارد عدم پايبندي ايالات متحده و سه كشور اروپايي را طبق بند 36 برجام (چنانچه موضوع كماكان به نحو مورد رضايت طرف شاكي فيصله نيافته باشد، و چنانچه طرف شاكي معتقد باشد كه موضوع، مصداق «عدم پايبندي اساسي» مي باشد، آنگاه آن طرف مي تواند موضوع فيصله نيافته را به عنوان مبناي توقف كلي و يا جزئي اجراي تعهدات اش وفق برجام قلمداد كرده و/يا به شوراي امنيت سازمان ملل متحد ابلاغ نمايد) به كميسيون مشترك ارجاع داد كه با توجه به عدم حل و فصل اختلافات مزبور، تعهدات ايران بر اساس بند 37 (ايران بيان داشته است كه چنانچه تحريم ها جزئا يا كلا مجددا اعمال شوند، ايران اين امر را به منزله زمينه اي براي توقف كلي يا جزئي تعهدات خود وفق اين برجام قلمداد خواهد نمود.) طي پنج گام قابل بازگشت كاهش داده شد.

اكنون ايران هيچ محدوديتي در حوزه عملياتي (شامل ظرفيت غني سازي، درصد غني سازي، ميزان مواد غني شده، و تحقيق و توسعه) ندارد و برنامه هسته اي ايران فقط بر اساس نيازهاي فني خود پيش خواهد رفت و همكاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز طبق روال ادامه مي يابد.

با وجود اينكه بارها مقام هاي ايراني بر بازگشت پذير بودن گام هاي پنج گانه تاكيد كرده اند، طرف هاي اروپايي با چشم بستن به روي تعهدات مغفول مانده خود، مدام تعهدات هسته اي ايران را يادآوري كرده و ترجيح مي دهند تا حقوق ناشي از بندهاي 36 و 37 برجام را ناديده گيرند بدون آنكه به علت ناشي از توسل به اين بندها توجه كنند. بديهي است مادامي كه اروپا در سايه خروج آمريكا از برجام تمايلي به عمل به تعهدات خود نداشته باشد، با سياسي كردن موضوع نمي تواند اقدامات حقوقي ايران را زير سوال ببرد.
منبع خبر:
سرمد نیوز
   تاریخ: ۱۰:۳۹ - ۱۶/۰۴/۱۳۹۹   بازدید: ۱۸