اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

جديدترين اظهارنظر سخنگوي انرژي اتمي درباره خسارات وارده حادثه نطنز/ سوله آسيب ديده با تجهيزات پيشرفته تر بازسازي مي شود
 
سخنگوي سازمان انرژي اتمي با اشاره به حادثه روز پنجشنبه در نطنز گفت: در موضوع حادثه اولين هدف اين بود كه اطمينان حاصل كنيم كه تلفات جاني نداشته باشيم بعد از آن عامل حادثه را بدانيم و ببينيم كه چه ميزان خسارت ديده ايم.
حادثه نطنز

رويداد24 بهروز كمالوندي در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي، با اشاره به حادثه روز پنجشنبه مجتمع شهيد احمدي روشن (نطنز) و اقداماتي كه سازمان انرژي اتمي بعد از اين حادثه انجام داد، گفت: در موضوع حادثه اولين هدف اين بود كه اطمينان حاصل كنيم كه تلفات جاني نداشته باشيم بعد از آن عامل حادثه را بدانيم و ببينيم كه چه ميزان خسارت ديده ايم و در نهايت چطور اين مجموعه را بازسازي و خسارت هاي وارده را جبران كنيم.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي افزود: ما در مرحله اول متوجه شديم كه خوشبختانه اين حادثه تلفات جاني نداشته اما خسارت هاي مالي قابل توجه بود.

وي اضافه كرد: همانطور كه دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي اعلام كرد، الان مراجع امنيتي كشور مي دانند كه علت حادثه چيست اما بنا به ملاحظات امنيتي فعلا بنا ندارند در اين باره صحبت كنند.

كمالوندي در خصوص مشخصات سوله اي كه اين حادثه در آن رخ داده است، گفت: ساخت اين سوله از سال 92 شروع شده بود و نظر آقاي دكتر صالحي اين بود كه براي كارهاي نهايي ماشين هاي پيشرفته و مونتاژ اين ماشين ها راه اندازي و تجهيز شود. در سال 94 ساخت اين سوله در حال تكميل بود كه به دليل بحث برجام كاملاً تكميل نشد.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي يادآورشد: قرار بود در اين سوله نمونه هاي بيشتري از ماشين هاي سانتريفيوژ پيشرفته توليد شود. اين سوله بعد از خروج آمريكا از برجام و دستور رهبري معظم به سازمان انرژي اتمي مبني بر ايجاد زمينه لازم براي توليد 190 هزار سو (در چارچوب برجام) دقيقا دو روز بعد از اين فرمايش ايشان يعني در روز 16 خرداد 1397 با حضور خبرنگاران اين مجموعه افتتاح شد. البته مجموعه به دليل محدوديت هاي برجامي با ظرفيت كامل كار نمي كرد در عين حال تكميل هر چه بيشتر سالن مد نظر بود كه تا روز حادثه نيز در دست اقدام بود.

وي گفت: تجهيزاتي كه در اين سالن وجود داشت تجهيزات اندازه گيري و ابزارهاي دقيق بودند كه در اثر اين حادثه بخشي از آن از بين رفته و بخش ديگري نيز خسارت ديدند. بدليل نوع تجهيزات حتي اگر حادثه ابعاد كوچكتري نيز مي داشت ديگر نمي توانست قابل استفاده باشد.

كمالوندي ادامه داد: بلافاصله بعد از حادثه، نيروهاي امنيتي و كارشناسان مربوطه در محل حضور يافته و نمونه برداري و بررسي هاي اوليه را آغاز كردند. در اين بررسي هاي امنيتي، بخش مهمي از امور توسط شوراي عالي امنيت ملي مديريت مي شود. آقاي دكتر صالحي رئيس محترم سازمان انرژي اتمي در همان روز حادثه به كارشناسان و مديران سازمان اعلام كردند كه كار بازسازي سالن مي بايست هرچه زودتر شروع شود.

بيشتر بخوانيد: افشاگري نيويورك تايمز درباره علت انفجارهاي اخير/ «حادثه نطنز» خرابكاري بود؟

سخنگوي سازمان انرژي اتمي با بيان اينكه تصميمات براي بازسازي اين سوله به مراجع ذيربط منعكس شده است، گفت: البته هنوز اين بحث وجود دارد كه آيا سوله در همان نقطه فعلي ساخته شود يا با در نظر گرفتن ملاحظات پدافندي در محل مناسب ديگري انجام شود اما آنچه كه تصميم آن گرفته شده و برنامه هاي آن در طول همين دو سه روز طي چندين جلسه مشخص شده است اين است كه سوله در ابعادي بزرگتر ساخته مي شود و از تجهيزات بيشتر و پيشرفته تري در آنجا استفاده خواهد شد. در اين زمينه تصميمات لازم اتخاذ و به مراجع ذيربط منعكس شده و اين مراجع هم از موضوع حمايت مي كنند.

كمالوندي با تاكيد بر اينكه اين حادثه هيچ وقفه و خللي در كار غني سازي ايران ايجاد نمي كند، گفت: ممكن است اين حادثه در برنامه ميان مدت در توسعه و توليد ماشين هاي پيشرفته كندي هايي ايجاد كند كه با تلاش شبانه روزي و كار جهادي همكاران سازمان اين كندي را ان شاءالله جبران مي كنيم به نحوي كه حتي ظرفيت هايي بيشتر از قبل در اين سايت ايجاد شود. همكاران ما عزم جزم دارند تا در اين زمينه تمام تلاش خود را بكار گيرند.

معاون رييس سازمان انرژي اتمي اظهار داشت: چند ساعت قبل آقاي دكتر صالحي جلساتي با مسئولين سازمان برگزار و توصيه هاي لازم را داشتند و اقدامات آغازين لازم براي بازسازي در حال انجام است.

وي يادآورشد: در زمينه بازسازي سوله خسارت ديده بايد دو فرايند ايجاد تاسيسات و تامين تجهيزات به موازات و درعرض هم در دستور كار قرار گيرد. در واقع همزمان با احداث تاسيسات بايد تامين تجهيزات را هم پيگيري و ابعاد كار را گسترده تر كنيم.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي اظهارداشت: در ميان مدت ممكن است اين حادثه كندي و يا وقفه اي در كار سازمان ايجاد كند اما حتماً با كار شبانه روزي و حمايت بخش هاي مختلف و تخصيص بودجه و امكانات و حمايت هاي سياسي همه تلاشمان را خواهيم كرد كه اين وقفه را جبران كنيم.
منبع خبر:
رویداد 24
   تاریخ: ۱۰:۳۷ - ۱۶/۰۴/۱۳۹۹   بازدید: ۳۲