اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

دولت در شش ماه اول سال 98| از مديريت سيل ويرانگر تا استعفاي وزير
 
به گزارش گروه سياسي خبرگزاري فارس: سال 1398 بدون ترديد يكي از پر حادثه ترين سالهاي پس از انقلاب براي دولت  بوده است؛ اين موضوع تا حدي پيش رفت كه رهبر معظم انقلاب در پيام نوروزي خود فرمودند :«سال 98 براي ملّت ايران يك سال پُرتلاطم بود؛ سالي بود كه با سيل آغاز شد، با كرونا تمام شد. در طول سال هم حوادث گوناگوني براي كشور و براي برخي از مردم كشور پيش آمد؛ حوادثي از قبيل زلزله، تحريمها و امثال اينها. اوج اين حوادث عبارت بود از جنايت تروريستي آمريكا و شهادت سردار نامدار ايران و اسلام، شهيد سليماني. در طول سال گرفتاري هاي مردم هم كم نبود؛ سال به اين شكل گذشت؛ بنابراين سال سختي بود. لكن نكته ي مهم اين است كه در كنار سختي ها، سربلندي هايي هم در اين سال وجود داشت كه بعضي از آنها هم بي سابقه بود و ملّت ايران به معناي واقعي كلمه درخشيد.»

در گزارش پيش رو در نظر داريم مهمترين رويدادهايي كه دولت در سال 1398 با آن روبرو بود را در دو شش ماه اول و دوم سال گذشته مرور كنيم.

اظهار اميدواري روحاني درباره خدمات بيشتر دولت به مردم در سال 98

رئيس جمهور پنج شنبه اول فروردين پس از بازديد از مجموعه توليدي صنايع شير ايران (پگاه) در جمع خبرنگاران با اشاره به نامگذاري سال 1398 هجري شمسي از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي به عنوان سال «رونق توليد» تصريح كرد: امسال به عنوان سال رونق توليد نامگذاري شده و همه تلاش دولت ، مردم و كارآفرينان بايد بر توليد بيشتر با كميت بالاتر و كيفيت بهتر باشد.

روحاني اظهار اميدواري كرد دولت در سال 1398 بتواند خدمات بيشتر و سهل تري براي مردم داشته باشد و ملت ايران بتواند در برابر دشمنان خود به موفقيت هاي بيشتري دست پيدا كند.

سيل ويرانگر بهاري

از همان آغاز سال 98 رفته رفته اخبار مربوط به سيل ويرانگر مناطق شمال شرق كشور به صدر اخبار رسانه ها آمد. 

سوم فروردين 98؛ اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور  به منظور بازديد از مناطق سيل زده استان هاي گلستان و مازندران به اين دو استان سفر مي كند. همچنين پيش از آن سيد سلمان ساماني سخنگوي وزارت كشور از اختصاص ٢٠ ميليارد جهت مديريت بحران اوليه به ٤ استان سيل زده خبر داده بود.

رحماني فضلي نيز با حضور در ستاد مديريت بحران شهرستان آق قلا گفت:  دستگاه هاي اجرايي همه اقداماتي كه بايد در مراحل ابتدايي اين سيل و بحران انجام دهند صورت داده اند اين در حالي است كه 60 درصد بارش سالانه در ظرف چند روز منجر به طغيان رودخانه و آب گرفتگي خيابان ها و جاري شدن سيل شده است.

وي درباره دليل اصلي سرايت سيل به شهرها گفت: دليل اصلي رسوب گذاري در رودخانه هاست و به همين جهت دستور داديم تا 6 بيل مكانيكي مسيرها را براي تخليه آب هاي رسوب شده و استفاده از پمپ هاي ويژه كارها خود را آغاز كنند. 

همچنين وزير كشور در پاسخ به اين پرسش كه چرا دير به مناطق سيل زده عزيمت كرده است، گفت: در اين چند روز بايد در تهران هماهنگي هاي چند استان و چند منطقه را در سطح ملي انجام مي داديم.

بركناري استاندار گلستان توسط جهانگيري

چهارم فروردين؛ معاون اول رئيس جمهور پس از غيبت مناف هاشمي استاندار گلستان در جريان رسيدگي به وضعيت سيل زدگان اين استان، او را بركنار كرد و ميرمحمد غراوي معاون هماهنگي امور عمراني استانداري را با حفظ سمت به عنوان سرپرست استانداري گلستان منصوب كرد. جهانگيري در اين باره بيان داشت كه مديران بايد از جان و آبروي خود مايه بگذارند تا مردم در امان باشند و اگر كسي نمي تواند اينطور عمل كند نبايد مسئوليت قبول كند.

جهانگيري با حضور در روستاي تالاپشت شهرستان سيمرغ، به همراه وزير جهاد كشاورزي، وزير نيرو، استاندار و جمعي از مديران از اين روستاي سيل زده بازديد كرد و از نزديك در جريان مشكلات و مسائل مردم ساكن اين روستا قرار گرفت.

معاون اول رئيس جمهور همچنين در حاشيه اين بازديد در گفت وگو با خبرنگاران ضمن ابراز همدردي با مردم سيل زده استان مازندران خاطرنشان كرد: بايد خدا را شكر كنيم كه ميزان تلفات و خطرات جاني نسبت به بزرگي اين سيل بسيار كم بوده اگرچه آسيب رسيدن حتي به يك نفر هم براي دولت ناراحت كننده است.

نبود رئيس جمهور در بحران سيل

در چند روز ابتدايي درگيري كشور با سيلاب كه سطح وسيعي از استان گلستان و مازندران را فرا گرفته بود و باعث بروز مشكلات زيادي براي هم ميهنان شده است اين سوال از سوي مردم و رسانه ها مطرح بود كه چرا خبري از حسن روحاني در طول اين بحران ها نيست؟

برخي منابع خبري در فضاي مجازي بيان داشتند كه رئيس جمهور براي بهره برداري كافي از تعطيلات نوروز در قشم به سر مي برد و در تمام كوران اتفاقات گلستان و مازندران تنها با يك تماس تلفني جوياي احوال مردم چند استان كشور شده است. اما اذهان عمومي منتظر بودند تا شاهد حضور فعال تر رئيس جمهور خود در كنار ملت باشند.

ششم فروردين؛ حسن روحاني در جلسه مديريت بحران كشورگفت: من از ارتش و سپاه مي خواهم براي تخليه و كار مهندسي كه هر دو توانمندي بسيار خوبي دارند اقدام كنند و بقيه دستگاه ها هم بايد در اين زمينه امكانات خود را بياورند و سريع تر آب از شهرها تخليه شود.

روحاني با تاكيد بر اينكه قدم اول تخليه آب از شهرها است، بيان داشت:  از آقاي رحماني فضلي وزير كشور تشكر مي كنم كه در اين چند روز در استان گلستان ماندند و كارها را به صورت مستمر دنبال مي كند. با اينكه مي دانستم استان هاي ديگر هم مشكل دارد و ايشان بايد به آنها هم رسيدگي كند تأكيد كردم كه وي در استان گلستان بخاطر شرايط ويژه اي كه دارد بماند.

رئيس جمهور با تشكر از  پيوندي رئيس جمعيت هلال احمر خاطر نشان كرد: از سپاه و ارتش هم تشكر مي كنم و ان شالله تلاش شان مضاعف شود براي اينكه مردم با خيال راحت بتوانند به خانه هاي خود برگردند و خانه هاي خود را ترميم و تعميركنند.

در همين روز مركز اطلاع رساني وزارت كشور، با صدور اطلاعيه اي، اخبار منتشر شده در برخي رسانه ها، مبني بر ورود سيلاب به گميشان را خلاف واقع برشمرد. بر اساس گزارش سرپرست استانداري گلستان كه در شهر گميشان مستقر است، شرايط گميشان عادي و تحت كنترل است و با مجموعه اقدامات بعمل آمده از سوي دستگاه هاي مختلف و بسيج مردمي، سيلاب مطلقا وارد شهر نشده و روال عادي زندگي مردم در جريان است.

هفتم فروردين؛ روحاني پس از ورود به استان مازندران كه دومين منطقه بحراني سيل تا ان زمان بود عازم روستاي كردخيل شد و از اين منطقه كه در اثر سيل و آبگرفتگي دچار خسارت شده بازديد كرد.

روحاني همينطور عصر چهارشنبه در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان گلستان حاضر و از نزديك در جريان امور مربوط به مهر سيلاب در استان گلستان قرار گرفت. 

نهم فروردين؛  حسن روحاني براي بررسي وضعيت سيلاب در خوزستان از طريق فرودگاه بين المللي اهواز وارد اين استان شد. وي پس از حضور در اين استان به صورت هوايي از وضعيت هور العظيم، اراضي كشاورزي و آبگرفتگي پس از باران هاي اخير در استان خوزستان بازديد كرد.

دهم فروردين؛ با دستور رحماني فضلي ستاد مديريت بحران كشور در وزارت خانه متبوعش آغاز بكار كرد. معاون اول رئيس جمهور نيز در همين روز با اشاره به پيامدهاي بارش هاي اخير طي تويئتي نوشت: بارش هاي اخيرپيامدهاي مثبت ومنفي مختلفي داشت؛ هم همبستگي اجتماعي را بالا برد،هم كم آبي كشور را جبران كرد و هم متأسفانه به دليل خطاهاي مديريتي و انساني و دست اندازي در طبيعت، حوادث ناگوار جانباختن جمعي ازهموطنان عزيزرا درپي داشت. با اعلام ورودسامانه بارشي جديد، لزوم توجه به هشدارها جدي تر است.

يازدهم فروردين؛ با ادامه روند بارش هاي بهاري و جريان سيلاب در استان هاي مختلف، سخنگوى وزارت كشور از آماده باش بودن شوراى هماهنگى مديريت بحران ٢٣ استان به طور ٢٤ ساعته در پى ورود سامانه بارشى جديد به منظور مقابله با سيل خبر داد.

رايگان شدن ويزاي عراق

هفدهم فروردين؛ در همين اثنايي كه كشور درگير سيل بود خبري خوشايند براي مردم كشورمان كه زائران عتبات عاليات بودند را رئيس جمهور در نشست خبري مشترك با عادل عبدالمهدي نخست وزير وقت عراق بيان داشت و تاكيد كرد كه اولين توافق ما تا امروز رايگان شدن ويزا بين ايران و عراق است كه از اين نعمت اميدواريم هم مردم ايران هم مردم عراق استفاده كنند و روابط دو ملت تسهيل تر و بهتر شود.

براي نخستين بار در روابط دو كشور ايران و عراق هزينه ويزا براي اتباع دو كشور رايگان شد. اين اتفاق باعث شد ستاد اربعين كه بر عهده وزارت كشور بود پيش بيني حضور چشمگير مردم در راهپيمايي اربعين حسيني را مي داد.

توصيه هاي رهبر انقلاب به رئيس جمهور براي جبران خسارات سيل زده ها 

بيست و ششم فروردين؛ رهبر معظم انقلاب اسلامي در پاسخ به درخواست مجوز رئيس جمهور براي برداشت از صندوق توسعه ملي به منظور تأمين بخشي از هزينه هاي ناشي از خسارات سيل هاي اخير، جديت دستگاه هاي مسئول در پيگيري و جبران خسارت هاي مالي سنگين سيل بويژه خسارت هاي وارده بر كشاورزان را لازم دانستند و از دولت خواستند كه با استفاده از محلهاي قانوني موجود، سريعاً اقدامات لازم را آغاز كند و در ادامه پس از جمع بندي وضعيت و در صورت نياز، برداشت از صندوق توسعه ملي مورد تأييد خواهد بود.

توصيه هاي رهبر انقلاب به رئيس دولت در مورد چگونگي تامين هزينه هاي ناشي از خسارات سيل بسيار راهگشا بود و علي رغم مخالفت با برداشت از صندوق توسعه ملي نشان از اشراف ايشان به امور اجرايي را داشت.

اعلام تقويم زمانبندي انتخابات مجلس و خبرگان به شوراي نگهبان

انتخابات مجلس شوراي اسلامي براي تعيين منتخبان 290 كرسي و همزمان انتخابات اولين ميان دوره اي پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري در 5 استان تهران، خراسان رضوي، خراسان شمالي، فارس و قم در سراسر كشور در سال 98 بايد برگزار مي شد.

بيست و هفتم فروردين؛  سيدسلمان ساماني سخنگوي وزارت كشور، از ارسال كليات و برنامه زمان بندي برگزاري يازدهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي و اولين ميان دوره اي پنجمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري به شوراي نگهبان خبر داد و اظهار كرد: آموزش هاي دست اندركاران و مجريان برگزاري انتخابات در چند سطح انجام خواهد شد.

چهارم ارديبهشت؛ جمال عرف معاون سياسي وزير كشور گفت: رضايتمندي مردم از مديران و دستگاه هاي مختلف اجرايي سبب افزايش مشاركت آنان در انتخابات مي شود كه اين امر بايد همواره مورد توجه مسئولان باشد.

وي بيان كرد: ايجاد زمينه هاي مشاركت بالاي مردم در انتخابات امسال مجلس شوراي اسلامي در اولويت است.

هفتم ارديبهشت؛ با توجه به برگزاري انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و اولين مياندوره اي پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري در پايان سال جاري، رحماني فضلي وزير كشور با صدور حكمي، جمال عرف معاون سياسي وزارت كشور را به عنوان رئيس ستاد انتخابات كشور منصوب كرد.

وزير كشور همچنين در حكم ديگري، حسين ذوالفقاري معاون امنيتي و انتظامي وزارت كشور را به عنوان رييس ستاد امنيت انتخابات تعيين كرد.

دهم ارديبهشت؛ ستاد انتخابات كشور محرومان از ثبت نام در انتخابات را اعلام كرد، اين اتفاق طي اطلاعيه اي با عنوان اطلاعيه شماره (1) ستاد انتخابات كشور منتشر شد.

طعم بهاري گرانفروشي در كشور

روند صعودي قيمت كالاها در كشور كه از سال گذشته شروع شده بود در سال 98 با قدرت بيشتري ظهور پيدا كرد كه باعث واكنش مسئولين قواي سه گانه از جمله رئيس جمهور شد.

دهم ارديبهشت؛ روحاني در همين راستا به وزاري صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزي و كشور دستور داد تا به منظور كنترل و نظارت بر قيمت كالاها و خدمات، اقدامات لازم و موثر را در توزيع، عرضه و فروش كالاها با قيمت مناسب به عمل آوردند.

همچنين حسن روحاني به وزير دادگستري دستور داد تا سازمان تعزيرات حكومتي با گران فروشان مطابق با قوانين و مقررات برخورد كند.

مقابله با تحريم هاي نفتي آمريكا

دولت آمريكا از نخستين روزهاي اجرايي شدن برجام، كارشكني ها در اجراي آن و تلاش براي كاستن از مزاياي اقتصادي ايران از آن را آغاز كرد. كاخ سفيد همچنين در ابتداي سال 98 اعلام كرد كه قصد ندارد معافيت هاي مربوط به خريد نفت از ايران را كه در روزهاي آينده به پايان مي رسيد در ضرب الاجل جديد تمديد كند. 

دولت آمريكا  آبان ماه سال 97، هشت كشور از جمله چين را از تحريم هاي نفتي معاف كرده بود.

 روحاني در سي امين جشنواره ملي قدرداني از كارگران نمونه كشوري در دهم ارديبهشت 98 تاكيد كرد كه  ممكن است از يك راه درها را بر روي ما ببندند، اما يك باب وجود ندارد كه آمريكا فشار مي آورد تا بسته شود، بلكه هنوز 6درب وجود دارد و ما با قدرت به صادرات نفت ادامه خواهيم داد.

عدم تصميم يكپارچه در زمينه بنزين در دولت

مصرف بنزين از ابتداي سال به بيش از 91 ميليون ليتر در روز رسيده بود و همينطور در كنار آن خطر قاچاق نيز به شدن احساس مي شد. در همين اثنا يك منبع آگاه اطلاع داده بود كه احتمالاً از روز پنج شنبه دوازدهم ارديبهشت دولت طرح سهميه بندي بنزين اجرايي كند. 

 فشار نمايندگان مجلس و همچنين صف هاي طولاني كه در برخي از شهرستان ها پشت جايگاه هاي بنزين ايجاد شده بود، موجب شد تا دولت تصميم خود را تغيير دهد و اجراي سهميه بندي بنزين را به تعويق بيندازد.

سيد رمضان شجاعي كياسري دبير ستاد اطلاع رساني و تبليغات اقتصادي كشور در همين باره ضمن تكذيب اخبار و شايعات مبني بر افزايش قيمت و سميه بندي بنزين، اعلام كرد: تاكنون هيچ تصميمي نسبت به مقدار سهميه يا زمان سهميه بندي بنزين گرفته نشده است و اين موضوع در دست بررسي است.

آغاز كاهش تعهدات برجامي با دستور روحاني

ترامپ سه شنبه 8 مي (18 ارديبهشت ماه 97) به طور يكجانبه آمريكا را از برجام خارج و فرماني را براي بازگرداندن تحريم ها عليه ايران پس از دوره هاي زماني 90 و 180 روزه امضا كرد.

ايران و پنج كشور عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل (آمريكا، فرانسه، انگليس، روسيه و چين) به علاوه آلمان در تيرماه سال 1394 به توافقي دست يافتند كه قرار بود در ازاي ايجاد محدوديت در بخش هايي از فعاليت هاي هسته اي ايران، همه تحريم هاي بين المللي و يكجانبه مرتبط با برنامه هسته اي ايران را رفع كند. 

هجدهم ارديبهشت؛ حسن روحاني در جلسه هيات دولت، دستور توقف فروش اورانيوم غني شده و آب سنگين را صادر كرد. 

طبق تصميم شوراي عالي امنيت ملي، امروز از طرف من 5 نامه به سران 5 كشور باقي مانده در برجام ارسال شد.

وي ادامه داد: در اين نامه ها ما به طرف هايمان اعلام كرديم كه يك سال به توصيه هاي شما ما صبر كرديم و اين صبر ما يك قدرت بزرگ ملي و روحي در تاريخ است، همان طور كه مقاومت ما تاريخي است و همان گونه كه ديپلماسي ما تاريخي است، صبر ما هم استراتژيك است، ما يك سال حوصله كرديم و صبر كرديم و به تمام تعهدات خود پايبند بوديم.

رئيس جمهور در ادامه گفت: امروز ما نمي خواهيم از برجام خارج شويم؛ همه مردم ما و جهان بدانند كه امروز پايان برجام نيست بلكه امروز روز گام جديد در برجام و طبق برجام و در چارچوب برجام است.

وي ادامه داد: برجام در بندهاي 24 و 26 و 36 به ما حق داده است كه اگر طرف مقابل ما تعهد خود را نقض كند ما آن را در كميسيون مشترك مطرح كنيم و يك زمانبندي پيش بيني كرده ايم كه از آن هم ما عبور كرديم.

روحاني گفت: هم در سطح معاونين و هم در سطح وزرا آن كميسيون مشترك تشكيل شد و متأسفانه با وجود آنكه اروپاييان و دوستانمان بارها و بارها تأكيد كردند كه ما خروج آمريكا را به نحوي جبران مي كنيم و به تعهدات خود عمل مي كنيم اما در مقام عمل شاهد آن نبوديم.

وي ادامه داد: امروز ما به سران 5 كشور اعلام كرديم كه از دو اقدامي كه تاكنون انجام مي داديم صرفنظر خواهيم كرد؛ اين دو اقدام در واقع به يك بيان ساده دو فروش بوده است يعني ما هر وقت مواد غني شده مان به 300كيلوگرم مي رسيد ما اضافه بر آن را به كشوري مي فروختيم و در عوض آن كيك زرد مي گرفتيم.

رئيس جمهور گفت: امروز اين فروش متوقف مي شود؛ فروش دوم فروش آب سنگين است كه هر وقت از 130 تن تجاوز مي كرد ما آن مقدار اضافي را به كشوري مي فروختيم؛ امروز اين فروش را هم متوقف مي كنيم، پس كل اقدام امروز جمهوري اسلامي ايران توقف دو اقدام است و به يك معنا دو فروش را انجام نمي دهيم؛ نه اورانيوم غني شده را از امروز مي فروشيم، نه آب سنگين مان را. البته اگر در مذاكرات به نتيجه برسيم به نقطه اول برمي گرديم.

شوراي عالي امنيت ملي هم با صدور بيانيه اي خطاب به كشورهاي عضو برجام، تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران در راستاي صيانت از امنيت و منافع ملي مردم ايران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهاي 26 و 36 برجام، از امروز 18 ارديبهشت 98 برخي اقدامات خود در توافق برجام را متوقف مي كند.

تصويب لايحه شفافيت در هيات دولت

بيست و پنجم ارديبهشت؛ هيات وزيران با بررسي مواد ديگري از لايحه شفافيت، كار بررسي و تصويب اين لايحه را به پايان رساند.

لايحه شفافيت در دو سطح تكاليف عام و اختصاصي، مهمترين حوزه ‏هاي شفافيت را مورد توجه قرار داده كه در سه دسته «شفافيت وظايف، اختيارات، مأموريت‏ها و صلاحيت‏ها»، «شفافيت فرآيندهاي سازماني» شامل آيين اقدامات و تصميمات و «شفافيت اطلاعات سازماني» تقسيم بندي شده بود.

محمد نهاونديان معاون اقتصادي رئيس جمهور درباره اين لايحه گفت: براي مقابله ريشه اي با فساد، تامين حقوق عمومي مردم و اطلاع يافتن از آنچه كه به حق و تكليف مربوط مي شود، افزايش سرمايه اجتماعي، اعتماد عمومي و مشاركت اجتماعي، بايد دسترسي مردم را به اطلاعات به صورت حداكثري تأمين كنيم.

نهاونديان افزود: در اين خصوص سه محور مورد تاكيد قرار گرفت، اول آنكه مردم حق دارند نسبت به آنچه كه به اداره امور عمومي مربوط مي شود به خصوص بيت المال اطلاع داشته باشند، دوم اينكه هر شهروندي حق دارد به مسائل مربوط به خودش و تصميم گيري هايي كه در مورد آن مي شود دسترسي داشته باشد و سوم هم تكليفي كه همه دستگاه ها نسبت به حراست اطلاعات خصوصي افراد دارند.

معاون اقتصادي رئيس جمهور بيان كرد: اين لايحه به صورت جامع به آن نگاه شده. همه موسسات حاكميتي در قواي مقننه، مجريه و قضائيه تحت شمول اين لايحه هستند. حتي نهادهاي موسسات خصوصي كه عهده دار وظايف عمومي هم تحت شمول اين قانون قرار گرفتند. 

 دو لايحه مربوط به الحاق به معاهده هاي پالرمو و CFT در راس كار دولت

يكم خرداد؛  لعيا جنيدي معاون حقوقي رئيس جمهور در مورد روند بررسي لوايح چهارگانه در مجمع تشخيص مصلحت نظام، گفت: دو مورد از لوايح چهارگانه اصلاح و تصويب  و آيين نامه هاي آن هم تصويب شد. دو لايحه مربوط به الحاق به معاهده هاي پالرمو و CFT همچنان در دستور كار مجمع قرار دارد.

جنيدي در پاسخ به اين پرسش كه يكي از اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشته CFT و پالرمو از دستور كار مجمع تشخيص مصلحت نظام خارج شده است؛ تصريح كرد: اولا اين گفته تلويحي است و صريح نيست؛ ثانيا اصلا عملي نيست چراكه موضوعي كه براي مجمع ارسال مي شود  بايد در زمان مشخصي به آن رسيدگي شود. حداكثر تا همين پنج ماه آينده مجمع تشخيص مصلحت نظام  بايد به اين موضوع رسيدگي كند.

وي ادامه داد: بر اساس دو قانوني كه قبلا تصويب شده يعني قانون مبارزه با پولشويي و تروريسم قدم هاي حقوقي برقرارشده است. دو لايحه مربوط به معاهدات ديگر مانده است. احتمالش هست كه بار ديگر تعليق ايران از ليست كشورهاي غير همكار را تمديد كنند. به هر حال هميشه بايد اين طور فرض كنيم كه خطر عدم تمديد صفر نيست اين خطر اگر درصدش خيلي بالا نباشد بايد از آن دوري كنيم.

علي ربيعي سخنگوي دولت شد

سه شنبه 5 تير 97، محمد باقر نوبخت براي آخرين بار در پشت تريبون سخنگويي دولت قرار گرفت و از آن روز تا سوم خرداد 98 ، 317 روز پست سخنگويي دولت بدون متصدي مانده بود.اما در اين روز  علي ربيعي وزير پيشين تعاون، كار و رفاه اجتماعي سمت سخنگويي دولت را برعهده گرفت.

ربيعي درباره علل پذيرش اين سمت در يادداشتي نوشت: دوست دارم سال ها تجربه ام در زمينه ارتباطات و رسانه، ارتباط گيري با مردم و اقشار مختلف، و تجربه مدير ارشد دولتي بودن را به كار بگيرم تا در خلق سخن جديد و سخنگويي كه رابط دولت و ملت باشد، به كار بگيرم. مي خواهم سازماندهي مناسب تري در نظام اطلاع رساني دولت ايجاد كرده و رابطه دولت و ملت را بسيار بيش از گذشته دوسويه كنم. دولت و ملت به گفت وشنودي مستمر سخت نيازمندند. اميد، راه حل ها و چشم اندازهاي روشن از دل گفت وگو و نه قهر و عدم ارتباط، سر بر مي آورند. سعي مي كنم هم زمان سخنگوي دولت و ملت باشم. 

استعفاي سيدمحمد بطحايي از وزارت آموزش و پرورش

شانزدهم خرداد؛ حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور با استعفاي سيدمحمد بطحايي از وزارت آموزش و پرورش موافقت كرد.

در اين باره، دفتر سخنگوي دولت با اعلام اينكه سرپرست وزارت آموزش و پرورش روز شنبه منصوب خواهد شد، خاطرنشان كرد: سيدمحمد بطحايي، وزير آموزش و پرورش به منظور شركت در انتخابات مجلس شوراي اسلامي از سمت خود استعفا داده است و رئيس جمهوري نيز پيش از اتمام موعد مقرر مسئولان جهت پذيرش استعفا براي كانديداتوري مجلس با اين استعفا موافقت كرده است. 

نوزدهم خرداد؛ رئيس جمهور در حكمي سيد جواد حسيني را به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش منصوب كرد.

سفر روحاني به قرقيزستان و تاجيكستان

بيست خرداد؛ رئيس جمهور كشورمان براي شركت در نشست سران عضو اجلاس هاي «شانگهاي» و «سيكا» به قرقيزستان و تاجيكستان سفر مي كند.

پرويز اسملاعيلي معاون وقت ارتباطات و اطلاع رساني دفتر رئيس جمهور ضمن اعلام اين مطلب، گفت: حجت الاسلام حسن روحاني عصر پنجشنبه 23 خرداد 1398 به دعوت رسمي رئيس جمهوري قرقيزستان براي شركت و سخنراني در نشست شوراي سران كشورهاي عضو سازمان شانگهاي به بيشكك سفر خواهد كرد. رئيس جمهور علاوه بر سخنراني در اين نشست، ديدارهاي دوجانبه اي نيز با سران هياتهاي شركت كننده در اجلاس شانگهاي خواهد داشت.

وي به دومين مرحله از سفر رئيس جمهوري به كشور تاجيكستان اشاره و گفت: روحاني همزمان با پايان نشست سران شانگهاي، بيشكك را براي شركت و سخنراني در پنجمين نشست سران كنفرانس تعامل و اقدامات اعتماد ساز در آسيا «سيكا» به سوي شهر دوشنبه پايتخت تاجيكستان ترك خواهد كرد.

شينزو آبه در تهران

بيست و دوم خرداد؛ شينزو آبه نخست وزير ژاپن وارد تهران شد و مورد استقبال محمد جواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان قرار گرفت.

سخنگوي دولت در مورد سفر نخست وزير ژاپن به ايران گفت: اين سفر در چارچوب روابط سنتي و ديرينه دو كشور و در جهت توسعه روابط دوجانبه و گفتگوهاي مورد علاقه طرفين انجام مي شود.

خبرگزاري كيودو ژاپن اعلام كرده بود كه سفر شينزو آبه به تهران فرصتي براي تقويت موقعيت توكيو در آستانه نشست گروه 20 در ژاپن است.

نخست وزير ژاپن در اين سفر با رهبر معظم انقلاب و حسن روحاني رئيس جمهور ديدار و گفت وگو كرد.

محورهاي اصلي ديپلماسي روحاني در «بيشكك» و «دوشنبه» چه بود؟

بيست و سوم خرداد؛ حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهوري كشورمان، سفر خود به 2 شهر «بيشكك» و «دوشنبه» را به منظور شركت در دو اجلاس مهم آسيايي آغاز كرد.

رئيس جمهور ابتدا به بيشكك پايتخت قرقيزستان رفت تا در نوزدهمين اجلاس سازمان همكاري شانگهاي شركت كند. سازمان همكاري شانگهاي سازماني بين دولتي است كه براي همكاري هاي چندجانبه سياسي، اقتصادي و امنيتي بنيان گذاشته شد. چين، روسيه، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيكستان، ازبكستان، پاكستان و هند اعضاي اصلي و ايران، مغولستان، افغانستان و بلاروس اعضاي ناظر اين سازمان هستند.

روحاني در سخنراني خود در اين اجلاس، محور اصلي بياناتش را به تروريسم، افراط گرايي، يكجانبه گرايي، مداخله كشورهاي فرامنطقه اي در امور ساير مناطق و دخالت در امور داخلي ساير كشورها اختصاص داد.

رئيس جمهور ايران اسلامي، در نشست شوراي سران كشورهاي سازمان همكاري شانگهاي همچنين تاكيد كرد: مناطق پيراموني ما با بحران هاي متعددي روبرو است كه با از بين بردن زيرساخت هاي اوليه كشورها و بازتوليد ناامني، اين مناطق را در شرايط حساسي قرار داده است. از سوي ديگر دولت آمريكا طي دو سال گذشته با  استفاده ابزاري از ظرفيت اقتصادي، مالي و نظامي خود و با اتخاذ رويكرد تهاجمي، كليه ساختارها و قواعد بين المللي را بر هم زده و به تهديدي جدي براي ثبات منطقه و جهان تبديل شده است.

رئيس قوه مجريه در بخشي از سخنان خود در اين اجلاس حائز اهميت در آسيا اظهار داشت: ما در عراق و سوريه براي صلح جنگيده ايم. در افغانستان براي نبرد با افراط گرايي در تعامل با سازمان ملل متحد نقش سازنده اي ايفا كرده ايم و در يمن براي برقراري صلح از هيچ تلاشي دريغ نكرده ايم. ما همواره درهاي گفتگوها و همكاري هاي منطقه اي و دوجانبه را با همه همسايگان خود بازگذاشته ايم و حتي براي حل مسأله فلسطين هم رويكرد دموكراتيك با مراجعه به آراي عمومي را ارائه كرده ايم. ما نمي خواهيم هيچ ملتي را به دريا بريزيم و غرق كنيم.

وي در ادامه سخنراني خود، گريزي نيز به برجام و نقش آمريكا در افزايش بحران منطقه زد و خاطر نشان كرد: برجام دستاورد مهم ديپلماسي چندجانبه است كه اثبات كرد چنانچه اراده سياسي لازم وجود داشته باشد مي توان، براي حل هر مشكلي به جاي تحريم و جنگ از طريق گفتگو و مصالحه بهتر به نتيجه رسيد. جمهوري اسلامي ايران به تصريح 15 گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي به كليه تعهدات خويش عمل نموده است، اما متأسفانه آمريكا به طور يكجانبه از برجام خارج شده و ديگر طرف ها و كشورها را نيز مورد تهديد قرار مي دهد تا قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل، كه خواستار روابط عادي تجاري با ايران است، را نقض كنند.

روحاني اما تنها به اين موضوع بسنده نكرد و با توجه به رويكرد خصمانه دولت آمريكا گفت كه جمهوري اسلامي ايران در چارچوب ظرفيت هاي برجام از اعضاي باقي مانده در توافق مي خواهد، هر چه سريع تر به تعهدات خود در بهره مندي جمهوري اسلامي ايران از منافع اقتصادي برجام عمل كنند.

روحاني همچنين پس از حضور در اجلاس شانگهاي در دومين مرحله از سفر سه روزه خود به منظورشركت در پنجمين كنفرانس «تعادل و اعتماد سازي در آسيا» (سيكا) از بيشكك عازم دوشنبه پايتخت تاجيكستان خواهد شد.

روحاني باز هم تروريسم و يكجانبه گرايي را سرلوحه متن سخنراني خود قرار داد. در اين اجلاس با تاكيد بر اهميت جايگاه تاريخي قاره آسيا اظهار داشت كه سرمايه اي كه نزد ما است براي ساختن جهاني عاري از تبعيض، تروريسم، انحصارگرايي، زورگويي و بي عدالتي كافي است. مجمع حاضر قطعاً مي تواند در سايه تدبير رهبران و درايت مردم خود با بهره گيري از اين ميراث كهن، نه تنها براي آسيا، بلكه براي كل جهان، الهام بخش و تأثير گذار باشد.

رئيس دولت تدبيرو اميد اضافه كرد: جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك نقش آفرين كليدي در منطقه، بارها آمادگي خود را براي تدوين و تصويب ساز و كارهاي دوجانبه و چندجانبه سياسي و امنيتي به منظور تضمين صلح و امنيت همگاني اعلام كرده و در اين راه از هرگونه تعامل و تبادل نظر با كشورهاي عضو سيكا در خصوص راه هاي مواجهه با چالش ها و مقابله با تهديدات موجود استقبال كرده است.

اما كليد دار پاستور به همين موضوع بسنده نكرد و مانند سخنراني خود در «بيشكك» مداخلات خارجي برخي قدرت ها در امور داخلي كشورهاي منطقه خاورميانه، سياست هاي قهرآميز يكجانبه گرايانه، تروريسم و افراط گرايي، پيمان شكني و قانون گريزي آشكار آنان در موضوعات مربوط به صلح و امنيت بين المللي از جمله قرارداد مهم هسته اي ايران موسوم به برجام، را ياد آور شود و تاكيد كرد كه منطقه ما را به يكي از بحران خيزترين و بي ثبات ترين مناطق جهان تبديل كرده است. 

روحاني خطابه خود به سمت شركت كنندگان در اين اجلاس از خروج آمريكا از برجام بي نصيب نگذاشت. وي تاكيد كرد كه اجراي كامل تعهدات ايران بارها به تأييد آژانس بين المللي انرژي اتمي رسيده و با وجود خروج آمريكا، از سرگيري تحريم هاي غيرقانوني يكجانبه اين كشور و نيز حمايت ناچيز ساير طرف هاي موافقتنامه از آن، همچنان معتقد هستيم كه انجام تعهدات پذيرفته شده توسط كليه طرف هاي ذي ربط، نقش مهمي در افزايش ثبات منطقه اي و جهاني ايفا خواهد كرد.

روحاني در اين باره افزود: بديهي است ايران به صورت يك طرفه نمي تواند تنها طرف متعهد به برجام باقي بماند و ساير كشورها نيز لازم است سهم خود را براي حفظ اين توافق مهم بپردازند. اكنون كه نهايت حسن نيت و شكيبايي استراتژيك ما از يك سو و قانون شكني آمريكا از سوي ديگر بر همگان ثابت شده است، جمهوري اسلامي ايران ضمن اعلام آمادگي براي هرگونه تعامل، تصميم گرفته است تا طبق بندهاي 26 و 36 برجام اجراي تعهداتش را براي بازگرداندن توازن در توافق مزبور كاهش دهد. در صورت عدم دريافت پاسخ مناسب، به ناچار اقدامات بيشتري انجام خواهيم داد.

رئيس جمهور در جايي ديگر از سخنان خود تاكيد كرد: معضل ديرينه فلسطين، همچنان به عنوان مهم ترين عامل ناامني و گسترش خشونت در منطقه و جهان خودنمايي مي كند. بي توجهي جامعه بين المللي به اقدامات نامشروع رژيم اسراييل، اقدام غيرقانوني در امر انتقال سفارت آمريكا به قدس شريف و حمايت از الحاق ارتفاعات جولان به قلمرو رژيم صهيونيستي، استمرار سياست هاي توسعه طلبانه را به دنبال داشته و موجب شده است تا رسيدن به راه حلي جامع و عادلانه براي اين بحران، بيش از گذشته از دسترس دور شود. جامعه بين المللي بايد به وظيفه خود براي احقاق حقوق مردم فلسطين از جمله تشكيل دولت مستقل فلسطين به پايتختي قدس شريف عمل كند. حل و فصل عادلانه مسأله فلسطين و احقاق حقوق فلسطينيان، كليد بازگشت ثبات و امنيت پايدار و توسعه ي اقتصادي منطقه جنوب غرب آسياست.

رئيس دولت دوازدهم در خاتمه سخنانش بيان داشت كه دليل حساسيت شرايط كنوني و ضرورت مقابله با يكجانبه گرايي، شايسته است ما كشورهاي عضوِ سيكا با اتخاذ سياست هاي هوشمندانه، روند چندجانبه گرايي را تقويت و زمينه هاي جديدي در ساحت همكاري هاي سياسي ـ امنيتي، اقتصادي و تجاري، مستقل از رويكرد هاي يكجانبه گرايانه برخي از كشورها كشف و همكاري هاي خود را گسترش دهيم و با مشاركت در طرح همكاري هاي بين منطقه اي با ساير مناطق جغرافيايي روابط خود را تعميق و با يكجانبه گرايي مقابله كنيم. 

روحاني اما پايان سخنان خود را اينگونه روايت كرد كه در شرايط امروز جهان، يك كشور به تنهايي قادر به مقابله با چالش ها و استفاده از فرصت ها نبوده و دستيابي به سطح قابل قبولي از صلح، ثبات و توسعه، نيازمند گسترش همكاري و گفتگوهاي منطقه اي با هدف تقويت تفاهم است. سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران مبتني بر همكاري، هم افزايي و يافتن راه هاي دستيابي به منافع مشترك، سود متقابل و در يك كلمه، سياست برد ـ برد است. در همين چارچوب، مشاركت با كشورهاي منطقه و استفاده از ساز و كار گفتگوهاي چندجانبه در قالب نشست هاي سيكا را بسيار مفيد، ضروري و كارگشا مي دانيم.

حسن روحاني دو تاكيد عمده در دو اجلاس خود در قرقيزستان و تاجيكستان داشت. ابتدا تروريسم را در انواع آن معني و سپس با ارئه راهكار سعي كرد اقدامات ترامپ در مواجهه با ايران و منطقه را از نوع تروريسم نوين معنا كند.

اما رئيس جمهور براي اثبات سخنانش به يك اهرم ديگر براي فهم تروريسم نياز داشت. او به سران كشورهاي آسيايي حاضر در اين دو اجلاس خطر يكجانبه گرايي را گوشزد كرد. خطري كه با اقدامات اخير آمريكا، رژيم صهيونيستي و برخي ياران منطقه اي شان مي تواند دامن هر كدام از اين كشورها را بگيرد. 

روحاني به نظر با استفاده از زمان سخنراني در اين دو اجلاس سعي داشته به تمام موضوعات مورد مناقشه در منطقه غرب آسيا بپردازد و لاجرم اين اقدام را به خوبي انجام داده است. او علل جدال در منطقه را به خوبي شناسايي كرده و آمريكا و رژيم اسرائيل را عامل تمام اين مشكلات مي داند.

گريز رئيس جمهور به مساله فلسطين كه هيچگاه نبايد در حاشيه قرار گيرد از ديگر اقدامات قابل توجه در اين سفر بود. 

برجام و نقش هميشگي آن در سخنان سياست خارجي محور روحاني نيز مثل هميشه نقش خود را در كليد واژگان رئيس جمهور ايفا كرد.

قهر جهانگيري با روحاني 

دوم تيرماه يكي از سايت هاي نزديك به اصلاح طلبان خبري مبني بر بحث تند روحاني با جهانگيري و قهر معاون اول منتشر كرد و نوشت: در پي بروز مباحثه اي در جلسه اي در روز شنبه، روحاني خطاب به جهانگيري مي گويد كه شما و اصلاح طلبان به دنبال سرنگوني دولت هستيد. جهانگيري، اما در واكنش به اين سخنان روحاني، اظهارات تندي بر زبان نمي آورد، اما تصميم به ترك جلسه را مي گيرد، اما لاريجاني از او مي خواهد جلسه را ترك نكند. جهانگيري پس از پايان جلسه، راهي منزل شده و در محل كار خود حاضر نمي شود.

كاظم پاليزدار مشاور معاون اول رئيس جمهور در گفت و گو با خبرگزاري فارس، در مورد اين موضوع ، گفت: جلسه هيات دولت دقايقي پيش آغاز شده و آقاي جهانگيري هم با قوت در اين جلسه حضور دارند.

«اينستكس» ساختار قطره چكاني، غيرحقوقي

همزمان با تماس هاي مكرر مكرون و روحاني، اخباري از آغار فعاليت سامانه جايگزين مبادلات رسمي پولي با جهان به گوش مي رسيد. پس از خروج آمريكا از برجام، اروپايي ها  تنبل وار اظهار كردند كه قصد حمايت از برجام را داشته و تمام تلاش خود را در به حداقل رساندن آثار تحريم هاي آمريكا عليه ايران خواهند كرد.  پس از گذشت ماه ها و دادن وعده هاي تكراري در راه اندازي ساز و كار مالي اروپايي (spv) با ايران براي ادامه مبادلات تجاري، نهايتا اين كانال مالي با نام اينستكس در فرانسه ثبت و مديريت آن را پر شيفر آلماني با سابقه طولاني مديريت در كامرز بانك بر عهده گرفت.

حنيف غفاري كارشناس مسائل بين الملل در اين باره خاطر نشان كرد: ترامپ از برجام خارج شد اما مناسبات و ارتباطات پشت پرده آمريكا و فرانسه عليه ايران باقي ماند. فرانسه به نمايندگي از تروئيكاي اروپايي طي يك سال اخير مذاكرات مستمري را با آمريكا داشته به صورت خاص «لودريان» وزير امور خارجه فرانسه با مايك پمپئو در اين خصوص، در ارتباط هستند تا بتوانند سياست هاي مشتركي عليه ايران به اجرا درآورند.

وي تاكيد كرد:  «اينستكس» محصول همان مناسبات و مذاكرات پشت پرده است. يعني اينكه ما فكر كنيم «اينستكس» محصولي از اراده واقعي از سمت اروپا است و خروجي يك همكاري جمعي و واقعي از سمت كشورهاي اروپايي براي نجات برجام است يك پيش فرض كاملا غلطي خواهد بود.

دوازدهم تير؛  محمّدجواد ظريف، وزير امور خارجه  با اشاره به كانال مالي اروپايي ها موسوم به اينستكس گفت: بعد از اينكه ترامپ از برجام خارج شد، ما جلسه اي در سطح وزاري خارجه ايران و سه كشور اروپايي برگزار كرديم و بعد از آن دو جلسه با حضور وزراي خارجه اعضاي باقي مانده در برجام برگزار شد.

وي ادامه داد: در جلسه 3 كشور و جلسات بعدي، اروپايي ها 11 تعهد را اعلام كردند. اين يازده شامل فروش نفت ايران، بازگشت پول نفت ايران، سرمايه گذاري در ايران، حمل و نقل، هوانوردي و كشتيراني است. اين تعهدات در همان روز به طور رسمي اعلام شد و اروپايي ها متعهد شدند كه آن ها را انجام دهند.

ظريف با بيان اينكه در هيچ كدام از تعهدات 11 گانه اروپا، اينستكس يا ساز و كار ويژه مالي وجود ندارد. اينستكس اگر عملياتي بشود، تازه مقدمه اي مي شود بر 11 تعهد. لذا اروپايي ها بايد يازده تعهد را انجام بدهد.

وزير امور خارجه ادامه داد: در ماده 3 ضميمه برجام به صراحت آمده كه اينكه اروپا اقدامي كرده و قانوني لغو كرده، كافي نيست بلكه آثار آن را بايد نشان دهد. لذا ما صريحاً گفته ايم كه تا زماني كه اروپا به برجام متعهد باشد ما هم متعهد خواهيم بود، منتها همانطور كه اروپايي ها تعهداتشان را انجام دهند ما هم انجام مي دهيم.

برداشت گام دوم كاهش تعهدات برجامي

شانزدهم تير؛ ربيعي، عراقچي و كمالوندي تصميمات جديد ايران را درباره كاهش تعهدات برجامي اعلام كردند. بهروز كمالوندي معاون امور بين الملل، حقوقي و مجلس و سخنگوي سازمان انرژي اتمي در نشست خبري مشترك به همراه سيد عباس عراقچي معاون سياسي وزير خارجه ايران و علي ربيعي سخنگوي دولت به تشريح جزييات اقدامات ايران در راستاي بيانيه شوراي عالي امنيت ملي مبني بر توقف برخي تعهدات برجامي در پايان فرصت 60 روزه به طرف هاي برجامي پرداخت.

وي يادآور شد: گام اول، اگر زمان مي برد تا سقف ذخاير اورانيوم به بالاي 300 كيلو برسد و يا در بحث آب سنگين، ولي در اقدام دوم، زمان ديگر مطرح نيست و دفعتا واحد است. الان رونوشت تغييرات صورت گرفته را به نماينده آژانس در ايران تحويل داديم و تا چند ساعت ديگر كارهاي فني به اتمام مي رسد و فرآيند غني سازي بالاي 3.67 درصد شروع مي شود.

عراقچي معاون وزير خارجه گفت: ما مفهومي به نام 1+5 را ديگر به رسميت نمي شناسيم. آمريكا از برجام خارج شده و از هيچ مكانيسم داخل توافق نمي تواند استفاده كند، ولي در قالب جلسات ايران و 1+4 مي تواند حضور داشته باشد آن هم به شرط رفع تحريم ها.

علي ربيعي سخنگوي دولت نيز در اين نشست گفت: دستور العمل ما اين است كه از غني سازي 3/67 عبور كنيم و اين ميزان مربوط به نياز ما است.

ابلاغ آيين نامه استخراج رمزارزها از سوي جهانگيري

سيزدهم مرداد؛ معاون اول رئيس جمهور آيين نامه اجرايي استخراج فرآورده هاي پردازشي رمزنگاري شده(رمزارزها) در كشور را به منظور ايجاد بستري امن، كم هزينه و پرسرعت براي تبادلات اقتصادي ابلاغ كرد.

مطابق اين آيين نامه، استفاده از رمزارزها (فرآورده هاي پردازشي رمزنگاري شده) صرفاً با قبول مسئوليت خطرپذيري (ريسك) از سوي متعاملان صورت مي گيرد و مشمول حمايت و ضمانت دولت و نظام بانكي نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل كشور مجاز نيست.

براساس اين مصوبه، استخراج فرآورده هاي پردازشي رمزنگاري شده رمزارزها (ماينينگ) با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است.

همچنين سازمان ملي استاندارد ايران موظف است با همكاري وزارت خانه هاي نيرو و ارتباطات و فناوري اطلاعات، برچسب انرژي و استانداردهاي كيفيت توان الكترونيكي و استانداردهاي فناورانه مرتبط براي توليد و واردات تجهيزات فرآورده هاي پردازش رمزنگاري شده رمزارزها (ماينينگ) را تدوين و ابلاغ نمايد.

افزون بر اين، تأمين برق متقاضيان استخراج رمزارزها صرفاً با دريافت انشعاب برق از شبكه سراسري يا احداث نيروگاه جديد خارج از شبكه سراسري صورت مي گيرد. تعرفه برق متقاضيان استخراج فرآورده هاي پردازشي رمزنگاري شده رمزارزها (ماينينگ) با قيمت متوسط ريالي برق صادراتي با نرخ تسعير سامانه نيما كه توسط وزارت نيرو تعيين و اعلام مي گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

همچنين تعرفه سوخت گاز مورد نياز متقاضيان استفاده كننده از برق توليدي خارج از شبكه وزارت نيرو با قيمت 70 درصد متوسط ريالي گاز صادراتي با نرخ تسعير سامانه نيما محاسبه مي شود و تعرفه سوخت مايع نيز با قيمت متوسط ريالي سوخت مايع صادراتي با نرخ تسعير سامانه نيما كه توسط وزارت نفت تعيين و اعلام مي گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

گفتني است، مصرف برق و گاز براي استخراج رمزارزها (ماينينگ) در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است.

تشكيل وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي

با پيگيري هاي بعمل آمده در كميسيون فرهنگي و اجتماعي مجلس تغيير سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به وزارتخانه مصوب شد.

بيست و هشتم مرداد؛ رئيس جمهور قانون تشكيل وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي را براي اجرا به نهاد رياست جمهوري و سازمان اداري و استخدامي كشور ابلاغ كرد.

مونسان و حاجي ميرزايي وزير شدند

دوازدهم شهريور ؛ رئيس جمهور با استناد به اصول 87 و 133 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و با عنايت به راي اعتماد روز سه شنبه 12 شهريور ماه 98 مجلس شوراي اسلامي، طي حكمي محسن حاجي ميرزايي را به سمت وزير آموزش و پرورش منصوب كرد.

همچنين روحاني با استناد به اصول 87 و 133 قانون اساسي كشورمان و با عنايت به رأي اعتماد مجلس شوراي اسلامي، علي اصغر مونسان را به سمت « وزير ميراث فرهنگي منصوب كرده بود، طي پيوست حكمي در دو بخش عمومي و تخصصي، اولويت هاي سي و چهارگانه اين وزارتخانه را ابلاغ كرد.

 گام سوم كاهش تعهدات هسته اي از ميانه شهريور

سيزدهم شهريور؛ رئيس جمهور در پايان نشست سران سه قوه اعلام كرد: ايران گام سوم كاهش تعهدات برجامي را از روز جمعه بر خواهد داشت و در چارچوب آن سازمان انرژي اتمي بايد هر آنچه كشور در زمينه تحقيق وتوسعه فناوري هسته اي نياز دارد، اقدام كند.

وي گفت: اقدامات ايران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود  و مهلت 60 روزه ديگري پيش روي اروپاست و هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامي بر مي گرديم.

حسين سيمايي صراف دبير هيات دولت شد

معاون اول رئيس جمهور در حكمي حسين سيمايي صراف را به استناد ماده 19 آيين نامه داخلي هيات دولت به عنوان دبير اين هيات منصوب كرد.

پيش از اين محسن حاجي ميرزايي اين سمت را بر عهده داشت كه به عنوان  وزير آموزش و پرورش منصوب شده بود.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
خبرگزاري فارس
   تاریخ: ۱۰:۱۷ - ۱۴/۰۱/۱۳۹۹   بازدید: ۲۱
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
دولت در 6 ماه اول سال 98| از مديريت سيل ويرانگر تا استعفاي وزير  دیار آفتاب