اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

تبادل اطلاعات دانشمندان ايراني و فرانسوي محور مذاكرات هسته اي تهران و پاريس
 
كارشناس مسائل هسته اي گفت: صالحي به تازگي رايزني هاي مهمي پيرامون تبادل اطلاعات دانشمندان ايراني و فرانسوي انجام داده است.
تبادل اطلاعات دانشمندان ايراني و فرانسوي محور مذاكرات هسته اي تهران و پاريس
به گزارش افكارنيوز، مراد عنادي كارشناس مسائل هسته اي درباره ديدار و رايزني هاي علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي با مدير كل جديد آژانس و همتاي فرانسوي خود به منظور افزايش تعاملات در حوزه هسته اي اظهار كرد: تعاملات جمهوري اسلامي ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي از اين لحاظ اهميت دارد كه تهران يكي از اعضاي فعال آژانس بوده و همكاري هاي مثبتي با آنها داشته است.

اذعان آژانس به صلح آميز بودن فعاليت هسته اي ايران اخبار سياسي- او ادامه داد: آژانس با وجود اتهاماتي كه آمريكا و اروپا نسبت به فعاليت هاي هسته اي صلح آميز جمهوري اسلامي وارد كردند، در شانزده گزارش خود اعلام كرده كه فعاليت هسته اي ايران صلح آميز بوده و دچار انحراف نشده است. از طرف ديگر همكاري هاي علمي كه بين ايران و آژانس وجود دارد، آنها را موظف كرده تا مطابق اساسنامه، بعضي تسهيلات و همكاري هاي علمي فناوري براي اعضا خود قائل شوند.

عنادي تصريح كرد: نشست دوسالانه امنيت هسته اي يك حلقه مكملي است كه جزء مأموريت هاي جديد آژانس به شمار مي رود. زيرا آژانس قبلا در زمينه ايمني و امنيت هسته اي هم مدتي است كه در دستور كارش قرار گرفته.

او اضافه كرد: امنيت هسته اي ملاحظاتي داد چراكه برخي از كشورها تلاش مي كنند با استفاده از آن ساير دولت ها را تحت كنترل خود بگيرند و به بهانه هاي مختلف در فعاليت هاي هسته اي آنها دخالت كرده، براي آنها محدوديت ايجاد كرده و يك رژيم بين المللي هسته اي به نفع خود ايجاد كنند.

NPTحق برخورداري اعضا از دانش هسته اي صلح آميز را داده است كارشناس مسائل هسته اي ادامه داد: NPT اين حق را به اعضاي سازمان انرژي اتمي داده است تا از دانش هسته اي صلح آميز برخوردار باشند، با اين حال برخي از اعضاي شوراي حكام آژانس مثل آمريكا ادعا مي كنند كه ماده چهار NPT كه چنين حقي را براي اعضا خود قائل مي شود هم بايد مورد بازنگري قرار گيرد. قطعا تحقق چنين امري در بحث امنيت هسته اي هم مشكلاتي را بوجود خواهد آورد.

او ادامه داد: باتوجه به اينكه ايران تحت حمله نرم افزاري آمريكا و ويروس استاكس نت قرار گرفته و شاهد ترور دانشمندان هسته اي كشورمان يا تجهيزات آلوده بوده ايم، امنيت هسته اي و تلاش هاي آژانس براي ما اهميت بسيار زيادي دارد تا از اين طريق بتوانيم ضريب امنيت فعاليت هاي هسته اي خود را بالا ببرد.

كارشناس مسائل هسته اي با اشاره به افزايش همكاري ها ميان تهران و پاريس در حوزه فناوري هاي هسته اي افزود: در بحث انرژي اتمي و هسته اي دو موضوع شكافت هسته اي و ديگري گداخت هسته اي، قابل بررسي بوده ودرباره فناوري گداخت هسته اي بايد گفت كه بسياري از كشورها به دنبال اين هستند كه از اين روش به انرژي هسته اي دسترسي پيدا كنند، كشور فرانسه در چارچوب پروژه ايتر كه مركز آن در شهر نيس فرانسه است و بسياري از كشورها با اين مركز همكاري دارند، ايران هم در سال 95 يك تفاهم نامه همكاري با رئيس ايتر به امضا رسانده و ديدار صالحي با رئيس انرژي اتمي فرانسه در همين چارچوب انجام شد.

به تبادل آزاد اطلاعات و علمي بين دانشمندان ايراني و فرانسوي اميدواريم عنادي تصريح كرد: در اين مركز بسياري از كشورها با يكديگر هم انديشي و همكاري علمي _فناوري دارند تا بتوانند در بحث ساخت هسته اي كه به لحاظ زيست محيطي هم به نفع جامعه جهاني است، دانش مشتركي را رقم زده و از آن بهره برداري كنند. از اين منظر اين همكاري و ديدار مي تواند مهم باشد مشروط بر اين كه فرانسوي ها هم به تعهدات خودشان عمل كنند و در واقع به بهانه هاي اتهام گونه كه آمريكا مطرح مي كند سطح همكاري ها را محدود نكنند و يك تبادل آزاد اطلاعات و علمي بين دانشمندان ايراني و فرانسوي در بحث گداخت هسته اي اتفاق بيافتد، تبعيض آميز نباشد اين همكاري، اگر اين شكلي باشد به نظر مي رسد كه گام خوبي است براي اجرايي كردن تفاهم نامه اي كه بين ايران در سال 95 و فرانسه امضا شد.

او درباره احتمال عملياتي شدن همكاري هاي هسته اي اروپا و ايران تصريح كرد: بستگي به اراده كشورها دارد، اگر فرانسوي ها تحت ملاحظات سياسي قرار نگيرند، اين اتفاق بيافتد، از جانب ايران اين آمادگي وجود دارد و قبلا اين تفاهم نامه امضا شده است.

در كاهش و تعليق تحريم ها شاهد عملكرد جدي از اروپا نبوديم عنادي با اشاره به اهميت امنيتي برجام براي اروپا و احتمال بازگشت به تعهدات برجامي از سوي آنها خاطر نشان كرد: در موضوع برجام توپ در زمين اروپاست، زيرا ايران به تعهدات خود عمل كرده و اگر واكنشي هم در چارچوب كاهش تعهدات هسته اي خود داشته به اين دليل بوده است كه بعد از خروج آمريكا از برجام اروپايي ها به تعهدات خود عمل نكرده و حتي از راه اندازي سيستم مالي موسوم به اينستكس هم طفره رفته اند.

علي اكبر صالحي معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران كه به منظور شركت در نشست دوسالانه امنيت هسته اي سه شنبه ٢٢ بهمن به وين سفر كرده بود، با «رافائل گروسي» مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي در مقر اين سازمان ديدار و گفت وگو كرد.صالحي در ديدار با گروسي مديركل آژانس گفته بود كه ايران اهل مذاكره و منطق است؛ اما تحت هيچ فشاري تصميم نخواهد گرفت.

صالحي در ملاقات با همتاي فرانسوي اش به انتظار ايران از فرانسه بعد از برجام و آغاز همكاري هاي صلح آميز هسته اي با اين كشور اشاره و ضمن آنكه شروع روند را موفقيت آميز توصيف كرد از كم توجهي طرف فرانسوي به موضوعات مورد همكاري از جمله در زمينه گداخت هسته اي گلايه كرد.
منبع خبر:
افکارنيوز
   تاریخ: ۰۴:۴۵ - ۲۹/۱۱/۱۳۹۸   بازدید: ۴۲