اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

پايان عصر نفت؛ فريب يا واقعيت
 
عصر نفت ممكن است در بلند مدت يعني تا 30 سال ديگر به پايان خود نزديك شود اما در كوتاه مدت اينگونه نيست حتي زماني گفته مي شد كه دوران زغال سنگ به پايان رسيده اما اكنون 30 تا 40 درصد انرژي دنيا را تامين مي كند
پايان عصر نفت؛ فريب يا واقعيت
عصر نفت ممكن است در بلند مدت يعني تا 30 سال ديگر به پايان خود نزديك شود اما در كوتاه مدت اينگونه نيست حتي زماني گفته مي شد كه دوران زغال سنگ به پايان رسيده اما اكنون 30 تا 40 درصد انرژي دنيا را تامين مي كند

رضا مدير در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايلنا، درباره القاي پايان عصر نفت از سوي غرب به جهان سومي ها اظهار داشت: بين كشورهاي صنعتي و گروه هاي زيست محيطي اختلاف نظر جدي وجود دارد كما اينكه حزب دموكرات هاي امريكا عضو موافقتنامه پاريس شدند و جمهوري خواهان از آن خارج شدند. بنابراين بخشي از اظهار نظرها مبني بر پايان عصر نفت از مسائل زيست محيطي و تغيير اقليم ناشي مي شود و از انرژي هاي تجديدپذير دفاع مي كنند و برخي نيز همچنان حامي صنايع زغال سنگ و سوخت هاي فسيلي هستند.

وي افزود: اكنون افكار عمومي و صندوق هاي مختلف سرمايه گذاري روي مسئولين اروپا بسيار فشار وارد مي كنند كه سرمايه گذاري روي سوخت هاي فسيلي كم شود و از يك طرف بواسطه برخي تغيير ساختارهاي اقتصادي در اروپا و ژاپن و حتي امريكا بشدت تقاضا براي نفت و گاز كم شده است. بخصوص زمان اوباما و دموكرات ها قوي تر بود.

معاون اسبق امور اوپك وزارت نفت تصريح كرد: آنچه اكنون تقاضاي نفت و گاز را ساپورت مي كند تقاضايي است كه بيشتر از سوي چين و هند و كشورهاي در حال توسعه و نوظهور مثل آرژانتين و برزيل است در واقع طرف ديالوگ تقاضا بيشتر طرف جهان سوم است . اين روند از مدت ها قبل شروع شده در چند سال گذشته هم بيشتر نمود پيدا كرده و فشار روي سوخت هاي فسيلي نفت و زغال سنگ و سپس گاز افزايش يافته است.

وي گفت: برخي معتقدند دوره انتقال انرژي يعني عبور از سوخت هاي فسيلي به تجديدپذير تا 2050 طول مي كشد اكنون اين دوران انتقال آغاز شده و گاز به عنوان پلي از سوخت هاي فسيلي به انرژي هاي تجديدپذير محسوب مي شود حتي در اين پروسه انرژي اتمي هم انرژي موجهي حساب نمي شود و با توجه به مشكلات زيادي كه دارد و فشار زيادي بر آن وارد است كه كنار گذاشته شود.

مدير بيان كرد: البته اين را هم بايد گفت كه در كشورهاي صنعتي دولت نيست كه سرمايه گذاري مي كند شركت هاي خصوصي و مولتي نشنال سرمايه گذار هستند به همين دليل به ميزان زيادي سرمايه گذاري شان را روي سوخت هاي فسيلي كاهش داده اند. اينها بتدريج از نفت كنار مي كشند.

وي تاكيد كرد: در هر حال عصر نفت ممكن است در بلند مدت يعني تا 30 سال ديگر به پايان خود نزديك شود اما در كوتاه مدت اينگونه نيست حتي زماني گفته مي شد كه دوران زغالسنگ به پايان رسيده اما اكنون 30 تا 40 درصد انرژي دنيا را تامين مي كند به عبارت ديگر عصر زغالسنگ به پايان رسيده اما عصر مصرف آن به پايان نرسيده، در مورد نفت هم همين گونه است يعني عصر سلطه و آقايي آن تا سه دهه ديگر تمام مي شود، اما زير 10 سال همچنان تقاضا وجود دارد و بازار جهاني تشنه آن و صادرات ادامه دارد.
منبع خبر:
ايلنا
   تاریخ: ۰۹:۳۴ - ۲۶/۱۱/۱۳۹۸   بازدید: ۱۵
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
پايان عصر نفت؛ فريب يا واقعيت  فصل اقتصاد