اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

تناقضات تازه در پرونده مدرسه اتمي مشهد/ آموزش و پرورش: زمين رايگان داديم؛ سازمان انرژي هسته اي: زمين آستانه اي است
 
به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، احداث مدرسه اتمي در مشهد، اگر چه از سوي سازمان انرژي اتمي و آموزش و پرورش، به عنوان فرصتي براي گسترش عدالت آموزشي در اين كلان شهر عنوان شد، اما «از قضا سركنگبين صفرا فزود»  و باعث تبعيض و اجحاف در حق دانش آموزان اين شهر شد.

خلاصه ماجرا از اين قرار است كه در سال 94، دو مدرسه دولتي «قدس» و «اختران انقلاب» در خيابان فلسطين مشهد تخريب و زمين آن از سوي مديركل وقت آموزش و پرورش خراسان رضوي يعني «سيد جوادحسيني» در اختيار سازمان انرژي هسته اي قرار گرفت؛ اما ميراثي كه حسيني پس از كوچ به معاونت سياسي استانداري از خود باقي گذاشت حتي در دوره تكيه اش بر صندلي وزارت آموزش و پرورش نيز سامان نيافت و زميني كه سازمان انرژي هسته اي هشت ميليارد و 800 ميليون تومان برايش هزينه كرد، شد مدرسه اي براي «از ما بهتران»! مدرسه اي غيرانتفاعي كه شائبه رانت و ويژه خواري را سر زبان منتقدان انداخت.

ورود سازمان بازررسي به تخلف مدرسه اتمي مشهد

اين موضوع تا آنجا پيش رفت كه از سال 96، يعني حتي يك سال قبل از افتتاح اين مدرسه در مشهد، سازمان بازرسي به موضوع ورود كرد.

رئيس وقت منطقه 2 سازمان بازرسي كل كشور(كه حالا رييس بازرسي كل كشور است) در نشست خبري خود در تيرماه سال جاري درباره تخلفات مدرسه اتمي بيان كرد: با توجه به اينكه براي ساخت اين مدرسه از طرف سازمان انرژي اتمي، دو مدرسه دولتي تخريب شده و در آن زمين بنا شده، بنابراين مقرر شد كه زميني مشابه با قيمت همين زمين در اختيار آموزش و پرورش قرار گيرد.

مدرسه اتمي مشهد بعد از ساخت و تجهيز، در اختيار يك موسسه غيرانتفاعي قرار گرفت!

تحقيقات بيشتر خبرنگار فارس در اين خصوص، اين نكته را روشن كرد كه مدرسه اتمي مشهد بعد از ساخت و تجهيز در اختيار موسسه فرهنگي آموزشي صنعت هسته اي كشور قرار گرفته است، موسسه اي كه بنا بر آگهي تاسيس روزنامه رسمي كشور به شماره 20332 تهران، مورخ چهارم دي ماه 93، «غيرانتفاعي» است!حالا سه سوال مطرح است؛ اول اينكه چرا مدرسه اي كه با زمين دولتي واگذار شده از طرف اداره كل آموزش و پرورش خراسان رضوي و هزينه ساخت و تجهيز از سوي سازمان انرژي اتمي، كه هر دو دستگاه هاي دولتي هستند، بايد در اختيار يك موسسه غير انتفاعي قرار بگيرد؟ دومين سوال اينكه اين موسسه غير انتفاعي، درآمد حاصل از شهريه اين مدرسه را كجا هزينه مي كند؟ و سوم اينكه سازمان انرژي اتمي چه اقدامي براي پرداخت هزينه اين زمين به آموزش و پرورش خراسان رضوي كرده است؟ سوالاتي كه پاسخ به آنها مي تواند شائبه رانت و ويژه خواري را تقويت يا برطرف كند.

زارعان: زمين مدرسه اتمي مشهد متعلق به آموزش و پرورش نبوده است

سفر چند ساعته دستيار ويژه رييس سازمان انرژي اتمي به مشهد، فرصتي شد تا پاسخ اين سوالات يا بهتر است بگويم ابهامات را از وي جويا شوم.

علي اصغر زارعان در گفت وگو با خبرنگار فارس در مشهد، با بيان اينكه يكي از رويكردها و ماموريت هاي سازمان انرژي اتمي، پرورش نيروي انساني متخصص از دوره راهنمايي و دبيرستان است، افزود: بر همين اساس، اين سازمان 23 سال پيش مدرسه اي را به همين منظور در تهران ايجاد كرد تا بتواند استعدادها را رشد داده و نخبه پروري كند، در اين مدرسه به دانش آموزان بي بضاعت هم كمك شد تا به آن درجات بالاي علمي برسند.

وي ادامه داد: دومين مدرسه اتمي كشور در شهر مشهد و بنا بر درخواست و نياز اين شهر ايجاد شد، اين مدرسه به نام موسسه فرهنگي آموزشي صنعت هسته اي كشور است.

دستيار ويژه رييس سازمان انرژي اتمي با بيان اينكه زمين اين مدرسه متعلق به موقوفات امام رضا(ع) بوده و آموزش و پرورش مالكيتي در اين زمين نداشته است، افزود: اين موسسه كاملا دولتي است و هيچ گونه منفعت شخصي در آن وجود ندارد چرا كه سازمان انرژي اتمي به صورت شركتي اداره مي شود و شركت هايي مانند «يو.سي.اف» اصفهان، خنداب اراك، ري اكتور اراك و آب سنگين فوردو به صورت شركتي اداره مي شوند، اين موسسه هم مانند اين موارد و كاملا دولتي است.

زارعان با تاكيد بر اينكه مدرسه اتمي مشهد هم مانند دو مدرسه اتمي ديگر كشور، توسط موسسه فرهنگي آموزشي صنعت هسته اي كه يك موسسه كاملا دولتي است(!)، اداره مي شود، اضافه كرد: شهريه اين مدرسه مطابق تعرفه هاي آموزش و پرورش است و هيچ گونه مبلغ بيشتري از دانش آموزان اخذ نمي شود.

وي متذكر شد: اين دو مدرسه اي كه در اختيار صنعت هسته اي قرار گرفته، دو مدرسه مخروبه بود كه آموزش و پرورش خراسان رضوي بابت اجاره سالانه زمين، به آستان قدس رضوي بدهكار بود كه ما آن بدهي را پرداخت كرديم و مالكيت متعلق به آستان قدس است و به ما تحويل داده شد، بنابراين تصميمي براي پرداخت هزينه اين زمين به آموزش و پرورش وجود ندارد.

اظهارات زارعان در حالي است مدير كل سابق آموزش و پرورش خراسان رضوي، كه اين زمين را در سال 94، به سازمان انرژي اتمي تحويل داد، سال گذشته در مصاحبه با خبرنگار فارس، آن را جزو افتخارات دوره مديريت خود عنوان كرد.

سيد جواد حسيني كه حالا بر صندلي معاونت وزير آموزش و پرورش تكيه زده، در آن مصاحبه به صراحت بيان كرد: زمين مدرسه انرژي اتمي را اداره كل آموزش و پرورش خراسان رضوي به صورت رايگان در اختيار سازمان انرژي اتمي قرار داده و اين سازمان هم اقدام به احداث و تجهيز مدرسه كرده است.

اين موضوعي است كه مدير كل فعلي آموزش و پرورش هم قبول دارد؛ اما چرا دستيار ويژه رييس سازمان انرژي اتمي، اين زمين را متعلق به آستان قدس رضوي معرفي مي كند؟

همه مشهدي ها خوب مي دانند كه سند اراضي اين شهر، به سه صورت ملكي، اوقافي و آستان قدس رضوي است؛ يعني آستان قدس، موقوفات خود را در قبال مبلغي اجاره سالانه، به اشخاص واگذار و سند به نام آنها صادر مي كند، بنابراين دو مدرسه مذكور متعلق به آموزش و پرورش خراسان رضوي بوده است، همان طور كه مسوولان اين اداره كل هم بر اين موضوع تاكيد داشته اند و قطعا اگر اين زمين متعلق به آموزش و پرورش نبود، سازمان بازرسي زودتر از هر كسي اين موضوع را متوجه مي شد.

اين در حالي است كه بنا بر اظهارات مديركل آموزش و پرورش خراسان رضوي، سرانه آموزشي در اين استان  4.2 مترمربع اما در مناطق كم برخوردار، 2.2 مترمربع است و استاندار خراسان رضوي نيز همواره كمبود فضاي آموزشي در حاشيه شهر مشهد را دغدغه اي جدي براي مديريت اين استان بر شمرده است.

جالب است بدانيد چهار روز پيش نيز مديركل آموزش و پرورش خراسان رضوي اعلام كرد كه تجهيز حدود 9 هزار مدرسه در اين استان به سيستم ايمني، نياز به هزينه هاي چندين ميلياردي دارد كه امكان آن فراهم نيست؛ با پرداخت بهاي زمين مدرسه اتمي مشهد به آموزش و پرورش خراسان رضوي از سوي سازمان انرژي هسته اي فكر مي كنيد مشكل چند هزار مدرسه در اين خصوص حل و از بروز چند اتفاق ناگوار براي دانش آموزان متوسط و بي بضاعت اين استان جلوگيري شود؟

حالا بايد منتظر شد و ديد سازمان بازرسي كل كشور، در خصوص ادعاهاي جديد دستيار ويژه رييس سازمان انرژي اتمي، بازپس گيري اين زمين به نفع آموزش و پرورش خراسان رضوي و نيز تعيين تكليف درآمدهاي حاصل از اين مدرسه، چه موضعي اتخاذ مي كند.

=====================

گزارش از: معصومه مومنيان

====================

انتهاي پيام/ 70068
منبع خبر:
خبرگزاري فارس
   تاریخ: ۰۷:۰۰ - ۲۳/۱۱/۱۳۹۸   بازدید: ۳۴