اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

در ديدار صالحي با همتاي فرانسوي چه گذشت؟
 
فارس نوشت:رئيس سازمان انرژي اتمي در ديدار با همتاي فرانسوي ضمن گلايه از كم توجهي فرانسه به موضوع گداخت هسته اي، به سه كشور اروپايي عضو برجام توصيه كرد كه از پيچيده تر شدن اوضاع جلوگيري كنند.
در ديدار صالحي با همتاي فرانسوي چه گذشت؟ فارس نوشت:رئيس سازمان انرژي اتمي در ديدار با همتاي فرانسوي ضمن گلايه از كم توجهي فرانسه به موضوع گداخت هسته اي، به سه كشور اروپايي عضو برجام توصيه كرد كه از پيچيده تر شدن اوضاع جلوگيري كنند.

«علي اكبر صالحي» معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در ادامه سفر خود به اتريش و حضور در سمينار دوسالانه امنيت هسته اي آژانس بين المللي انرژي اتمي با «فرانسوا ژاك» رئيس سازمان انرژي اتمي فرانسه ديدار و پيرامون موضوعات مورد علاقه گفتگو كرد.

صالحي در اين ملاقات به انتظار ايران از فرانسه بعد از برجام و آغاز همكاري هاي صلح آميز هسته اي با اين كشور اشاره و ضمن آنكه شروع روند را موفقيت آميز توصيف كرد از كم توجهي طرف فرانسوي به موضوعات مورد همكاري از جمله در زمينه گداخت هسته اي ابراز گله مندي كرد.

رئيس سازمان انرژي اتمي با تشريح روند اقدامات ايران پس از خروج آمريكا از برجام اتخاذ گام هاي كاهشي در تعهدات را با هدف حفظ توافق و ايجاد توازن در آن، توصيف كرد.

وي تاكيد كرد كه در صورت تداوم روند كنوني هيچ يك از طرف ها نمي توانند انتظار رضايت از اين توافق را داشته باشند.

معاون رئيس جمهور ضمن اشاره به اينكه جمهوري اسلامي ايران از اين روند خوشنود نيست و با در دست داشتن گزارش هاي پياپي از آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر تاييد انجام تعهدات ايران منطبق بر برجام و عدم دستيابي به حداقل انتظارات از دستاوردهاي اين توافق اعلام كرد: افكار عمومي در كشور بشدت ناراضي است و انتظار اقدام متقابل دارد.

ژاك در اين ملاقات ضمن ابراز حمايت فرانسه از برجام همچون گذشته، خروج آمريكا از توافق را مايه تاسف عنوان و در عين حال از گام هاي كاهش تعهدات ايران نيز ابراز نگراني كرد.

وي تاكيد كرد كه مقامات كشورش در ملاقات با مقامات آمريكا ابراز تاسف خود را ابراز داشته اند.

در ادامه صالحي گفت: استمرار شرايط موجود به نفع هيچ كس نيست و نبايد فراموش شود كه برجام منافع امنيتي براي اروپا داشته و حفظ آن براساس آنچه كه خانم موگريني بارها تاكيد مي كرد براي امنيت اروپا ضرورت دارد.

وي افزود از اين رو توصيه مي كنم كشور فرانسه جانب احتياط را در پيش گرفته و در كنار ديگر كشورهاي اروپايي از پيچيده تر شدن اوضاع جلوگيري كند.

در پايان طرفين تاكيد كردند كه در مناسبت هاي آتي رايزني هاي دو جانبه را ادامه دهند.

310311
منبع خبر:
خبر آنلاين
   تاریخ: ۱۸:۴۰ - ۲۲/۱۱/۱۳۹۸   بازدید: ۱۳
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
ديدار صالحي با همتاي فرانسوي  نامه نيوز
ديدار صالحي با همتاي فرانسوي خود  شبکه خبر