اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

گله ها و توصيه هاي صالحي به همتاي فرانسوي اش
 
علي اكبر صالحي، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در ادامه سفر خود به اتريش با "فرانسوا ژاك" رييس سازمان انرژي اتمي فرانسه ديدار و گفت وگو كرد.
گله ها و توصيه هاي صالحي به همتاي فرانسوي اش علي اكبر صالحي، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در ادامه سفر خود به اتريش با "فرانسوا ژاك" رييس سازمان انرژي اتمي فرانسه ديدار و گفت وگو كرد.

صالحي در اين ديدار به انتظار ايران از فرانسه بعد از برجام و آغاز همكاري هاي صلح آميز هسته اي با اين كشور اشاره و ضمن آنكه شروع روند را موفقيت آميز توصيف كرد از كم توجهي طرف فرانسوي به موضوعات مورد همكاري از جمله در زمينه گداخت هسته اي گله مندي كرد.

رئيس سازمان انرژي اتمي با تشريح روند اقدامات ايران پس از خروج آمريكا از برجام اتخاذ گام هاي كاهشي در تعهدات را با هدف حفظ توافق و ايجاد توازن در آن، توصيف نمود.

وي تاكيد كرد كه در صورت تداوم روند كنوني هيچ يك از طرف ها نمي توانند انتظار رضايت از اين توافق را داشته باشند.

معاون رئيس جمهور ضمن اشاره به اينكه جمهوري اسلامي ايران از اين روند خوشنود نيست و با در دست داشتن 16 گزارش پياپي از آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر تاييد انجام تعهدات ايران منطبق بر برجام و عدم دستيابي به حداقل انتظارات از دستاوردهاي اين توافق اعلام كرد، افكار عمومي در كشور بشدت ناراضي است و انتظار اقدام متقابل دارد.

ژاك در اين ملاقات ضمن ابراز حمايت فرانسه از برجام همچون گذشته، خروج آمريكا از توافق را مايه تاسف عنوان و در عين حال از گام هاي كاهشي ايران نيز ابراز نگراني نمود.

وي تاكيد كرد كه مقامات كشورش در ملاقات با مقامات آمريكا ابراز تاسف خود را ابراز داشته اند.

در ادامه صالحي گفت: استمرار شرايط موجود به نفع هيچ كس نيست و نبايد فراموش شود كه برجام منافع امنيتي براي اروپا داشته و حفظ آن براساس آنچه كه خانم موگريني بارها تاكيد مي كرد براي امنيت اروپا ضرورت دارد.

وي افزود از اين رو توصيه مي كنم كشور فرانسه جانب احتياط را در پيش گرفته و در كنار ديگر كشورهاي اروپايي از پيچيده تر شدن اوضاع جلوگيري كند.

در پايان طرفين تاكيد كردند كه در مناسبت هاي آتي رايزني هاي دو جانبه را ادامه دهند./ ايسنا
منبع خبر:
شبکه ايران
   تاریخ: ۱۹:۳۸ - ۲۲/۱۱/۱۳۹۸   بازدید: ۲۶