اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

اتحاديه اروپا نگران نصب سانتريفيوژهاي جديد ايران
 
سخنگوي اتحاديه اروپا با ابراز نگراني از گام تازه ايران در مسير كاهش تعهد به توافق هسته اي، گفت كه تعهد اروپا به برجام به پايبندي كامل ايران به اين توافق بستگي دارد.
سخنگوي اتحاديه اروپا با ابراز نگراني از گام تازه ايران در مسير كاهش تعهد به توافق هسته اي، گفت كه تعهد اروپا به برجام به پايبندي كامل ايران به اين توافق بستگي دارد.
به گزارش شبكه اطلاع رساني راه دانا؛ اتحاديه اروپا روز سه شنبه بار ديگر از گام تازه در مسير كاهش تعهد ايران به توافق هسته اي ابراز نگراني كرد.جمهوري اسلامي ايران اين هفته در سومين گام كاهش پايبندي به برجام كه در واكنش به عدم تحقق وعده هاي اروپا براي جبران آثار منفي تحريم هاي يكجانبه آمريكا صورت مي گيرد، محدوديت هاي مربوط به فعاليت هاي تحقيق و توسعه را كنار گذاشت.

يك سخنگوي اين اتحاديه در اين رابطه گفت: «اعلاميه ايران در مورد توسعه فعاليت هاي تحقيق و توسعه سانتريفيوژ را با نگراني بسيار دنبال مي كنيم. اين كاهشي ديگر در تعهد (ايران) ذيل برجام است.»

وي افزود: «ما همچنين خصوصا از تحولاتي كه در گزارش فوق العاده آژانس بين المللي انرژي اتمي در روز 8 سپتامبر (17 شهريور) در زمينه فعاليت هاي تحقيق و توسعه اعلام شده، نگران هستيم. نصب اخير سانتريفيوژها با برجام ناهمخوان است و برنامه ريزي براي نصب سانتريفيوژهاي بيشتر هم فوق العاده نگران كننده است، چراكه مي تواند ظرفيت غني سازي ايران را به شدت افزايش دهد.»

سخنگوي اتحاديه اروپا ادامه داد: «ما همواره به صراحت اعلام كرده ايم كه تعهد ما به توافق هسته اي، به پايبندي كامل ايران (به اين توافق) بستگي دارد. ما به ايران توصيه مي كنيم كه تمام فعاليت هاي ناهمخوان با تعهداتش ذيل برجام را به عقب بازگردانده و از هر اقدام ديگري كه حفظ و اجراي كامل اين توافق هسته اي را تضعيف مي كند، خودداري كند. ما بر حمايت خلل ناپذير خود از آژانس بين المللي انرژي اتمي و رويكرد بي طرفانه و فني اين نهاد در اجراي پادمان هاي هسته اي، تأكيد مي كنيم.»

«كورنل فروتا» سرپرست موقت آژانس بين المللي انرژي اتمي روز يكشنبه در گزارشي به اعضاي اين نهاد، تأييد كرده است كه ايران در حال نصب سانتريفيوژهاي پيشرفته تر است. در بخشي از گزارش وي آمده است: «اين سانتريفيوژها يا نصب شده اند يا در حال نصب هستند: 22 سانتريفيوژ IR-4، يك سانتريفيوژ IR-5، سي سانتريفيوژ IR-6 و سه سانتريفيوژ IR-6s.»

گزارش فروتا مي افزايد: ««ايران در نامه اي به تاريخ 8 سپتامبر به آژانس اطلاع داد كه لوله كشي هاي مربوط به دو خط تحقيق و توسعه براي نصب يك آبشار متشكل از 164 سانتريفيوژ IR-4 و يك آبشار متشكل از 164 سانتريفيوژ IR-2m را مجددا نصب مي كند.»

به گفته آژانس، تمام سانتريفيوژهاي نصب شده براي گازدهي آماده هستند، اما هنوز به آن ها گاز تزريق نشده است.

جمهوري اسلامي ايران ارديبهشت ماه امسال در نخستين سالگرد خروج يكجانبه آمريكا از توافق هسته اي، اعلام كرد در پاسخ به بازگشت تحريم هاي آمريكا و عدم تحقق وعده هاي كشورهاي باقي مانده در توافق هسته اي براي جبران آثار منفي اين تحريم ها، به مرور تعهد خود را به توافق هسته اي كاهش مي دهد.

تهران با تأكيد بر بازگشت پذير بودن گام هايي كه تاكنون برداشته، به كشورهاي باقي مانده در برجام اعلام كرده است كه هر زمان كه تعهدات خود در مورد عادي سازي روابط اقتصادي با ايران از جمله در زمينه فروش نفت و روابط بانكي را عملي كنند، ايران به پايبندي به برجام بازمي گردد. گام هاي سه گانه ايران بر اساس دو بند از توافق هسته اي برداشته شده كه در آن ها جمهوري اسلامي اعلام كرده است كه در صورت بازگشت تحريم ها، تهران خود را محق مي داند تا اجراي كل يا بخشي از تعهداتش را متوقف كند.

منبع: فارس
منبع خبر:
دانا
   تاریخ: ۲۱:۵۸ - ۱۹/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۴۷
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
واكنش اتحاديه اروپا به نصب سانتريفيوژهاي جديد در ايران  الوقت
اتحاديه اروپا به نصب سانتريفيوژهاي جديد در ايران واكنش نشان داد  جاهد خبر
اتحاديه اروپا نگران نصب سانتريفيوژهاي جديد ايران  اتحاد خبر
اتحاديه اروپا نگران نصب سانتريفيوژهاي جديد ايران  برترین ها
اتحاديه اروپا: نصب اخير سانتريفيوژها با برجام ناهمخوان است و برنامه ريزي براي نصب سانتريفيوژهاي بيشتر هم فوق العاده نگران كننده است  افق