اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

واكنش اتحاديه اروپا به نصب سانتريفيوژ هاي پيشرفته توسط ايران
 
اتحاديه اروپا در حالي كه هنوز تعهدات خود براي تضمين بهره مندي هاي اقتصادي ايران از برجام را انجام نداده، از نصب سانتريفيوژ هاي پيشرفته در راستاي گام سوم كاهش تعهدات برجامي توسط تهران، ابراز نگراني كرد.
خبرگزاري فرانسه عصر سه شنبه گزارش داد كه يك سخنگوي اتحاديه اروپا در گفتگو با اين خبرگزاري، ضمن ابراز نگراني از نصب سانتريفيوژ هاي پيشرفته توسط ايران، هشدار داد كه اين اقدام مي تواند ظرفيت غني سازي ايران را تقويت كند و با محدوديت هاي برجام «ناسازگار» است.

وي گفت: اقدام اخير ايران براي نصب سانتريفيوژ ها با برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) منطبق نيست، و قصد ايران براي نصب سانتريفيوژ هاي بيشتر بسيار نگران كننده است چراكه مي تواند ظرفيت غني سازي ايران را به صورت چشمگيري افزايش دهد.

سخنگوي اتحاديه اروپا افزود: ما همواره به صورت شفاف گفته ايم كه تعهد ما به توافق هسته اي (برجام) بستگي به پايبندي كامل ايران به اين توافق دارد.

وي از ايران خواست كه همه فعاليت هاي ناسازگار با تعهداتش در برجام را بازگردانده و از هر اقدام ديگري كه حفظ و اجراي كامل برجام را به خطر اندازد، خودداري كند.
جمهوري اسلامي ايران روز شنبه در سومين گام از كاهش تعهدات برجامي در واكنش به خروج آمريكا از اين توافق و بازگرداندن غيرقانوني تحريم ها عليه ملت ايران و همچنين بي عملي طرف هاي اروپايي اين توافق از آغاز اين مرحله خبر داد.

«بهروز كمالوندي» سخنگوي سازمان انرژي اتمي ايران جزييات چهار اقدام ايران در كاهش تعهداتش از توافق هسته اي موسوم به برجام را در كنفرانسي خبري اعلام كرد و از آغاز گازدهي به آي آر6 كه براساس برجام، ايران مي توانست تنها 11 سال پس از برجام گازدهي به آن را انجام دهد، خبر داد.
كمالوندي اعلام كرد: "ايران گازدهي ماشين هاي آي آر6 را به صورت زنجيره 20 تايي از ديروز شروع كرده است و زنجيره 30 تايي را در برنامه بعدي انجام مي دهد".

به گفته سخنگوي سازمان انرژي اتمي، ايران در گام سوم كاهش تعهداتش چهار اقدام را در دستور كار خود قرار داده است كه با بررسي آژانس بين المللي انرژي اتمي آنان بر اين موضوع صحه خواهند گذاشت.

وي، اقدامات گام سوم ايران را در ارتباط با "بند 39 و ماشين هاي سانتريفوژ" دانست و گفت: "سانتريفوژ ها همانطور كه تحقيق و توسعه پيدا مي كنند، به انباشت ذخاير ما كمك مي كنند. اين اقدام از ديروز انجام و امروز به آژانس اعلام شد و توليدات تحقيقاتي ما به ذخاير كشور افزوده مي شود. "
منبع خبر:
پارسينه
   تاریخ: ۲۲:۳۸ - ۱۹/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۱۰۳