اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دفاع مسكو از تحقيقات اتمي ايران
 
وزارت خارجه روسيه تصريح كرد كه ايران از تحقيقات هسته اي خود براي كاربردهاي اعلام نشده استفاده نخواهد كرد.
به گزارش ايسنا به نقل از اسپوتنيك، وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه اي در خصوص گام سوم كاهش تعهدات برجامي ايران نوشت: از ديدگاه عدم اشاعه هسته اي، ازسرگيري تحقيقات سانتريفيوژي ايران و بسط آن ها هيچ تهديدي در بر ندارد. تنها مهم اين است كه متخصصان ايراني كارشان را تحت نظارت كامل آژانس بين المللي انرژي اتمي انجام دهند. گزارش مرتبطي نيز در اين زمينه به شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي ارائه شده است.
در ادامه اين بيانيه آمده است: از تحقيقات جمهوري اسلامي نيز در كاربردهاي اعلام نشده استفاده نخواهد شد. ايران به طور كامل ملاحظه پيمان عدم اشاعه هسته اي را مي كند و با اجراي پروتكل الحاقي، توافق هاي پادمان جامع خود با آژانس بين المللي انرژي اتمي را دنبال مي كند.
به گزارش ايسنا، جمهوري اسلامي ايران پس از گذشت يك سال از خروج يك جانبه آمريكا از برجام و پس از آن، قصور طرف هاي ديگر توافق به ويژه اروپايي ها براي عمل به تعهداتشان در اين توافق تصميم گرفت طبق تدابير انديشيده شده در برجام اجراي برخي از تعهدات هسته اي خود را به حالت تعليق درآورد.
براساس بند 36 برجام ايران اين حق را دارد كه در صورت نقض توافق توسط ديگر طرف ها اجراي تعهداتش را به صورت كلي يا جزئي متوقف كند.
بهروز كمالوندي، سخنگوي سازمان انرژي اتمي كشورمان به تازگي با اشاره به دستور اخير رئيس جمهور براي آغاز گام سوم، ضمن تشريح فعاليت هاي هسته اي كشور اظهار كرد: دشمنان انقلاب كه پيشرفت هاي ايران را نمي ديدند، در حوزه هسته اي شروع كردند به كارشكني. اوج فعاليت هاي ما غني سازي بوده است و در حوزه صنعتي در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستي توسعه نيروگاه هاي هسته اي و برنامه غني سازي براي يك ميليون سو طي 15 سال در دستور كار قرار گرفت.
وي ادامه داد: سازمان تلاش كرد و بر اساس برجام زمان بندي توسعه نيروگاه هاي هسته اي و توليد سوخت تعيين شد. بعد از برجام علنا با بدعهدي مواجه شديم و مشكلاتي به وجود آمد كه اوج آن به خروج آمريكا از برجام برمي گردد و مقداري فشار بر ايران و ديگر كشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصميم گرفت توازني برقرار كند يا طرف مقابل برگردد به تعهدات يا ايران با كاهش تعهدات خود موازنه ايجاد كند.
پيشتر محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان نيز روز پنج شنبه (14 شهريور) با ارسال نامه اي خطاب به مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام كرد كه به دليل تبعات ناشي از خروج آمريكا از برجام و تحميل مجدد تحريم هاي آن كشور و ناتواني سه كشور اروپايي در اجراي تعهدات خود در برجام و در بيانيه هاي كميسيون مشترك، جمهوري اسلامي ايران تمامي تعهدات خود در اين توافق، در حوزه تحقيق و توسعه هسته اي را متوقف مي كند.
   تاریخ: ۰۰:۴۳ - ۲۰/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۱۰۶