اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

گام سوم كاهش تعهدات برجامي قطعا محكم تر از گام هاي قبلي خواهد بود
 
محمدجواد ظريف رئيس دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران پيش از ظهر ديروز در مؤسسه تحقيقات صلح بين المللي استكهلم (سيپري) حضور يافت و ضمن ايراد سخنراني به سؤالات مطرح شده پاسخ داد. وي در بخشي از سخنان خود عنوان كرد: شما نمي توانيد در امنيت باشيد وقتي در افغانستان امنيت برقرار نباشد. امنيت خريدني نيست. ما در ايران ميزبان مهاجران افغانستاني هستيم كه در مدارس ايراني تحصيل مي كنند.
وي درخصوص امنيت در منطقه خليج فارس، آمريكا را عامل اصلي ناامني در منطقه برشمرد. رئيس دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران همچنين در بخش ديگري از اظهاراتش چندجانبه گرايي را يك انتخاب نخواند بلكه يك ضرورت برشمرد و همچنين به خروج آمريكا از يونسكو، معاهده پاريس و... اشاره كرد و افزود: مگر INF را كنگره تصويب نكرده بود كه آمريكا از آن خارج شد؟ آمريكا در حال اعمال تروريسم اقتصادي عليه ملت ايران است. حقوق بين الملل بايد توسط همه كشورها رعايت شود.
وي همچنين در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: 15 گزارشي كه تا به حال آژانس بين المللي انرژي اتمي صادر كرده نشان داده ايران در چارچوب تعهدات خود عمل كرده است. حتي گزارش هاي بعد از خروج آمريكا از برجام همچنان نشان مي دهد ما در چارچوب برجام عمل كرده ايم. برجام يك توافق چندجانبه بود كه آمريكا از آن خارج شد.
ظريف به حضور نماينده هاي اقليت هاي مذهبي در مجلس ايران اشاره كرد. وزير خارجه همچنين درباره زنان در ايران اعلام كرد كه سفير بعدي ايران در فنلاند يك خانم خواهد بود. وي با اشاره به قضيه خاشقچي گفت: عليرغم تكه تكه كردن خاشقچي، ولي هيچ كس حاضر نشد حتي يك دلار از سرمايه گذاري هاي خود را از عربستان خارج كند. ظريف درباره امنيت دريانوردي هم گفت كه اين اول نفتكش ما بود كه توسط دولت جبل الطارق توقيف شد و تحريم هاي اروپا فرامرزي نيست.
وزير خارجه در پاسخ به سؤالي درباره برجام به تعهدات برجامي اروپا نه تنها در چارچوب برجام بلكه پس از خروج آمريكا از اين توافق اشاره كرد و افزود: اروپا 11 تعهد داده است از جمله در زمينه خريد نفت ايران، سرمايه گذاري در ايران و انجام تبادلات مالي و بانكي... اروپا تعهد داده روابط تجاري را عادي سازي كند و از اروپا مي خواهيم به تعهدات خود عمل كند.
به گزارش فارس وزير خارجه با اشاره به گام سوم كاهش تعهدات برجامي گفت اين گام قطعا محكم تر از گام هاي قبلي خواهد بود. ما گزينه هاي خود را به اروپا اعلام كرده ايم. رئيس دستگاه ديپلماسي در پاسخ به سؤال ديگري گفت ما و كره شمالي تنها كشورهايي هستيم كه هيچ حامي خارجي نداشتيم. آيا ما به آمريكا، روسيه، غرب و چين اتكا كرديم. آنها بارها عليه ما در شوراي امنيت قطعنامه صادر كردند، خيلي از كشورها در زمان جنگ صدام در كنار عراق قرار گرفتند.
وي با اشاره به تسليحاتي كه آمريكا و غرب و سايرين در اختيار عراق قرار دادند و مانع از خريد تسليحات توسط ايران شدند، عنوان كرد: انگليسي ها حتي تانك هاي چيفتن كه ما خريديم را به ما ندادند و هنوز هم پول آن را به ما برنگردانده اند. ولي ما فقط به مردم خود متكي بوديم.
وي در پاسخ به سؤالي درباره توقيف نفتكش حامل نفت ايران و نفتكش استنا ايمپرو گفت: كشتي ما در جبل الطارق هيچ اقدام غيرقانوني صورت نداده بود ولي نفتكش انگليسي قواعد بين المللي را نقض كرده بود. ما درباره خدمه نفتكش استنا ايمپرو با نگاه بشردوستانه برخورد مي كنيم.
منبع خبر:
روزنامه کيهان
   تاریخ: ۲۳:۰۸ - ۳۰/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۹۲