اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

نمايشي كردن گام سوم كاهش تعهدات به ضرر منافع ملي است(خبر ويژه)
 
روزنامه فرهيختگان نوشت: تنها دو هفته تا موعد گام سوم ايران در مسير كاهش تعهدات برجامي باقي مانده و در جلسات فشرده اي كه اين روزها در سطوح مختلف كشور در حال برگزاري است، تصميم ها براي چگونگي و كم و كيف اين قدم در حال نهايي شدن است. 15 روز از دومين گفت وگوي تلفني حسن روحاني و امانوئل مكرون گذشته است و همچنان كه قبلاً گفته بوديم، پيشنهاد فرانسوي ها براي فريزكردن گام هاي 60 روزه كه آخرين نسخه آن شامل تخصيص اعتبار 15 ميليارد يورويي براي واردات از اتحاديه اروپا بود، هنوز با كف مطالبات ايران فاصله دارد و بعيد است كه تا نيمه شهريور هم اتفاق ويژه اي رخ دهد. با توجه به همين مسئله، اخبار متفاوتي از گزينه هاي پيش روي ايران كه مي توانند به عنوان بخشي از گام سوم عملياتي شوند، به گوش مي رسد.
اخيرا علي اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي در جمع اعضاي فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس حاضر شد و توضيحاتي را درخصوص كاهش تعهدات ايران در گام سوم مطرح كرد. صالحي در اين جلسه تأكيد كرده است: «سالن مونتاژ سانتريفيوژهاي جديد و مدرن را ساخته ايم كه حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در اين سالن مونتاژ شده است. همچنين قابليت برگشت پذيري به شرايط قبل از برجام را داريم و ظرف چند ماه آينده خبرهاي خوبي از اراك خواهيد شنيد.»رئيس سازمان انرژي اتمي در بخش ديگري هم گفته است: «ميزان غني سازي ما از 300 كيلو به 370 كيلو رسيده و روي نسل هاي IR6 و IR7 كار كرده ايم و همچنين IR8 را نيز در دستوركار داريم.»
حالا اما سؤال مهم اينجاست كه آيا اين موارد ذكرشده براي گام سوم، اساساً متناسب با كارشكني هاي آمريكا و عدم همراهي اروپاست؟
نه اقدامات و نه حتي اظهارات مقامات دولت در حد و اندازه اي نيست كه بتواند بازدارندگي مناسبي براي كشور ايجاد كند، وحدت رويه و اتفاق نظر ميان همه مسئولان كشور را به نمايش بگذارد و نهايتا باعث شود شدت فشارها بر ايران به سرعت كاهش يابد. پيش از اين اگر در توضيح اين نكته كه «هزينه هاي سازش بيشتر از هزينه هاي مقاومت است» لازم بود استدلال هاي علمي، سياسي و اقتصادي آورده شود اما حالا با سرنگون كردن پهپاد آمريكا و توقيف نفتكش انگليس شرايطي پديد آمده كه نه با مراجعه به مباني علمي و نه حتي آمارهاي اقتصادي كه در همين تهران و با نگاه به تحولات بازارها ازجمله بازار ارز مي توان فهميد كه وضعيت اقتصادي از ارديبهشت 97 تا ارديبهشت 98 چگونه بود و بعد از آن چگونه است. در يك ماه گذشته و با گشايش هايي كه در بازارهايي چون بازار دبي و ابوظبي شده و صرافي هايي كه دوباره فعاليت خود را آغاز كرده اند، وضعيت بازار تهران هم باثبات تر شده و هم نرخ ارز نزولي. در مقابل هم نه رسانه ها و صداوسيماي ايران كه رسانه هاي غربي و عربي از سفرهاي مداوم مقامات كشورهاي حاشيه خليج فارس به تهران و پيشنهادات شان براي آغاز دوباره همكاري هاي اقتصادي و امنيتي سخن مي گويند و تحولات منطقه را به نفع ايران ارزيابي مي كنند، تحولات مثبتي كه دقيقاً بعد از آغاز گام هاي 60 روزه ايران و به ويژه بعد از همان دو اتفاق مهم يعني ساقط كردن پهپاد و توقيف نفتكش حادث شده است.
همچنان كه ديپلمات ها به خوبي مي دانند بخشي از پيش برندگي ديپلماسي، مربوط به تصور و ذهنيتي است كه طرف مقابل از نمايندگان ايران در ذهن دارد، يعني اگر طرف هاي مذاكره بدانند كه ايران عزم جدي براي اقدام دارد به گونه اي ديگر برخورد مي كنند.
اينكه رئيس سازمان انرژي اتمي و سخنگوي اين سازمان در شرايطي كه نبايد از گزينه هاي پيش روي كشور چيزي بكاهند، در اوج درگيري با اروپا مي گويند ايران نيازي به غني سازي 20 درصد اورانيوم ندارد، تنها اين پيام را براي اروپايي ها دارد كه شما خيال تان راحت باشد ما بناي حركت به اين سمت را نداريم! از اين رو بايد گفت همين اظهارهاي ناشيانه است كه باعث مي شود منافع ملي كشور تحت تأثير قرار بگيرد و تأمين آنها براي كشور ميسر نشود.
منبع خبر:
روزنامه کيهان
   تاریخ: ۲۲:۴۹ - ۲۹/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۹۲