اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

(بدون تيتر)
 
درخواست غني سازي 50 درصدي از صالحي
هادي محمدي - روز گذشته علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي مهمان فراكسيون نمايندگان ولايي مجلس بود كه اعضاي آن را اصولگرايان تشكيل مي دهند و درباره صنعت هسته اي و گام هاي پيش رو توضيحاتي داد. از نشست صالحي خبر رسمي منتشر نشده است اما دو روايت نقل شده كه اولي را حاجي بابايي رئيس فراكسيون ولايي بيان كرد: در اين جلسه نمايندگان سوالات خود را از رئيس سازمان انرژي اتمي مطرح كردند و برخي نمايندگان بر ضرورت استفاده از سانتريفيوژهاي نسل جديد مطابق كشورهاي پيشرفته و رساندن غني سازي اورانيوم به 50 درصد تاكيد داشتند. حاجي بابايي در ادامه به پاسخ هاي صالحي به سوالات نمايندگان اشاره و بيان كرد: صالحي اظهار كرد كه ميزان غني سازي ما از 300 كيلو به 370 كيلو رسيده و روي نسل هاي IR6 و IR7 كار كرده ايم و همچنين IR8 را در دستور كار داريم .اما دومين روايت از نشست صالحي با نمايندگان فراكسيون ولايي را نقوي حسيني سخنگوي اين فراكسيون بيان كرده و به نقل از صالحي گفته كه «جلسه هيئت نظارت بر برجام دو هفته پيش براي گام سوم تشكيل شد و پيشنهادهايي هم به رئيس جمهور داده شده است». نقوي حسيني به نقل از صالحي مي افزايد : سالن مونتاژ سانتريفيوژهاي جديد و مدرن را ساخته ايم كه حدود 20 سانتريفيوژ IR6 هم در اين سالن مونتاژ شده است. همچنين قابليت برگشت پذيري را داريم و ظرف چند ماه آينده خبرهاي خوبي از اراك خواهيد شنيد.
نقوي حسيني اظهار كرد: آقاي صالحي اين توضيح را داد كه آن قسمت از بيانيه 9 بندي مقام معظم رهبري كه مربوط به شروط قبل از امضاي برجام به عنوان وظايف سازمان انرژي اتمي كشور بود، اجرايي شده كه از جمله آن بندهاي 3، 4 و 5 است. بعد از خروج آمريكا از برجام تمام دستورات مقام معظم رهبري كه مربوط به حوزه فناوري هسته اي بود اجرايي شده ولي بندهاي غير فني در حوزه اختيارات ما نيست و وزارت خارجه بايد پاسخ گو باشد.

صادق خرازي: سخنانم درباره مصباح يزدي، ناقص منتشر شده است
صادق خرازي از انتشار ناقص اظهاراتش درباره آيت ا... مصباح يزدي انتقاد كرد. در روزهاي گذشته عباراتي از صادق خرازي منتشر شده و به نقل از وي آمده بود كه «آيت ا... مصباح از ابتدا مبارز واقعي بوده و هست؛ در مقابل انحرافات برخورد مي كند و ايشان بزرگ ترين متفكر حوزه است». پس از انتشار اين جملات، انتقادهايي به صادق خرازي مطرح شد تاجايي كه احمد زيدآبادي فعال اصلاح طلب به كنايه خطاب به خرازي نوشت: «اگر آقاي خرازي به تازگي به فضايل مصباح واقف شده است، لازمه اش اين نيست كه حزب به اصطلاح «اصلاح طلب» نداي ايرانيان را در «جبهه پايداري» ادغام كند و در شمار مريدان «فيلسوف صمداني و مفسر و عالم رباني» درآيد؟». دراين باره صادق خرازي روز گذشته با اشاره به اين سخنان و اين كه اين اظهارات را دو ماه قبل در نشستي در كارگاه نقد مستند «آن زمستان» درباره آيت ا... مصباح ايراد كرده بود، تأكيد كرد كه منتشر كنندگان اين سخنان اظهاراتش را ناقص منتشر كرده اند. دبير كل حزب نداي ايرانيان در متني كه در اينستاگرام خود منتشر كرده، نوشته است: «در آن جلسه عرض كردم كه ما به آيت ا... مصباح يزدي انتقاد داريم كه از جريان احمدي نژاديسم حمايت كرده و اقدامات ايشان را كه به تحميل آن دولت به مردم و تاريخ ايران منجر شد، قابل دفاع نمي دانيم. حمايت هاي ايشان را از شخص آقاي احمدي نژاد و جريان سياسي حامي ايشان كه موجب بحران و به وجود آمدن انحرافات به اشكال مختلف شد، مورد انتقاد و محل اختلاف نظر غيرقابل كتمان خود با جريان ايشان مي دانيم». صادق خرازي در عين حال در همين جوابيه خود نيز نوشته است: «حتي منتقدان سياسي آيت ا... نيز منكر شخصيت علمي و تلاش هاي فكري و سابقه فرهنگي و تأثيراتي كه ايشان داشته اند، نمي شوند.» به گفته خرازي، وي در جلسه نقد مستند «آن زمستان» بحث مفصلي در دفاع از اصلاح طلبي و انتقاد از دولت احمدي نژاد انجام داده است.
منبع خبر:
روزنامه خراسان
   تاریخ: ۰۱:۱۲ - ۲۸/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۸۴