اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸

واكنش كواكبيان به اظهارات آيت الله يزدي درباره دفن پسماندهاي هسته اي در ايران
 
واكنش كواكبيان به اظهارات آيت الله يزدي درباره دفن پسماندهاي هسته اي در ايران
پسماندهاي هسته اي ساير كشورها در كشور ما دفن نمي شود/ لازم است اين مساله براي شفاف سازي در افكار عمومي واضح بيان شود

مصطفي كواكبيان نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: پسماندهاي هسته اي ساير كشورها در كشور ما دفن نمي شود.

«مصطفي كواكبيان» در جلسه علني امروز-شنبه- مجلس شوراي اسلامي در واكنش به اظهار نظر يكي از اعضاي شوراي نگهبان پيرامون مصوبه مجلس درخصوص لايحه الحاق ايران به كنوانسيون دفن پسماندهاي هسته اي گفت: لازم است اين مساله براي شفاف سازي در افكار عمومي واضح بيان شود. اينگونه نيست كه پسماندهاي هسته اي ساير كشورها در كشور ما دفن شود.

به گزارش ايرنا، آيت الله يزدي اخيرا در جمع دادستان هاي كشور گفت: «مجلس تصويب كرده بود كه توافق نامه صورت گرفته، پسماندهاي سوخت اتمي مي تواند در كشور دفن شود، اما بنده اعلام كردم كه اين مورد خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف مصلحت است و سايران نيز اين را پذيرفتند.»

علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي در مراسم كلنگ زني مركز تحقيقات ملي جداسازي و توسعه كاربرد ايزوتوپ هاي پايدار، در سايت فردو به اظهارات آيت الله يزدي درباره لايحه تصويب كنوانسيون مشترك ايمني سوخت مصرف شده و پسماندهاي پرتوزا گفت: «ظاهرا سوء تفاهمي پيش آمده است. من از سوي آيت الله يزدي شنيدم كه گويا در اين لايحه اجازه داده شده است كه كشورهاي استكباري سوخت مصرف شده شان را در ايران دفع كنند. اين در حالي است كه در مواد 11 و 12 مقدمه اين لايحه به صراحت آمده است هيچ كشوري نمي تواند كشور ديگر را وادار كند كه پسماندش در آن كشور دفع شود.»

وي با بيان اينكه ما انتظار داريم عزيزان در شوراي نگهبان مطالعه دقيق تري انجام دهند، افزود: «ما دو سال و نيم در رابطه با اين لايحه با كارشناسان و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اعضاي كميسيون امنيت ملي، حقوقدانان و اعضاي دولت صحبت كرديم و اين لايحه به راحتي در مجلس تصويب شد اما نمي دانيم چه اتفاقي افتاده كه در رابطه با ماده اي از اين لايحه كه به آن اشاره شده درست برعكس آن قلمداد شده است.»

كواكبيان همچنين در ادامه تذكر خود گفت: آيت الله يزدي عضو شوراي نگهبان اخيرا در مورد مجلس اظهار نظري داشتند. ايشان بيان كرده نمايندگان با وزرا در خصوص استيضاح ها لابي مي كنند، در حالي كه اين گونه نيست. با اين اظهارات كل نمايندگان زير سوال مي روند. بنده از ايشان تقاضا دارم اگر مواردي را سراغ داريد معرفي كنيد.
منبع خبر:
شبکه ايران
   تاریخ: ۱۵:۵۶ - ۲۶/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۳۷