اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

توضيحات صالحي درباره گام سوم/ حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در سالن جديدي مونتاژ شده است
 
سخنگوي فراكسيون ولايي با اشاره به اين توضيحات علي اكبر صالحي كه جلسه هيات نظارت بر برجام دو هفته پيش براي گام سوم تشكيل شد و پيشنهاداتي هم به رئيس جمهور داده شده، گفت: سالن مونتاژ سانتريفيوژهاي جديد و مدرن را ساخته ايم كه حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در اين سالن مونتاژ شده است همچنين قابليت برگشت ...
مصاحبه با علي اكبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي ايران در ايسنا به گزارش ايسنا، سيد حسين نقوي حسيني در توضيح جلسه امروز فراكسيون ولايي به حضور صالحي رييس سازمان انرژي اتمي در اشاره و اظهار كرد: آقاي صالحي اين توضيح را داد كه آن قسمت از بيانيه 9 بندي مقام معظم رهبري كه مربوط به شروط قبل از امضاي برجام به عنوان وظايف سازمان انرژي اتمي كشور بود، اجرايي شده كه از جمله آن بندهاي 3، 4 و 5 است. بعد از خروج آمريكا از برجام تمام دستورات مقام معظم رهبري كه مربوط به حوزه فناوري هسته اي بود اجرايي شده، ولي بندهاي غير فني در حوزه اختيارات ما نيست و وزارت خارجه بايد پاسخگو باشد.

وي افزود: بحث مذاكره با آمريكا از دولت دهم شروع شد كه از طريق پادشاه عمان دنبال مي شد از همان ابتدا مقام معظم رهبري آن را قبول نداشته و مي فرمودند آمريكايي ها قابل اعتماد نيستند. همچنين ايشان همواره تاكيد داشتند حق غني سازي ايران بايد به رسميت شناخته شود. آقاي صالحي اين موضوع را يادآور شد كه طبق نامه اي آمريكا در دولت دهم از طريق پادشاه عمان اعتراف به حق غني سازي ايران كرده است.

به گفته وي، صالحي اشاره اي داشته كه يكي از تاكيدات رهبري اين بود كه در فرايند مذاكره، گام به گام جلو برويد و امكان برگشت پذيري هم باشد.

نقوي حسيني ادامه داد: آقاي صالحي همچنين يادآور شد كه ترامپ مي گويد قرارداد برجام بدترين قرارداد بود و بايد فناوري هسته اي ايران متوقف يا كند مي شد. در اين شرايط عملكرد ايران بعد از خروج آمريكا از برجام خوب بود و توانست افكار عمومي جهان را همراه كند؛ لذا اگر همزمان با خروج آمريكا از برجام، ايران خارج مي شد ممكن بود آمريكا به همراه اروپا اجماع جهاني عليه ايران تشكيل دهد و قطعنامه هاي قبلي را بازگرداند؛ لذا اين اقدام صورت نگرفت و گام هاي بعد از خروج آمريكا از برجام در رابطه با نوع رفتار ايران و كاهش تعهدات توسط كميته اي به نام هيأت نظارت بر برجام تصميم گيري مي شود.

وي با اشاره به توضيحات صالحي گفت: طبق توضيحات صالحي تا امروز از لحاظ سياسي اجازه اجماع جهاني عليه ايران را داده نشده است و دشمنان ما در جهان غرب مجبور به اعتراف به اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران شده اند.

سخنگوي فراكسيون ولايي با اشاره به اين توضيحات صالحي كه جلسه هيات نظارت بر برجام دو هفته پيش براي گام سوم تشكيل شد و پيشنهاداتي هم به رئيس جمهور داده شده، افزود: سالن مونتاژ سانتريفيوژهاي جديد و مدرن را ساخته ايم كه حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در اين سالن مونتاژ شده است؛ همچنين قابليت برگشت پذيري به شرايط قبل از برجام را داريم و ظرف چند ماه آينده خبرهاي خوبي از اراك خواهيد شنيد.

وي اضافه كرد: آقاي صالحي به اين موضوع هم اشاره كرد كه در حوزه پيشران ها كار كرده و دستاوردهاي خوبي داشته ايم؛ ميزان غني سازي ما از 300 كيلو به 370 كيلو رسيده و روي نسل هاي IR6 و IR7 كار كرده ايم و همچنين IR8 را نيز در دستور كار داريم؛ ضمن اينكه براي انجام امور خود به استفاده از ظرفيت جوانان و نخبگان اهتمام و اعتقاد داريم.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۴:۲۴ - ۲۷/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۱۰۲
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
توضيحات صالحي درباره گام سوم: حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در سالن جديدي مونتاژ شده  تیک
توضيحات صالحي درباره گام سوم/ حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در سالن جديدي مونتاژ شده است  روزنامه آرمان ملی
توضيحات صالحي درباره گام سوم/ حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در سالن جديدي مونتاژ شده است  روز نو
توضيحات صالحي درباره گام سوم | حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در سالن جديدي مونتاژ شده است  همشهري
توضيحات صالحي درباره گام سوم/ حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در سالن جديدي مونتاژ شده  تدبیر و امید
توضيحات صالحي درباره گام سوم: حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در سالن جديدي مونتاژ شده  انتخاب
توضيحات صالحي درباره گام سوم/ حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در سالن جديدي مونتاژ شده است  شفاف
توضيحات مهم صالحي درباره گام سوم غني سازي اورانيوم/ حدود 20 سانتريفيوژ IR6 در سالن جديدي مونتاژ شده است  نامه نيوز