اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

افتتاح سه آزمايشگاه مركز ملي خلاء
 
همزمان با كلنگ زني مركز تحقيقات ملي جداسازي و توسعه كاربرد ايزوتوپ هاي پايدار، سه آزمايشگاه تست پمپ هاي خلاء، تست شير خلاء و فشارسنج هاي خازني با حضور علي اكبر صالحي افتتاح شد.
مصاحبه با علي اكبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي ايران در ايسنا يكي از مسوولان ساخت اين آزمايشگاه ها حاضر در مراسم بازديد و افتتاح، به ايسنا گفت: جمهوري اسلامي ايران اكنون جزو 10 كشور سازنده شيرها و پمپ هاي خلاء و فشارسنج هاي خازني در دنياست.

وي موارد استفاده پمپ ها و شيرهاي خلاء را در مراكز غني سازي دانست و گفت اين تجهيزات به دليل تحريم ها امكان ورود به كشور ندارند ولي اكنون خودمان توانستيم با توانايي داخلي و بر اساس نوع سانتريفيوژهايمان اين شيرها و پمپ ها و فشارسنج ها را بسازيم و تست كنيم.

وي ادامه داد: سه نوع پمپ خلاء داريم كه الان بومي سازي شده اند و ايران از توليد كنندگان آن محسوب مي شود. اين پمپ ها علاوه بر صنعت هسته اي در صنايعي ديگر هم مورد استفاده دارد.

اين مسوول همچنين درباره آزمايشگاه فشارسنج هاي خازني اظهار كرد اين تجهيزات از سال هاي 86 به بعد در اختيار ايران قرار نگرفته و براي تعمير و نگهداري آنها مشكلات بسياري داشتيم ولي خودمان در بخش تحقيق و توسعه روي آنها كار كرديم و توانستيم آنها را توليد كنيم و امروز با راه اندازي آزمايشگاه هاي تست اين تجهيزات اين پيام به دنيا ارسال مي شود كه ايران قادر است توليدات خود را استفاده كند.
انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۴:۳۳ - ۲۲/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۶۲