اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

تصوير سايت فردو بسيار فعال است
 
رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: سايت فردو يكي از سايت هاي بسيار فعال ما است و همكاري هاي مختلف ايران در رابطه با اين سايت در چارچوب برجام با كشورهاي مختلف از جمله با اروپا و روسيه در حال انجام است و نيازهاي زيرساختي علمي و فني صنعت هسته اي و صنايع ديگر را فراهم مي كند.
رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: سايت فردو يكي از سايت هاي بسيار فعال ما است و همكاري هاي مختلف ايران در رابطه با اين سايت در چارچوب برجام با كشورهاي مختلف از جمله با اروپا و روسيه در حال انجام است و نيازهاي زيرساختي علمي و فني صنعت هسته اي و صنايع ديگر را فراهم مي كند.

به گزارش جام جم آنلاين از ايسنا، دكتر علي اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي و معاون رئيس جمهور پيش از ظهر امروز (سه شنبه) با حضور در سايت فردو در مراسمي كلنگ احداث مركز تحقيقات ملي جداسازي و توسعه كاربرد ايزتوپ هاي پايدار را به زمين زد.

اين مركز به گفته صالحي قرار است طي دو سال ساخته و تجهيز شود و در فاز اول ساختمان اين مركز براي 20 فروردين سال 99 آماده خواهد شد.

رئيس سازمان انرژي اتمي در حاشيه اين مراسم در جمع تعدادي از خبرنگاران داخلي اظهار كرد: توليد ايزتوپ پايدار به روش هاي مختلف انجام مي شود و ايران امروز اين قابليت را دارد كه علاوه بر توليد ايزتوپ پايدار بروز سانتريفيوژ از طريق تبادل شيميايي، نفوذ حرارتي، تقطير غشايي و تقطير تدريجي اين كار را انجام دهد. ما پيش از اين در سطح آزمايشگاهي توليد ايزتوپ پايدار را به روش هاي فوق انجام داده ايم اما الان ضرورت است تا اين روند را توسعه دهيم.

وي گفت: بنايي كه به اين منظور در نظر گرفته شده شامل 5 هزار متر مربع و 8 كارگاه و 8 آزمايشگاه است و به عقيده بنده در غرب آسيا اين كار بي نظير خواهد بود و كشوري را سراغ ندارم كه با اين روش ها در غرب آسيا توانسته باشد وارد مرحله توليد ايزتوپ هاي پايدار شود.

صالحي ادامه داد: سايت فردو در سه چهار سال گذشته بسيار فعال بوده است و حدود 16 هزار متر مربع به ساختمان هاي اين سايت اضافه شده است. فردو يكي از تاسيسات مهم براي امور زيرساختي در صنعت هسته اي محسوب مي شود.

وي گفت: مركز ملي مواد دو سال پيش تاسيس و تجهيز شد و امروز خدمات اين مركز در اختيار صنايع كشور قرار مي گيرند همچنين مركز ملي خلا 20 فروردين سال جاري افتتاح شد كه اين مركز هنوز البته تكميل نشده اما بخش هاي از آن فعاليتش شروع شده و طي زمان تكميل خواهد شد.

رئيس سازمان انرژي اتمي خاطر نشان كرد: اگر فعاليت فردو را با فعاليت اين سايت در سه چهار سال گذشته مقايسه كنيم بايد بگويم اين مركز بسيار پيشرفت داشته است هم به لحاظ تكنولوژي، ساختمان و فناوري و هم به لحاظ نيروي انساني. ما توانسته ايم محققان بسياري را در سطوح مختلف به ويژه سطح دكترا و كارشناسي ارشد به كار بگيريم و به جرئت مي توانم بگويم سايت فردو امروز بسيار فعال است.
   تاریخ: ۱۳:۴۱ - ۲۲/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۸۷
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
آغاز احداث مركز جداسازي ايزوتوپ هاي پايدار در فردو  تسنیم
قدم هاي خوبي براي پروژه اراك برداشته شده است  باشگاه خبرنگاران جوان