اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸

آقاميري: انرژي هسته اي عامل اقتدار كشور است
 
آقاميري با استناد به گفته رئيس مركز پايگاه استادي جهان اسلام ISC افزود: از سال 76 به بعد جهش علمي بزرگي را شاهد هستيم و آهنگ رشد مقالات علمي ما در سال 23درصد است، در حالي كه اين رقم در كشورهاي پيشرفته، بين 4 تا 5درصد است.

به گزارش «خبرنامه دانشجويان ايران» به نقل از مركز ارتباطات و اطلاع رساني نهادنمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، سيد محمودرضا آقاميري، رئيس دانشكده هسته اي دانشگاه شهيدبهشتي صبح امروز در جمع فعالان فرهنگي سياسي دانشگاه هاي كشور گفت: مطابق بيانيه گام دوم انقلاب، جوانان محور تحقق نظام پيشرفته اسلامي هستند و دانش، آشكارترين وسيله عزت كشور است كه در اين زمينه گرچه ابتداي راه هستيم، اما در قله قرار داريم.

وي، ميزان سرمايه گذاري در علم و فناوري، منابع انساني و توليدات را از شاخص هاي پيشرفت علم و فناوري كشورها معرفي كرد كه هر ساله توسط نهادهاي بين المللي ارزيابي مي شود.

آقاميري با استناد به گفته رئيس مركز پايگاه استادي جهان اسلام ISC افزود: در 20سال ابتدايي انقلاب اسلامي، به دليل مسائل فرهنگي سياسي موجود، فعاليت علمي خاصي صورت نگرفت، اما از سال 76 به بعد جهش علمي بزرگي را شاهد هستيم و آهنگ رشد مقالات علمي ما در سال 23درصد است، در حالي كه اين رقم در كشورهاي پيشرفته، بين 4 تا 5درصد است.

وي ادامه داد: ميزان استناد داخلي و خارجي به مقالات علمي، از ديگر شاخصه هاي كيفي رشد علمي است كه در اين زمينه مقالات دانشمندان ما رقم قابل توجهي دارد و در رشته هاي علمي جديد نيز فاصله خيلي كمي با رتبه هاي برتر جهان داريم.

200دانشمند رده اول جهان، ايراني هستند
اين استاد دانشگاه با بيان اينكه تنها تعداد دانشمندان ما كه جزء دانشمندان يك درصدي جهان هستند 200نفر است، اضافه كرد: در زيست فناوري نيز در رتبه 13 قرار داريم؛ ارزش اين رتبه زماني معلوم مي شود كه بدانيم در شرايطي كه جوانان ما را به عنوان دانشجوي هسته اي و بيوتكنولوژي از دانشگاه هاي اروپا اخراج كرده و گفته اند حق نداريد اين رشته ها را بخوانيد، حاصل شده است.

وي با اشاره به گزارش دانشگاه جورجيا درباره پيشرفت نانو در ايران گفت: از نظر مقالات نانو رتبه چهارم جهان را داريم و ايران با اينكه 1درصد جمعيت جهان را دارد اما 2درصد محصولات بيوتكنولوژي جهان را توليد مي كند.

آقاميري افزود: فناوري هسته اي، فناوري كنترل و مهار انرژي درون هسته براي تسهيل در زندگي انسان هاست، اما سؤال اينجاست كه چرا با وجود كاربردهاي وسيع انرژي هسته اي، ما را از داشتن آن منع مي كنند؟

اين دانشمند هسته اي ابراز كرد: آمريكا در سال 1945 بمب اتمي را آزمايش كرده و به قدرت انرژي هسته اي پي برد و براي انحصار آن به خود برنامه ريزي كرد، اما با اين وجود به مرور كشورهايي مانند شوروي سابق، چين، فرانسه و انگلستان هم به اين فناوري دست يافتند و برخي كشورها مانند پاكستان، آفريقا و رژيم صهيونيستي نيز آن را از خود امريكا دريافت كردند.

از صفر و با مدل دفاع مقدس شروع كرديم
وي، حمله هوايي به هيروشيما و ناكازاكي، طرح شعار «انرژي هسته اي صلح آميز» و بعد تاسيس سازمان بين المللي انرژي اتمي را اقدامات آمريكا جهت ارعاب جهانيان و محدود كردن فعاليت هسته اي در ساير كشورها برشمرد و گفت: براي دسترسي به نيروي انساني هسته اي بايد ابتدا علم و تجهيزات آن را داشت، در حالي كه در ايران بعد از انقلاب، بيش از 99درصد نيروهاي انساني اين عرصه از كشور رفته بودند و ما در هر سه مولفه (نيروي انساني، علم و تجهيزات) از صفر شروع كرديم.

آقاميري ادامه داد: براي شروع، با همان روش جنگ نظامي مان پيش رفتيم و همه آغازكنندگان از رزمندگان دفاع مقدس بودند كه براي راه اندازي يك نهضت علمي، مجدد دورهم جمع شدند؛ شهيد شهرياري كه يك نابغه به تمام معنا و در جنگ تحميلي نيز فرمانده گروهان بود، بعد از جنگ، تحصيلاتش را ادامه داد و بدون تحصيلات خارجي در اين عرصه به بالاترين دانش ها دست يافت.

عضو هيأت علمي دانشگاه شهيد بهشتي با بيان اينكه امروز شناسايي معدن، غني سازي، توليد كيك زرد، طراحي رآكتور و سوخت و... در كشور صورت مي گيرد، افزود: اين پيشرفت معجزه آسا امروز به حدي براي ما عزت آفرين بوده است كه غربي كه زماني به ما مي گفت حق نداريد هسته اي داشته باشيد، در برجام وجود 5هزار سانتريفيوژ را پذيرفت.

انرژي هسته اي عامل اقتدار كشور است
وي يادآور شد: ما بايد از انرژي هسته اي برخوردار باشيم، اما نه فقط به خاطر كاربردهاي آن، بلكه براي اقتدارآفريني آن براي ما كه با دست خالي و كاملا بومي به آن دست يافته ايم و اين مهم در سايه حمايت ها و دورانديشي هاي رهبر معظم انقلاب است كه مسير هسته اي ما را تغيير داده و به جايگاهي خاص و قابل توجه رسانده است. يادم هست سال 80 كه به دانشكده هسته اي آمدند خيلي تشويق كردند و اميد دادند و آنجا بود كه فهميديم مي شود در اين كشور كار هسته اي كرد.
   تاریخ: ۱۰:۳۵ - ۲۲/۰۵/۱۳۹۸   بازدید: ۴۵