دریافت اطلاعات ...
 
اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

برگرديم به شرايط 20 ژانويه 2017
 
حسن روحاني، رئيس جمهور ديروز در جلسه هيات دولت با اشاره به شرايط سخت 3سال گذشته گفت: در تاريخ ايران 2 دفاع مقدس داشته ايم؛ يك دفاع مقدس 8ساله در برابر صداميان و يك دفاع مقدس در برابر جنگ اقتصادي ترامپي ها.
دولت
برگرديم به شرايط 20 ژانويه 2017

حسن روحاني، رئيس جمهور ديروز در جلسه هيات دولت با اشاره به شرايط سخت 3سال گذشته گفت: در تاريخ ايران 2 دفاع مقدس داشته ايم؛ يك دفاع مقدس 8ساله در برابر صداميان و يك دفاع مقدس در برابر جنگ اقتصادي ترامپي ها. در سخنان روز چهارشنبه رئيس جمهور به وضوح فراغت از يك كارزار چندساله اقتصادي با كاخ سفيد ديده مي شد. او تلويحا از پايان اين جنگ خبر داد و از مردم به خاطر مقاومت 3ساله در جنگ اقتصادي تشكركرد.
براساس گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني از پايان دوره ترامپيسم سخن گفت و تصريح كرد: يكي از مظاهر بزرگ پيروزي ملت ايران و شكست حتمي و قطعي دشمن در اين جنگ اقتصادي، پايان دوران ترامپيسم است؛ آدمي كه بدترين جنايت ها را در تاريخ آمريكا نسبت به ملت هاي مستقل به ويژه ملت ايران و فلسطين و ساير ملت هايي كه تحت ظلم و ستم او قرار داشتند، انجام داد و شكست اين آدم به خاطر شكست او در مجامع بين المللي، مراجع حقوقي، معيارهاي اخلاقي، افكار عمومي جهان و افكار عمومي ملت آمريكا بود. او اقدامات ضدانساني، تروريستي و سبعانه اي را نسبت به ملت ايران حتي در دوران كرونا اعمال كرد و در دوران كرونا هر روز به تحريم و فشار خودش افزود. حتي صندوق بين المللي پول كه مي خواست به ملت ايران 5ميليارد دلار براي مسائل پزشكي و مقابله با كرونا كمك كند، كساني كه مخالفت كردند در برابر اين موضوع، همين گروه كاخ سفيد بودند و نگذاشتند مردم ايران راحت تر و با شرايط بهتر در برابر اين بيماري سخت و عالمگير مقابله و ايستادگي كنند.
رئيس جمهور با تشريح مسائل احتمالي ميان دولت ايران و دولت جديد كاخ سفيد در آينده گفت: سياست جمهوري اسلامي ايران روشن است. سياست جمهوري اسلامي ايران همانطور كه بارها تأكيد كرديم، تعهد در برابر تعهد، اقدام در برابر اقدام، كاهش تنش در برابر كاهش تنش، احترام در برابر احترام و تعهدات بين المللي در برابر تعهدات بين المللي است و اگر يك چنين اراده اي در حاكمان آينده آمريكا وجود داشته باشد، به نظرم حل مسئله بسيار آسان است.
رئيس جمهور در ادامه گفت: ايران و آمريكا هر دو مي توانند تصميم بگيرند و اعلام كنند كه به شرايط 20ژانويه2017 برمي گردند؛ هم ايران برمي گردد به شرايط 20ژانويه2017 و هم آمريكا و اين مي تواند گشايش بزرگي براي بسياري از مسائل و مشكلات باشد و مسير و شرايط را كاملا تغيير دهد و بعد مراحل بعدي را مي شود در بخش هاي مختلف ادامه داد. گره اصلي با يك اراده و يك تصميم، گشاده و باز مي شود.
رئيس جمهور در اشاره خود به اين تاريخ مشخصا تغيير شرايط از زمان روي كار آمدن دونالد ترامپ در كاخ سفيد را نشانه گرفته است. برجام اگرچه از دي ماه سال94 به اجرا درآمد، اما يك سال بعد وقتي ترامپ به رياست جمهوري آمريكا رسيد، عملا مخالفت هاي خود با برجام را شروع كرد.
ترامپ اول بهمن ماه سال95 رسما مسئوليت را از اوباما تحويل گرفت و شديدترين حملات را به برجام وارد كرد. بار رواني اين تهديدات خيلي زودتر از اينكه ترامپ رسما در ارديبهشت ماه97 از توافق خارج شود، تأثيرش را بر اقتصاد ايران گذاشت.
اعتراضات دي ماه سال96 ناشي از نوسانات ارزي، بخشي از تبعات چنين اتفاقي بود. ايران هم مطابق برجام در همين بازه زماني طي 5مرحله اقدام متقابل، شروع به كاهش تعهدات برجامي خود كرد. گزارش اخير آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر 12برابر شدن ذخاير اورانيوم غني شده ايران در مقايسه با سقف تعيين شده در برجام، بخشي از شدت عمل ايران در مواجهه با تحريم هاي آمريكا بود.
شروط رئيس جمهور براي بازگشت ايران به تعهداتش، لغو همه تحريم هاي هسته اي طبق توافق هسته اي است. براين اساس آمريكا بايد تحريم هاي نفتي، ارزي، بانكي، فلزات گرانبها، هواپيمايي و موارد متعدد ديگر را به حالت قبل از رياست جمهوري ترامپ يعني دوره اجراي برجام بازگرداند. به تناسب اين اقدامات ايران هم به تعهدات خودش بازخواهد گشت.

مكث
شرايط سخت حمل و نقل

رئيس جمهور در جلسه چهارشنبه هيأت دولت با اشاره به تراكم بالاي حمل ونقل در برخي از ساعات روز و نقش آن در شيوع بيماري كرونا گفت: احساس كرديم ممكن است فعاليت ادارات مقداري شرايط را براي حمل ونقل در شرايط صبح و ظهر سخت مي كند؛ لذا تصميم گرفته شد و اين تصميم را در شنبه هفته آينده مصوب مي كنيم و به همه وزرا دستور داده شد كه اين يك سوم كارمندهايي كه در نقاط قرمز گفتند سر كار بيايند، اگر حضور آنها براي هفته آينده ضرورت ندارد، مجازند هر مقدار مي خواهند كاهش دهند. اين يك سوم، بشود يك چهارم و يك پنجم يا هر مقداري كه ضروري مي دانند و دستور بدهند در هفته آينده كارمندان هر مقداري كه ضرورت ندارد، سر كار نيايند. براي اينكه خلوت تر شود و براي اينكه ترافيكي كه داريم در اتوبو س ها و مترو، خلوت شود و براي هفته آينده ان شاء الله به حداقل ضروري كارمندان اكتفا كرده و بقيه بخش هايي كه ضرورت ندارد را تعطيل كنند.
منبع خبر:
همشهري
   تاریخ: ۰۰:۵۲ - ۰۶/۰۹/۱۳۹۹   بازدید: ۲۵