اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

قاره سبز به جاي بيانه گام هاي عملي بردارد
 
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: نگراني از تحريم و فشار اقتصادي از سوي آمريكا، سه كشور اروپايي را به فرافكني سياسي وادار كرده است.
روح الله حضرت پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري خانه ملت با اشاره به بيانيه سه كشور اروپايي انگليس، آلمان و فرانسه در خصوص كاهش تعهدات برجامي جمهوري اسلامي ايران ، گفت:تروئيكاي اروپا علي رغم مخالفت هاي لفظي با خروج آمريكا از برجام به وعده هاي خود براي جبران آثار اين خروج عمل نكردند.

وي افزود: بيانيه سه كشور اروپايي آلمان، انگليس و فرانسه عليه كشورمان شرم آور است و نشان داد فرمايشات حكيمانه رهبر معظم انقلاب در عدم اعتماد به برجام اروپايي به دليل تبعيت اروپا از استكبار جهاني، بر اساس واقعيت بوده است.

نماينده مردم اروميه در مجلس ادامه داد: اتحاديه اروپا بلوك بندي هاي سياسي از هم گسيخته اي دارد كه ايالات متحده نيز از اين موقعيت بهره مي برد.

بيشتر بخوانيد:

برجام چالش بين يكجانبه گرايي و چندجانبه گرايي است/ پذيرش پلتفرم برجامي چيني ها در صورت انطباق با منافع ملي

حضرت پور با بيان اينكه اروپا از كدام حسن نيت و از كدام اينستكس حرف مي زند؟تاكيد كرد: اروپا از طرف آمريكا تحت فشار اقتصادي است و نگران تحريم از سوي ايالات متحده است؛ سه كشور اروپايي به اين دليل به فرافكني سياسي، روي آورده اند.

اين نماينده مردم در مجلس يازدهم ادامه داد: فعاليت هاي صلح آميز هسته اي جمهوري اسلامي ايران كاملا در چارچوب قوانين بين الملل بوده و ايران در واكنش به بي عملي كشورهاي اروپايي در 5 گام، طبق مفاد برجام تعهدات خود ذيل اين توافق را كاهش داد.

وي خاطرنشان كرد: اروپايي ها با وجود اينكه مصمم بوده و تعهد هم داده بودند تا طبق برنامه زمان بندي شده جلو بروند، شاهد عزم جدي آنها در انجام تعهدات در چارچوب توافقنامه هسته اي نبوديم ؛ از سوي ديگر قول ها و وعده هايي در خصوص راه اندازي كانال مالي، ايجاد روابط مالي، تجاري دادند اما متاسفانه فشار آمريكا و لابي صهيونيستي و ساير محافل سياسي و اقتصادي بين المللي به اروپايي ها اين مجال و جرأت را نداد كه به تعهدات خود عمل كنند.

حضرت پور مطرح كرد: مشكلات اقتصادي كشور به علت تحريم هاي بسيار زياد است و بيماري كرونا نيز مزيد بر علت شده است، ولي با همه اين احوال ظرفيت هاي كشور زياد هستند و ما مي توانيم مشكلات جامعه را حل كنيم.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان كرد: هم اكنون نيز دستگاه ديپلماسي در مواجهه با اروپايي ها قدرتمند عمل مي كنند و رهنمودها و ديدگاه هاي رهبر معظم انقلاب را در اولويت دستوركارشان قرار مي دهند.

گفتني است؛در بيانيه سه كشور اروپايي كه در نشست شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي قرائت شده، طرف هاي اروپايي برجام ادعا كرد ه اند كه همه تحريم ها را طبق توافق لغو كرده و اقدامات ديگري را نيز انجام داده اند تا ايران بتواند از طريق سازوكار مالي موسوم به اينستكس، مبادلات تجاري خود با كشورهاي اروپايي را ادامه دهد!/
منبع خبر:
خانه ملت
   تاریخ: ۱۲:۴۰ - ۰۱/۰۹/۱۳۹۹   بازدید: ۱۴
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
معاون رييس جمهور از ذوب آهن اصفهان تقدير كرد  کوتاه آنلاین