دریافت اطلاعات ...
 
اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

پيام عربستان به بايدن در رابطه با ايران
 
پيام عربستان به بايدن در رابطه با ايران
پيام عربستان به بايدن در رابطه با ايران

فرارو/متن پيش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در اخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

عربستان سعودي اعلام كرد كه اين كشور خود را براي شرايطي كه ديگر نتوان مانع از ساخت سلاح اتمي توسط ايران شد، آماده مي كند.

عادل الجبير، مشاور عالي دولت در امور خارجه در مصاحبه با خبرگزاري آلمان تأكيد كرد: «به طور قطع اين يك گزينه است.» او گفت، در صورتي كه ايران به قدرت اتمي بدل شود، كشور هاي ديگر نيز پيروي خواهند كرد: «عربستان سعودي با صراحت تمام گفته است، هر كار ممكن را انجام خواهد داد، تا از مردم و قلمرو كشورش حفاظت كند.»

دولت ترامپ خواستار يك توافقنامه گسترده تر از برجام با جمهوري اسلامي ايران است تا نه تنها مانع از ساخت سلاح اتمي توسط ايران شود، بلكه برنامه موشكي و دخالت هاي ايران در مناقشه هاي منطقه اي را نيز متوقف كند. عربستان سعودي از اين سياست حمايت مي كند. جبير گفت: «ما معتقديم كه ايران تاكنون تنها در برابر فشار بوده كه واكنش نشان داده است.»

الجبير در برابر اين پرسش كه آيا با جو بايدن به عنوان رئيس جمهوري تغييري در سياست آمريكا در منطقه رخ خواهد داد، سكوت اختيار كرد و تنها گفت: «خواهيم ديد.»

عربستان سعودي اعلام كرده كه قصد دارد طي 20 تا 25 سال آينده 16 رآكتور هسته اي بسازد. هزينه آن حدود 80 ميليارد دلار برآورد شده است.

اين كشور مي خواهد با توليد اين رآكتور ها از يك سو به نياز هاي فزاينده عربستان به انرژي پاسخ دهد و از سوي ديگر رآكتور هاي كوچك تر را براي شيرين كردن آب دريا به كار گيرد.

از آن گذشته اين كشور قصد دارد با جايگزين كردن انرژي اتمي در داخل به جاي مصرف نفت، صدور اين ماده خام را افزايش دهد. در حال حاضر دولت عربستان نفت را با قيمت هاي سوبسيدي در اختيار مردم قرار مي دهد.

رياض در پروژه هاي نيروگاه هاي اتمي خود بيشتر با چين همكاري دارد. مدت هاست اين نگراني وجود دارد كه عربستان سعودي گزينه توليد سلاح اتمي خود را باز گذارده است.

محمد بن سلمان، وليعهد عربستان سعودي در سال 2018 در يك مصاحبه با شبكه سي بي اس آمريكا گفته بود كه رياض، در صورتي كه ايران به سوي توليد سلاح اتمي برود، "بدون اتلاف وقت" تلاش براي دستيابي به سلاح اتمي را آغاز خواهد كرد.

عربستان سعودي قرارداد منع گسترش سلاح هاي هسته اي را امضا كرده است.

نگراني عربستان در حالي است كه ايران تحت شديدترين نظارت هاي پادماني سازمان بين المللي انرژي اتمي است.

امروز نماينده دائم ايران نزد سازمان هاي بين المللي مستقر در وين در واكنش به اظهارات وزير مشاور در امور خارجه عربستان سعودي تصريح كرد: "كار هاي غلط خود را گردن ديگران نيندازيد."

كاظم غريب آبادي با انتشار پيامي در صفحه توئيتري خود نوشت: «فرافكني و هراس افكني، دو شيوه كلاسيك و معمول مورد استفاده عوام فريبان است. اگر به دنبال تعقيب برنامه سلاح هسته اي يا بهانه اي براي توجيه عدم همكاري با آژانس يا سيستم منسوخ پادماني خود هستيد، حداقل شهامت به خرج داده آن را بپذيريد و هزينه آن را هم بپردازيد. كار هاي غلط خود را گردن ديگران نيندازيد.»

علي بيگدلي تحليلگر مسائل سياست خارجي در باره سخنان عادل جبير به فرارو گفت: "اينكه عربستان مي خواهد از انرژي هسته اي استفاده كند مربوط به خيلي وقت پيش است و امر جديدي نيست. عربستان با چين قرارداد هايي در اين رابطه دارد و آمريكا هم در جريان قرار دارد. تركيه و امارات هم همين كار ها را انجام داده اند. اما اگر بخواهند به سمت توليد سلاح هسته اي بروند، به راحتي نمي توانند در اين مسير قرار بگيرند."

او افزود: «سخنان عادل جبير براي ادامه تحريم آمريكا عليه ايران است، شايد هم اساسا توافقي بين آمريكا و عربستان صورت گرفته تا با طرح موضوعاتي اينچنيني بيش از پيش ايران را تحت فشار قرار دهند. آمريكا گزكي دستش باشد و به ايران بگويد همسايگان شما نسبت به فعاليت هاي هسته اي ايران اعترض دارند و اگر ما سخت گيري نكنيم مصر، عربستان، تركيه و امارات و ... هم به اين سمت مي روند و خاورميانه بيشتر دچار تنش مي شود.»

به گفته اين تحليلگر سياست خارجي: «اينگونه اظهارات بيشتر در راستاي افزايش فشار است. در آستانه ورود جو بايدن به كاخ سفيد و اعلام اين موضوع كه آمريكا به دنبال گفت وگو با ايران بر سر برجام است، با موضع از سوي عربستان، بايدن مي تواند با مشت پر وارد مذاكره با ايران شود و امتيازات بيشتري از ايران بگيرد. پادشاه عربستان هم چندي پيش خواستار افزايش فشار به ايران شد.»

بيگدلي با اشاره به ورود اسرائيل به منطقه و به ويژه اتفاقات رخ داده در قفقاز و جمهوري آذربايجان گفت: «ايران تحت فشار سنگيني در منطقه قرار گرفته و شرايط حساسي را در پيش رو دارد و دولتمردان و مقامات ما بايد دقت زيادي به خرج دهند. آقاي ظريف به عنوان وزير خارجه مي گويد آمريكا تحريم ها را بردارد، ما مذاكره مي كنيم. در حالي كه اين اظهارات ساده انگارانه است و قطعا اين نظر باطني آقاي ظريف نيست. اينجا يك سوال اساسي وجود دارد كه چرا اين تحريم ها به ايران و ايراني تحميل شد؟»

به عقيده اين استاد دانشگاه "ايران بايد استراتژي هاي خود را تغيير دهد.اظهارات امثال عادل جبير به اين جهت مطرح مي شود كه دست آمريكا را بازتر بگذارد تا بتواند ايران را بيشتر تحت فشار قرار دهد. ايران هم از داخل از جهت اقتصادي تحت فشار است و هم در خارج از جهت سياسي و امنيتي."

بيگدلي درباره اينكه آيا ممكن است اتمي شدن عربستان در بلند پروازي هاي محمد بن سلمان جايي داشته باشد، گفت: "آمريكا اين اجازه را به عربستان نمي دهد چرا كه تنها امتيازي كه اسرائيل در منطقه دارد، هسته اي بودنش است. دوستي امارات و عربستان با اسرائيل عميق و پايدار نيست و ممكن است روزي بر هم بخورد. بنابراين آمريكا چنين اجازه به اين كشور ها نمي دهد كه هسته اي شوند.»

او افزود: "در سال هاي اخير بار ها مقامات آمريكايي اعلام كرده اند كه هسته اي شدن پاكستان اشتباه بوده است. اين امتيازي كه انحصارا در دست اسرائيل است و اين موضوع بسيار براي آمريكا اهميت دارد. بر سر فروش جنگنده هاي اف35 به امارات هم اسرائيل مخالفت مي كند و مي گويد معادلات قدرت در منطقه را بر هم مي زند."

اين تحليلگر مسائل سياست خارجي ادامه داد: «عربستان و اسرائيل ذاتا با يكديگر رقيب هستند هر چقدر هم روابط دوستانه اي برقرار كنند، اسرائيل هيچ وقت اجازه نمي دهد امتياز برتري اش به دست عربستان بيافتد. اسرائيل با همين امتياز در چند دهه اخير در منطقه شاخ و شانه مي كشد.»

بيگدلي گفت: "سخنان عادل جبير مخاطبش آمريكا و به ويژه جو بايدن است، به بايدن پيام مي دهد كه اگر مي خواهي سر مسائل مختلف با ايران مذاكره كني ما مدعي هستيم. با توجه به ورود اسرائيل به منطقه، عربستان و امارات پشتوانه بيشتري براي فشار به آمريكا در رابطه با ايران دارند. بايدن هم احتمالا در ارتباط با ايران محتاطانه عمل مي كند و آنقدر معطل مي كند تا پالس هايي بيشتري به ايران دهد كه مذاكره بايد با ابعاد جديدتري باشد."

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar
منبع خبر:
آخرین خبر
   تاریخ: ۲۲:۴۰ - ۳۰/۰۸/۱۳۹۹   بازدید: ۱۰۹