دریافت اطلاعات ...
 
اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

پاسخ ايران به مواضع مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي
 
پاسخ ايران به مواضع مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي
پاسخ ايران به مواضع مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي

گروه سياسي/ توافق اخير ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي براي دسترسي اين نهاد به دو مكاني كه ادعا شده است در آنها موارد اعلام نشده فعاليت هسته اي ايران وجود دارد، به موضوع اصلي كنفرانس خبري مديركل آژانس در مراسم افتتاحيه شوراي حكام تبديل شد.
ايران و آژانس روز 4 شهريورماه اعلام كردند كه براي تقويت همكاري ها و جلب اعتماد متقابل جهت تسهيل اجراي كامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتكل الحاقي به توافقي دست پيدا كرده اند كه بر اساس آن قرار شد ايران به طور داوطلبانه به دو مكان مشخص شده توسط آژانس دسترسي داده و فعاليت هاي راستي آزمايي آژانس را براي حل و فصل اين موضوعات تسهيل كند. برپايه همين بيانيه هم مقرر شد كه آژانس هيچ سؤال ديگري از ايران و هيچ درخواستي براي دسترسي به مكان هايي فراتر از آنچه كه توسط ايران تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتكل الحاقي اظهار شده اند، نداشته باشد. در ادامه اين روند بازرسان آژانس به اين دو مكان كه يكي از آنها در اطراف اصفهان و ديگري در نزديكي تهران قراردارد، دسترسي پيدا كردند و اين نمونه برداري هاي محيطي كه در ماه سپتامبر انجام شد، در حال بررسي و تحليل است.
حالا در بحبوحه انجام اين بررسي ها مدير كل آژانس مدعي شده است كه اين سازمان به مواردي در اين بازرسي دست پيدا كرده است كه ايران بايد بابت آنها توضيح دهد. به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اينترنتي آژانس بين المللي انرژي اتمي، «رافائل گروسي»، در مراسم افتتاحيه شوراي حكام آژانس اعلام كرد كه اين سازمان طبق توافق خود با ايران به دو سايت هسته اي به طور كامل دسترسي داشته است. او با تكرار لزوم شفافيت در خصوص وجود ذرات اورانيوم در يك سايت هسته اي در ايران مدعي شد كه ايران بايد توضيحي قابل قبول ارائه دهد تا بر صحت و كامل بودن اعلاميه هاي پادماني ايران خللي وارد نشود. «گروسي» درباره موضوع تورقوزآباد كه پيش از اين رژيم صهيونيستي مدعي شده بود ايران يك زرادخانه هسته اي مخفي در اين محل دارد، گفت: «تقريباً دو سال است كه براي اولين بار آثاري (ذرات اورانيوم) پيدا شده و تبادل نظرهايي با ايران در اين باره انجام شده است. اطلاعاتي كه از آنها دريافت كرديم از نظر فني معتبر نبود. به همين دليل است كه اكنون مي گوييم بايد اطلاعاتي معتبر به ما بدهند. آنها بايد در اين باره شفاف سازي كنند و دليل چيزي را كه ما پيدا كرده ايم توضيح دهند. توضيحات رضايت بخش نبوده است».
اظهارات مديركل آژانس با واكنش كاظم غريب آبادي، نماينده دائم ايران در آژانس رو به رو شد. نماينده ايران در آژانس در نشست اين سازمان با اشاره به اينكه ارائه دسترسي به مكان مورد درخواست آژانس بر مبناي حسن نيت و داوطلبانه بود و اين موضوع بايد به عنوان مبنايي براي حل و فصل موضوع ديده و از ارائه هرگونه نظر و نتيجه گيري عجولانه پرهيز شود، در مورد فرآيند انجام شده در اين خصوص تاكنون، گفت: «در ژانويه 2020 و متعاقب توضيحات ارائه شده توسط ايران در دسامبر 2020 در مورد منشأ احتمالي ذرات اورانيوم طبيعي كشف شده در اين مكان، آژانس از دو تأسيسات هسته اي اظهار شده ايران نيز بازديد و نمونه برداري كرد. پس از آن و در سپتامبر 2020، آژانس پس از 8 ماه از جمع آوري نمونه ها، ارزيابي اوليه خود در خصوص توضيحات ايران را به همراه يك يافته كاملاً جديد، براي شفاف سازي به ما اطلاع داد. متعاقباً در اكتبر 2020، ايران به سؤالات آژانس پاسخ داد. ايران همچنين آژانس را مطلع كرد كه در مورد يافته هاي جديد آژانس در خصوص ذراتي كه ايزوتوپ هاي آنها تغيير كرده است نيز موضوع تحت بررسي و تحقيق قرار دارد. علاوه بر اين، ايران در اوايل نوامبر 2020 نيز توضيحات بيشتري را در خصوص موضوع به آژانس ارائه كرد».
منبع خبر:
روزنامه ايران
   تاریخ: ۲۲:۴۷ - ۳۰/۰۸/۱۳۹۹   بازدید: ۱۱۲
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
پاسخ ايران به مواضع مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي  شبکه ايران