اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

خشم ماهيگيران از تصميم دولت ژاپن براي تخليه زباله راديواكتيو به دريا
 
خشم ماهيگيران از تصميم دولت ژاپن براي تخليه زباله راديواكتيو به دريا >
خشم ماهيگيران از تصميم دولت ژاپن براي تخليه زباله راديواكتيو به دريا

خشم ماهيگيران از تصميم دولت ژاپن براي تخليه زباله راديواكتيو به دريا

در ميان مخالفت هاي شديد طرفداران محيط زيست و ماهيگيران در ژاپن، قرار است اين كشور بيش از يك ميليون تُن مواد راديواكتيو را به دريا بريزد.

دولت ژاپن مي گويد در طول چندين سال روش هاي مختلف دورريزيِ آب راديواكتيو راكتور را بررسي كرده و معتقد است كه رهايي آن در دريا يا بخار آن «گزينه هايي واقع گرايانه»تري هستند. اما رهايي آب راكتور در دريا به دليل خطرات احتمالي آن عليه آبزيان با مخالفت طرفداران محيط زيست روبه رو شده است.

اين اقدام همچنين مخالفت ماهيگيران ژاپني و جامعه توليدكنندگان محصولات ساحلي را برانگيخته است كه معتقدند مردم از مصرف غذاي دريايي و محصولات منطقه خودداري خواهند كرد.

ورود اين حجم از زباله اتمي به دريا موجب نگراني همسايگان ژاپن از جمله كره جنوبي هم شده و سئول نسبت به پيامد اين طرح اظهار نگراني كرد و هم اكنون نيز ورود غذاي دريايي از اين منطقه را ممنوع كرده است.

اين مواد بازمانده تخريب راكتور اتمي فوكوشيما بر اثر سونامي هستند.

رسانه هاي محلي ژاپن اعلام كردند كه عمليات انتقال مواد راديواكتيو راكتور دايچي فوكوشيما به دريا از سال 2022 ميلادي آغاز خواهد شد و تكميل آن دهه ها به طول خواهد انجاميد.

به گزارش اينديپندنت، راكتور اتمي فوكوشيما در ماه مارس سال 2011 به دنبال يك زمين لرزه بزرگ و متعاقب آن سونامي تخريب شد. در اين واقعه حدود 20 هزار نفر كشته شدند هرچند آمار دقيق آن در دسترس نيست.

با اين حال نشريه گاردين به نقل از برخي كارشناسان مي نويسد كه عنصر «تريتيوم» كه يك راديواكتيو ايزوتوپ هيدروژن است تنها در مقادير بالا براي سلامت انسان خطرناك است و آژانس انرژي اتمي هم گفته است اين امكان وجود دارد كه زباله هاي اتمي فيلتر شده را پيش از تخليه در اقيانوس با آب دريا رقيق كرد.

منبع: خبرگزاري ايرنا
   تاریخ: ۱۲:۲۷ - ۲۷/۰۷/۱۳۹۹   بازدید: ۶