اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹

پايان يك تحريم داوطلبانه/ وقتي «خودتحريمي تسليحاتي» را «فتح الفتوح» جا زدند!
 
0 نظر، 3 در صف انتشار و 0 تكراري يا غيرقابل انتشارساعت 3:30 بامداد 27 مهرماه به وقت تهران يا همان ساعت صفر 18 اكتبر، يكي از بخش هاي قطعنامه 2231 سازمان ملل (همان قطعنامه تاييدكننده برجام) عملياتي شده و تحريم هاي تسليحاتي سازمان ملل عليه ايران ذيل قطعنامه هاي ملغي شده، براي هميشه پايان يافت اما در خصوص اين موضوع چند نكته وجود دارد كه مرور آن شايد خالي از لطف نباشد.

پايان يك تحريم داوطلبانه/ وقتي «خودتحريمي تسليحاتي» را «فتح الفتوح» جا زدند! مشرق نوشت: «ماريا زاخارووا» سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه، پنج شنبه هفته گذشته در نشست خبري هفتگي در جمع خبرنگاران گفت: «همان طور كه مشخص است در سال 2015 (1394) شوراي امنيت سازمان ملل هيچگونه محدوديت تسليحاتي در مورد ايران وضع نكرد».

زاخارووا در ادامه گفت: «تيم مذاكره كننده ايران (به رياست ظريف) بخشي از محدوديت ها را بطور داوطلبانه براي تسريع روند مثبت مذاكرات در مورد برجام برعهده گرفت.از ابتدا براي همه طرف هاي شركت كننده مشخص بود كه اين محدوديت ها هيچ ارتباطي با حل و فصل مسائل پيرامون برنامه هسته اي ايران ندارد. تاريخ ماده مربوطه منقضي شده است».برجام، لغو تحريم تسليحاتي را 5 سال به تاخير انداخت!

به عبارت ديگر، تحريم تسليحاتي 5 ساله ايران، زنجيري بود كه برجام به پاي توان دفاعي و نظامي ايران بست و تيم مذاكره كننده براي تسريع در امضاي توافق، اين امتياز بسيار مهم و نقد را بدون دريافت هيچ امتياز متقابلي، به طرف مقابل تقديم كرد!

در حقيقت بايد تحريم تسليحاتي ايران در سال 94 لغو مي شد، اما برجام اين اقدام را 5 سال به تاخير انداخت.

نكته قابل تأمل اينجاست كه در ماهها و هفته هاي اخير، برخي دولتمردان، زنجيري كه برجام به پاي توان تسليحاتي ايران بست را فتح الفتوح ناميدند!

هديه تيم مذاكره كننده به آمريكا و اروپا!

به عنوان نمونه، روحاني- 23 مهر 99- در جلسه هيات دولت گفت: «روز يكشنبه- 27 مهر- شاهد خبر خوش رفع تحريم هاي تسليحاتي هستيم. اين تحريم ظالمانه 10 ساله با مقاومت مردم و تلاش ديپلماتهاي كشورمان، از روز يكشنبه 27 مهرماه و به رغم تلاشهاي 4 ساله آمريكا، رفع مي شود. آنها كه مي گويند برجام چكار كرده است اين يكي از آنها است. از يكشنبه مي توانيم تسليحات بخريم و بفروشيم و اين يكي از آن اقداماتي بود كه دولت تدبير و اميد انجام داد».«سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه- 25تير 94-(دو روز پس از امضاي برجام) تصريح كرده بود كه طرف ايراني با طرف غربي درباره تحريم هاي تسليحاتي مصالحه كرده است. لاوروف تاكي كرد: «ما و چين مي خواستيم تحريمهاي تسليحاتي لغو شود، اما با وجود حمايت ما، خود تيم ايراني موافقت كردند كه تحريم ها تا 5 سال ادامه يابد!».

بي توجهي دولت به گزارش كميسيون ويژه برجام

در 12 مهرماه 94 «عليرضا زاكاني» رئيس كميسيون ويژه بررسي برجام در مجلس، گزارش نهايي اين كميسيون را پس از حدود 40 روز تحقيق و ارزيابي توافق هسته اي ايران و 1+5 به عنوان سند كارشناسي قوه مقننه به صحن علني مجلس فرستاد.

اين گزارش شامل مقدمه 8 بندي، بررسي جنبه هاي حقوقي برجام در 13 بند، بررسي جنبه علمي و فني و تحقيقاتي برجام در 11 بند، بررسي جنبه هاي دفاعي و امنيتي برجام در 6 بند، بررسي مسئله اقتصادي به ويژه تحريم ها در 9 بند و بررسي جنبه هاي سياسي و عمومي برجام در 8 بند بود.

در بخشي از اين گزارش آمده است: «دريافت كميسيون از حفظ بخشي از تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد مرتبط با مسئله هسته اي در قطعنامه 2231، آن است كه تحريم هاي تسليحاتي و موشكي عليه ايران ولو با شدت و محدوديت زماني كمتر نسبت به قطعنامه هاي گذشته ـ كه هيچيك از آنها مورد قبول ايران نبوده اند ـ همچنان باقيمانده است».

در ادامه گزارش تصريح شده است: «كميسيون معتقد است ايجاد محدوديت 5 ساله براي واردات و صادرات سلاح ايران و مسئوليت بزرگ ما در قبال جبهه مقاومت و ايستادگي در برابر تروريسم دولتي و شبكه هاي سامان يافته از سوي آمريكا و هم پيمانان منطقه اي او سبب خواهد شد كه در صورت قبول لوازم اين محدوديت، شاهد رشد تروريسم در غرب آسيا و شمال آفريقا و تضعيف جبهه مقاومت در اين منطقه باشيم؛ لذا كميسيون بر عدم اجراي اين بند از قطعنامه براساس بيانيه وزارت امور خارجه تأكيد مي نمايد».

در بخشي از گزارش كميسيون ويژه برجام تاكيد شد: «كميسيون سعي نمود با دقت در سياست هاي كلي و خطوط قرمز نظام اسلامي پيرامون مذاكرات و نتايج اوليه صورت گرفته و با مرور الزامات مرتبط قانوني در اين خصوص بررسي خويش را انجام دهد و... به همين منظور ضمن درخواست اسناد مذاكرات، 40 سؤال درباره ابهامات براي وزارت امورخارجه و 20 سؤال براي سازمان انرژي اتمي ارسال شد. لازم است از ارسال پاسخ به سؤالات خواسته شده توسط سازمان انرژي اتمي تشكر نموده و اعلام مي دارد كه تا لحظه تنظيم اين گزارش اسناد و پاسخ به سؤالات درخواستي از وزارت امور خارجه ـ علي رغم مكاتبات مكرر ـ به كميسيون واصل نشده است».

متاسفانه بي دستاوردي برجام و خسارت محض توافق هسته اي موجب شده است تا دولتمردان و رسانه هاي اصلاح طلب، در پي دستاوردسازي و به عبارتي «دستاوردتراشي» برآيند.

پالايشگاه ستاره خليج فارس، ميوه برجام!

اين رويكرد تأمل برانگيز در سالهاي اخير مسبوق به سابقه بوده است. براي نمونه روحاني- 28 ارديبهشت 98- گفت: «در سال 94 به توافقي دست يافتيم كه توانست شرايط اقتصادي كشورمان را كاملاً تغيير دهد. به واسطه اين توافق سرمايه گذاري هاي عظيمي در كشور شروع و پروژه هاي عظيمي افتتاح شد كه از آن جمله مي توان به پالايشگاه ستاره خليج فارس اشاره كرد كه به واسطه آن در بنزين خودكفا شديم و اين برجام بود كه زمينه تكميل ستاره خليج فارس را فراهم كرد چرا كه احداث اين پروژه قبل از برجام آغاز شده بود، اما چرا افتتاح نمي شد؟ تمام پمپ هايي كه براي تكميل ستاره خليج فارس نياز بود، تحت توقيف و تحريم بودند و با افتتاح پروژه ستاره خليج فارس همه پيمانكاران صراحتاً اذعان مي كردند كه اين پروژه را آنها نساختند بلكه آن را برجام ساخت و اگر برجام نبود چه بسا ساخت آن 10 يا حتي 20 سال ديگر به اتمام مي رسيد».اين اظهارنظر در حالي مطرح شد كه پالايشگاه ستاره خليج فارس در سال 85 كليد خورد و در سال 92 با پيشرفت حدود 70 درصدي تحويل دولت يازدهم (دولت اول روحاني) شد. مقامات ارشد دولت روحاني در سالهاي گذشته بارها و بارها وعده افتتاح اين پالايشگاه را مطرح كردند و در نهايت سه فاز از پالايشگاه ستاره خليج فارس در زمستان 97 به بهره برداري رسيد.«بيژن زنگنه» كه اصلاح طلبان او را يكي از «ژنرال هاي دولت روحاني»! مي نامند، از جمله كساني است كه همواره معتقد بود كه واردات بنزين و گازوئيل اقتصادي تر از توليد آن در داخل است! و ساخت پالايشگاه به صرفه نيست! به همين دليل پروژه پالايشگاه ستاره خليج فارس مورد بي مهري دولت قرار گرفت. لازم به ذكر است كه واردات بنزين به كشور در دولت يازدهم 6 برابر شد!

پالايشگاه ستاره خليج فارس با تلاش جهادي قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء(ص) ساخته شد. قرارگاه سازندگي سپاه پاسداران ساخت اين پالايشگاه را در اوج تحريم ها در دولت نهم شروع كرد و در ارديبهشت 98، عليرغم كم توجهي دولت، آن را به سرانجام رساند.

وعده لغو بالمره تحريم ها در سال 94

روحاني- تيرماه 94- در گفت وگوي زنده تلويزيوني در سالن اجلاس سران اظهار داشت: «امروز به ملت شريف ايران اعلام مي كنم تمام تحريم ها حتي تحريم هاي موشكي، تسليحاتي و اشاعه اي به صورتي كه در قطعنامه بوده لغو مي شود. تمام تحريم هاي بانكي، بيمه اي، مالي، حمل و نقل، پتروشيمي، فلزات سنگين و تحريم هاي اقتصادي به طور كامل لغو خواهد شد و نه تعليق».

دلار 31 هزارتوماني و پرايد 140 ميليوني و سكه 16 ميليوني، ثمره و ميوه مذاكره و توافق با آمريكاست. به عبارت ديگر، موارد مذكور همان سيب و گلابي هاي برجام است، اما برخي دولتمردان و فعالين و رسانه هاي اصلاح طلب، بجاي عذرخواهي از مردم به سبب تحميل اين شرايط و تلاش براي تغيير ريل گذاري خود و جبران خسارت ها، همچنان مشغول دستاوردسازي و دستاوردتراشي براي برجام هستند.دولتمردان تاكيد كرده بودند كه در دي ماه 94 تمامي تحريم ها يكباره لغو خواهد شد. در آن مقطع هيچ خبري از ترامپ نبود و اتفاقا جو بايدن، معاون اول رئيس جمهور بود. پس چرا تحريم ها يكباره لغو نشد!؟

علت اين بود كه از ابتدا هم قرار نبود به واسطه بتن ريزي در صنعت هسته اي تحريم ها لغو شود. آمريكا از مذاكره به دنبال رسيدن به همان نتيجه اي است كه با جنگ يا تحريم مي خواست به آن دست يابد.

هدف آمريكا از مذاكره با كشوري همچون ايران، گرفتن توانمندي هاي استراتژيك است. ديروز هسته اي، فردا موشكي و منطقه اي و ...در اين ميان لغو تحريم ها و گشايش اقتصادي هيچ جايگاهي در برنامه مذاكراتي طرف آمريكايي ندارد و صرفا به عنوان «وعده نسيه» و به عبارتي «وعده سرِخرمن» بيان مي شود. همانطور كه در هسته اي بيان شد.
منبع خبر:
الف
   تاریخ: ۱۱:۳۸ - ۲۷/۰۷/۱۳۹۹   بازدید: ۷