اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

آمريكايي ها نمي توانند از مكانيزم ماشه استفاده كنند/ 5گزينه روي ميز ايران در صورت تصميم گيري غيرمتعارف شوراي امنيت
 
«محدود كردن بازرسي هاي بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي، افزايش سطح غني سازي به 20 درصد، پايان دادن به اجراي داوطلبانه پروتكل الحاقي، خروج از معاهده NPT و در نهايت تير خلاس هم خروج از برجام» خواهد بود كه به عنوان گزينه هاي روي ميز ايران به منظور با برخورد اقدام و تصميم گيري غيرمتعارف شوراي ...
تحريم تسليحاتي ايران در ماه اكتبر به پايان مي رسد - شبكه خبري ...

تحريم تسليحاتي ايران با انعقاد برجام و تحت قطعنامه 2231 شوراي امنيت در 18 اكتبر برابر با 27 مهر ماه سال جاري پايان خواهد يافت. اين موضوعي اتفاق بزرگي است كه آمريكايي ها به هيچ عنوان خواستار تحقق آن نيستند و ماه هاست كه تلاش هاي وافري را براي تمديد تحريم تسليحاتي جمهوري اسلامي آغاز كرده اند، اما تاكنون هرچه زده اند به در بسته خورده و توفيقي در اين راه نداشته اند.

به گزارش «تابناك»، آمريكا براي تمديد تحريم تسليحاتي ايران ادعاهاي واهي را مطرح كرده و از اين طريق به دنبال متقاعد كردن كشورها به تمديد تحريم هاي تسليحاتي عليه جمهوري اسلامي است. «اقدامات خصمانه ايران در منطقه، حمايت از تروريسم و مسلح كردن گروه هاي نيابتي خود در خاورميانه كه موجب برهم زدن ثبات منطقه شده» از جمله موضوعاتي است كه ايالات متحده از طريق آن به دنبال تحقق خواسته ضد ايراني اش است.

آمريكايي ها چه كارهايي براي پايان نيافتن تحريم تسليحاتي ايران كردند؟

البته محقق شدن خواسته آمريكايي ها براي تمديد تحريم هاي تسليحاتي ايران كار سختي است و به زعم خيلي از بازيگران و كنش گران بين المللي نشدني؛ اما پروسه اجرايي كار اين است كه آنها (آمريكايي ها) براي اينكه بتوانند به هدف خود در تمديد تحريم تسليحاتي ايران دست يابند، ابتدا بايد اين موضوع را به شوراي امنيت برده و در شورا به تصويب برسانند، اما اين پرسش كه آيا آمريكا قادر خواهد بود كه اعضاي دائم شوراي امنيت سازمان ملل را در اين راه با خود همراه نمايد، سئوال اساسي و جدي است كه پاسخ هاي مختلفي به آن داده مي شود و عمده اين پاسخ ها حول عدم تحقق اين خواسته مطرح مي شود.

در فاصله كمتر از دو ماه به موعد پاياني رفع تحريم تسليحاتي ايران، آمريكايي ها حداكثر تلاش خود را انجام داده و فشارهاي زيادي را به كشورهاي تصميم گير در اين زمينه وارد آورده است كه بتواند نسبت به تمديد اين تحريم ها اقدام كند. در همين خصوص، جلسه مقدماتي شوراي امنيت سازمان ملل و مواضع مخالف كشورهاي عضو با پيشنهاد ارائه شده از سوي آمريكا در مورد تمديد تسليحاتي ايران (حتي مخالفت هاي ابراز شده از سوي شركاي اروپايي آمريكا) نشان داد كه واشنگتن چقدر در پيشبرد اين هدف خود در شوراي امنيت تنها و منزوي است.

ارائه و اصلاح پيش نويس ضدايراني توسط آمريكا

4 تيرماه مفاد قطعنامه پيشنهادي واشنگتن براي تمديد تحريم تسليحاتي ايران از طريق ارتباط اينترنتي براي اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل تشريح شد. آمريكايي ها با ادعاي فعاليت هاي (به اصطلاح) بدخواهانه جمهوري اسلامي ايران، از جمله حمله به عربستان سعودي در سپتامبر 2019 و اين كه تهران نه از محدوديت ها پيروي كرده و نه رفتار تهديد آميز خود را تغيير داده است، خواستار آن شدند كه شوراي امنيت سازمان ملل تحريم هاي تسليحاتي فعلي عليه جمهوري اسلامي ايران را تمديد كند. اما خواسته آنها مورد اعتنا نگرفت تا ايالات متحده با انجام اصلاحاتي در پيش نويس تمديد تحريم هاي تسليحاتي ايران، بار ديگر براي تحقق اين امر تلاش كند.

دولت آمريكا متن پيش نويس قطعنامه ضد ايراني را كه خواستار تمديد تحريم هاي تسليحاتي عليه ايران است را از 35 پاراگراف به 2 يا 4 پاراگراف تقليل داد. پيش نويس قطعنامه قبلي آمريكا علاوه تلاش براي تمديد تحريم تسليحاتي ايران، به دنبال تحميل مجازات هايي مانند مصادره دارايي ها و منع سفر براي افراد و نهادهاي ايراني از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است.در پيش نويس جديد آمريكا درخواست براي تحريم مقام هاي سپاه را نيز حذف كرده است.

آمريكايي ها از چه خواسته هايي عقب نشستند؟

واشنگتن همچنين از درخواست تمديد تحريم ها براي مدت نامعلوم نيز عقب نشيني كرده و صرفاً خواستار تمديد تحريم هاي تسليحاتي تا زماني شده كه شوراي امنيت تصميم ديگري اتخاذ كند. بندي كه خواستار بازرسي از كشتي هاي حامل كالاهاي ايراني بود نيز از متن قطعنامه كنار گذاشته شده است. اين عقب نشيني هاي آمريكا از خواسته هاي قبلي اش نشان دهنده عدم اقبال كشورهاي تصميمگير در شوراي امنيت سازمان ملل به درخواست هاي ايالات متحده و انزواي اين كشور در محقق ساختن خواسته هايش عليه ايران است.

در همين خصوص،«محمدجواد ظريف» در حاشيه جلسه امروز هيات دولت در پاسخ به اين پرسش كه واكنش جمهوري اسلامي به احتمال تمديد تحريم تسليحاتي ايران چيست، گفت: آمريكايي ها سه ماه است روي يك قطعنامه بسيار طولاني و تند، با مفاد در برخي موارد بسيار غيرقابل باور، مشغول رايزني با همه دنيا بودند و از همه توان خود در دوران كرونا استفاده كردند و در بالاترين سطوح وزارت خارجه به خصوص شخص وزير خارجه آمريكا، سفرهايي به كشورهاي مختلف داشتند و به اين نتيجه رسيدند كه اين قطعنامه كمتر از پنج راي مي آورد.

ظريف: قطعنامه ضدايراني آمريكا رأي نمي آورد

وي افزود: حتي در برخي پيش بيني ها در نيويورك گفته شد كه اين قطعنامه يك يا دو راي مي آورد. اين كار باعث مي شد كه انزواي آمريكا در دنيا به صورت كامل و مشخص نشان داده شود. هفته گذشته آمريكايي ها گفتند كه روز دوشنبه به صورت رسمي سندشان را پخش مي كنند و روز بعد درباره آن رأي گيري انجام مي شود اما ديروز عصر شنيديم كه رأي گيري را به تعويق انداختند.

وزير امور خارجه كشورمان افزود: آنان يك قطعنامه كوتاه تر و در چند بند اما با همان هدف قبلي را منتشر كردند و به صورت موزيانه كوشيدند كه آن را به تصويب برسانند. آنان براي اعضاي شوراي امنيت شعوري قائل نيستند و فكر مي كنند اگر يك قطعنامه پنج صفحه اي را به پنج خط برسانند، تغيير محتوايي ايجاد شده است!

مي خواهند شوراي امنيت را نابود كنند!

ظريف تصريح كرد: اين قطعنامه بسيار غيرقانوني است. مي خواهند از مكانيزم شوراي امنيت براي نابودكردن خود شوراي امنيت استفاده كنند و يقين دارم كه اين قطعنامه هم راي نخواهد آورد. حتي تعداد آراي آن هم بسيار كم خواهد بود و به احتمال قريب به يقين با قطعنامه جديدي روبه رو نمي شويم.

وي يادآور شد: آمريكايي ها مي دانند كه قطعنامه شان رأي نمي آورد و براي همين اعلام كردند كه از روش «اسنپ بك» استفاده مي كنند. در اين روش از نظر حقوقي آمريكا هيچ جايگاهي براي استفاده از آن ندارد. سه كشور اروپايي هم به آمريكا اعلام كردند كه آمريكا نمي تواند اسنپ بك كند.

آمريكا نمي تواند از مكانيزم ماشه استفاده كند

وزير خارجه جمهوري اسلامي يادآور شد: آقاي بولتون كه طراح و مهندس خروج آمريكا از برجام بود در همان زمان خروج صريحا در پاسخ به پرسشي كه گفته بود آيا از اسنپ بك استفاده مي كنيد يا نه، تاكيد كرد كه ما از برجام خارج شديم و اين حق را نخواهيم داشت. آنان اين كار را كردند چون تصور مي كردند خروج از برجام و فشار حداكثري مي تواند جمهوري اسلامي را ظرف چندماه از پا درآورد، اما امروز كه در اين سياست شكست خوردند فكر مي كنند كه حقوق بين الملل هم با شكست خوردن و بالاپايين شدن آمريكا تغيير مي كند.

دولت ترامپ گفته در صورتي كه در تمديد تحريم هاي تسليحاتي عليه ايران موفق نشود قصد دارد از يكي از بندهاي برجام كه با نام هايي مانند «مكانيسم ماشه»، «ساز و كار حل و فصل اختلاف» يا «ساز و كار بازگشت خودكار تحريم ها» شناخته مي شود براي بازگرداندن تحريم هاي بين المللي عليه ايران استفاده كند. اين سخنان «محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه نشان مي دهد كه آمريكايي ها حق استفاده از چنين مكانيزمي را نخواهد داشت.

دست ايران براي اقدام متقابل بسته نيست

برخي در داخل و خارج از كشور طي روزهاي گذشته و امروز نوشته بودند كه آمريكايي ها يا تحريم هاي تسليحاتي عليه جمهوري اسلامي ايران را فعال خواهند كرد، يا اگر موفق به چنين كاري نشوند و با مخالفت و وتوي روسيه و چين مواجه شوند به سمت فعال ساختن مكانيزم ماشه خواهند رفت و همه تحريم هاي سابق را عليه ايران بازخواهند گرداند و اگر مخالفتي از سوي ديگر كشورهاي عضو شوراي امنيت بشود، آمريكايي ها اين موضوع را وتو خواهند كرد؛ حال آنكه گمانه زني دوم بر اساس توضيحات ظريف اشتباه است و چون آمريكايي ها از برجام خارج شده اند حقي براي استفاده از ابزار برجام از جمله مكانيزم ماشه نخواهند داشت.

البته در دنياي سياست همه احتمالات را هم بايد در نظر گرفت. تمامي پيش بيني ها، اظهار نظرها و بررسي ها حكايت از عدم توفيق آمريكا در جلوگيري از پايان تحريم هاي تسليحاتي ايران مطابق با قطعنامه 2231 شوراي امنيت در 18 اكتبر برابر با 27 مهر ماه سال جاري دارد، اما اگر به هر دليلي جلوي اين اتفاق گرفته شود و شاهد يك تصميم خارق العاده باشيم، دست جمهوري اسلامي ايران براي انجام اقدام متقابل خيلي هم بسته نيست.

5 اقدامي كه ايران در صورت پايان نيافتن تحريم هاي تسليحاتي مي تواند انجام دهد؛ چيست؟

امروز رئيس جمهور در سخناني گفته بود كه « آمريكايي ها آمده اند يك قطعنامه اي را ارائه كردند عليه اين بخش از قطعنامه 2231 كه قطعنامه را نقض كنند. اميد فراوان داريم كه آمريكا دچار شكست شود؛ اميد فراوان داريم كه يكبار ديگر آمريكا شكست خود را لمس كند و انزواي خودش را ببيند؛ اما در عين حال موضع ما روشن است؛ اگر چنين قطعنامه اي در سازمان ملل عليه بخشي از 2231 تصويب شود، به معناي آن است كه نقض فاحش برجام انجام گرفته و ديگر عواقب آن به عهده بانيان اين كار است؛ عواقب آن به عهده كساني است كه در اين زمينه تلاش مي كنند.»

اين سخنان يعني اينكه در وهله اول اميدواري زيادي به موفق نشدن آمريكا در جلوگيري از پايان تحريم تسليحاتي ايران وجود دارد، اما اگر خلاف اين اتفاق بيافتد، حتما اقدامات سختگيرانه اي از سوي جمهوري اسلامي ايران انجام خواهد شد. «محدود كردن بازرسي هاي بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي، افزايش سطح غني سازي به 20 درصد، پايان دادن به اجراي داوطلبانه پروتكل الحاقي، خروج از معاهده NPT و در نهايت تير خلاس هم خروج از برجام» خواهد بود كه به عنوان گزينه هاي روي ميز ايران به منظور با برخورد اقدام و تصميم گيري غيرمتعارف شوراي امنيت مطرح است.
منبع خبر:
تابناک
   تاریخ: ۲۰:۲۱ - ۲۲/۰۵/۱۳۹۹   بازدید: ۱۷
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
آمريكايي ها نمي توانند از مكانيزم ماشه استفاده كنند/ 5 گزينه روي ميز ايران در صورت تصميم گيري غيرمتعارف شوراي امنيت  تابناک