اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

ديپلمات فرانسوي: كاهش تعهدات برجامي ايران به خاطر نقض توافق توسط آمريكا بود
 
تهران- ايرنا- سفير پيشين فرانسه در واشنگتن گفت كه اقدام ايران براي كاهش تعهدات برجامي به خاطر نقض اين توافق از سوي آمريكا صورت گرفت.
ديپلمات فرانسوي: كاهش تعهدات برجامي ايران به خاطر نقض توافق توسط آمريكا بود تهران- ايرنا- سفير پيشين فرانسه در واشنگتن گفت كه اقدام ايران براي كاهش تعهدات برجامي به خاطر نقض اين توافق از سوي آمريكا صورت گرفت.

«ژرار آرو» سفير پيشين فرانسه در واشنگتن كه همزمان با تلاش هاي «امانوئل مكرون» رييس جمهوري فرانسه براي جلوگيري از خروج آمريكا از برجام در اين سمت حضور داشت، در پيامي توييتري به مسايل مربوط به اين توافق پرداخت.

وي در پاسخ به توييت «ديويد فريدمن» سفير آمريكا در فلسطين اشغالي درباره برجام نوشت: برجام براي پوشش مسايلي غير از مسئله هسته اي نبود. اروپايي ها هم آمادگي خود را براي پرداختن به مسايل غيرهسته اي ايران به همراه آمريكا در تكميل برجام اعلام كرده بودند.

آرو در واكنش به ادعاي فريدمن كه گفته بود ايران توافق هسته اي را نقض كرده، با اشاره به گام هاي پنج گانه ايران در كاهش تعهدات برجامي، افزود: ايران توافق را پس از آن و به اين دليل نقض كرد كه ايالات متحده اين كار را كرده بود.

سفير آمريكا در فلسطين اشغالي در پيامي در صفحه توييتر خود از اعلام مشاوران «جو بايدن» نامزد حزب دموكرات براي انتخابات رياست جمهوري آمريكا مبني بر بازگشت به برجام در صورت پيروزي انتقاد كرده و مدعي شده بود كه ايران اين توافق را نقض كرده است.

فريدمن همچنين در حالي ادعا كرده بود كه ايران از فرايند برجام براي توسعه موشك هاي بالستيك و نفوذ در كشورهاي منطقه استفاده كرده است، كه اساسا برجام توافقي بر محور مسايل هسته اي است و ارتباطي به فعاليت هاي دفاعي و منطقه اي ايران ندارد.

«دونالد ترامپ» رييس جمهوري آمريكا در ارديبهشت ماه سال 1397 برخلاف قوانين بين المللي و با نقض قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد، از برجام خارج شده و همه تحريم هاي رفع شده به واسطه اين توافق را عليه ملت ايران بازگرداند.

خروج ترامپ از برجام در حالي بود كه آژانس بين المللي انرژي اتمي كه در برجام به عنوان تنها مرجع راستي آزمايي هسته اي ايران شناسايي شده، در همه گزارش هاي خود پايبندي كامل تهران به اين توافق را تاييد كرده بود.

دولت ترامپ اكنون پس از گذشت بيش از دو سال از خروج از توافق هسته اي و در حالي كه زمان انقضاي تحريم هاي تسليحاتي سازمان ملل عليه ايران براساس بندهاي برجام در حال نزديك شدن است، همه تلاش خود را براي تمديد اين تحريم ها به كار گرفته است.

واشنگتن با اين ادعاي واهي كه به رغم خروج از برجام هنوز يكي از مشاركت كنندگان اين توافق به شمار مي آيد و حق استفاده از مفاد قطعنامه 2231 را دارد، تلاش مي كند كه از انقضاي تحريم تسيحاتي جلوگيري كند.

اين در حالي است كه كشورهاي باقي مانده در برجام و اتحاديه اروپا به صراحت اعلام كرده اند كه آمريكا از برجام خارج شده و ديگر هيچ حقي به عنوان مشاركت كننده در اين توافق ندارد.

برچسب ها
- برجام
- فرانسه
- ايالات متحده آمريكا
منبع خبر:
ايرنا
   تاریخ: ۰۴:۱۲ - ۱۶/۰۵/۱۳۹۹   بازدید: ۲۲
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
ديپلمات فرانسوي: كاهش تعهدات برجامي ايران به خاطر نقض توافق توسط آمريكا بود  تسنیم
ديپلمات فرانسوي: كاهش تعهدات برجامي ايران به خاطر نقض توافق توسط آمريكا بود  ارك خبر