اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

كاخ سفيد همه تلاش خود را براي خروج ايران از برجام انجام داد/ اروپايي ها علاقه اي به بازي در زمين ترامپ ندارند/ با پيروزي دوباره ترامپ، تنش ها بين چين و آمريكا افزايش مي يابد
 
تحليلگر مسائل سياست خارجه گفت: آمريكايي ها با خروج از برجام در سال 97 انتظار داشتند كه ايران از برجام خارج شود و عملاً به اين توافقنامه پايان بدهند اما چنين اتفاقي نيفتاد. به همين دليل آنها براي رسيدن به اهداف حداكثري خود با چالش هاي جدي روبرو هستند.
به گزاش خبرداغ ، «مرتضي مكي» تحليل گر مسائل بين الملل در گفت وگو با خبرنگار ايلنا، درباره تلاش آمريكا براي فعال كردن مكانيسم ماشه با توسل به چند سناريو از جمله بازگشت موقت به برجام يا تحريك يكي از كشورهاي اروپايي براي اقدام به اين كار، گفت: آمريكايي ها در موضوع جلوگيري از لغو تحريم هاي تسليحاتي ايران يك هدف حداقلي و يك هدف حداكثري را دنبال مي كنند؛ هدف حداكثري آنها اين است كه از لغو تحريم هاي تسليحاتي ايران در هجدهم اكتبر سال جاري جلوگيري كنند كه بر اساس برجام پس از گذشت پنج سال از اجراي اين توافقنامه بايد تحريم هاي تسليحاتي ايران لغو شود، اما اين چيزي نيست كه آمريكايي ها به دنبال آن بودند آنها با خروج از برجام در سال 97 انتظار داشتند كه ايران از برجام خارج شود و عملاً به اين توافقنامه پايان بدهند اما چنين اتفاقي نيفتاد.

وي ادامه داد: با توجه به اين كه آمريكايي ها براي رسيدن به اين هدف حداكثري با چالش هاي جدي روبرو هستند. خروج از برجام مانع از آن شده كه آنها بتوانند از ساز و كار برجام براي لغو تحريم هاي تسليحاتي ايران جلوگيري كنند و اين خروج به آنها اجازه نمي دهد كه از اين پتانسيل آن هم بر اساس قوانين بين المللي استفاده كنند.

اين تحليلگر مسائل سياست خارجه با بيان اينكه آمريكايي ها به توافقنامه 2231 استناد كرده و گفتند كه همچنان عضو برجام هستند اما بر اساس گفته هاي دولت هاي اروپايي و و حتي متحدان آمريكا، اين كشور چنين توانايي و اجازه اي را ندارد، خاطرنشان كرد: از سويي با توجه به اين كه چين و روسيه به شدت با اين موضع آمريكا مخالفت كردند به احتمال زياد آمريكايي ها نتوانند از اين طريق به هدف خودشان دست پيدا كنند. آمريكايي ها سناريوي هدف حداقلي و سناريوي ديگري را نيز دنبال مي كنند و آن اين است كه بتوانند از ظرفيت كشورهاي اروپايي استفاده كرده و از اين طريق مكانيزم ماشه را فعال كنند كه اين موضوع هم با اما و اگرهاي زيادي مواجه است.

وي افزود: درست است كه اروپايي ها در سياست كلان با آمريكا همراه هستند و با توان موشكي و نقش آفريني جمهوري اسلامي ايران در سطح منطقه مخالف هستند اما در بحث اين كه چگونه بايد قدرت ايران را مهار كرد با آمريكايي ها اختلاف نظر دارند.

اين تحليگر مسائل اروپا و آمريكا، اظهار داشت: اروپايي ها با آمريكايي ها در آژانس انرژي اتمي همراهي كرده و حتي بيانيه را صادر كردند اما از سوي ديگر مخالفت خودشان با بازگشت تحريم ها عليه جمهوري اسلامي ايران را نيز اعلام مي كنند؛ بنابراين دولت هاي اروپايي به راحتي حاضر نيستند تا به توافقنامه برجام پايان دهند و بخواهند در زمين ترامپ بازي كنند، چرا كه اگر چنين كاري كنند عملاً قدرت مانور و تاثيرگذاري خودشان را در منطقه از دست خواهند داد و برجام كه يك دستاورد بزرگ امنيتي براي آنها محسوب مي شود پايان خواهد يافت.

به گفته مكي، اروپايي ها و حتي انگليس به راحتي حاضر نيستند با آمريكا همكاري كرده و مكانيزم ماشه را فعال كنند هرچند اين اتفاق بعيد هم نيست چرا كه ما در 40 سال گذشته رفتارهايي از اروپا ديده ايم كه اصلاً نمي توان مناسبات آن ها را پيش بيني كرد.

وي تاكيد كرد: با توجه به تنش هايي كه ميان آمريكا و اروپا در حوزه هاي مختلف وجود دارد اروپايي ها در 5 ماه باقي مانده دولت ترامپ و با توجه به اينكه علاقه مند نيستند او را بار ديگر در كاخ سفيد ببيند، بخواهند در زمين ترامپ بازي كنند.

اين كارشناس مسائل بين الملل درباره صدور قطعنامه آمريكا عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل و دفاع چين و روسيه از ايران و احتمال وتو توسط اين دو كشور، اظهار داشت: مواضع چين در آژانس بين المللي انرژي اتمي در قبال ايران خيلي مواضع محكمي بود و به صراحت از مخالفت با بازگشت آمريكا به برجام و حتي جلوگيري از لغو تحريم هاي تسليحاتي ايران سخن گفتند؛ روس ها نيز به همين ترتيب عمل كردند.

وي با بيان اينكه شاهد تنش جدي ميان سه كشور آمريكا، چين و روسيه در حوزه هاي مختلف سياسي و امنيتي هستيم، تصريح كرد: اگر ترامپ در كاخ سفيد باقي بماند تنش ميان چين و آمريكا افزايش پيدا خواهد كرد و قطعاً در چنين شرايطي چيني ها حاضر نيستند برگ برنده خاصي را كه مي تواند در منطقه و سطح بين المللي توان بازيگري به آمريكا دهد را به سادگي در اختيار آنها قرار دهند.

وي با اشاره به وتوي قطع نامه احتمالي آمريكا در شوراي امنيت سازمان ملل، گفت: آمريكايي ها با ارائه پيش نويس قطعنامه مي خواهند سناريوهاي مختلف را مطرح كنند تا به هدف حداكثري خودشان دست پيدا كنند اگر اين اتفاق نيفتاد با هدف حداقلي تر تلاش مي كنند جلوي لغو تحريم هاي تسليحات ايران را بگيرند.

مكي گفت: بايد ديد كه آنها پس از اينكه نتوانستند قطعنامه عليه ايران را به تصويب برسانند چه خواهند كرد.
منبع خبر:
خبر داغ
   تاریخ: ۱۱:۴۵ - ۱۶/۰۴/۱۳۹۹   بازدید: ۱۸