اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

تداوم غني سازي در صورت عدم ارائه تضمين براي اجراي برجام از سوي اروپا
 
تهران-ايرنا- كميسيون امنيت ملي مجلس با ارائه گزارش روند اجراي برجام تاكيد كرد: چنانچه اتحاديه اروپا تضمين عملي براي اجراي برجام ندهد، ضمن محدوديت همكاري با آژانس انرژي اتمي، غني سازي گسترده اورانيوم را در پيش مي گيريم.
تداوم غني سازي در صورت عدم ارائه تضمين براي اجراي برجام از سوي اروپا تهران-ايرنا- كميسيون امنيت ملي مجلس با ارائه گزارش روند اجراي برجام تاكيد كرد: چنانچه اتحاديه اروپا تضمين عملي براي اجراي برجام ندهد، ضمن محدوديت همكاري با آژانس انرژي اتمي، غني سازي گسترده اورانيوم را در پيش مي گيريم.

سيد حسين نقوي حسيني در جلسه علني امروز- چهارشنبه- مجلس شوراي اسلامي گزارش كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي درباره روند اجراي برجام را قرائت كرد.

در اين گزارش آمده است: بنابر اين گزارش؛ برنامه جامع اقدام مشترك برجام، در تيرماه 1394 با مشاركت دولت جمهوري اسلامي ايران و پنج عضو دائمي شوراي امنيت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان موسوم به (1+5) مورد توافق قرار گرفت و پس از تصويب در مجلس شوراي اسلامي، بررسي توسط شوراي عالي امنيت ملي و موافقت مشروط مقام معظم رهبري (مدظله العالي)، در تاريخ 26 ديماه 1394 اجرايي شد.

در 3 فقره گزارش شش ماهه تقديمي پيشين، اختصاراً اقدامات جمهوري اسلامي ايران و گروه (5+1) وضعيت تحريم ها در دوره اجرايي شدن برجام، موارد بدعهدي، كارشكني و نقض برجام توسط آمريكا از روز شروع برجام تا تاريخ 26 تيرماه 1396 تشريح شد.

گزارش امروز(گزارش شش ماهه چهارم و پنجم، مربوط به مقطع زماني 26 تيرماه 1396 تا 26 تيرماه 1397) در 9 بخش شامل مباني و منابع گزارش؛ اجراي تعهدات برجامي جمهوري اسلامي ايران؛ مواضع و گزارش هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي؛ تحولات انجام شده در حوزه تحريم ها؛ موارد بدعهدي، نقض برجام و خروج آمريكا از برجام؛ مواضع، اقدامات و پيگيري هاي دولت جمهوري اسلامي ايران؛ مواضع و اقدامات اتحاديه اروپا؛ استمرار فعاليت هاي هسته اي جمهوري اسلامي ايران و همچنين پيشنهادات است.

در اين گزارش موارد نقض و بدعهدي آمريكا، مواضع و اقدامات اتحاديه اروپا و وضعيت هسته اي ايران قبل و بعد از اجراي برجام تشريح شده است.

بنابر اين گزارش؛ اتحاديه اروپا در طول مدتي كه از اجراي برجام گذشته، بارها پايبندي خود بر برجام و ضرورت حفظ آن را مورد تأكيد قرار داده است و اجراي كامل برجام را جزء اولويت هاي امنيتي اروپا تلقي كرده و آنرا گره خورده با امنيت قاره اروپا دانسته است. علاوه بر آن اتحاديه اروپا بارها اعلام كرده كه به گزارش هاي متعدد آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر پايبندي كامل ايران به تعهدات خود اطمينان دارد.

در اين گزارش آمده است: علي رغم چنين مواضعي تا زمان تهيه اين گزارش، اتحاديه اروپا در مقابل شروط چهارگانه پيش گفته ترامپ منفعالنه و غير مؤثر برخورد كرد و در مقابل درخواست ناقضانه آمريكا مبني بر اعمال شروط و به اصطلاح ترميم برجام، اقدام شايسته و درخوري نداشت و هزينه اي براي خود و آمريكا در مقابل نقض و خروج آن كشور از برجام ايجاد نكرد. اگرچه نماينده ارشد اتحاديه اروپا در مقابل ترامپ اعلام كرد كه اروپا به برجام پايبند و آن را غيرقابل نقض مي داند؛ لكن تزلزل، انفعال و موضع دوگانه انگليس، فرانسه و آلمان به خروج آمريكا از برجام كمك كرد.

بنابر اين گزارش در بخش پيشرفت هاي هسته اي جمهوري اسلامي ايران تاكيد شده است كه تداوم برنامه صلح آميز كشورمان در ابعاد مختلف با لحاظ بعضي محدوديت ها و نظارت ها، به تدريج و در پايان 15 سال كاهش يافته و رفع خواهد شد؛ تلاش براي بازطراحي و بهينه سازي رآكتور آب سنگين اراك و تبديل آن به رآكتور مدرن با ماهيت آب سنگين در همه ابعاد، اعم از خنك كننده، بازتاب دهنده، كندكننده ادامه دارد.

در اين گزارش تاكيد شده است: با توجه به خروج يك جانبه آمريكا از برجام كه نقض صريح و كامل آن محسوب مي گردد، تنها در صورتي ادامه برجام ممكن است كه اتحاديه اروپا علاوه بر ايفاي نقش و اجراي بدون كم و كاست تعهدات خود در برجام، عدم اجراي تعهدات آمريكا را نيز با سپردن تعهدات و تضمين هاي عملي جبران نمايد.

بنابر اين گزارش تضمين فروش نفت به تناسب نياز و خواست ايران به نحوي كه فروش نفت آن كمتر از ميزان فروش در مقطع قبل از خروج آمريكا از برجام يعنيدو ميليون و ششصد هزار بشكه در روز كاهش نيابد؛ اتحاديه اروپا تضمين نمايد كه جمهوري اسلاميايران در دسترسي و مديريت منابع ارزي خود حاصل از فروش نفت و ساير صادرات با مشكل روبرو نشود.

همچنين در اين گزارش تاكيد شده است:اتحاديه اروپايي ترتيبي اتخاد نمايد كه جمهوري اسلامي ايران از منافع كامل برجام اعم از نفت، گاز، پتروشيمي، پزشكي، كشاورزي، شيلات، دام و طيور، حمل و نقل(هوائي، ريلي، جاده اي و دريايي(محيط زيست، تحقيقاتي و علمي، ارتباطي، تجاري، بازرگاني، بانكي هسته اي و ساير موارد پيش بيني شده در برجام بهره مند شود.

بنابر اين گزارش؛ چنانچه اروپا از ارائه تضمين هاي عملي ذكر شده استنكاف و خودداري نمايد، دولت جمهوري اسلامي ايران موظف است اجراي قانون اقدام متقابل و متناسب جمهوري اسلامي ايران؛ بررسي لغو اجراي داوطلبانه پروتكل الحاقي؛ بازنگري و محدود ساختن همكاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي و از سرگيري و گسترش فعاليت هاي صلح آميز هسته اي از جمله غني سازي گسترده اورانيوم در هر كم و كيفي را كه نياز كشور اقتضاء كند، با قوت و بدون فوت وقت اجرايي نمايد.

برچسب ها
- برجام
- اراك
- فرانسه
- مقام معظم رهبري
- شوراي امنيت سازمان ملل
- اتحاديه اروپا
- شوراي عالي امنيت ملي
- ايالات متحده آمريكا
- ترامپ
- سيد حسين نقوي حسيني
- آژانس بين المللي انرژي اتمي
منبع خبر:
ايرنا
   تاریخ: ۱۳:۲۰ - ۲۰/۰۱/۱۳۹۹   بازدید: ۱۲
اخبار مشابه در سایر منابع خبری:
تداوم غني سازي در صورت عدم ارائه تضمين براي اجراي برجام از سوي اروپا  رویداد 24
تداوم غني سازي در صورت عدم ارائه تضمين براي اجراي برجام از سوي اروپا  پانا
عدم ارائه تضمين براي اجراي برجام؛ تداوم غني سازي ايران   اقتصاد نیوز
كميسيون امنيت ملي: تداوم غني سازي در صورت عدم ارائه تضمين براي اجراي برجام از سوي اروپا  انتخاب