اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

گزارش صالحي از دستاوردها و فعاليت هاي جديد هسته اي
 
گزارش صالحي از دستاوردها و فعاليت هاي جديد هسته اي
گزارش صالحي از دستاوردها و فعاليت هاي جديد هسته اي

ايسنا/ علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي و معاون رئيس جمهور به مناسبت فرا رسيدن چهاردهمين سالروز ملي فناوري هسته اي ضمن ابراز همدردي با جانباختگان و آسيب ديدگان سوانح و حوادث اخير، از فعاليت مستمر و در خور تحسينِ يكايك اعضاي خانواده بزرگ و افتخارآفرين صنعت هسته اي كشور در بيانيه اي قدرداني كرد.

متن اين بيانيه به شرح زير است:

«در اين ايّام پر مخاطره و به رغم مبارزه سلحشورانه شيرزنان و دلاورمردان حوزه سلامت جهت كاستن از درد و رنج بيماران و نيازمندان، اينجانب ضمن ابراز همدردي با بازماندگانِ جانباختگان و آسيب ديدگان سوانح و حوادث اخير، بر خود فرض مي دانم تا بدين وسيله فرا رسيدنِ بيستم فروردين ماه، روز ملّي فنّاوري هسته اي را كه امسال با ليله القدرِ ميلادِ فرخنده جانِ جهان و قطب عالمِ امكان ، حضرت بقيه الله الاعظم (ارواحنا فداه) مقارن گشته است، گرامي بدارم و از تلاش مستمر و در خور تحسينِ يكايك اعضاي خانواده بزرگ و افتخارآفرين صنعت هسته اي كشور قدرداني نمايم.

اينجانب لازم مي دانم تا با افتخار اعلام نمايم كه 122 دستاوردِ جديدِ اين سازمان در طول يكسال گذشته كه رهاورد كوشش هاي خستگي ناپذيرِ خيل عظيمي از پژوهشگران و محققانِ سازمان انرژي اتمي ايران مي باشد، نويد بخش آغاز فصلي جديد در توسعه همه جانبه فعاليت هاي غرورآفرينِ سازمان انرژي اتمي ايران است.

در اين ميان، به طور اجمالي به استحضار مي رساند كه گسترشِ بيش از پيش توليدات و خدماتِ مربوط به بخش پزشكي هسته اي و تأمين نيازهاي دارويي مراكز درماني و بهداشتي كشور در حجم گسترده و فراگير و با سرعتي قابل قبول در حال انجام مي باشد. بديهي است در شرايط خطيرِ كنوني كه ايران اسلامي تحت تأثيرِ تحريم هاي ظالمانه استكبار جهاني قرار گرفته است، تأمين نيازهاي جامعه پزشكي كشور به عنوان وظيفه اي ملّي و اخلاقي تلقّي شده و براي ما از اهميّت ويژه اي برخوردار مي باشد. همچنين پيشبردِ اهدافِ كلانِ تعيين شده در بخش چرخه سوخت هسته اي - از جمله گسترشِ فعاليت هاي مربوط به اكتشاف و استخراجِ مواد اوليه صنعت هسته اي، شتاب بخشيدن به فعاليت هاي بخش تحقيق و توسعه و غني سازي اورانيوم - و نيز پيشرفتِ برنامه احداث واحدهاي 2 و 3 نيروگاه اتمي بوشهر و توسعه فنّاوري هاي نوين هسته اي با جديّت و همّتِ مضاعف دنبال مي شود. افزون بر اين ، شايان ذكر است كه نوسازي و تكميل راكتور آب سنگين خنداب(اراك) براساس مفاد مندرج در برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) در حال انجام مي باشد. لازم به توضيح است كه تلاشگران صنعت هسته اي با عطف توجّه به چشم اندازِ ترسيم شده از سوي رهبر فرزانه انقلاب اسلامي (مدظلّه العالي) و تدابير رياست محترم جمهوري، توسعه روزافزونِ دستاوردهاي اين صنعت راهبردي را با تمام توان و در حوزه هاي مختلف در دستور كار قرار داده اند.

همچنين شايان ذكر است كه براساس برنامه ريزي انجام شده، اقدامات مقتضي جهت برگزاري مراسم با شكوه روز ملّي فنّاوريِ هسته اي همچون سالهاي گذشته با حضور جناب آقاي دكتر روحاني ، رياست محترم جمهوري و ساير ميهمانان داخلي و خارجي از جمله مقاماتِ كشوري و لشكريِ جمهوري اسلامي ايران صورت پذيرفت تا همزمان با افتتاح نمايشگاه دستاوردهاي اين سازمان ، آيينِ رونمايي از گزيده اي از دستاوردهاي جديد در محضر رياست محترم جمهوري برگزار شود، امّا به واسطه شيوع ويروس كوويد 19 و به منظور ممانعت از بروز مخاطرات احتمالي و براساس تأكيدات و مقررّاتِ وضع شده از سوي ستاد ملّي مبارزه با كرونا ، تقدير با تدبيرِ ما همراه نشد و پس از كسبِ تكليف از جناب آقاي دكتر روحاني ، مقرّر شد تا جشن اين روز ملّي ، در فرصت و فضايي مناسب برگزار شود.

اميد است در پرتو الطاف خداوندي و در سايه عنايات و توجّهات خاصّه حضرت ولي عصر (عج) در كوتاهترين زمان ممكن ، شرايط مناسب براي ارائه مستقيم دستاوردها و تشريح جزئيات آن به پيشگاه عموم مردم شريف كشورمان فراهم آيد. امّا در حال حاضر، اين سازمان در نظر دارد تا از طريق همكاري و همراهي همدلانه رسانه ها و وسائط ارتباط جمعي كشور، نسبت به اطلاع رساني در خصوص اين دستاوردها اقدام نمايد. اينجانب يقين دارم كه در سايه اتحّاد، همياري و همدليِ آحاد ملّت بزرگ ايران و از رهگذر مديريت هوشمندانه مسئولان نظام مقدّس اسلامي به ويژه مديران ارشد حوزه سلامت و به بركتِ جانفشاني ها و ايثارگري هاي فراموش ناشدنيِ مدافعان حريم سلامت ، اين روزگارِ محنت و مرارت خواهد گذشت و ملّت بزرگ ايران با سربلندي و موفقيّت اين آزمونِ دشوار را پشت سر نهاده و به ساحل صحّت و سعادتِ روزافزون قدم خواهد نهاد.

رسيد مژده كه ايّام غم نخواهد مانـــد چُنان نماند و چنين نيز هم نخواهد ماند
براين رواقِ زبرجد نوشته اند به زر كه جز نكويي اهل كَرَم نخواهد مانــد

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

علي اكبر صالحي
معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران»

#باهم_شكستش_مي دهيم
ما را در كانال «آخرين خبر» دنبال كنيد
منبع خبر:
آخرین خبر
   تاریخ: ۱۶:۳۷ - ۱۹/۰۱/۱۳۹۹   بازدید: ۱۴