اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

اولين نيروگاه هسته اي جهان عرب به بهره برداري مي رسد
 
امارات متحده عربي در صدد است تا نخستين نيروگاه هسته اي خود را با ظرفيت توليد بيش از 5600 مگاوات برق به زودي به مرحله بهره برداري برساند.
اولين نيروگاه هسته اي جهان عرب به بهره برداري مي رسد امارات متحده عربي در صدد است تا نخستين نيروگاه هسته اي خود را با ظرفيت توليد بيش از 5600 مگاوات برق به زودي به مرحله بهره برداري برساند.

به گزارش خبرگزاري مهر، خبرگزاري فرانسه امروز دوشنبه در گزارشي به نقل از نماينده دائم امارات عربي متحده در آژانس بين المللي انرژي اتمي اعلام كرد كه مقامات اين كشور براي بهره برداري از نيروگاه هسته اي «براكه» كه از آن به عنوان نخستين نيروگاه هسته اي جهان عرب نام مي برند، چراغ سبز نشان داده است.

حمد الكعبي، نماينده امارات در آژانس بين المللي انرژي اتمي در جريان يك كنفرانس خبري در ابوظبي با اعلام اينكه نخستين نيروگاه هسته اي كشورش در آينده اي نزديك راه اندازي خواهد شد، تصريح كرد: اداره ملي تنظيم مقررات هسته اي مجوز بهره برداري از راكتور شماره يك نيروگاه هسته اي براكه را صادر كرده و شركت نواه قرار است مسئوليت راه اندازي اين راكتور را برعهده گيرد.

شركت نواه كه سال 2016 تأسيس شده و در زمينه تأمين انرژي فعاليت مي كند به موجب قراردادي با شركت انرژي هسته اي امارات مسئوليت بهره برداري و نگهداري تجهيزات مرتبط با چهار راكتور اين نيروگاه را كه در شمال غرب امارات عربي متحده واقع شده برعهده خواهد داشت.

نخستين راكتور اين نيروگاه اواخر سال 2017 ميلادي نصب و آماده بهره برداي شد اما راه اندازي آن بارها به دليل منطبق نشدن كامل با شرايط قانوني در نظر گرفته شده براي ايمن سازي به تأخير افتاده بود.
نيروگاه هسته اي براكه پس از تكميل و راه اندازي چهار راكتور پيش بيني شده در آن حدود بيست و پنج درصد از نيازهاي امارات عربي متحده در زمينه انرژي الكتريسيته را تأمين خواهد كرد.
منبع خبر:
خبرگزاري مهر
   تاریخ: ۱۶:۱۸ - ۲۸/۱۱/۱۳۹۸   بازدید: ۲۸