اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

اورژانس هسته اي بوشهر اسير قول هاي بي عمل
 
وقتي كلنگ احداث اورژانس هسته اي بوشهر به زمين خورد مسئولان اعلام كردند كه تقريباً 18 ماه بعد شاهد بهره برداري از آن خواهيم بود. حالا بسياري از فعالان اين نيروگاه و از آن مهم تر ساكنان منطقه منتظر رسيدن تيرماه 1397 بودند تا در جشن افتتاح بيمارستان و اورژانس شركت كنند، اما ...
سرويس ايران جوان آنلاين: ساخت نيروگاه اتمي در بوشهر را بايد يكي از بزرگ ترين پروژه هاي بعد از انقلاب در نظر داشت. اتفاقي كه تحولات زيادي در عرصه صنعت و پزشكي و توليد انرژي و تأمين بسياري از نياز هاي كشور با آن ممكن است. اما در كنار بزرگ ترين نيروگاه اتمي كشور، نياز به اورژانس هسته اي براي مواجهه و پيشگيري از حوادثي كه احتمال وقوع آن ها وجود دارد، هميشه احساس مي شود و سال هاست كه در مورد ساخت اين اورژانس قول ها و وعده هايي داده مي شود، اما گويي داشتن آمادگي لازم در برابر اتفاقات غير مترقبه در اين نقطه حساس، براي برخي مسئولان حساسيتي ايجاد نكرده و هنوز تصميمي درست براي نهايي كردن و راه اندازي اورژانس هسته اي بوشهر گرفته نشده است.

حدود سه سال پيش يعني آبان ماه 1395 بود كه خبر كلنگ زني احداث پروژه بيمارستان و اورژانس هسته اي بوشهر منتشر شد.
در آن زمان دكتر زارع نژاد در جايگاه مشاور وزير و رئيس مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت بهداشت اين خبر را اعلام و آن را پروژه مشترك وزارت بهداشت و سازمان انرژي اتمي در بوشهر دانست.
وي گفت: «عمليات ساخت اورژانس هسته اي و عمومي بوشهر با 8 هزار متر زيربنا آغاز شده و با اتمام ساخت اين پروژه هاي بيمارستاني ظرفيت تخت هاي بيمارستاني در بوشهر به دو برابر افزايش مي يابد و تحولي در بهداشت و درمان و محروميت زدايي در اين استان رخ مي هد.»

بازديد هاي بي اثر
وقتي كلنگ احداث اورژانس هسته اي بوشهر به زمين خورد مسئولان اعلام كردند كه تقريباً 18 ماه بعد شاهد بهره برداري از آن خواهيم بود.
حالا بسياري از فعالان اين نيروگاه و از آن مهم تر ساكنان منطقه منتظر رسيدن تيرماه 1397 بودند تا در جشن افتتاح بيمارستان و اورژانس شركت كنند. اما بعد از يك سال و نيم گفتند سازمان انرژي اتمي به تعهداتش عمل نكرده و منابع مالي نرسيده و بودجه تأمين نشده با تغيير مديران نقشه ساخت هم تغيير كرده و در مجموع اجراي اين پروژه روي زمين مانده است. البته فراموش نمي كنيم اوايل سال 97 و زماني كه رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور به بوشهر رفته بود را؛ و وقتي محمدباقر نوبخت براي بازديد از اين پروژه ها در كنار ساختمان هاي نيمه كاره بيمارستان و اورژانس هسته اي قرار داشت، گفت: «در استان بوشهر تاكنون طرح هاي خوبي اجرا شده و چندين پروژه نيز در دست اجراست كه اميدواريم در سريع ترين زمان ممكن شاهد بهره برداري از اين طرح ها براي استفاده مردم باشيم.» در همان زمان سعيد كشميري رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهر هم در كنار معاون رئيس جمهور با بيان اينكه تاكنون 90 ميليارد ريال براي ساخت اين مركز هزينه شده است، گفت: «اورژانس عمومي و هسته اي بوشهر با زيربناي 8 هزار مترمربع در دست احداث است كه در حال حاضر داراي 40 درصد پيشرفت فيزيكي بوده و 90 ميليارد ريال نيز براي اين مركز پرداخت شده است.»

بهره برداري منوط به تزريق اعتبار
از حرف هاي رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور و رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهر نزديك به دو سال مي گذرد و در حال حاضر پيشرفت فيزيكي اين پروژه به 75 درصد رسيده و آن طوركه مسئولانش مي گويند احتمالاً تا پايان سال عمليات نازك كاري ها به پايان مي رسد و خريد اقلامي، چون سيستم سرمايشي و وسايلي باقي مي ماند.

جالب اينكه همين اقلام سرمايشي و گرمايشي كه بايد جزو سيستم هاي پيشرفته باشند هم نياز به تأمين اعتبار دارد و اگر در خوشبينانه ترين حالت فكر كنيم تمام بودجه مورد نياز آن تأمين شود باز هم تا اواسط سال بعد بايد منتظر ماند تا شايد اورژانس هسته اي بوشهر آماده بهره برداري شود. اما شواهد و قرائن و صحبت هاي مسئولان استاني نشان مي دهد كه در رسيدن اعتبارات و به تبع آن، زمان افتتاح اين پروژه بايد شك كرد. بخصوص وقتي مدير منابع فيزيكي و نظارت بر طرح هاي عمراني علوم پزشكي بوشهر گفت: «در حال حاضر براي خريد تأسيسات زيرساختي اصلي بيمارستان نيازمند تأمين اعتبار هستيم كه عمده اين اقلام شامل پست برق، ديزل ژنراتور و سيستم سرمايشي است؛ اميدواريم با حمايت هايي كه انجام مي شود براي سال آينده بتوانيم اقدام خوبي انجام دهيم و اگر پولي به اين پروژه تزريق نشود زمان بهره برداري نيز به تعويق خواهد افتاد.»
منبع خبر:
جوان آنلاين
   تاریخ: ۰۳:۱۶ - ۲۹/۱۱/۱۳۹۸   بازدید: ۲۰