دریافت اطلاعات ...
 
اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹

اورژانس هسته اي بوشهر اسير كمبود اعتبار!
 
فصل اقتصاد - با توجه به استقرار نيروگاه اتمي در بوشهر به عنوان يكي از بزرگ ترين نيروگاه هاي اتمي كشور و اهميت رعايت استانداردها و مباحث پدافندي نياز به مراكز تخصصي و ضرورت ارتقا شاخص هاي بهداشتي و درماني در استان بوشهر براي مواجهه با اتفاقات غيرمترقبه و داشتن آمادگي لازم بيش از پيش احساس مي شود.
اورژانس هسته اي بوشهر اسير كمبود اعتبار!

فصل اقتصاد - با توجه به استقرار نيروگاه اتمي در بوشهر به عنوان يكي از بزرگ ترين نيروگاه هاي اتمي كشور و اهميت رعايت استانداردها و مباحث پدافندي نياز به مراكز تخصصي و ضرورت ارتقا شاخص هاي بهداشتي و درماني در استان بوشهر براي مواجهه با اتفاقات غيرمترقبه و داشتن آمادگي لازم بيش از پيش احساس مي شود.

شنبه / 20 آبان 1391 فريدون حسنوند، استاندار وقت بوشهر در ديدار با رئيس سازمان انرژي اتمي خواستار احداث اورژانس هسته اي با حمايت سازمان انرژي اتمي شد و گفت: به واسطه اينكه مردم استان در محاصره آب و برخي صنايع قرار دارند، در بخش راه هاي ورودي و خروجي دچار مشكل هستند و با توجه به اينكه بيمارستان جديد بوشهر در آستانه راه اندازي است احداث اورژانس هسته اي در بوشهر ضرورت دارد و پيش بيني هاي لازم در مورد احداث اورژانس هسته اي در اين مركز درماني بايد انجام شود و در اين زمينه نيازمند حمايت رئيس انرژي اتمي هستيم.
در اين راستا و با توجه به اهميت موضوع، پروژه اورژانس هسته اي بوشهر از 3 سال در دستور كار قرار گرفت و در سفر مشترك وزير سابق بهداشت و رئيس سازمان انرژي اتمي كليد خورد.
كلنگ زني بيمارستان و اورژانس هسته اي در بوشهر
شنبه / 29 آبان 1395 مشاور وزير و رييس مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت بهداشت از كلنگ زني چند پروژه مشترك وزارت بهداشت و سازمان انرژي اتمي در بوشهر خبر داد كه يكي از اين پروژه ها احداث بيمارستان و اورژانس هسته اي در بوشهر بود.
دكتر زارع نژاد در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به حضور وزير بهداشت و رئيس سازمان انرژي اتمي در بوشهر براي انجام چند پروژه مشترك، گفت: كلنگ ساخت بيمارستان 160 تختخوابي در بوشهر و بيمارستان تخصصي قلب و عروق با ظرفيت 200 تختخواب صبح با حضور وزير بهداشت و رئيس سازمان انرژي اتمي به زمين زده شد.
به گفته وي عمليات ساخت اورژانس هسته اي و عمومي بوشهر كه كار مشترك وزارت بهداشت و سازمان انرژي اتمي است با 8000 متر زيربنا آغاز شده و با اتمام ساخت اين پروژه هاي بيمارستاني ظرفيت تخت هاي بيمارستاني در بوشهر به دو برابر افزايش مي يابد و تحولي در بهداشت و درمان و محروميت زدايي در اين استان رخ مي هد.

`فصل

كلنگ زني احداث بيمارستان و اورژانس هسته اي در بوشهر
اين پروژه با تخمين ساخت در 18 ماه و بهره برداري در تيرماه 1397 همچنان به سرانجام نرسيده و در ادامه با پيچ و خم هاي فراواني از عمل نكردن سازمان انرژي اتمي به تعهدات تا كمبود منابع مالي و تأمين نشدن بودجه، تغيير مديران و تغيير نقشه روبرو شده است و برخي از اين مشكلات سبب شد روند اجرايي آن دچار وقفه شود.

`فصل

نقشه اورژانس هسته اي /عكس: سايت شركت ساختماني سايد بتن
پيگيري لازم براي تامين اعتبار پروژه با جديت صورت گيرد
دوشنبه / 7 اسفند 1396 استاندار بوشهر در بازديد از چند طرح بهداشتي و درماني شهر بوشهر با اشاره به اهميت و ضرورت اورژانس هسته اي در بوشهر گفت: با توجه به فعاليت نيروگاه اتمي و ظرفيت هاي بوشهر در زمينه هسته اي، احداث اورژانس هسته اي يك ضرورت است و با توجه به پيشرفت مطلوب عمليات ساخت اورژانس هسته اي، اين پروژه نبايد به خاطر پول و اعتبار تاخيري داشته باشد.
عبدالكريم گراوند افزود: بايد پيگيري لازم با سازمان انرژي اتمي براي تامين اعتبار اين پروژه با جديت صورت گيرد.
از برنامه زمان بندي پروژه جلوتر هستيم
همچنين رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهر نيز در حاشيه بازديد استاندار بوشهر از طرح هاي بهداشتي و درماني عنوان كرد: در ساخت اورژانس هسته اي بوشهر با همكاري سازمان انرژي اتمي 30 ميليارد تومان سرمايه گذاري مي شود. اين مركز درماني از پروژه هاي مهمي است كه در كنار فعاليت نيروگاه اتمي بوشهر مورد توجه قرار گرفته كه با كاربري هسته اي و عمومي و با اعتبار 30 ميليارد تومان آغاز شده است.
سعيد كشميري با اشاره به اعتبارات ساخت اورژانس هسته اي گفت: اورژانس هسته اي روند اجرايي مطلوبي دارد و بر اساس تفاهم انجام شده براي ساخت آن 13 ميليارد تومان از محل اعتبارات وزارت بهداشت، مبلغ 8.3 ميليارد تومان استانداري بوشهر و 8.3 ميليارد تومان را نيز سازمان انرژي اتمي تامين مي كند.
وي همچنين با بيان اينكه در حال حاضر از برنامه زمان بندي پروژه جلوتر هستيم ابراز اميدواري كرده بود كه اين پروژه در موعد مقرر دو ساله تكميل شود.
هزينه 90 ميلياردي و پيشرفت 40 درصدي
چهارشنبه / 19 ارديبهشت 1397 محمد باقر نوبخت، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در بازديد از مركز پزشكي هسته اي خليج فارس بوشهر گفت: در استان بوشهر تاكنون طرح هاي خوبي اجرا شده و چندين پروژه نيز در دست اجرا است كه اميدواريم در سريع ترين زمان ممكن شاهد بهره برداري از اين طرح ها براي استفاده مردم باشيم.
همچنين سعيد كشميري رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهر در حاشيه بازديد معاون رييس جمهور از مراحل ساخت اورژانس عمومي و هسته اي بوشهر اظهار كرد: تكميل پروژه هاي آموزشي، بهداشتي و درماني در بوشهر با جديت دنبال مي شود و انتظار داريم با تأمين اعتبارات موردنياز شاهد تسريع در تكميل اين پروژه ها و زيرساخت ها باشيم.
وي با اشاره به اينكه تاكنون 90 ميليارد ريال براي ساخت اين مركز هزينه شده است، بيان كرد: اورژانس عمومي و هسته اي بوشهر با زيربناي هشت هزار مترمربع در دست احداث است كه در حال حاضر داراي 40 درصد پيشرفت فيزيكي بوده و تاكنون 60 ميليارد ريال نيز براي اين مركز پرداخت شده است.
سازمان انرژي اتمي نيز بايد سهم خود را در اين پروژه پرداخت كند
يكشنبه / 21 مرداد 1397 معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در نشست با استاندار بوشهر عنوان كرد: با كمك و حمايت استانداري بوشهر توافق سه جانبه اي بين استانداري بوشهر، وزارت بهداشت و سازمان انرژي اتمي براي احداث اورژانس هسته اي بوشهر به امضا رسيده است كه بر اين اساس استانداري بوشهر تاكنون 50 ميليارد ريال و وزارت بهداشت دو سوم سهم خود را پرداخت كرده و سازمان انرژي اتمي نيز بايد سهم خود را در اين پروژه پرداخت كند.
قاسم جان بابايي اظهار كرد: با توجه به اينكه اورژانس هسته اي بوشهر به لحاظ موقعيت حساس استان بوشهر به نام انرژي هسته اي بنا گذاشته شده سازمان انرژي اتمي بايد در اين خصوص جدي تر عمل كند و با توجه به ميزان ذخاير و حضور وزارت نفت و سازمان انرژي اتمي در استان بوشهر در راستاي مسئوليت اجتماعي بايد به روند احداث اين پروژه كمك كنند.
دستگاه هاي ذيربط اجازه ندهند اين پروژه روي زمين بماند
همچنين عبدالكريم گراوند، استاندار بوشهر در اين نشست با تاكيد بر ضرورت اجراي مسئوليت هاي اجتماعي پتروشيمي ها و ساير صنايع موجود در استان بوشهر گفت: براي سرعت بخشي در روند اجراي پروژه احداث اورژانس هسته اي استانداري بوشهر تلاش مي كند امسال مابقي تعهدات خود را اجرا كند و انتظار مي رود دستگاه هاي ذيربط با همكاري همه جانبه خود اجازه ندهند اين پروژه روي زمين بماند.

`فصل

اورژانس هسته اي بوشهر /عكس: سايت شركت ساختماني سايد بتن
اميد به افتتاح اورژانس هسته اي كمتر از يك سال ديگر با تأمين اعتبار به موقع
شنبه / 21 مهر 1397 معاون توسعه مديريت و منابع دانشگاه علوم پزشكي بوشهر در بازديد معاون عمراني وزير كشور به منظور پيگيري ساخت و تكميل اورژانس هسته اي و عمومي بوشهر عنوان كرد: با توجه به وجود نيروگاه اتمي در استان بوشهر ضرورت ساخت و راه اندازي اورژانس هسته اي در استان به شدت احساس مي شد كه با همكاري سازمان انرژي اتمي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي توافقاتي جهت ساخت اين اورژانس صورت گرفت.
ايرج بيژني ادامه داد: ساخت اورژانس هسته اي و عمومي بوشهر با زيربناي 8 هزار مترمربع از سال گذشته آغاز و تاكنون شاهد پيشرفت 50 درصدي اين پروژه بوده ايم كه اميد است با تأمين اعتبار به موقع، كمتر از يك سال ديگر به افتتاح و بهره برداري برسد.
به گفته وي، بيشترين فضاي اورژانس هسته اي به بخش بستري و اورژانس اختصاص يافته و همچنين شامل دوش هاي شستشو و دستگاه هاي سنجش آلودگي است كه آن را از ساير بخش هاي بيمارستان متمايز مي كند.
معاون توسعه علوم پزشكي بوشهر با اشاره به اينكه 75 درصد مصالح جهت تكميل اين اورژانس خريداري شده و به محض دريافت اين مصالح كار پروژه با سرعت بيشتري انجام خواهد شد، اضافه كرد: سهم استان و وزارت بهداشت در تأمين ريالي پروژه هم زمان با پيشرفت پروژه صورت گرفته و هيچ كمبود بودجه اي در اين خصوص از طرف اين دو سازمان وجود ندارد و تنها بخشي از تأمين هزينه بر عهده سازمان انرژي اتمي است كه اميدواريم در آينده اي نزديك مابقي اعتبارات را نيز جذب نماييم كه پيگيري استاندار بوشهر نيز در اين زمينه جاي تقدير دارد.
اين مقام مسئول عنوان كرد: برآورد اوليه براي ساخت اورژانس هسته اي 300 ميليارد ريال بوده اما با اين افزايش قيمت ها كمبود منابع مالي صورت خواهد گرفت كه اين كمبود از طريق سه طرف قرارداد تأمين خواهد شد. مبلغ 83 ميليارد ريال از طريق سازمان انرژي اتمي، 83 ميليارد ريال از استانداري و 134 ميليارد ريال نيز اعتبار اوليه از طرف وزارت بهداشت جهت اين پروژه در نظر گرفته شده است.
به كارگيري همه توان براي تكميل اورژانس هسته اي بوشهر
شنبه / 22 دي 1397 سردار علي اصغر زارعي جانشين سازمان پدافند غيرعامل كشور در نشست شوراي پدافند غيرعامل و قرارگاه پرتوي استان بوشهر با بيان اينكه همه توان خود را براي تكميل اورژانس هسته اي در بوشهر به كار مي گيريم، گفت: يكي از موضوعات مهم در زمينه پدافند غيرعامل آموزش عمومي به اقشار مختلف مردم و آشنايي ايشان با اهميت پدافند غيرعامل است.
استاندار بوشهر نيز با تاكيد بر اينكه اورژانس هسته اي از نيازمندي هاي مهم استان بوشهر است، گفت: استان بوشهر براي ساخت اورژانس هسته اي بوشهر تاكنون 9 ميليارد تومان هزينه كرده و با توجه به اينكه اين پروژه با همكاري سازمان انرژي اتمي ايران در حال ساخت است انتظار داريم سازمان انرژي اتمي همكاري بيشتري براي تكميل اين پروژه داشته باشد.
اورژانس هسته اي بوشهر نيمه نخست سال آينده افتتاح مي شود
يكشنبه / 23 دي 1397 عليرضا رئيسي، معاون وزير بهداشت در جمع خبرنگاران گفت: به سبب استقرار نيروگاه اتمي در مركز استان بوشهر به عنوان يك استان هسته اي شناخته شده و توسعه زيرساخت هاي سلامتي و درماني اهميت دارد. اورژانس هسته اي نيز يكي از زيرساخت هاي مهم نيروگاه اتمي بوشهر محسوب مي شود كه در نيمه نخست سال آينده افتتاح مي شود.
وي با اشاره به اختصاص 78 ميليارد تومان براي ساخت اورژانس هسته اي بوشهر افزود: اين اورژانس داراي 101 تخت بستري است كه 32 ميليارد تومان براي احداث ساختمان و 45 ميليارد تومان براي تجهيزات آن تصويب شده است.
سه شنبه / 16 بهمن 1397 رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهر سعيد كشميري در حاشيه برگزاري نمايشگاه چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي در بوشهر با اعلام پيشرفت 60 درصدي اورژانس هسته اي بوشهر تصريح كرد: اين اورژانس با اعتبار 300 ميليارد ريال و با پيش بيني 100 تخت سال آينده تكميل و افتتاح مي شود.
پيشرفت 65 تا 70 درصدي و تامين مصالح تكميلي
دوشنبه / 20 اسفند 1397 استاندار بوشهر در نشست مطبوعاتي خود از افتتاح بيمارستان 101 تختخوابي اورژانس هسته اي بوشهر در سال 98 خبر داد و افزود: ساختمان اورژانس هسته اي بوشهر از پيشرفت مطلوبي برخوردار است و بر اساس تعهدات مجري، ساختمان اورژانس هسته اي بوشهر نيمه نخست سال آينده وارد چرخه بهره برداري مي شود.
عبدالكريم گراوند با تاكيد بر تحقق تعهدات سازمان انرژي اتمي ايران در ساخت اورژانس هسته اي بوشهر ادامه داد: بر اساس ارزيابي هاي انجام شده ساختمان اورژانس هسته اي بوشهر داراي 65 تا 70 درصد پيشرفت است و البته مصالح تكميل اين ساختمان تامين شده است. اين ساختمان داراي 101 تخت بستري و درماني است كه نقش مهمي در كمك به مراكز درماني استان بوشهر دارد.
طرح اورژانس هسته اي با سرعت خوبي پيش رفته است
يكشنبه / 26 اسفند 1397 سعيد نمكي، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كه به همراه كاروان دولت تدبير و اميد به استان بوشهر سفر كرده بود در حاشيه بازديد از طرح اورژانس عمومي و هسته اي بوشهر اظهار كرد: با توجه به وجود نيروگاه اتمي در بوشهر، همكاران ما تلاش دارند اين پروژه را به عنوان يكي از بهترين و پيشرفته ترين اورژانس هاي هسته اي منطقه با سرعت تكميل كنند.
وي بيان كرد: اميدوارم هرگز نيازي به انتقال فردي به اين اورژانس نباشد اما براي آينده، چاره انديشي شده است. اين طرح با سرعت خوبي پيش رفته و قرار است كمك كنيم چه در زمينه منابع و تجهيزات و چه تامين نيرو تا زودتر به بهره برداري برسد.
تكميل و افتتاح اورژانس هسته اي تا هفته دولت سال 98
يكشنبه / 8 ارديبهشت 1398 سردار غلامرضا جلالي، رئيس سازمان پدافند غيرعامل كشور در شوراي پدافند غيرعامل و قرارگاه پرتوي استان بوشهر، با تاكيد بر تكميل زيرساخت درمان و اورژانس هسته اي در بوشهر گفت: در راستاي تامين آمبولانس هاي مدرن و تجهيز شده، 100 دستگاه آمبولانس مجهز به امكانات مقابله با بحران هاي مختلف توليد شده كه نخستين آمبولانس آن به اورژانس مشهد تحويل شد.
همچنين عبدالكريم گراوند، استاندار بوشهر در اين نشست از تكميل و افتتاح اورژانس هسته اي بوشهر تا هفته دولت امسال خبر داد: اين اورژانس روند اجرايي مطلوبي دارد كه تا هفته دولت امسال تكميل و افتتاح مي شود.
دوشنبه / 6 خرداد 1398 استاندار بوشهر در نشست شوراي پدافند غيرعامل استان بوشهر با تاكيد بر تقويت نقاط قوت و برطرف شدن نقاط ضعف رزمايش پرتوي گفت: تامين تجهيزات تخصصي براي رفع مشكلات امري مهم و ضروري است و تسريع در راه اندازي اورژانس هسته اي بوشهر بايد مورد توجه قرار بگيرد تا پاسخگوي مشكلات اين حوزه باشد.
اهميت اورژانس هسته اي در زمان نشت گاز و اعلام حوادث در نيروگاه اتمي بوشهر
دوشنبه / 21 مرداد 1398 ايرج بيژني، معاون توسعه مديريت و منابع دانشگاه علوم پزشكي بوشهر در حاشيه بازديد از طرح تكميل اورژانس عمومي و هسته اي بوشهر گفته بود: پروژه اورژانس هسته اي و عمومي بوشهر با حدود 8 هزار متر مربع زيربنا، تعداد 110 تخت بستري به ظرفيت تخت هاي بيمارستاني مركز استان اضافه خواهد كرد. اهميت اين فضا به اين خاطر است كه 8 هزار متر آن مفيد و درماني بوده و در زمينه زيرساخت هاي پشتيباني از بيمارستان موجود شهداي خليج فارس استفاده مي شود. از اين پروژه در حادثه هايي چون نشت گاز و اعلام حوادث در نيروگاه اتمي بوشهر به دليل نگراني ساكنان جوار نيروگاه و مردم بوشهر استفاده مي شود. همچنين اين مركز در مراجعات به اورژانس براي تشخيص آسيب ها مي تواند پاسخگوي افراد بوده و در زمان حادثه نيز در صورت آسيب ديدگي كار درمان را انجام دهد.
وي همچنين عنوان كرده بود كه ساختار اين پروژه به جز حدود 400 متر كه اختصاصاً براي زمان حادثه در نظر گرفته شده، 7600 متر ديگر فضاي در حال استفاده درماني و خدمات اورژانس و بستري دارد. بخش عمده سازه اي اورژانس خاتمه يافته و تجهيزاتي نظير هواكش ها و چيلرها نيز خريداري شده كه انتظار مي رود مشكلي در روند تكميل آن نباشد، ولي بهره برداري از آن نيازمند تجهيزات بيمارستاني است كه انتظار داريم تا پايان امسال كارهاي ساختماني تكميل شده و در ارديبهشت سال آينده با خريد تجهيزات درماني، اين اورژانس افتتاح شود.
پيشرفت فيزيكي مجموعه اورژانس هسته اي به 85 درصد رسيده است
اين مسئول با اشاره به اينكه در اجراي اورژانس هسته اي بوشهر با زيربناي 8 هزارمتر مربع، 64 ميليارد تومان سرمايه گذاري مي شود، افزود: با توجه به افزايش قيمت ها و اينكه مصالح و تأسيسات بايد از بازار تهيه شود، زمان بندي مورد انتظار كه اورژانس هسته اي در نيمه اول سال 98 به بهره برداري برسد امكان پذير نيست، اما با اقدامات انجام شده نگراني هاي ما به حداقل رسيده است .
به گفته معاون توسعه دانشگاه علوم پزشكي بوشهر، با اقدامات انجام شده، پيشرفت فيزيكي اين مجموعه به 85 درصد رسيده است. بيژني همچنين ابراز اميدواري كرده بود كه با فراهم شدن كامل تاسيسات شرايط نهايي كردن پروژه و اقدامات روكار آن نيز مهيا شده و در آينده اي نزديك به بهره برداري برسد.
اميدواري به تكميل اورژانس هسته اي بر اساس برنامه زمان بندي
پنجشنبه / 4 مهر 98 سيد كامل تقوي نژاد، معاون وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در بازديد از روند احداث ساختمان اورژانس هسته اي و عمومي استان بوشهر با تاكيد بر تسريع در تكميل اين پروژه درماني گفت: اورژانس هسته اي بوشهر يك پروژه خاص با تخصص هاي ويژه در كشور است كه تكميل اين پروژه درماني مورد توجه قرار دارد. براي تسريع در روند عملياتي اين پروژه راهكارهاي لازم فني و تخصصي ارائه شده كه اميد مي رود بر اساس برنامه زمان بندي تكميل و مورد بهره برداري قرار بگيرد.
وي از تخصيص اعتبارات لازم براي تسريع در تكميل اين مركز خبر داد و بيان كرد: براي بهره برداري از پروژه اورژانس هسته اي بوشهر بر اساس برنامه زمان بندي، 40 ميليارد ريال تخصيص يافته است.
استاندار بوشهر نيز با اشاره به روند اجراي پروژه بيمارستان و اورژانس هسته اي بوشهر تصريح كرد: روند اجراي اين پروژه مطلوب است اما براي تكميل و افتتاح تا دهه فجر بايد تيم هاي عملياتي آن افزايش يابد.
نياز به اعتبار 600 ميلياردي براي بهره برداري
همچنين رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهر عنوان كرد: پروژه اورژانس هسته اي بوشهر 68 درصد پيشرفت فيزيكي دارد و براي بهره برداري به 600 ميليارد ريال ديگر اعتبار نياز است و تلاش مي شود تا دهه فجر فاز نخست آن به بهره برداري برسد.
سعيد كشميري اضافه كرد: تاكنون براي احداث پروژه اورژانس هسته اي بوشهر 320 ميليارد ريال اعتبار هزينه شده و با توجه به قابليت خوب و اهميت ويژه اورژانس هسته اي تلاش مي شود هرچه زودتر مورد بهره برداري قرار گيرد.
شنبه / 4 آبان 1398 عبدالكريم گراوند، استاندار بوشهر در نشست با نماينده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبري بيان كرد: روند اجراي بيمارستان 100 تخت خوابي اورژانس هسته اي بوشهر مطلوب است، اين پروژه مراحل آخر كار مي گذراند و امسال افتتاح مي شود.
پروژه هاي نيمه تمام بايد مديريت شوند
چهارشنبه / 2 بهمن 1398 معاون توسعه و مديريت منابع دانشگاه علوم پزشكي بوشهر در بازديد از پروژه هاي بهداشتي و درماني عنوان كرد: در حال حاضر 4 بيمارستان با 280 ميليارد تومان اعتبار در حال ساخت است كه اين پروژه ها شامل بيمارستان جايگزين فاطمه زهرا (س)، 17 شهريور برازجان، اورژانس هسته اي بوشهر و مركز بيماري هاي خاص (پژوهشي درماني) است.
در ادامه اين بازديد مهرداد ستوده، معاون امور عمراني استانداري بوشهر نيز گفت: پروژه هاي نيمه تمام بنا به سياست كلي استاندار بوشهر بايد مديريت شوند و با توجه به منابع مالي محدود موجود نياز به مديريت فني دارند.
وي افزود: طبق نقشه راه عمراني استان، تمام تمركز و توان خود را بايد روي پروژه هاي نيمه تمام بگذاريم زيرا باقي ماندن پروژه هاي نيمه تمام باعث ياس و نااميدي مردم و زيبنده نظام و دولت تدبير و اميد نيست.

`فصل

اورژانس هسته اي بوشهر /عكس: سايت شركت ساختماني سايد بتن
دو برابر شدن اعتبار پيش بيني شده براي تكميل اورژانس هسته اي
سيد حسين حسيني، مدير منابع فيزيكي و نظارت بر طرح هاي عمراني دانشگاه علوم پزشكي بوشهر اظهار كرد: پروژه اورژانس هسته اي از اواخر سال 96 و بنا بر تفاهم نامه اي بين دانشگاه علوم پزشكي، وزارت بهداشت و سازمان انرژي اتمي براي تامين اعتبار آن آغاز شد كه انرژي اتمي تعهد كرد بخشي از هزينه هاي ساخت را پرداخت كند. از همان زمان كار شروع شد و ما با اعتباراتي كه از وزارت بهداشت گرفتيم توانستيم كار را در مرحله اسكلت جلو ببريم و مبلغ جزئي نيز سازمان انرژي اتمي به اين پروژه كمك كرد.
وي ادامه داد: با پيگيري و حمايت هاي استاندار بخشي از تامين اعتبار هم از محل اعتبارات استاني انجام شد. اعتبار پيش بيني شده در ابتداي كار حدود 30 ميليارد تومان بوده كه با اين ميزان پروژه به اتمام برسد اما متاسفانه با توجه به افزايش قيمت هايي كه در 2 سال اخير ناشي از افزايش قيمت ارز و همچنين تورم در جامعه اتفاق افتاد مبلغ پيش بيني شده افزايش يافت.
اين مسئول خاطرنشان كرد: در پروژه هاي عمراني علاوه بر مبلغ كاركرد در نظر گرفته شده مبلغي نيز به عنوان تعديل به پروژه پرداخت مي شود كه براي جبران افزايش قيمت ها و تورم است. هزينه هاي پيش بيني شده روز اول تقريبا دو برابر شده يعني اين پروژه براي اتمام به چيزي در حدود 60 ميليارد تومان اعتبار نياز دارد كه تا الان حدود 35 ميليارد تومان به اين پروژه تزريق شده است و براي ادامه كار نياز به جديت بيشتري براي تامين اعتبار پروژه وجود دارد تا بتوان سال آينده اين ساختمان را به بهره برداري رساند.
بهره برداري از اورژانس هسته اي منوط به تامين اعتبار
مدير منابع فيزيكي و نظارت بر طرح هاي عمراني علوم پزشكي بوشهر بيان كرد: در حال حاضر پيشرفت فيزيكي پروژه 75 درصد است كه تا پايان سال عمليات بنايي (نازك كاري) به پايان مي رسد و خريد اقلامي چون سيستم سرمايشي و وسايلي كه ماهيت خريد و نصب دارند باقي مي ماند كه نياز به تامين اعتبار دارد، چون خريد نقدي است و براي انجام آن نيز بايد اين اعتبار تامين شود تا پروژه اورژانس هسته اي در اواسط سال آينده براي بهره برداري آماده شود. البته همه اينها منوط به تامين اعتبار است و اگر پولي به اين پروژه تزريق نشود زمان بهره برداري نيز به تعويق خواهد افتاد.
حسيني با اشاره به اينكه پروژه هم اكنون فعال است و مشكلي ندارد، افزود: در حال حاضر براي خريد تاسيسات زيرساختي اصلي بيمارستان نيازمند تامين اعتبار هستيم كه عمده اين اقلام شامل پست برق، ديزل ژنراتور و سيستم سرمايشي است؛ اميدواريم با حمايت هايي كه انجام مي شود براي سال آينده بتوانيم اقدام خوبي انجام دهيم.
به گفته مدير منابع فيزيكي و نظارت بر طرح هاي عمراني دانشگاه علوم پزشكي بوشهر، اورژانس هسته اي بوشهر در 2 طبقه با 101 تخت ساخته مي شود كه بخش هاي اورژانس اطفال، زنان، مردان، و بخش هاي ويژه، اتاق عمل، تصويربرداري و بخش اورژانس هسته اي در مجموعه پيش بيني شده است، اما بايد ديد بالاخره در پيچ و خم هايي كه از نظر گذشت شاهد بهره برداري اين پروژه خواهيم بود يا نه...
انتهاي پيام
منبع خبر:
فصل اقتصاد
   تاریخ: ۰۵:۰۵ - ۲۸/۱۱/۱۳۹۸   بازدید: ۱۸