اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران
پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

متخصصين كشور نبايد به بهانه اختلاف ديدگاه كنار گذاشته شوند
 
رئيس سابق سازمان انرژي اتمي گفت: ما افراد زيادي را به اتهام وابسته بودن به جاهاي مختلف به بهانه هاي زيادي كنار گذاشته ايم و متخصصين كشور نبايد به اين بهانه كنار گذاشته شوند.
مراسم فريدون عباسي در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه پيام نور بوشهر عنوان كرد: ياد و خاطره شهداي دانشجو در سال 1332 گرامي مي داريم، اين حركت دانشجويان در راه استكبارستيزي انجام شد و مقابله اي در برابر مستكبران آن زمان بود. لذا دانشجويان بايد مراقب باشند كه روز 16 آذر توسط استكبار براي مبارزه با جمهوري اسلامي مصادره نشود؛ زيرا روز دانشجو روز مبارزه با استكبار است و دانشجويان اگر اعتراضي دارند بايد به شكل ديگري بيان نمايند.

وي در خصوص روش هاي بيان ديدگاه ها مختلف در دانشگاه ها گفت: در دانشگاه هاي ما كرسي هاي آزادانديشي به همان طريقي كه رهبر معظم انقلاب فرمودند بايد تقويت شود و شرايطي به وجود بيايد تا دانشجويان بتوانند در خصوص شرايط كشور حرف بزنند و بحث كنند.

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي در خصوص فعاليت هاي جنبي دانشجويان گفت: ابتدا شما بايد اصل دانشجو بودن خويش را ثابت نماييد و سپس به فعاليت هاي سياسي و ساير فعاليت ها بپردازيد و اساتيد اين توصيه را همواره به دانشجويان داشته باشند.

عباسي افزود: همزمان با انقلاب اسلامي دانشگاه در تصرف حزب ها و گروه هاي مختلفي بود و خبري از درس خواندن در دانشگاه نبود تا اينكه در سال 59 دانشجويان انقلابي تصميم گرفتند دانشگاه را به مسير اصلي برگرداندند زيرا سياسي گري كل مسائل كشور را تحت الشعاع قرار داده بود. به همين خاطر دانشگاه تعطيل شد و سه سال اين كار به طول انجاميد و پس از آن گرايش هاي مختلفي از رشته هاي رياضي، فيزيك، شيمي و غيره شكل گرفت و نيازهاي فني و صنعتي كشور شناسايي شد. همچنين با شروع جنگ، دانشگاه در صدد رفع نيازهاي جنگ برآمد و پروژه هاي تحقيقاتي در دانشگاه ها راه افتاد و اساتيد شجاعي بودند كه با وجود كمبود امكانات دوره هاي كارشناسي ارشد را يك سال بعد از بازگشايي دانشگاه ها راه اندازي كردند. اعزام دانشجوهاي فوق ليسانس به خارج تا حدود سال 75 به صفر رسيد و دانشگاه ها گسترش پيدا كرد و هم اكنون در كل كشور جايي نيست كه بخواهيم درس بخوانيم و دانشگاه وجود نداشته باشد.

وي در خصوص مزيت پذيرش دانشجويان خارجي عنوان كرد: اكنون با پذيرش دانشجويان خارجي در دانشگاه هاي خود مي توانيم براي كشورهاي ديگر الگو باشيم و اين بسيار براي ما سودمند است زيرا فرهنگ خود را به آنها منتقل مي كنيم و با صنعت و مديريت ما آشنا مي شوند.

سخنران مراسم روز بزرگداشت دانشجو در خصوص اهميت جايگاه دانشگاه با اشاره به جمله حضرت امام گفت: حضرت امام مي فرمايد كه دانشگاه مبدا تحولات است، اين جمله حضرت امام بسيار عمق داشت زيرا بسياري از كم كاري هاي كشور مربوط به دانشگاه است حتي مثلاً در قوه قضاييه اگر فسادي باشد نقش دانشگاه را نبايد ناديده بگيريم.

رئيس سابق سازمان انرژي اتمي اظهار كرد: ما به اساتيدمان نقش تربيتي نداده ايم و از ابتداي انقلاب افراد زيادي را به بهانه هاي مختلف كنار گذاشته ايم، به اتهام وابسته بودن به جاهاي مختلف؛ ما مرتب به يكديگر برچسب مي زنيم و اگر در گام دوم مي خواهيم حركت جدي بكنيم نبايد اساتيد دانشگاه ها را از ياد ببريم. اينك در مرحله جنگ اقتصادي قرار گرفته ايم و جنگ اقتصادي در پشت آن اتاق فكر قرار گرفته است و راه مقابله با اتاق فكر دشمن اساتيد دانشگاه ها است.

فريدون عباسي با بيان اينكه اگر امروز شروع كنيم محصولي كه امسال وارد دانشگاه مي شود، ده سال ديگر جواب مي دهد؛ ادامه داد: وضعيت دانشگاه هاي ما از لحاظ علمي خوب است و بايد به فكر صدور متخصص به خارج از كشور باشيم و اگر با برنامه اين متخصصان را به خارج از كشور بفرستيم سفيران فرهنگي ما خواهند بود و كسب تجربه مي كنند. اگر ما از دوره ركود عبور كنيم نياز به متخصص خواهيم داشت. بايد صدور خدمات تخصصي يكي از كارهاي اصلي ما باشد و دانشگاه ها مي توانند با برنامه اين موضوع را پيش ببرند. اگر شرايط علمي را براي دانشجويان فراهم كنيم كسي از كشور خارج نخواهد شد.

به گزارش ايسنا، در ادامه اين برنامه اساتيد و دانشجويان سوالات خود را در خصوص وضعيت انرژي هسته اي كشور مطرح كرده و به بحث و تبادل نظر در اين خصوص پرداختند.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۰:۳۲ - ۱۸/۰۹/۱۳۹۸   بازدید: ۶۷